دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

ایزو پروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل، که به اختصار IPA هم شناخته می‌شود، یک ترکیب شیمیایی است که از یک مولکول پروپیلن به دست می‌آید. فرمول شیمیایی آن C3H8O می‌باشد. این الکل به عنوان یک مایع بی‌رنگ، بی‌بو و قابل مذاق شناخته می‌شود. IPA به عنوان یک حلال قوی در شیمی و صنایع مختلف به کار می‌رود و در بسیاری از فرآیندها و کاربردهای مختلف مفید است. شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی محصولات مرک آلمان است که  فروش ایزو پروپیل الکل یکی از این موارد می باشد. این شرکت با ایجاد دفتر نمایندگی در کشور ترکیه واردات محصولات مرک و سیگماآلدریچ را میسر نموده تا بتواند مانع از ایجاد تحریم شده و محصولات شیمیایی را با انواع برندها به دست متقاضیان گرامی برساند.

ایزو پروپیل الکل

نام های مترادف با ایزوپروپیل الکل : ایزوپروپینول الکل،الکل پروپانول. شکل ظاهری ایزو پروپیل الکل: مایع بی رنگ،اشتعال پذیر است و بوی قوی دارد. ابوبکر محمد بن زکرای رازی شیمیدان ایرانی اولین بار الکل را از تقطیر شراب به دست آورد. نام آن را الکحل نامید. بعد از مدتها به الکل تغییر نام داد. ایزوپروپیل الکل مایع ای قابل حل در آب می باشد.

ایزو پروپیل الکل

تولید ایزو پروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل از پروپن و از دو روش تولید می شود،روش اول آبدهی غیر مستقیم به پروپین با کاتالیزگر اسیدی همگن که از این روش در آزمایشگاه ها استفاده می شود به این صورت که پروپیلن و اسیدسولفوریک در راکتورهای تحت فشار یک لیتری به صورت دوفازی ،مایع و گاز و نیم پیوسته در غلظتهای 65% ،75% ،85% ،95%  صورت میگردد.پس از پایان آزمایش محصول تولید شده را خالص سازی می کنند و الکل 80% به دست می آید.و روش دیگر آبدهی مستقیم به پروپیلن با حضور کاتالیزور اسیدی ناهمگن.

کاربرد ایزو پروپیل الکل

 • از ایزو پروپیل الکل در فرایند تخمیر استفاده می کنند.
 • ایزو پروپیل الکل ماده اصلی در تولید شیشه شورها و مواد ضد عفدنی کننده است.
 • ایزو پروپیل الکل ماده اولیه در تولید مواد آرایشی چون،لاک ناخن،اسپری مو و …است.
 • نقش حلال در صنعت دارو سازی ،رزین و استرهای سلولزی ،واکنش های شیمیایی و آزمایش های بیولوژیکی دارد.
 • به عنوان ماده ضد عفونی کننده برای تمیز کردن پوست زمان جراحی استفاده می شود.
 • ایزوپروپیل الکل در صنعت چاپ به دلیل خاصیتی که دارد دمای آب را در دستگاه های چاپ پایین می آورد و قابلیت تبخیر آن بسیار پایین است،استفاده می شود.
 • تمییز‌دهی و شستشو: IPA به عنوان یک حلال عالی استفاده می‌شود. این ویژگی آن را مناسب برای شستشوی قطعات و تمییز کردن سطوح در صنایع مختلف اعم از الکترونیکی تا پزشکی می‌کند.
 • تولید عطر و اسانس: IPA به عنوان یک ماده حل کننده در تولید عطر و اسانس‌ها استفاده می‌شود.
 • مواد ضدعفونی کننده: در تهیه محصولات ضدعفونی کننده مانند ژل‌های ضدعفونی کننده دست و دیگر محصولات شبیه به آن به عنوان یکی از مواد اصلی به کار می‌رود.
 • در صنعت رنگ و لاک: IPA به عنوان حلال در ترکیبات رنگ‌ها و لاک‌ها استفاده می‌شود.
 • تمییز لنزهای عینک و دستگاه‌های الکترونیکی: برای تمییز لنزهای عینک، نمایشگرها و سطوح حساس دستگاه‌های الکترونیکی از IPA استفاده می‌شود.
 • در صنایع پزشکی: در بخش‌های مختلف صنعت پزشکی مانند تهیه دست‌آویزهای پزشکی و مواد ضدعفونی کننده برای سطوح پزشکی به کار می‌رود.
 • IPA به عنوان یک حلال متعدد الاستفاده در صنایع مختلف بسیار مفید است و اهمیت زیادی در فرآیندها و کاربردهای مختلف دارد.

ایزو پروپیل الکلساختار ایزو پروپیل الکل

ساختار ایزوپروپیل الکل (Isopropyl Alcohol یا IPA) در زیر نمایش داده شده است:

H
|
H-C-C-OH
|
H
در این ساختار، یک اتم کربن (C) متصل به دو اتم هیدروژن (H) و یک گروه هیدروکسی (OH) است. این گروه هیدروکسی نمایانگر حاضر بودن یک گروه عاملی الکل در مولکول IPA است. اتم کربن میانی (مرکزی) در واقع نیمه دوم اتم کربن پروپیل است، به همین دلیل به این ترکیب اصطلاحاً “ایزو” پروپیل الکل نیز گفته می‌شود.

خرید و فروش ایزو پروپیل الکل

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک و سیگماآلدریچ در ایران است، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده ایزو پروپیل الکل با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

نکات ایمنی استفاده از ایزوپروپیل الکل (msds)

احتراق: اایزو پروپیل  الکل ماده ای قابل احتراق است، برای جلوگیری از احتراق شعله، جرقه و استعمال دخانیات نباید در جایی که این ماده می باشد صورت بگیرد.در صورت احتراق باید از مواد خشک شیمیایی ،دی اکسید کربن، هالوژن، اسپری آب ، کف الکلی استفاده کرد. انفجار: اگر گاز ایزوپروپیل الکل با هوا مخلوط شود احتمال انفجار وجود دارد بدین ترتیب در محیطی که این ماده وجود دارد باید محیط بسته، تهویه مناسب و روشنایی ضد انفجار باشد.در زمان حریق سیلندرها را توسط اسپری آب خنک نگه داشته شوند. تنفس: در صورت تنفس بخارات این ماده باعث صرفه ،تنگی نفس و از کار افتادن دستگاه تنفسی می باشد برای جلوگیری از این اتفاق، تهویه مناسب استفاده شود.در صورت وقوع این اتفاق هوای تازه ،بیمار را گرم نگهدارید،درصورت لزوم تنفس مصنوعی، به پزشک مراجعه کنید. تماس با پوست: باعث تحریک وقرمزی می شود بنا بر این بهتر است زمان استفاده از این ماده از دستکش و لباس ایمنی استفاده شود. تماس با چشم: تماس این ماده باچشم باعث درد ، تحریک و قرمزی چشم می شود برای جلو گیری از وقوع این اتفاق بهتر است از عینک ایمنی استفاده شود. در صورت تماس با چشم به پزشک مراجعه کنید. گوارش: در این صورت باعث خفگی ، اسهال، کاهش فشار خون و انقباظ شکم می شود برای جلوگیری از این اتفاق از خوردن و آشامیدن در محل نگهداری این ماده خود داری شود. در صورت خورده شدن این ماده سریعا به پزشک مراجعه شود.
ایزو پروپیل الکلفروش ایزو پروپیل الکل
ایزو پروپیل الکل در بشکه های 160 کیلو گرمی  و در حجم کمتر توسط شرکت دانش پژوهان شیمی به خریداران محترم عرضه می گردد. جهت سفارش و یا استعلام سریع قیمت می توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات با کیفیت و قیمت مناسب شما عزیزان را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)