راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

شماره های تماس:

66859216 – 66859220

09129618292

اتانول

اتانول

الکل اتیلیک با نامهای دیگری چون اتیل الکل،الکل میوه بافرمول (Ethanol) اتانول یک ترکیب شیمیایی با بوی خاص و آتش گیری است که درنوشیدنی های الکلی C2H5OH.وجود دارد.

درصنایع مختلف ازجمله ،عطرها،ادکلن ها وهمچنین در وانیل و به عنوان سوخت دربرخی ماشین های جدیدکاربرد دارد.
الکل اتیلیک یا اتانول درصنایع عطر سازی و برخی دهان شویه ها هم استفاده می کنند.
مخمرآبجو، یا مخمرنانوایی قارچی است که باجوانه زدن تکثیر می شود،اگراین قارچ درمجاوریک ماده قندی تخمیر شود،موادی از خودخارج می کندکه خاصیت آنزیمی داشته C6H12O6  موجب دگرگونی قندمی شود.
در بین قندها فروکتوز یا قندمیوه به فرمولی که درمیوه های شیرین و انگور وجود دارد، پس از تخمیر باعث ایجاد الکل و گاز دی اکسیدکربن می شود.

 

تاریخچه 

اتانول برای انسان از دوران باستان شناخته شده بود،جدا سازی آن به صورت اتانول نسبتا” خالص احتمالا اولین بار توسط جابربن حیان که صنعت تقطیر را گسترش داد،انجام شده است.البته بیشتر گمان می رود که اتانول خالص توسط ابوبکرمحمدبن زکریای رازی دانشمند ایرانی تولید شده باشد.

فرایند تولید 

اتانول مورد استفاده در نوشابه های الکلی توسط فرایند تخمیر از متابولیسم گلوکز توسط گونه مخصوصی از مخمرها در غیاب اکسیزن تولیدمی شود و درپایان فرایند تخمیر غلظت اتانول را باتقطیر بالا می برند. برای مخلوط اتانول با آب بالاترین نقطه آزئوتروپ جوش برای 95% الکل و 5% آب است؛ بنابراین جزء تقطیر شده مخلوط اتانول و آب نمی تواند خالصتر از 95% باشد.

برای تولید خالصتر،مقدار کمی بنزن به آن اضافه می شود.
بنزن، آزئوتروپ سه گانه ای با آب و اتانول تشکیل می دهد و مخلوط دوباره تقطیر می شود.
بنزن در اتانول ppm نتیجه این فرایند به دست آوردن اتانول بدون آب است. با این همه چند باغی می ماند که جذب آن در بدن از مشخصه های آسیب کبدی است که در افراد الکلی دیده می شود.
برای آب زدایی از اتانول استفاده از پمپ خلا نیز مرسوم است.

تولید اتانول صنعتی

سوخت نسبتا خوبی برای موتورهاست و در صنعت ،بصورتهای مختلفی استفاده می شود.این ماده مورد مصرف در صنعت رامعمولا از واکنش کاتالیزوری آب با اتیلن تولید می کنند.این یک واکنش افزایشی است که در آن یک مولکول آب شکافته شده، قطعات حاصل از آن به اتمهای کربن در پیوند دوگانه اضافه می شود. این فرایند تولید اتانول اقتصادی تر از تولید آن با مخمر است.

خواص فیزیکی 

گرانروی اتانول، مانند آب است و بوی نسبتا تندی دارد. درصنعت به عنوان حلال و ماده واسطه شیمیایی برای تولید بیشتر ترکیبات آلی استفاده می شود. به دلیل تشکیل پیوند هیدروژنی با هر نسبتی در آب حل می شود.اتانول در مقایسه با ترکیبات آلی که وزن مولکولی یکسانی با آن دارند،نقطه جوش بالاتری دارد.

مثال

نقطه جوش پروپان که تقریبا وزن مولکولی برابری با اتانول دارد،42- درجه سانتی گراد است،درحالی که نقطه جوش اتانول 78 درجه سانتی گراد است.دلیل این است که نیروی جاذبه میان OH اختلاف، وجود پیوندهای هیدروژنی مربوط به گروه مولکولهای مجاور را افزایش می دهد.این ماده خاصیت ضعیف اسیدی و بازی ازخود نشان می دهد که خاصیت بازی آن به دلیل جفت الکترون تنهای اکسیژن بوده و خاصیت اسیدی آن (Mg و K و Na) بخاطر پیوند هیدروژن با عنصر الکترو نگاتیو اکسیژن است با فلزات فعال وارد واکنش شده اتوکسید ایجاد می کند.

کاربرد 

اتانول به دلیل نقطه انجماد پایین در صنعت یخ سازی استفاده می شود. حلال بسیار خوبی است و در صنعت عطرسازی،رنگ سازی و… استفاده می شود.محلول 70 تا 80 درصد آن به عنوان محلول ضد عفونی کننده کاربرد دارد. با تغییر دادن پروتیین و حل کردن چربی،میکرو ارگانیسم های آن ها را از بین می برد.البته این عمل فقط در برابر باکتری ها و ویروسها و قارج ها موثر است،ولی در مقابل هاگ قارچ ها و اسپور باکتری ها تاثیری ندارد.

مضرات مصرف 

مصرف اتانول،باعث ایجاد عوارض بسیاری در سلامتی انسان می شود که عبارتند از :

  • عوارض حاد و خواب آلودگی
  • تهوع
  • استفراغ
  • افسردگی
  • تنگی نفس

عوارض مزمن

الکلیسم،سیروز کبدی، تاثیر در سلسله اعصاب مرکزی،تاثیر در حافظه بلند مدت، سرطان.

قیمت – فروش اتانول

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصول اتانول می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت اتانول میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)