دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

آنچه که باید در مورد سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969 بدانیم این است.که این محصول یکی از محصولات تولیدی مرک آلمان می باشد. که توسط شرکت دانش پژوهان شیمی وارد و به دست مصرف کنندگان می رساند. این محصول مشخصات و مواد استفاده گوناگونی دارد که در زیر توضیحات کاملی داده ایم . 

1- سفید

2- نارنجی

3- آبی

سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969 چیست؟

سیلیکاژل به عنوان یکی از موثر ترین جاذب های رطوبت در میان سایر جاذب ها ، یک نوع بسپار سه بعدی بوده که از واحدهای های  چهار وجهی دی اکسید سیلیسیم تشکل شده است . این ماده به دو صورت کروی (گرانول) و پرک و با کاربردهای مختلف به عنوان جاذب رطوبت تولید می گردد.از نوع این محصول می توان به نوع سفید یا بی رنگ ، آبی ، نارنجی و دو نوع H و WS اشاره نمود که جهت استفاده در پالایشگاه های گاز و پتروشیمی جهت حذف سولفور، نیتروژن، هیدروکربن ها و سایر فلزات سنگین درخطوت فشار قوی انتقال گاز استفاده می گردد.سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

این ماده با برقراری پیوندهای هیدروژنی باعث جذب آب ، الکل، گروه های آمینی و فنول ها می گردد. از مزایای استفاده از سیلیکاژل به نسبت زئولایت و آلومینا که از جاذب های رطوبت دیگر می باشند .قابلیت بالا جذب کنندگی این ماده در دمای پایین ، بوده که این عامل باعث محبوبیت بیشتر سیلیکاژل می گردد، به نحوی که از این ماده در مکانهایی که دمای پایین، میزان فشار بخار آب متوسط و ظرفیت جذب کنندگی زیاد نیاز است مورد استفاده قرار می گیرد.سیلیکاژل به راحتی قابلیت احیا را داشته به نحوی که با حرارت دادن تا دمای 150درجه سانتی گراد و با از دست دادن رطوبت مجدداٌ قابل استفاده می باشد و این در حالی می باشد که زئولایت جهت احیاء به دمایی در حدود 350 درجه سانتی گراد نیاز دارد.سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

کاربرد سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی)د 101969در جنگ

یکی از اولین استفاده ها به جنگ جهانی اول جهت جذب سطحی بخار آب و گاز در ماسک های گاز اشک آور بر می گردد.همچنین در جنگ جهانی دوم جهت حفاظت وسایل ارتش در برابر رطوبت ،کراکینگ کاتولیزوری سیال جهت محافظت سوختها با عدد اکتان بالا و همچنین جلوگیری از بروز رطوبت در پنی سیلین استفاده می شد.سیلیکاژل قابلیت جذب رطوبت به میزان 40%وزن خود را دارد در اکثر صنایع از جمله  نفت، گاز، پتروشیمی، دارو ،برق حمل و نقل، لانه حیوانات خانگی ،آثار باستانی، ساختمان به عنوان جاذب رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فیزیکی سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

سیلیکاژل به صورت ترکیب سیلیکات سدیم و اسید سولفوریک تحت شرایط کنترل شده ای تولید می گردد، سیلیکاژل از دی اکسید سیلیسیم تشکیل گردیده است . فرمول مولکولی آن mSio2.nH2o می باشد.ساختار آن به شکل سه بعدی بوده و از واحدهای چهار وجهی دی اکسید سیلیسیم تشکیل گردیده است .سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

سیلیکاژل ماده ای بی بو ،غیرسمی و غیر قابل اشتعال می باشد که از خود گازی آزاد نمی کندو موجب خوردگی فلزات نمی گردد.این ماده ساختار ثابتی از خود داشته و قابلیت انحلال در آب را ندارداما در باز های قوی و هیدروفلوئوریک اسید حل می گردد. قدرت جذب آب این ماده در اثر آلودگی با گرد و غبار ،مواد روغنی و نفتی کاهش می یابد.

