دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

جیوه Mercury

جیوه Mercury یا عنصر آبی (Mercury)، با علامت شیمیایی “Hg” و عدد اتمی 80 یکی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی است. جیوه یک فلز سنگین است که در شرایط معمولی به شکل مایع در زمینها طبیعی یافت نمی‌شود و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی محصولات مرک آلمان و  سیگماآلدریچ است که جیوه Mercury یکی از این موارد می باشد. این شرکت با ایجاد دفتر نمایندگی در کشور ترکیه واردات محصولات مرک و سیگماآلدریچ را میسر نموده تا بتواند مانع از ایجاد تحریم شده و محصولات شیمیایی را با انواع برندها به دست متقاضیان گرامی برساند.

جیوه Mercury

در ادامه، توضیحاتی در مورد جیوه (Mercury) خدمت شما ارائه می شود.

 • فیزیکی و شیمیایی: جیوه Mercury یک فلز سنگین و درخشان است. این فلز در دمای معمولی به شکل مایع و در دمای منفی 38.83 درجه سلسیوس به شکل جامد درآمده و در دمای بالاتر به شکل گازی تبخیر می‌شود. جیوه در معرض هوا به آهستگی اکسید می‌شود و پس از اکسیداسیون، تشکیل ترکیباتی خطرناک مانند جیوه نیترات و جیوه کلرید می‌دهد.
 • خواص سمی: جیوه یکی از مواد سمی برای انسان‌ها و موجودات زنده است. این فلز به عنوان یک سم قوی برای سیستم عصبی مرکزی و کبد شناخته می‌شود. انسان‌ها ممکن است از طریق تنفس، مخاط، یا تماس مستقیم با جلد با جیوه آلوده شوند، که می‌تواند به مشکلات سلامتی جدی منجر شود.
 • کاربردهای صنعتی: با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی خاص جیوه، این فلز در صنعت به کار می‌رود. مثلاً در ساعت‌سازی به منظور پایه‌سازی و بهبود عملکرد ساعت‌ها از جیوه استفاده می‌شود. همچنین در صنایع اندازه‌گیری دما و فشار، الکترودهای جیوه به کار می‌روند.
 • استفاده در اطباق رزینی: جیوه Mercury در برخی از اطباق رزینی و سمپاشی‌های کشاورزی به عنوان یک ماده حافظتی و آنتی‌آفت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • محدودیت‌های استفاده: به دلیل خطرات جیوه برای سلامت انسان‌ها و محیط زیست، مصرف این فلز در صنایع مختلف محدود شده است و استفاده از جایگزین‌های کمتر سمی و محیط‌زیستی دوستانه تر ترجیح داده می‌شود.

توجه داشته باشید که مواد شیمیایی مانند جیوه Mercury باید با احتیاط و در شرایط ایمن مورد استفاده قرار گیرند تا جلوگیری از تماس مستقیم با آن و تعریض به خطرات سمی آن انجام شود.

جیوه Mercury..

آشنایی با جیوه

جیوه (به انگلیسی:Mercury) که فلز سنگین، نقره ای،سمی و جزء عناصر واسطه است، یکی از دو عنصری می باشد که در دماهای معمولی اتاق حالت مایع دارند (فلز دیگر برم است) این محصول در دماسنج ها، فشارسنج ها و سایر وسایل علمی کاربرد دارد. جیوه عمدتاٌ بوسیله کاهش از ماده معدنی cinnabar (سولفورجیوه) بدست می آید.

جیوه Mercury یک عنصرسنگین بلوک دی است و تنها فلزی است که درشرایط استاندارد دما و فشار مایع است. عنصر دیگری که در این شرایط مایع باشد، برم است. فلزهای دیگرمانند سزیوم، فرانسیم، گالیم و روبی دیم دردمایی بالاتر از شرایط استاندارد ذوب می شوند.

