سولفات روی صنعتی

سولفات روی صنعتی

سولفات روی صنعتی

سولفات روی صنعتی دربازارجهانی

سولفات روی صنعتی ،موادشیمیایی روی دار است که دردنیا با اهداف مختلف موردمعامله و خرید و فروش قرار می گیرند.زینک اکسید،زیتک سولفات و زینک کلراید ازمهمترین موادشیمیایی روی دار هستند و خرید و فروش آن ها ،باهمین اهداف رایج است.اما درآینده و باتوجه به موارد نیاز به این مواد،انتظارمی رود حجم خرید و فروش و معامله ی ترکیبات روی دار،رو به رشد باشد.

برای مثال باتوجه به مصرف برخی ازترکیبات روی دار درصنایع مرتبط با رینگ و لاستیک،صنایع مرتبط باکشاورزی و صنایع ساختمانی و ازطرفی دیگرکاهش میزان این فلز درخاک های مناطق مختلف به دلیل مصرف،نیاز به استفاده از اضافه کننده های این مواد روبه رشد خواهد بود.

بر اساس همین نیاز سنجی ها،پیش بینی شده است که در بازه ی زمانی سال 2015 تا سال 2030،حجم خرید و فروش محصولات روی دار،سالیانه 4 درصد رشد داشته باشند.درکنار این موارد،وقوع برخی اتفاقات در دنیا،مانند همه گیری ویروس کرونا و اثبات کاربرد این فلز برای کاهش آسیب های ریوی و توصیه برخی از پزشکان به مصرف قرص های روی دار،از جمله قرص زینک پلاس،موجب بالاتر رفتن نیاز به این ترکیبات شیمیایی ارزشمند خواهد شد.درنتیجه این تغییرات،میزان خرید و فروش ترکیبات روی دار،ازجمله فروش سولفات روی دچار جهش شده است.

یکی از مشکلاتی که دسته ای از افراد ویا حتی برخی از حیوانات به آن دچارهستند،کمبود میزان روی است.برای درمان و از بین بردن این کمبود،تامین این فلز از طریق رژیم غذایی است.روی که عامل کنترل بسیاری از فعالیت های بافت ها و تحریک کننده ی آغاز و یا پایان فعالیت بسیاری از آنزیم ها در موجودات زنده است،عنصری بسیار کمیاب است و عدم دریافت میزان مناسب آن،برای بدن جاندارانی که به آن نیاز دارند،مضراست.

سولفات روی صنعتی برای چیست؟

سولفات روی صنعتی یا زینک سولفات،به عنوان یکی از موادی که می تواند فلز روی را فراهم کند،همواره به عنوان یک منبع مناسب مورد توجه بوده است و در سراسر جهان،درصنایع مختلف به عنوان ماده ی اولیه خرید و فروش می شود.از روی سولفات درقالب های متنوع،ازجمله قرص روی یا محلول و شربت روی،و با اهداف مختلف درمانی مانند سولفات روی برای پوست یا سایر اهداف استفاده می شود.درادامه درباره ی این ماده شیمیایی توضیحاتی را خواهیم خواند

استفاده سولفات روی درآزمایشگاه

به صورت خالص بی آبه،دارای ZnSO4  فرمول شیمیایی روی سولفات وزن مولکولی برابر با 161.47 گرم بر مول است.روی سولفات به صورت های دیگری ازجمله مونوهیدراته و هپ هیدراته نیز در طبیعت یافت می شود.جرم مولکولی سولفات روی درحالت مونوهیدراته برابر با 179.47 گرم بر مول و درحالت هپت هیدراته 287.53 گرم بر مول است.

در تمامی حالت های آب پوشیده با بی آبه ی سولفات رو،می توان این ماده را بصورت جامد بدون رنگ پیدا کرد.چگالی آن در حالت بی آبه 3.5 برابر چگالی آب است و میزان انحلال پذیری آن در حلال ها،بستگی به میزان آب موجود در ساختار آن است.درحالت بی آبی،این ماده درآب یا گلیسیرین یا متانول و باقی الکل ها قابلیت انحلال دارد.اما نوع یک آبه یا مونوهیدراته ی آن،فقط درآب انحلال پذیری بالایی دارد و نوع هپته هیدراته ی آن ،درالکل ها انحلال پذیر نیست و درآب وگلیسیرین قابلیت انحلال دارد.