سیلیکاژل قابلیت بازیافت داشته و عملکرد آن در هر بار احیاء مابین 5 الی 10 در صد افت خواهد کرد.دمای تاثیرگذار در عملکرد این ماده در دمای محیط معادل 25 درجه سانتی گراد می باشد و در دماهای بالاتر از این دما عملکرد آن افت می کند. در رطوبت پایین ، ذرات کوچکتر این ماده مقداری از فشار بخار موجود را جذب می نماید و هر جه فشار بخار آب افزایش یابد،ذرات بزرگتر سیلیکاژل جذب رطوبت را انجام می دهد.

ساختار سیلیکاژل به صورت متخلخل وبی نظم با اندازه ذرات 3 الی 60 آنگستروم می باشد. که به یکدیگر متصل می باشند.با توجه به آنکه این منافذ به صورت هیدروفوبیکی به یکدیگر متصل شده اند، سطحی وسیع را به وجود می اورند که در فرایند جذب و تراکم مویرگی عملکرد مناسبی از خود دارد.به طور کلی عملکرد این ماده را می توان با اسفنج با میلیون ها منافذ میکروسکوبی مشابه دانست.سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

انواع سیلیکاژل ها:

سیلیکاژل ها باتوجه به اندازه ذرات آنها در انواع متفاوتی طبقه بندی شده اند.
ابعاد رایج آن در بازار بصورت 1 الی 3میلیمتر موجود می باشد.
از نکات دیگری که در طبقه بندی سیلیکاژل ها مطرح می باشد وجود اندیکاتور می باشد.

از انواع این محصول می توان به موارد ذیل اشاره نمود:سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

 سفید یا بی رنگ :

این نوع ،بدون اندیکاتور بوده و به صورت بی رنگ تولید می گردند، .ابعاد رایج این نوع به صورت 1 الی 3 میلیمتر و 3 الی 5 میلیمتر می باشد. از عمده مصارف سیلیکاژل بی رنگ می توان به استفاده از آن در بازیافت هیدروکربن ها، دی هیدراته شدن هوای کمپرس شده، گازها و مایعات اشاره نمود.با توجه به تشخیص سخت سیلیکاژل بی رنگ در میزان جذب رطوبت، از کارت نشانگر رطوبت جهت تشخیص رطوبت استفاده می گردد.همچنین می توان سیلیکاژل بی رنگ را با سیلیکاژل آبی رنگ به میزان 10درصد یا با سیلیکاژل نارنجی به میزان 5 درصد جهت تشخیص رطوبت ترکیب کرد.سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

 آبی رنگ :

نوع آبی رنگ آن حاوی کبالت کلراید به عنوان اندیکاتور آبی رنگ می باشد.

در این نوع سیلیکاژل درحالت بدون جذب آب،ذرات سیلیکاژل به رنگ آبی بوده .و پس از جذب رطوبت به رنگ صورتی تغییر می یابد.

شایان ذکر است پس از خشکاندن این نوع سیلیکاژل و احیاء آن،رنگ آن مجدد به آبی باز خواهد گشت.

 نارنجی رنگ :

از موارد دیگر سیلیکاژل با اندیکاتور،با رنگ نارنجی می باشد.

در این نوع از متیل بنفش به عنوان اندیکاتور استفاده می گردد.

در این نوع پس از جذب رطوبت، رنگ آن به سبز تغییر می یابد.

بر این اساس می توان به میزان جذب آن پی برد.

همچنین به علت بی بو،غیر سمی و بی ضرر بودن سیلیکاژل نارنجی رنگ، جایگزین مناسبی با نوع آبی آن می باشد.

سیلیکاژل نوع H :

از پرمصرفترین نوع سیلیکاژل در پالایشگاه های گاز می توان به نوع H آن اشاره کرد .که در جهت بازیابی و جداسازی هیدروکربن های مایع از گاز طبیعی و همچنین کاتالیست در پروسه فرآوری و پالایش گاز مورد استفاده قرار می گیرد.از لحاظ ساختار دارای ویژگی های فیزیکی و مکانیکی مناسب و بالاتری در مقایسه با سایر سیلیکاژل ها مانند سطح ویژه ، ظرفیت جذاب آب و استحکام ذرات برخوردار می باشد.سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

سیلیکاژل نوع WS :

سیلیکاژل نوع WS جهت کاربری به عنوان جاذبه رطوبت گاز طبیعی است ،. همچنین کاتالیست در واحدهای فرآوری و پالایش گاز می باشد.به طور کلی نوع WS با توجه به قدرت افزایش جذب آب بالا ،به عنوان لایه ای محافظ بر ترکیبات سیمیایی و دیگر جاذبه ها از جمله ملکولارسیو و کاتالیست های فعال شده استفاده می گردد.

تولید سیلیکاژل :

این ماده به دو صورت توده ای و مایع تولید می گردد.و در هر دو روش ماده اولیه تولید آن، سیلیکات سدیم و اسیدسولفوریک می باشد.

در زیر به شرح مختصری از روشهای تولید آن می پردازیم :

1-روش توده ای :

در این روش پس از ترکیب سیلیکات سدیم با اسیدسولفوریک، سیلیکا هیدروسل ایجاد گردیده که به صورت ژله ای درمی آید و سپس این توده ژله ای به صورت مکانیکی شکسته می شود.از نکات حائز اهمیت در این پروسه غلظت، درجه حرارت و PH می باشد که تاثیر به سزایی می تواند در زمان ژل شدن و خصوصیات محصول از قبیل وزن مخصوص ، سطح ذرات و حجم منافذ داشته باشد.سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

پس از تهیه هیدروژل ، عملیات شستشو انجام می گردد و در این مرحله نیز درجه حرارت،زمان شستشو و PH تاثیر به سزایی در خصوصیات محصول نهایی دارد در پروسه نهایی هیدروژل تهییه شده خشک گردیذه وبه وسیله حرارت فعال می گردد، محصول حاصل از این روش به صورت شکسته می باشد.جهت تهیه سیلیکاژل به صورت کروی ، هیدروژن را به وسیله یک مخروط دوار داخل حمام روغن دیسپرس می گردد.قطرات کوچک به طور کامل ژله ای مانند می گردد و در مرحله نهایی شستشو داده شده و خشک می گردند و محصول نهایی سیلیکاژل به صورت کروی شکل خواهد بود .

2-روش مایع :

در روش تولید به صورت مایع، مخلوط سیلیکات سدیم به همراه اسیدسولفوریک در PH معین می باشد، عمل مخلوط شدن سیلیکات سدیم و اسید سولفوریک می تواندبه صورت بج و نیمه بچ انجام گردد و هیدروژل حاصل شده از این فرایند را می توان قبل و یا بعد از شستشو دادن خشک نمود و معمولا خشک کردن سیلیکاژل در این روش به صورت پاششی انجام می گردد.

درجه حرارت و PH تاثیر به سزایی بر روی اندازه ذرات سیلیکاژل دارد،اندازه کوچک تراکم مولکولی سیلیکا موجب می شود اندازه ذرات سیلیکاژل بیش از 800 متر مربع بر گرم شود.زمانی که هیدروژل شستشو گردیده در درجه حرارت و PH  بالا قرار می گیرد، باعث رشد تراکم مولکولی گردیده و میانگین منافذ بزرگتر، حجم ذرات افزایش و سطح تماس ذرات کاهش می یابد.

سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969کاربردها :

این ماده کاربردهای فراوانی در صنعت به عنوان جاذب رطوبت دارد.

ازجمله صنایعی که در آنها استفاده می گردد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • صنایع نفت،گاز و پتروشیمی
 • صنایع دارو و دارو سازی
 • صنایع برق و مخابرات
 • کاربرد در لانه حیوانات خانگی
 • صنایع نظامی و هوانوردی
 • صنعت ساختمان
 • صنایع بسته بندی و حمل و نقل
 • کاربرد در آثار باستانی
 • کاربرد در براق سازی جواهرات
 • صنایع چرم سازی ،کیف و کفش
 • کاربرد سیلیکاژل در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی :

از این ماده در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به عنوان جاذب رطوبت جهت حذف رطوبت و ذرات ناخواسته در خطوط انتقال فشار قوی گاز و همچنین حذف سولفور،نیتروژن ، هیدرو کربن ها و فلزات سنگین پالایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد.دو نوع مرسوم آن با نامهای H و WS با کارایی های مختلف در این صنعتبه شرح ذیل مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد سیلیکاژل درصنایع دارو  و داروسازی :

از دیگر مصارف آن می توان به استفاده از آن در انواع بسته بندی های دارویی ازخط تولید تا بسته بندی اشاره کرد.

کاربردهای سیلیکاژل در صنعت دارو به شرح ذیل می باشد:

خط تولید دارو :

استفاده از این ماده در خط تولید دارو از اهمیت بالایی برخوردار است به نحوی که با قابلیت جذب رطوبت آن درتولید دارو به ویژه آنتی بیوتیک ها استفاده می گردد.

بسته بندی به صورت کپسول  درب های  حاوی سیلیکاژل :

شامل محفظه های کوچکی می باشند که حاوی این ماذه بوده و با توجه به کاربردهای مختلف در صنعت دارو با ابعاد و مشخصات متفاوتی تولید می گردند.از این ماده در بسته بندی درب های دارو نیز استفاده می گردد،از موارد استفاده در این نوع درب ها،می توان به قرص های ویتامین C اشاره نمود.جنس درب های پلیمری به نحوی می باشد که علاوه بر محافظت دارو در مقابل رطوبت و شکستگی ، هزینه های بسته بندی با روکش فویل را نیز کاهش میدهد.

کاربرد  در صنایع برق و مخابرات :

در صنایع برق و خطوت انتقال برق فشار قوی، از این ماده به عنوان جاذب رطوبت جهت جلوگیری از آسیب به ترانسفور ماتورها استفاده می گردد تا درصد رطوبت به حد اقل ممکن برسد این ماده بر روی منبع انبساط ترانسفور ماتور غیر هز متیک نصب می گردد و از انواع قابل مصرف در ترانسفور ماتورها می توان به دو نوع نارنجی و آبی رنگ آن اشاره نمود.

این ماده در ترانسفور ماتور باعث می گردد همواره هوای خشک به داخل آن وارد گردد.به جهت جلوگیری از تماس این ماده با روغن ناشی از حمل و نقل می بایست یک ورق مصدود کننده مابین فلنج رطوبت گیر و چپقی منبع انبساط قرار گیرد که پس از نصب با شل کردن پیچ های فلنج این ورق از محل برداشت گردیده و مجدداٌ پیچ ها محکم می گردد و باید درهنگام برداشتن ورق ،دقت شود تا روغن به داخل محفظه رطوبت گیر نفوذ نکند بدین منظور ابتدا محفظه حاوی سیلیکاژل از یک سمت باز گردیده و به میزان 180 درجه چرخانده شده،سپس ورق مسدود کننده از محل جدا می گردد.

کاربرد در لانه حیوانات خانگی :

از این ماده با توجه به مشکلات نگهداری و حفاظت لانه های حیوانات خانگی به عنوان جاذب رطوبت فضولات آنها استفاده می گردد.ازجمله نکات حائز اهمیت استفاده در لانه حیوانات خانگی می توان به کاهش بوی بد فضولات و جلوگیری از رشد و نمو باکتری ها اشاره نمود .این محصول مناسب جهت لانه حیوانات در بسته بندی های 1 الی 2 کیلوگرمی ارائه می گردد.

کاربرد در صنایع نظامی و هوانوردی :

از این ماده با توجه به مشکلات نگهداری و حفاظت لانه های حیوانات خانگی به عنوان جاذب رطوبت فضولات آنها استفاده می گردد.ازجمله نکات حائز اهمیت استفاده در لانه حیوانات خانگی می توان به کاهش بوی بد فضولات و جلوگیری از رشد و نمو باکتری ها اشاره نمود .این محصول مناسب جهت لانه حیوانات در بسته بندی های 1 الی 2 کیلوگرمی ارائه می گردد.

کاربرد در صنعت ساختمان :

ازسیلیکاژل به عنوان جاذب رطوبت دربتن جهت جذب آب وافزایش استحکام آن استفاده می گردد.

از این ماده در پنجره های دوجداره جهت جلو گیری از بخارگرفتن شیشه هانیز استفاده میشود.

کاربرد در صنایع بسته بندیوحمل نقل:

از این ماده به جهت محافظت از کالاهای بسته بندی شده جهت حمل نقل وان بار داری استفاده می گردد. وجود رطوبت در زمان حمل باعث ایجاد صدمات جدی از جمله خورندگی، کپک زدگی می گردد که با قرار دادن این ماده در کانتینرها تاثیر بسزا و مقرون به صرفه ای را در محافظت از این محصولات دارد.

