دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

اتانول

اتانول یک ترکیب شیمیایی معروف و رایج است که به عنوان یک الکل اشتهاری شناخته می‌شود. این ماده به شکل مایع بی‌رنگ و قابل اشتعال یافت می‌شود و یکی از انواع الکل‌ها است که به دلیل قابلیت محلول‌شدن در آب و مواد چربی، در بسیاری از صنایع و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتانول به عنوان یک ماده سرشار از انرژی است و در بسیاری از محصولات مصرفی مانند نوشیدنی‌ها، ضدعفونی‌کننده‌ها، ضدعفونی‌کننده‌های پوستی و به عنوان سوخت در خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، این ماده به عنوان حلال در فرآیندهای صنعتی و آزمایشگاهی و همچنین به عنوان یک ماده تقویت کننده و محلول‌کننده در محصولات آرایشی و بهداشتی نیز به کار می‌رود. اتانول به دلیل ویژگی‌های متعددی از جمله قابلیت حل شدن در آب، ضدعفونی‌کننده بودن و قابلیت ایجاد انرژی، در بسیاری از صنایع به عنوان یک ماده مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتانول

الکل اتیلیک با نامهای دیگری چون اتیل الکل، الکل میوه بافرمول (Ethanol) اتانول یک ترکیب شیمیایی با بوی خاص و آتش گیری است که درنوشیدنی های الکلی C2H5OH.وجود دارد. درصنایع مختلف ازجمله، عطرها، ادکلن ها وهمچنین در وانیل و به عنوان سوخت دربرخی ماشین های جدید کاربرد دارد. الکل اتیلیک یا Ethanol درصنایع عطر سازی و برخی دهان شویه ها هم استفاده می کنند. مخمر آبجو، یا مخمرنانوایی قارچی است که باجوانه زدن تکثیر می شود، اگراین قارچ درمجاوریک ماده قندی تخمیر شود، موادی از خودخارج می کندکه خاصیت آنزیمی داشته C6H12O6  موجب دگرگونی قندمی شود. در بین قندها فروکتوز یا قندمیوه به فرمولی که درمیوه های شیرین و انگور وجود دارد، پس از تخمیر باعث ایجاد الکل و گاز دی اکسیدکربن می شود.  

تاریخچه 

اتانول برای انسان از دوران باستان شناخته شده بود، جدا سازی آن به صورت Ethanol نسبتا” خالص احتمالا اولین بار توسط جابربن حیان که صنعت تقطیر را گسترش داد، انجام شده است. البته بیشتر گمان می رود که اتانول خالص توسط ابوبکرمحمدبن زکریای رازی دانشمند ایرانی تولید شده باشد.

فرایند تولید 

اتانول مورد استفاده در نوشابه های الکلی توسط فرایند تخمیر از متابولیسم گلوکز توسط گونه مخصوصی از مخمرها در غیاب اکسیزن تولید می شود و درپایان فرایند تخمیر غلظت Ethanol را باتقطیر بالا می برند. برای مخلوط اتانول با آب بالاترین نقطه آزئوتروپ جوش برای 95% الکل و 5% آب است؛ بنابراین جزء تقطیر شده مخلوط اتانول و آب نمی تواند خالصتر از 95% باشد.

برای تولید خالصتر، مقدار کمی بنزن به آن اضافه می شود.
بنزن، آزئوتروپ سه گانه ای با آب و اتانول تشکیل می دهد و مخلوط دوباره تقطیر می شود.
بنزن در اتانول ppm نتیجه این فرایند به دست آوردن اتانول بدون آب است. با این همه چند باغی می ماند که جذب آن در بدن از مشخصه های آسیب کبدی است که در افراد الکلی دیده می شود.
برای آب زدایی از اتانول استفاده از پمپ خلا نیز مرسوم است.