البته این مولکول های آب پوشیده دراثر قرار گرفتن درمعرض حرارت،آب موجود در ساختار خود را از دست می دهند.طبق نتایج آزمایش ها،این مواد در دماهای مختلف تجزیه می شوند.منوهیدراته در235 درجه سلسیوس و نوع هپت هیدراته در 280 درجه سلسیوس تمامی آب موجود در ساختار خود را از دست داده و در دمای حدود 500 درجه ی سلسیوس تجزیه می شود.

علت بررسی نوع هفت آبه یا هپت هیدراته ی روی سولفات یا زینک سولفات،رایج بودن آن و متداول بودن استفاده ی آن دربخش های مختلف است.همانند تمامی مواد شیمیایی،هنگام کار و استفاده ی از یک ماده ی شیمیایی،بایستی از مخاطرات احتمالی یا نکات ایمنی آن ماده،مطلع باشیم.

کاربرد

همانگونه که گفته شد،سولفات روی یکی از ترکیبات فراهم آورده ی روی است.از این رو از آن در تهیه انواع خوراک دام و کودهای شیمیایی و خمیر دندان استفاده می شود.همچنین از آن برای جلوگیری از رشد انواع خزه درسطوح مختلف می توان استفاده کرد.

اما اینها تنها کاربردهای سولفات روی نیستند بلکه تهیه و خرید و فروش سولفات روی با اهداف دیگری نیز انجام می شود.سولفات روی به عنوان ماده شیمیایی فراهم آورنده ی روی درتولید انواع داروهای شیمیایی برای کنترل عملکرد سیستم ایمنی،درمان دل پیچه و اسهال ها،درمان سرما خوردگی،کنترل رشد،درمان آسیب دیدگی های پوستی،بهبود عملکرد حافظه،رشد مو و کنترل ریزش مو و…برای بزرگسالان و کودکان بصورت قرص یا شربت مورد استفاده قرار می گیرد زمان مصرف قرص سولفات روی نیز مهم است.محلول سولفات روی نیز به عنوان محلول الکترولیت برای جداسازی روی ازترکیبات آن،درفرایندصنعتی استحصال روی مورد استفاده است.

مطابق مطالعات اخیر،مصرف روی دربیماران مبتلا به سرطان در فرایند شیمی درمانی موجب کاهش برخی از مخرب فرایندشیمی درمانی درفرد مبتلا به سرطان می شود.بافت های آسیب دیده ی استخوان از همین طریق،بخشی از آسیب دیدگی خود را ترمیم می کنند.مصرف کنندگان ،باید توجه داشته باشند که مصرف بیش از اندازه ی این ماده موجب کاهش میزان دریافت برخی دیگر از فلزات،ازجمله مس می شود.میزان مصرف معین و کنترل شده ی آن ،بین 8 الی 11 میلی گرم در روز باعث حفظ سلامتی و عدم مداخله ی مصرف آن با جذب سایر فلزات می شود.

مطابق برگه ی ایمنی و داده های آزمایشگاهی مرتبط با سولفات روی مصرف کنندگان سولفات روی باید به موارد زیر توجه کنند:

  • تماس سولفات روی باچشم،بسیار مخاطره آمیز است و در صورت تماس باید چشم ها حداقل برای مدت 15 دقیقه با آب شستشو داده شود.
  • درصورت ورود سولفات روی به محیط معده یا ریه،باعث تحریک و ایجاد تهوع می شود.درصورت بلع یا تنفس گرد و غبار غلیظ آن ،پس از حضور در فضای باز با

جریان هوای آزاد،باید به مراکز فوریت های پزشکی مراجعه نمایید.

  • دفع کنترل نشده ی این ماده در طبیعت،علی الخصوص درزمانی که در معرض آب در طبیعت قرار گیرد باعث خطر است.این مخاطرات نه به صورت مقطعی بلکه در زمان طولانی باعث آسیب به محیط زیست است و تا زمان های زیادی،این آسیب ها قابل مشاهده هستند.

خرید سولفات روی صنعتی

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از وارد کننده و فروشندگان اصلی سولفات روی هستند. شما می توانید برای خرید سولفات روی به دو طریق،ابتدا با شماره های مستقیم شرکت تماس بگیرید و با بخش فروش ارتباط برفرار کنید یا ازطریق واتساپ شرکت نام محصول و مقدار آن را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *