دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

دی کلسیم فسفات

دی کلسیم فسفات یک ترکیب شیمیایی است که از دو جزء کلسیم (Ca) و یون فسفات (PO4) تشکیل شده است. فرمول شیمیایی آن CaHPO4 یا Ca2(PO4) است. این ترکیب در واقع به دو شکل مختلف با فرمول‌های مختلفی در طبیعت یافت می‌شود:

دی کلسیم فسفات دیهیدرات (DCPD): با فرمول CaHPO4.2H2O که به عنوان بخشی از سنگ‌های فسفاتی طبیعی مانند سنگ فسفات آپاتیت وجود دارد.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. دی سدیم فسفات یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

دی کلسیم فسفات

دی کلسیم فسفات آنهیدرات (DCPA): با فرمول CaHPO4 که به عنوان یک ترکیب شیمیایی از محصولات فرآوری فسفات معدنی تولید می‌شود.

دی کلسیم فسفات به عنوان یک منبع مهم از کلسیم و فسفر در تغذیه انسان و حیوانات شناخته شده است. این ترکیب به عنوان یک افزودنی موجود در برخی از محصولات غذایی نیز استفاده می‌شود، به ویژه در محصولات پروتئینی مانند سوسیس، سالامی، نوشیدنی‌های پروتئینی، محصولات لبنی و غیره.

عمده کاربرد آن در تغذیه دام صورت می گیرد.

مشخصات دی کلسیم فسفات

دی کلسیم فسفات (DCP) یا دی کلسیم فسفات دیهیدرات (DCPD) و دی کلسیم فسفات آنهیدرات (DCPA) دارای مشخصات فیزیکی و شیمیایی مختلفی هستند. این مشخصات ممکن است بسته به شکل و شرایط تولید، تصفیه و فرآوری متفاوت باشند. اما در کل، مشخصاتی که معمولاً برای دی کلسیم فسفات مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • شکل فیزیکی: معمولاً به صورت پودر سفید یا بلوری است.
 • وزن مولکولی: وزن مولکولی آن تا حدود 136.06 g/mol است.
 • ذوب‌پذیری: در آب کمی ذوب می‌شود و معمولاً برای استفاده در محصولات غذایی یا تغذیه‌ای به صورت پودر مخلوط یا محلول استفاده می‌شود.
 • نقطه ذوب: دی کلسیم فسفات دیهیدرات در حدود 71-72 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود.
 • خواص شیمیایی: این ترکیب معمولاً در محیط‌های اسیدی تر و اسیدی‌تر به رنگ زرد تا قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهد.
 • محتوای کلسیم و فسفر: این ترکیب به عنوان یک منبع اصلی کلسیم و فسفر در تغذیه انسان و حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات دقیق دی کلسیم فسفات ممکن است بسته به استفاده مورد نظر و استانداردهای مختلف، متغیر باشند. از این رو برای استفاده در صنایع مختلف و همچنین به عنوان افزودنی غذایی، مشخصات دقیق باید با توجه به نیازهای محصول و استانداردهای مربوطه مورد بررسی و تایید قرار گیرد.

 

 

دی کلسیم فسفات

 

انواع دی کلسیم فسفات

این ماده در انواع مختلف آبدار و خشک موجود می باشد که در ادامه با انواع آبدار آن آشنا می شویم.

 • هیدرات

فرمول مولکولی این نوع از دی کلسیم فسفات، O2H4,2CaHPO می باشد که دارای دو مولکول آب درون مولکولی است.

 • دی هیدرات

فرمول مولکولی دی هیدراته 4CaHPO می باشد که با نام اختصاری DCPD شناخته می شود.

مقایسه بین هر دو نوع آن نشان داد که فرم بی آب آن دارای تخلخل درون ذره ای بهتر و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به فرم باآب است.

کاربرد دی کلسیم فسفات

به طور طبیعی بر روی کره زمین و در گیاهان مواد مغذی مورد نیاز حیوانات و طیور تامین نمی شود و به همین دلیل از DSP برای تامین فسفر و کلسیم مورد نیاز طیور و دامها استفاده می گردد. این دو عنصر نقش مهمی در واکنش های متابولیکی و بیوشیمیایی بدن حیوانات اعم از رشد و استحکام سیستم استخوانی، انعقاد خون، تبادلات سلولی و فعالیت عصبی، فعالیتهای صحصح سیستم گوارش، فعالیتهای فیزیولوژیکی قلب و تولید مرغ و تخم مرغ دارند زیرا پوست تخم مرغ شامل مقادیر زیادی کلسیم به صورت کربنات می باشد و همچنین زرده تخم مرغ شامل مقدار زیادی از فسفر و گوگرد است.

کاربردهای بسار زیاد آن در زمینه خوراک دام، کشاورزی، مواد غذایی و آشامیدنی، و بخش های دارویی از رشد صنعتی این ماده پشتیبانی می کند. کاربرد این محصول به عنوان امولسیون کننده ها، عوامل افزایش دهنده و رقیق کننده های دارویی برای تولید محصولات غذایی و دارویی تقاضای صنعت را بیشتر می کند. استفاده از DCP در بخش تصفیه آب موجب کاربرد این محصول در آب و فاضلاب گردیده است.

این محصول برای تامین و متعادل کردن دو عنصر کلسیم و فسفر در جیره غذایی استفاده می شود و اهمیت آن در تامین فسفر مورد نیاز دام و طیور است. وجود تعادل درست مواد در بدن حیوانات و طیور بسیار ضروری بوده و موجب تولید و بهره وری بیشتر می گردد و کمبود و عدم تعادل صحیح فسفر و کلسیم در بدن دام و طیور اثرات مهلکی خواهد داشت. همچنین باید توجه کرد که ترکیبی که به خورد دام یا طیور داده می شود سمی نباشد.

تولیدبه دو صورت

 • سنتی
 • صنعتی

در روش سنتی: ابتدا نسبت های معینی از اسید فسفریک و کربنات کلسیم را در ظرفی ریخته و با همزن برقی هم زده می شود، سپس آسیاب می گردد.
در روش صنعتی: تولید این ماده با واکنش اسید فسفریک با منبع کلسیم دار به ویژه کربنات کلسیم در شرایط بهینه و آزمایشگاهی واکنش شیمیایی داده و منجر به تولید DSP می شود.

O2H+2CO+(4Ca)HPO>3CaCO+4PO3H

این ماده منبع غذایی کلسیم و فسفر است که معمولا در خوراک دام ، اسب و طیور استفاده می گردد.

به طور میانگین محتوای مواد مغذی:

 • کلسیم=22%
 • فسفر=18،5%

خرید دی کلسیم فسفات

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک آلمان و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده های با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید دی کلسیم فسفات با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. 

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

تاریخچه-نمایندگی مرک(MERCK) آلمان

دی کلسیم فسفات یکی از محصولات کمپانی بزرگ مرک آلمان می باشد. این کمپانی در بین تولید کنندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی بسیار نام آشنا و از برندهای معروف دنیاست، با اطمینان می توان گفت محصولات این شرکت تولیدی را می توان در تمام آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی یافت. در سال گذشته فروش این شرکت بالغ بر 35 میلیون دلار بوده است که در بین تولید کنندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی این مبلغ بسیار مطلوب می باشد.

کمپانی مرک آلمان در سال 2015 توانست امتیاز کمپانی سیگماآلدریچ را خریداری نموده و از آن پس محصولات تولیدی سیگماآلدریچ زیر نظر کمپانی مرک آلمان به بازارهای جهانی عرضه می گردد. همانطور که می دانید محصولات سیگماآلدریچ تخصصی بوده و از کیفیت بالایی برخوردار می باشد، به نحوی که محصولات تولیدی این شرکت در مراکز تحقیقاتی، شرکت های داروسازی، دانشگاهها، آزمایشگاهها، مرکز رویان و … کاربرد فراوانی دارد.

با توجه به مشکلات پیش رو  و عدم امکان نمایندگی مرک در ایران، شرکت دانش پژوهان شیمی توانسته با ایجاد نمایندگی در یکی از کشورهای همسایه امکان واردات محصولات مرک و سیگماآلدریچ را فراهم سازد تا بلکه بتواند مقداری گره از کار علم و دانش در کشور را باز نماید. این شرکت توانسته در سالهای اخیر جایگاه بسیار خوبی در بین دانش پژوهان و دانشگاهیان و محققان و شرکت های تولیدی دارویی پیدا کند. شرکت دانش پژوهان شیمی با تکیه بر اعتماد مشتریان ثابت و فروش محصولات اصلی با قیمت های مناسب توانسته رتبه برتر را از آن خود نماید.

فروش دی کلسیم فسفات

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات دی کلسیم فسفات می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت دی کلسیم فسفات میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

 

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]