جیوه - مواد شیمیایی

جیوه – مواد شیمیایی

جیوه - مواد شیمیایی

۰
(۰)
 • جیوه – مواد شیمیایی در گذشته مورد علاقه کیمیاگران بود زیرا یک فلز مایع است . کیمیاگران گمان می کردند شکاف بین حالات مختلف ماده را با آن پر کرده و سرنخی است که برای ساخت طلا از مواد پایه به آن نیاز داشتند . نیوتن یکی از کیمیاگران مشتاق بود که فکر می کرد به کشف راز کیمیاگری نزدیک است و راه آن استفاده از این فلز می باشد . برای اینکه کیمیاگران قدرتشان را به نمایش بگذارند این فلز و اسید نیتریک را با یکدیگر ترکیب می کردند که حاصل این واکنش بخاری قرمز در سطح مخلوط بود که کریستال های قرمز تولید می کرد.

  در واقع تنها یک روش برای تبدیل این فلز به طلا وجود دارد که در دهه ۱۹۶۰ کشف شد . یک فیزیکدان اتم های این عنصر را با نوترون بمباران کرد که این کار موجب می شود یک پروتون در هسته، یک الکترون جذب کند و خودش به نوترون تبدیل شود با این کار می توان آن را به طلا تبدیل کرد . امروزه کیمیاگران مدرن باید بدانند که این روش به شدت ناکار آمد می باشد و برای تولید یک تکه طلا به ارزش یک پنی از جیوه ، به میلیاردها سال وقت نیاز دارد.

  جیوه – مواد شیمیایی

  جیوه – مواد شیمیایی را کیمیاگران در قدیم برای نام این عنصر از نام خدای رومیان که Mercury بوده استفاده کردند و آن را بر روی این ماده قرار دادند . نماد این عنصر یعنی Hg ، از واژه hydrargyrum که لاتینی شده کلمه یونانی hydrargyros می باشد، بر گرفته شده که ریشه های یونانی این واژه مرکب به معنی آب و نقره بود . این فلز یکی از معدود عناصری است که دارای یک نماد کیمیاگری است.

  روش ملقمه کاری و استفاده از جیوه نقره ای قرنها یکی از متداولترین روش جداسازی طلا آزاد یا طبیعی از خاک و سنگهای طبیعی حاوی طلا و نقره بدست آمده در این روش در آبکاری طلا و آبکاری نقره به کار گرفته می شد . این عنصر سفید رنگ نقره ای و درخشنده، ۱۳٫۶ مرتبه از آب سنگین تر است که در دمای حدود ۳۹- درجه به صورت جسم محکم و شکننده منجمد می شود و در حدود ۳۵۷ درجه به جوش می آید.

  قیمت – فروش جیوه – مواد شیمیایی

  شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و صادر کنندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی می باشد . برای خرید جیوه – مواد شیمیایی با این شرکت تماس بگیرید . برای به دست آوردن قیمت محصولات مورد نیاز خود می توانید به دو روش ،ابتدا اینکه از طریق شماره های مستقیم شرکت با همکاران بخش فروش ما در ارتباط باشید و یا از طریق واتساپ نام و مشخصات ماده مورد نظر خود را ارسال نموده تا در کمترین زمان ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمایید.

  جیوه - مواد شیمیایی

  تاریخچه کشف جیوه

  این فلز را هندی ها و چینی های باستان شناخته بودند و این عنصر در گورهای متعلق به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد یافت شده است . تا سال ۵۰۰ قبل از میلاد ، از این عنصر به همراه مواد دیگر برای ساخت آمالگامها مورد استفاده قرار می گرفته .

  یونانیان باستان از این فلز سمی در پمادها و رومیان از آن در لوازم آرایشی استفاده می کردند . کیمیاگران تصور می کردند تمامی مواد از این ماده ساخته شده اند . در قرن ۱۸ و ۱۹ از نیترات جیوه برای کندن موی حیوانات جهت ساختن کلاه های نمدی استفاده می کردند . این مسئله موجب بروز آسیب های مغزی در بین کلاهدوزان شد.

  تاثیر و واکنش جیوه بر مس ، طلا و آلومینیوم

  اثرات و واکنش جیوه بر مس ، طلا و آلومینیوم به اشکال مختلف در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد . این عنصر تقریباً با همه فلزات معمولی از جمله طلا و نقره آلیاژ می سازد و کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارد . به هر آلیاژی از جیوه ، ملغمه گفته می شود . به عبارت دیگر ملغمه همان ترکیب جیوه – فلز است که می تواند مایع یا جامد باشد .

  آهن یک استثناء است برای همین در قدیم برای تجارت این عنصر از ظرف های آهنی استفاده می شد . فلزات دیگری که با این ماده ملغمه نمی سازند عبارتند از تانتال ، تنگستن و پلاتین.

  هنگامی که این فلز و آلومینیوم خالص در تماس با هم قرار گیرند به آسانی با هم ترکیب می شوند و ملغمه آلومینیوم – جیوه را می سازند . اکسید آلومینیوم که پوشش محافظ آلومینیوم در برابر اکسید شدگی است در برابر این ملغمه به آسانی از میان می رود . به همین دلیل حتی مقادیر بسیار کم این عنصر هم برای آلومینیوم بسیار خورنده است . یکی از دلایلی که از ورود این فلز به هواپیما خود داری می شود به دلیل خورندگی این عنصر است.

  کاربرد جیوه – مواد شیمیایی

  این عنصر به راحتی با طلا تولید آمالگام می کند و برای تهیه طلا از سنگ معدن مورد استفاده قرار می گیرد . آمالگام یک آلیاژ فلزی متشکل از جیوه ، نقره ، قلع ، مس و کمی روی است . مخلوط به دست آمده از ترکیب این مواد استحکام مناسبی برای ترمیم دندان دارد . در تولید آمالگام ، مس را به آلیاژ تولید شده اضافه می کنند تا استحکام آمالگام افزایش یابد . جیوه دندانپزشکی آلمانی و روسی برخی از انواع این فلز می باشند که برای تهیه آمالگام مورد استفاده قرار می گیرند.

  همانگونه که گفته شد در حال حاضر کشورهای زیادی این فلز را تولید و به اشکال مختلف صادر می کنند . جیوه دندانپزشکی آلمانی و روسی هم نوعی از این فلز است که برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد . چگالی جیوه بسیار بالا می باشد (۱۳/۶g/cm) در حقیقت آنقدر بالاست که اشیایی نظیر توپ ، آجر ، و قطعات سربی یا آهنی روی آن شناور می شوند . اما طلا اینگونه نیست زیرا طلا با این فلز مانند شکر در چای عمل می کند . این فلز جذب آهنربا نمی شود بنابراین اگر روی فرش یا کف پوش بریزد نمی توان آن را بر طرف نمود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  ما را از میزان رضایت خود با خبر سازید:

  ار یک تا پنج ستاره امتیاز دهید.

  میانگین امتیاز کاربران ۰ / ۵٫ تعداد: ۰

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *