دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

بوتیل گلیکول استات

کاربرد بوتیل گلیکول استات، یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک ماده افزودنی و حلال در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این ترکیب از ترکیباتی مانند بوتانول (یا بوتیل الکل) و استیک اسید تشکیل شده است. بوتیل گلیکول استات معمولاً به عنوان حلال در رنگ‌ها، رزین‌ها، مواد افزودنی مواد غذایی، مواد شوینده و دیگر محصولات شیمیایی استفاده می‌شود. همچنین، در برخی فرآیندهای صنعتی مانند رنگرزی، چاپ و پوشش‌دهی، به عنوان حلال و ماده افزودنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. کاربرد بوتیل گلیکول استات  یکی از محصولات تولیدی  شرکت سیگماآلدریچ می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان است که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

کاربرد بوتیل گلیکول استات

بوتیل گلیکول استات، tethylene glycol butyl ether acetatxoyethanol acetatebuetoxyethyl aceta- butoxy ethanol acetate و دارای فرمول شیمیایی C8H16O3 است و شکل ظاهری این ماده مایع روشن و بی رنگ مایل به زرد کم رنگ است. این ماده دارای  بوی ملایم خوشایندی مانند بوی استرهاست.

Butyl glycol acetate به میزان بسیار ناچیزی در آب حل می شود، اما با بسیاری از حلال های آلی معمولی مثل الکل، کتون،آلدئیدها، اترها، گلیکول ها و اسید گلیکول، امتزاج پذیر است. قدرت حلالیت بالای این ماده همراه با فراریت کم آن است که بوتیل گلیکول استات را در بسیاری از صنایع کاربردی می کند.

خواص فیزیکی و شیمیایی بوتیل گلیکول استات

خواص فیزیکی و شیمیایی بوتیل گلیکول استات بستگی به شرایط محیطی و ترکیبات دیگری که با آن ترکیب می‌شود دارد. اما به طور کلی:

 • خواص فیزیکی:

بوتیل گلیکول استات یک مایع بی‌رنگ و بی‌بو است.
دارای دمای جوش و نقطه اشتعال نسبتاً پایین است.
قابل حل شدن در آب و بسیاری از حلال‌های آلی است.
ممکن است دارای خواص آنیونی و کاتیونی باشد.

 • خواص شیمیایی:

Butyl glycol acetate از نظر شیمیایی یک استر است که از واکنش بوتانول و استیک اسید به دست می‌آید.
در حضور کاتالیزورها یا با استفاده از حرارت، می‌تواند واکنش دهد و تبدیل به مواد دیگر شود.
ممکن است در واکنش‌های اشتحالی یا هیدرولیز شود.
به طور کلی، بوتیل گلیکول استات به عنوان یک ماده شیمیایی چند منظوره با خواص حلالی و واکنش‌پذیری شیمیایی متنوع، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات ماده بوتیل گلیکول استات

 • نام ماده: بوتیل گلیکول استات،
 • نام انگلیسی:  tethylene glycol butyl ether acetatxoyethanol acetatebuetoxyethyl aceta  و  butoxy ethanol acetate
 • فرمول شیمیایی: C8H16O3
 • CAS Number112-07-2
 • نقطه ذوب: حدود 64- درجه سانتی گراد
 • نقطه جوش: 192 درجه سانتی گراد
 • چگالی: 0.945
 • نقطه فلش: 71 تا88 درجه سانتی گراد
 • نقطه اشتعال: 300تا 340 درجه سانتی گراد
 • در دمای 20درجه سانتی گراد ویسکوزیته 1.8 میلی پاسکال ثانیه

فرایند تولید بوتیل گلیکول استات

مرحله اول تولید Butyl glycol acetate، واکنش اتیلن اکسید با نرمال بوتیل الکل بی آب است. محصول این واکنش اتیل گلیکول بوتیل اتر است که سپس با اسیداستیک، آنیدرید استیک و یا کلرید استیک اسید واکنش داده می شود تا اتیل گلیکول بوتیل اتر استات را به وجود آورد که در غیر این صورت به عنوان بوتیل گلیکول استات شناخته می شود.

نکات انبار داری، ذخیره سازی و حمل و نقل

استات بوتیل گلیکول در شرایط استاندارد پایدار است و دارای وزن مخصوص 0.9422 و نقطه فلش 71.1 درجه سانتیگراد (تست فنجان بستهاست. این ماده باید در یک محیط خنک و دارای تهویه ی مناسب ذخیره شود. این ماده همچنین باید دور از همه منابع احتمالی احتراق نگهداری شود و ظرف آن باید تا زمانی که برای استفاده نیاز باشد، محکم بسته شود.

Butyl glycol acetate معمولا در فولاد کربنی یا فولاد زد زنگ درام و یا در خودروهای مخزن دار حمل می شود. برای حمل و نقل این ماده مقرراتی وضع نشده است، ولی باید به قابل اشتعال بودن آن توجه کرد و برای ایمنی بیشتر مخزن حاوی این ماده باید به عنوان احتیاط علامت گذاری شود، زیرا وقتی بلعیده می شود خطرناک است Xn.

کاربردهای حلال بوتیل گلیکول استات

بوتیل گلیکول استات، دارای قدرت حلالیت مناسب است و به همین دلیل این ماده کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف پیدا کرده است. کاربرد تصلی بوتیل گلیکول استات، در صنعت پوشش ها است. این ماده براقیت و جریان یابی پوشش های پخت شده در دمای 150 تا 200 درجه سانتیگراد را بهبود می بخشد. تاثیر این ماده شیمیایی بر موادی مانند سلولز نیترات و لاک های سلولز اتر و نیز رنگهای بر پایه کلر بهبودی خاصیت جریان یابی آنها است. بوتیل گلیکول استات همچنین یک حلال خوب برای فینیشرهای یورتان است.

Butyl glycol acetate، در صنعت چاپ نیز کاربرد دارد این کاربرد در جوهرهای چاپ بطور ویژه ای خودنمایی می کند. در گراور و فلکسوگرافیک نیز از این ماده استفاده می شود. دلیل انتخاب Butyl glycol acetate برای این کاربردها، نرخ تبخیر آرام این ماده است. ویژگی ذکر شده بوتیل گلیکول استات را برای این کاربرد برای کاربرد در جوهرهای چاپی ایده آل می کند.

همچنین در جوهر خودکارها و در رنگ مورد استفاده در جلای مبل و تزئین چوب کاربرد دارد. بوتیل گلیکول استات، در رنگهای مورد استفاده برای چاپ پارچه های رنگی یافت می شود.

Butyl glycol acetate نیز در صنعت پاک کننده ها در حال استفاده است. از این ماده در صنعت نامبرده برای تولید پاک کننده ی جوهرها استفاده می شود.

خرید بوتیل گلیکول استات

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک آلمان و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده های با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید بوتیل گلیکول استات با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. 

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

بازار بوتیل گلیکول استات

گزارش تحقیقاتی در مورد بازار جهانی بوتیل گلیکول استات، روند رشد این صنعت را ارزیابی می کند.

تاثیر بر محیط زیست

نور تخریبی

باتوجه به فشار بخار آن ، انتظار می رود که Butyl glycol acetate تقریبا به طور کامل در فاز بخار در شرایط اتمسفریک باشد، در این فاز واکنش با رادیکال های هیدروکسیل تولید شده توسط واکنش های فتو شیمیایی مهم است.

زیست تخریبی

با توجه به نتایج به دست آمده از آزمایش های شبیه سازی بیولوژیکی در شرایط استاندارد در آبهای سطحی (آب شیرین)، آب های سطحی (آب شور) و خاک پیشنهادهای زیر برای از بین بردن این ماده ارائه می گردد:

طیق مطالعات انجام شده تخریب این ماده با میکروارگانیسم های لجن فعال بسیار سریع است. به دلیل اینکه این میکروارگانسم ها به طور طبیعی به میزان اندکی در طبیعت موجود هستند، باید از این میکرو ارگانیسم ها در تصفیه خانه ها برای از بین بردن بوتیل گلیکول استات استفاده کرد.

تاثیرات بوتیل گلیکول استات بر سلامتی انسانها

اگر شخصی به واسطه شغل یا محیط زیست در معرض بوتیل گلیکول استات قرار گیرد معمولا از طریق استنشاق یا تماس پوستی به او آسیب خواهد رسید. هردو مسیر قرار گرفتن در معرض این ماده در محیط صنعتی مهم هستند. قرار گرفتن در معرض بوتیل گلیکول استات به واسطه شغل معمولا شامل قرار گرفتن در معرض دیگر حلال ها و مواد شیمیایی است. در چندین ارزیابی اثرات گزارش شده توسط کارگران شامل تحریک چشم، بینی و گلو بود؛ سرفه، آب ریزش بینی، سردرد، NIOSH مخاطرات بهداشتی سرگیجه و تهوع از دیگر اسرات این ماده شیمیایی برای افراد در معرض آن به شمار می رود.

با توجه به اینکه کارگران محیط های صنعتی علاوه بر Butyl glycol acetate و سایر حلال ها مانند تولوئن، زایلن، متیل اتیل کتون، متیل ایزو توبیل کتون و استایرن سر و کار دارند، با بررسی سازمان های بهداشتی علائم بوجود آمده ناشی از اثرات ترکیبی این حلال ها بر شمرده شد.

در برخی مطالعات حیوانات در مورد آزمایش بودند اما مطالعات و آزمایش هایی که در آن انسانها به وسیله روش استنشاق در معرض بوتیل گلیکول استات قرار گرفتند، در چندین نشریه خلاصه شده است.

در مورد سرطان زا بودن این ماده ی شیمیایی هنوز نتایجی به دست نیامده است ولی تحقیقات همچنان ادامه دارد.

ایمنی استفاده از بوتیل گلیکول استات

بهتر است افرادی که با این ماده سرو کار دارند از دستکش برای مقابله با آسیب پوستی و از ماسک برای جلوگیری از اثرات استنشاقی استفاده کنند.

فروش بوتیل گلیکول استات

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات مرک بوتیل گلیکول استات می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت بوتیل گلیکول استات میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)