دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

اسیدبنزوئیک

اسید بنزوئیک (Benzoic acid) یک ترکیب شیمیایی ارگانیک است که به عنوان یک اسید کربوکسیلیک معروف است. این ترکیب اسیدی دارای فرمول شیمیایی C7H6O2 و وزن مولکولی 122.12 گرم بر مول می‌باشد. اسید بنزوئیک به شکل پودر بلورین سفید یا ترکیبات بلورینی به وجود می‌آید.

شرکت دانش پژوهان شیمی  نمایندگی مرک آلمان در ایران با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده خرید مواد شیمیایی سیگماآلدریچ  با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل کردن از صحیح بودن شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

اسیدبنزوئیک

1- مشخصات ماده اسیدبنزوئیک

2- -قیمت -فروش اسیدبنزوئیک

3- اسیدبنزوئیک چیست؟

4- فرایند تولید اسیدبنزوئیک

5- سنتز در مقیاس آزمایشگاهی

6- سنتز به وسیله هیدرولیز

7- سنتز با استفاده از معرف گرینیارد

8- اکسیداسیون ترکیبیات بنزیل

9- خالص سازی

10- کاربردهای اسید بنزوئیک

11- خوراک واحد تولید پلاستیسایزر

12- خوراک واحد تولید بنزوات سدیم و نگهدارنده های مشابه

13- تولید بنزوئیل کلراید

14- خطرات بنزوئیک اسید

مشخصات 

 • نام ماده : اسیدبنزوئیک
 • نام انگلیسی : Benzoic acid
 • جرم مولکولی : g/mol 122.123
 • CAS number : 65-85-0
 • نوع ماده : آزمایشگاهی – صنعتی
 • فروشنده : شرکت دانش پژوهان شیمی
 • بسته بندی : به مقدار نیاز مشتری

قیمت -فروش اسید بنزوئیک

شرکت دانش پژوهان شیمی، یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی بخصوص فروش اسیدبنزوئیک می باشد. شما می توانیدجهت اطلاع از قیمت محصولات با ما در ارتباط باشید.

جهت استعلام قیمت اسیدبنزوئیک با شماره های مستقیم شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل نمائید و با کارشناسان بخش فروش در ارتباط باشید. یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول درخواستی خود را به همراه مقدار نیاز ارسال، تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

اسیدبنزوئیک چیست؟

اسیدبنزوئیک، با فرمول شیمیایی C6H5COOH یا C7H6O یک جامد کریستالی بی رنگ و نیز یک کربوکسیلیک اسیدمعطر است. این نام از صمغ بنزوئیک استخراج شده است، که برای مدت طولانی تنها منبع شناخته شده آن بود. اسیدبنزوئیک در بسیاری از گیاهان به طور طبیعی بوجود می آید و به عنوان یک واسطه در بیوسنتز بسیاری از سوخت و سازهای ثانویه موجودات زنده عمل میکند. نمک اسیدبنزوئیک به عنوان نگهدارنده های مواد غذایی استفاده می شود و اسید بنزوئیک خوراک مهم برای سنتز صنعتی بسیار از مواد آلی دیگر است. نمک ها و استرها اسیدبنزوئیک به عنوان بنزوات شناخته می شود.

فرایند تولیداسیدبنزوئیک

این ماده به طور تجاری با واکنش اکسیداسیون جزئی تولوئن با اکسیژن تولید می شود. این فرایند توسط نفتنات های کبالت یا منگنز کاتالیز می شود. اولین فرایند صنعتی تولید آن شامل واکنش بنزو تری کلرید(تری کلرو متیل بنزن) با هیدروکسید کلسیم در آب بود. این فرایند با استفاده از نمک های آهن یا آهن کاتالیز می شود. سپس بنزوات کلسیم به اسید بنزوئیک و اسید هیدروکلریک تبدیل می شود.

این محصول حاوی مقادیر قابل توجه ای از مشتقات کلرینه ی اسیدبنزوئیک است. به همین دلیل، مصرف آن برای انسان با تقطیرخشک صمغ بنزوین به دست می آمد. این ماده  غذایی در حال حاضر به صورت مصنوعی تولید می شود.

سنتزدرمقیاس آزمایشگاهی

اسیدبنزوئیک ماده ای ارزان قیمت بوده و به راحتی در دسترس است، بنا براین سنتز آزمایشگاهی این ماده عمدتا برای اهداف آموزشی آن کاربرد دارد.

سنتز به وسیله هیدرولیز

مانند دیگر نیتریل ها و آمیدها، بنزونیتریل و بنزامید می توانند به اسید بنزوئیک یا نمک آن در شرایط اسیدی یا بازی هیدرولیز شوند.

سنتزبا استفاده از معرف گرینیارد

برو مو بنزن می تواند به وسیله ی (واکنش کربوکسیل شدن) به اسیدبنزوئیک تبدیل شود. این سنتز یک تمرین مناسب برای دانشجویان برای انجام یک واکنش گرینیارد است.

اکسیداسیون ترکیبات بنزیل 

الکل بنزیل و بنزیل کلرید و تقریبا تمام مشتقات بنزیل به راحتی به اسیدبنزوئیک اکسید می شود.

خالص سازی

اسیدبنزوئیک را می توان با استفاده از تفاوت خاصیت انحلال پذیری آن در آب سرد و گرم خالص سازی کرد. عدم وجود حلال های آلی برای کریستالیزاسیون باعث می شود این آزمایش از لحاظ ایمنی بی خطر باشد. ازده این فرایند معمولا به میزان 65% است .

کاربردهای اسیدبنزوئیک

اسید بنزوئیک (Benzoic acid) یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی C7H6O2 و نام سیستماتیک بنزوئیک اسید است. این ترکیب اسیدی به صورت طبیعی در برخی از میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد و همچنین به عنوان یک مواد افزودنی مصرف می‌شود. کاربردهای اصلی اسید بنزوئیک عبارتند از:

 1. مواد افزودنی مواد غذایی: اسید بنزوئیک به عنوان یک ماده نگه‌دارنده و افزودنی در صنعت مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده معمولاً به عنوان ماده نگه‌دارنده در مربا، مرغابی، سس‌ها، نوشیدنی‌ها و محصولات پخته دیگر به کار می‌رود. اسید بنزوئیک می‌تواند رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها را مهار کرده و مواد غذایی را در برابر فساد حفظ کند.
 2. ضد قارچی در محصولات آرایشی و بهداشتی: این اسید به عنوان یک ماده ضد قارچ در محصولات آرایشی و بهداشتی مانند کرم‌ها، لوسیون‌ها، شامپوها و صابون‌ها استفاده می‌شود. اسید بنزوئیک می‌تواند رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها را کاهش دهد و محصولات را در برابر آلودگی میکروبی حفظ کند.
 3. درمان برخی اختلالات پوستی: اسید بنزوئیک به عنوان یک عامل درمانی در محصولات پوستی برای درمان اختلالاتی مانند جوش‌های پوستی و پسوریازیس (یک بیماری پوستی مزمن) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. در تولید مواد شیمیایی: اسید بنزوئیک به عنوان یک ماده میانی در تولید سایر مواد شیمیایی مانند فرمالدئید و بنزویل کلراید استفاده می‌شود.
 5. تحقیقات علمی: اسید بنزوئیک در تحقیقات علمی و آزمایشگاهی به عنوان یک ماده مرجع در شیمی و بیوشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که استفاده از اسید بنزوئیک در مواد غذایی و محصولات بهداشتی تحت مقررات سازمان غذا و دارو (FDA) و دیگر مقررات بهداشتی و ایمنی غذا تنظیم می‌شود و مقدار استفاده از آن محدود است تا ایمنی مصرف‌کنندگان تضمین شود.

خوراک واحد تولید پلاستیسایزر

پلاستیسایزرهای بنزوات، مانند گلیکول، دی اتیل کلیکول و استرهای تری اتیلن گلیکول، به وسیله ی واکنش ترانس استریفیکیشن متیل بنزوات با دیول به دست می آید.

حوراک واحد تولید بنزوات سدیم و نگهدارنده های مشابه

اسیدبنزوئیک و نمک های آن به عنوان نگهدارنده ی مواد غذایی استفاده می شود. شماره های E نشان دهنده ی مواد مذکور E210 ،E211، E212 ، E213 می باشد، که باعث جلوگیری از رشد کپک، مخمر و برخی از باکتری ها می شود. این ماده بطور مستقیم یا به صورت نمک سدیم، پتاسیم یا کلسیم آن به مواد غذایی اضافه می شود.

مکانیزم از بین بردن میکروبها با جذب این ماده به سلول آغاز می شود.

اگر PH داخل سلول به 5یا کمتر برسد، تخمیر بی هوازی گلوکز از طریق فسفو فرو کتو کیناز به میزان 95% کاهش می یابد. بنا بر این اثر بنزوئیک اسید و بنزوات به pH غذا وابسته است. مواد غذایی و نوشیدنی اسیدی مانند آبمیوه (اسیدسیتریک)، نوشابه های گازدار (دی اکسیدکربن)، نوشابه های گازدار (اسیدفسفریک)، ترشی (سرکه) و یا سایر مواد غذایی دارای خاصیت اسیدی ، به وسیله ی اسیدبنزوئیک و بنزوات از خطر میکروب ها نگهداری می شوند.

مقادیر استفاده معمول به عنوان نگهدارنده درموادغذایی بین 0.01% – 0.05 است.

حداکثر میزان مصرفی در غذاهای حاوی آن با قوانین غذایی محلی کنترل می شود.

نگرانی هایی وجود دارد، در مورد اینکه اسیدبنزوئیک و نمک های آن ممکن است با اسیداسکوربیک (ویتامینC) در برخی از نوشیدنی ها واکنش نشان دهندو مقادیر کمی از بنزن را تولید کنند.

بنزن یک ماده ی شیمیایی سرطان زاست.

اقدامات بیوشیمی اسیدبنزوئیک

در بیوشیمی، اسید بنزوئیک به عنوان یک ترکیب شیمیایی با اهمیت و کاربردهای متعدد مطرح است. اقدامات بیوشیمی اسید بنزوئیک عبارتند از:

تبدیل اسید بنزوئیک به همآیند: در مراحل اولیه تحقیقات بیوشیمیایی، اسید بنزوئیک به وسیلهٔ واکنش‌های شیمیایی به همآیندهای مختلف تبدیل می‌شود. به عنوان مثال، این اسید می‌تواند به همآیند فورمیک اسید تبدیل شود.

انتقال گروه‌های عامل: گروه‌های عامل مختلف می‌توانند به اسید بنزوئیک افزوده شوند یا از آن حذف شوند. این اقدامات معمولاً با استفاده از آنزیم‌ها و کاتالیزورهای بیوشیمیایی انجام می‌شوند. به عنوان مثال، افزودن یک گروه هیدروکسیل (-OH) به اسید بنزوئیک با استفاده از آنزیم هیدروکسیلاز انجام می‌شود.

تبدیل اسید بنزوئیک به متابولیت‌های دیگر: در مسیرهای متابولیک، اسید بنزوئیک می‌تواند به متابولیت‌های دیگری تبدیل شود. این تبدیلات معمولاً توسط آنزیم‌ها و مسیرهای متابولیک مشخصی کنترل می‌شوند.

تولید انرژی: در فرآیند تعرق اسید بنزوئیک، این ترکیب به دی‌اکسید کربن و آب تبدیل می‌شود و انرژی آزاد می‌شود.

تاثیر بر رشد میکروب‌ها: اسید بنزوئیک می‌تواند رشد برخی از میکروب‌ها را مهار کند و به عنوان یک ضد میکروبی در تحقیقات بیوشیمیایی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعه مکانیسم‌های آنزیمی: اسید بنزوئیک به عنوان یک مولکول مدل در مطالعات بیوشیمیایی به کار می‌رود تا مکانیسم‌های آنزیمی و تاثیر آنزیم‌ها بر روی مولکول‌های آلی را بررسی کند.

در کل، اسید بنزوئیک به عنوان یک ماده شیمیایی پایه در تحقیقات بیوشیمی و زیست‌شیمی برای درک بهتر مسائل مرتبط با تبدیلات شیمیایی، متابولیسم، و آزمایش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دارویی

اسیدبنزوئیک یکی از مواد تشکیل دهنده پماد وایت فیلد است که برای درمان بیماری های قارچی پوست از قبیل تینی، کرم حلقوی و نیز درمان پای ورزشکاران استفاده می شود. اسیدبنزوئیک به عنوان جزء اصلی صمغ بنزوئین، تنتور و حنا است که در طول تاریخ برای درمان بیماری های پوستی و استنشاقی کاربرد داشته است.

اسید بنزوئیک از اواخر قرن بیستم به عنوان یک ماده ی خلط آور، ضد درد و ضد عفونی کننده استفاده می شود.

تولید

از بنزوئیک اسید به عنوان خوراک واحدهای صنعتی تولید بنزوئیل کلراید استفاده می شود. بنزوئیل کلرید یک ماده مهم برای تولید مشتقات مختلف بنزوئیک اسید مانند بنزیل بنزوات است. نزیل بنزوات درطعم دهنده های مصنوعی و مواد دافع حشرات استفاده می شود.

خطرات 

این ماده پس از تبدیل شدن به اسید هیپوریک از بدن انسان ها دفع می شود. این ماده توسط لیگاز بوتیرات COA به محصول واسطه ی بنزوئیل منفی COA  متابولیزه می شود. سپس توسط گلیسیون N- اسیل ترانسفر از به اسید هیپوریک متابولیزه می شود. بدن انسان ها تولوئن اسید بنزوئیک را متابولیزه می کنندکه به عنوان اسید هیپوریک دفع می شوند.

برای انسان، سازمان بهداشت جهانی ایمنی شیمیایی (lPCs) پیشنهاد می کند مصرف خوراکی بنزوئیک اسید به طور مشروط 5 میلی گرم برکیلو گرم وزن بدن در روز باشد. گربه ها نسبت به موش های صحرایی و موش های آزمایشگاهی دارای تحمل نسبتا کمتری نسبت به LD50. اسید بنزوئیک و نمک های آن هستند. دوز مرگبار برای گربه ها می توانند تا 300 میلی گرم بر کیلو گرم وزن بدن آنها باشد خوراکی برای موش های صحرائی 3040 میلی گرم است و برای موش های آزمایشگاهی 2363 -2626 میلی گرم بر کیلو گرم.

در تایپه، کشوذ تایوان، بررسی انجام شده در سال 2010 نشان داد که 30% محصولات خشک و نیز ترشی ها، حاوی اسید بنزوئیک هستند.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت اسیدبنزوئیک میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)