مشخصات عنصرجیوه

 • جیوه با دمای ذوب-Co 38,83 و نقطه جوش Co356,73 دارای درازترین بازه ی مایعی درمیان فلزات است.
 • نقطه انجماد جیوه 40- درجه سلسیوس معادل 40- درجه فارنهایت می باشد.
 • این تنها دمایی است که درهر دو مقیاس برابر است.
 • همچنین این عنصر دارای انبساط حرارتی حجمی ثابتی می باشد، واکنش پذیری آن نسبت به روی و کادمیوم کمتر است و جایگزین هیدروژن اسیدها نمی شود.
 • حالت های عادی اکسیداسیون این عنصرعبارتند از :mercurous یا 1 +و mercuric  یا 2+ نمونه های بسیار نادری هم از ترکیبات جیوه 3+ و جود دارد.
 • جیوه، فلزی یک ظرفیتی یا دو ظرفیتی می باشد که هادی ضعیفی برای گرما اما هادی مناسبی برای الکتریسیته می باشد
 • تنها فلزی است که در دمای اتاق به حالت مایع است (مایعی مات و درخشان).
 • این ماده به راحتی و تقریبا با تمامی فلزات معمولی از جمله طلا و نقره آلیاژ می سازد، (بجز آهن) که به هرکدام از این آلیاژها ملغمه (amalgam) می گویند.
جیوه Mercury-
خطرات 
 • جیوه جیوه Mercury ماده سمی بسیار خطرناکی است که به آسانی از طریق بافت های پوستی، تنفسی و گوارشی جذب می شود.
 • یکی از موارد مسمومیت با این ماده به حساب می آید.
 • جیوه، سیستم عصبی مرکزی را مورد تهاجم قرار داده و تاثیرات بسیار بدی روی دهان، لثه و دندان می گذارد.
 • تماس با مقدار زیاد و در مدت طولانی باعث آسیب های مغزی و درنهایت منجر به مرگ خواهد شد.
 • هوایی که در دمای اطاق با بخار جیوه اشباع شده باشد، به رغم نقطه جوش بالا بسیار سمی است
 • (خطر در دماهای بالاتر افزایش می یابد)؛ بنابراین با این عنصر باید در نهایت دقت رفتار شود.
 • لازم است ظروف جیوه بصورت مطمئن پوشیده شوند تا از سر رفتن یا تبخیر آن جلوگیری شود.
 • حرارت دادن این ماده یا ترکیبات آن همیشه باید به وسیله هواکش های مناسب و قوی انجام شود
 • بعضی اکسیدهای آن می توانند به عنصری تجزیه شوند که سریعاٌ تبخیرشده و ممکن است دیده نشوند.
 • علت خطرات ناشی از مصرف و تنفس بخارآن، استفاده دارویی از این ماده یه شدت محدود شده است.

استفاده در پزشکی

ازنمک های جیوه Mercury و برخی ترکیبات آلی آن برای گند زدایی و ضدعفونی کردن استفاده می شود و برخی از ترکیبات آن اثر میکروب کشی و ضدباکتریایی بسیار قوی دارند مانند استات فنیل مرکوریک، برات جیوه و نیترات جیوه که برای استر لیزه و ضدعفونی کردن و کلرید مرکوریک، اکسیدمرکوریک و کلرید مرکورو اثر ضدباکتریایی دارند.

درترکیب دارویی مرکور کروم که درگذشته برای التیام زخمها استفاده می شد، این ماده یکی از اجزاء اصلی بود که امروزه به علت اثرات سمی، مصرف آن منسوخ گشته است. ازاین ماده علاوه بر دماسنج ها درفشار سنج ها، پمپ های انتشار و بسیاری وسایل آزمایشگاهی دیگر استفاده می گردد. نقطه سه گانه جیوه38/8344 -درجه سانتی گراد – نقطه ثابتی است که به عنوان معیار در مقیاس های بین المللی حرارتی (ITS-90) بکار رفته است. ازجیوه گازی درلامپ های بخار و تابلو های تبلیغاتی استفاده می شود.

کاربردهای متنوع 

سویچهای جیوه Mercury، حشره کش ها، آمالگامها / داروهای دندان، باتری های جیوه ای برای تولید هیدروکسید سدیم و کلر ،الکترود در برخی انواع الکترولیز، باتری ها (پیل های جیوه ای) و کاتالیزورها

اقدامات بیوشیمی جیوه Mercury

جیوه (Mercury) به عنوان یک فلز سنگین سمی شناخته می‌شود و از نظر بیوشیمیایی به عنوان یک عنصر غیر ضروری برای انسان‌ها محسوب می‌شود. انسان‌ها ممکن است از طریق مصرف مواد غذایی یا تماس مستقیم با جیوه به سمیت جیوه دچار شوند. در اینجا به برخی اقدامات بیوشیمیایی جهت شناسایی و مدیریت سمیت جیوه اشاره می‌شود:

 1. شناسایی میزان جیوه: اندازه‌گیری میزان جیوه در نمونه‌های بیولوژیکی، مانند خون یا ادرار، به کمک تجزیه و تحلیل دقیق دستگاه‌های آزمایشگاهی انجام می‌شود. این آزمایشات می‌توانند به تشخیص افرادی که به جیوه تعریض شده‌اند کمک کنند.
 2. کلاتراسیون جیوه: در صورتی که یک فرد به سمیت جیوه دچار شده باشد، اقدامات کلاتراسیون (کاهش میزان جیوه در بدن) انجام می‌شود. این کلاتراسیون عمدتاً با استفاده از داروها یا مکمل‌های خاصی انجام می‌شود که به از بین بردن جیوه از بدن کمک می‌کنند.
 3. پیشگیری از تعریض: مهمترین اقدام برای مدیریت سمیت جیوه Mercury، پیشگیری از تعریض به جیوه است. این شامل محدود کردن تماس مستقیم با جیوه و مصرف مواد غذایی که حاوی جیوه هستند، مانند ماهی‌های آلوده به جیوه، می‌شود.
 4. تدابیر در محیط کار: افرادی که در محیط‌های شغلی با جیوه سر و کار دارند باید تدابیر ایمنی مشخصی را رعایت کنند. این تدابیر شامل استفاده از وسایل حفاظتی مانند ماسک‌های تنفسی و دستکش‌های مخصوص، تهویه مناسب محیط کار، و مدیریت صحیح زباله‌های حاوی جیوه می‌شود.
 5. پیگیری درمان: در صورت تعریض به جیوه Mercury و حتی پس از اعمال کلاتراسیون، نیاز به پیگیری مداوم و تست‌های بیشتر دارویی و بیوشیمیایی دارید تا اطمینان حاصل شود که میزان جیوه در بدن به مرزهای ایمنی برگشته است و اثرات جانبی ندارد.

توجه داشته باشید که جیوه Mercury به دلیل سمیت و خطراتی که به انسان‌ها و محیط زیست وارد می‌کند، تحت مقررات سختگیرانه‌ای در بسیاری از کشورها تنظیم شده است و استفاده از آن در برخی صنایع و مصارف محدود شده است.

ساختار جیوه

ساختار جیوه

ساختار جیوه (Mercury) به شکل اتمی آن اشاره دارد. جیوه یک عنصر شیمیایی است و در جدول تناوبی با نماد “Hg” و عدد اتمی 80 قرار دارد. ساختار اتمی جیوه به صورت زیر است:

 1. جیوه Mercury دارای 80 پروتون، 80 الکترون، و 121 نوترون در هسته اتمی خود است.
 2. جیوه در گروه 12 جدول تناوبی (گروه فلزهای ترانزیشنی) قرار دارد.
 3. جیوه یکی از کمیاب‌ترین عناصر در زمین است و در وضعیت‌های معمولی به شکل مایع در طبیعت یافت نمی‌شود. این فلز
 4. بسیار فشارتحتهای دارد و به دلیل ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی منحصر به فرد خود، به عنوان یک فلز سنگین شناخته می‌شود.
  توجه داشته باشید که به دلیل سمیت جیوه برای انسان‌ها و موجودات زنده، استفاده از آن با احتیاط بسیار بالا باید انجام شود، و اطلاعات لازم برای ایمنی و مدیریت مناسب این ماده حیاتی است.

جیوهMercury

فروش جیوه Mercury

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان جیوه صنعتی و آزمایشگاهی می باشد و در این زمینه از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت خرید جیوه Mercury  با شماره های مستقیم بخش فروش تماس گرفته و یا از طریق کانال واتساپ نام محصول به همراه مقدار آن را ارسال و در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت جیوه Mercury میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)