ساختار اتانول

اتانول یک ترکیب شیمیایی است که از دو اتم کربن، شش اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده است. ساختار اتانول به صورت یک زنجیره کربنی سه عضوی با یک گروه هیدروکسیل (-OH) به یکی از اتم‌های کربن متصل است. Ethanol به صورت یک ماده مایع بی‌رنگ با بوی مشخصی یافت می‌شود و به عنوان یکی از الکل‌های مهم و پرکاربرد در مختلف صنایع و مصارف مختلف به کار می‌رود. ساختار شیمیایی اتانول با فرمول شیمیایی C2H5OH نمایش داده می‌شود. این ترکیب به دلیل ویژگی‌های متعددی از جمله قابلیت حل شدن در آب و مواد چربی، ویژگی ضدعفونی‌کننده و قابلیت استفاده به عنوان سوخت در برخی خودروها و همچنین در صنایع مختلف به کار می‌رود.

خرید و فروش اتانول

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک و سیگماآلدریچ در ایران است، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده Ethanol با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

تولید اتانول صنعتی

سوخت نسبتا خوبی برای موتورهاست و در صنعت، بصورتهای مختلفی استفاده می شود. این ماده مورد مصرف در صنعت را معمولا از واکنش کاتالیزوری آب با اتیلن تولید می کنند. این یک واکنش افزایشی است که در آن یک مولکول آب شکافته شده، قطعات حاصل از آن به اتمهای کربن در پیوند دوگانه اضافه می شود. این فرایند تولید اتانول اقتصادی تر از تولید آن با مخمر است.

خواص فیزیکی 

گرانروی اتانول، مانند آب است و بوی نسبتا تندی دارد. درصنعت به عنوان حلال و ماده واسطه شیمیایی برای تولید بیشتر ترکیبات آلی استفاده می شود. به دلیل تشکیل پیوند هیدروژنی با هر نسبتی در آب حل می شود. اتانول در مقایسه با ترکیبات آلی که وزن مولکولی یکسانی با آن دارند، نقطه جوش بالاتری دارد. مثال نقطه جوش پروپان که تقریبا وزن مولکولی برابری با اتانول دارد، 42- درجه سانتی گراد است، درحالی که نقطه جوش اتانول 78 درجه سانتی گراد است. دلیل این است که نیروی جاذبه میان OH اختلاف، وجود پیوندهای هیدروژنی مربوط به گروه مولکولهای مجاور را افزایش می دهد. این ماده خاصیت ضعیف اسیدی و بازی ازخود نشان می دهد که خاصیت بازی آن به دلیل جفت الکترون تنهای اکسیژن بوده و خاصیت اسیدی آن (Mg و K و Na) بخاطر پیوند هیدروژن با عنصر الکترو نگاتیو اکسیژن است با فلزات فعال وارد واکنش شده اتوکسید ایجاد می کند.

کاربرد اتانول

اتانول به دلیل نقطه انجماد پایین در صنعت یخ سازی استفاده می شود. حلال بسیار خوبی است و در صنعت عطرسازی، رنگ سازی و… استفاده می شود. محلول 70 تا 80 درصد آن به عنوان محلول ضد عفونی کننده کاربرد دارد. با تغییر دادن پروتیین و حل کردن چربی، میکرو ارگانیسم های آن ها را از بین می برد. البته این عمل فقط در برابر باکتری ها و ویروسها و قارج ها موثر است، ولی در مقابل هاگ قارچ ها و اسپور باکتری ها تاثیری ندارد. مضرات مصرف  مصرف اتانول، باعث ایجاد عوارض بسیاری در سلامتی انسان می شود که عبارتند از:
  • عوارض حاد و خواب آلودگی
  • تهوع
  • استفراغ
  • افسردگی
  • تنگی نفس
عوارض مزمن الکلیسم، سیروز کبدی، تاثیر در سلسله اعصاب مرکزی، تاثیر در حافظه بلند مدت، سرطان.

قیمت – فروش خرید اتانول

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصول اتانول می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم. جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت Ethanol میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)