کاربرد در آثار باستانی :

در آثار باستانی، هنری، اسناد و کتاب ها با توجه به آنکه همواره در معرض آسیب ناشی از حضور دما و رطوبت قرار دارند از این ماده استفاده می گردد و همچنین تاثیر به سزایی در جلوگیری از رشد کپک از خود بر جای می گذارد.

کاربرد در براق سازی جواهرات :

یکی دیگر از کاربردهای بسیار موثر سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969 به عنوان جاذب رطوبت می توان به استفاده از آن در جواهرات و زیور آلات اشاره نمود.

از این ماده در نگهداری از جواهرات مخصوصاٌ در نقره به منظور جلوگیری از ایجاد لک استفاده می گردد .

کاربرد  در صنایع چرم سازی ، کیف و کفش :

در صنعت چرم سازی، کیف و کفش استفاده از این ماده به عنوان جاذب رطوبت از اهمیت بالایی بر خوردار است، عملکرد آن در کیف، کفش و چرم به نحوی می باشد که با جذب رطوبت هوا مانع از خرابی آن می گردد.استفاده از یک کیسه 10گرمی حاوی سیلیکاژل می تواند تا 4گرم آب در حدود 40 درصد وزنی خود آب جذب نماید و این محصولات را از خطر رطوبت حفظ نماید.

از سایر مصارف این ماده به عنوان جذب رطوبت می توان به استفاده از آن در جذب سطحی خوراک و منابع غذایی ،محافظت از گوشی همراه در مقابل رطوبت ،جلوگیری از پوسیدگی عکس های قدیمی افزایش طول عمر تیغ و جلوگیری از اکسیده شدن آن ،محافظات از دوربین در برابر میعانات ،پوشش خمیر دندان ،حفاظت گیاه، لاستیک و محصولات لاستیکی ،صنعت رزین ،پلی استرغیر اشباع ،آثار چوبی خشک کردن گلها و حفظ رنگ و حالت آنها ،انواع پارچه ها و بافته ها ،استخوان، انواع فلزات ،سنگ و سرامیک ، آج و شاخ حیوانات و ادوات و آلات موسیقی اشاره نمود.در سالهای کنونی نیز تحقیقات و آزمایشاتی درخصوص استفاده از این ماده به منظور جداسازی و کشف DNA پاکسازی خون و ساخت داروهای نیروزا نیز انجام شده است.

نکات ایمنی :

سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969،ماده ای غیر سمی ،غیر قابل اشتعال بوده و تنها با موادی از نظیر هیدروژن فلورید، اکسیژن در فلورید، کلرین تری فلورید، اسیدها و بازهای قوی و اکسید کننده ها واکنش می دهد. غبار ناشی از دانه های این ماده برای پوست ، چشم و مجرای تنفسی سوزش آور بوده و تحریکاتی شامل ریزش اشک ،سوسو زدن و درد مختصر ایجاد می نماید پس در حین استفاده از آن می بایست تمامی جوانب احتیاط در نظر گرفته شود.

 • میزان سمی بودن آن به نسبت سیلیکا در صورت بلعیدن پایین می باشد.
 • در صورت استنشاق و به روز مشکل، فرد را به هوای آزاد ببرید.
 • تنفس طولانی مدت و در معرض غبارهای دانه سیلیکاژل بیماری بنام سیلیکوزیس ایجاد می کند.
 • علت آن به دلیل وجود ذرات سیلیس در غبار می باشد.
 • شایان ذکر است، غبارهای غیر شفاف این ماده سخت می باشد و بیماری به وجود نمی آورد .
 • جهت پیشگیری می توان از سیستم های حفاظتی از جمله NIOSH و MSHA  استفاده نمود.
 • به منظور جلوگیری از بروز مشکلات پوستی از دستکش و لباس کار مناسب استفاده نمایید.
 • هنگام کار از خوردن، آشامیدن و سیگار کشیدن پرهیز شود.
 • در صورت تماس پوستی محل را با آب گرم به مدت 5 دقیقه بشورید.
 • به جهت پیشگیری در تماس با چشم از عینک استفاده گردد.
 • در صورت برطرف نگردیدن هر کدام از موارد بالا سریعاٌ به پذشک مراجعه کنید.
 • شرایط بسته بندی و انبار محصول :

این ماده در بسته بندی های 1 کیلویی ارائه می گردد، با توجه به فابلیت جذب رطوبت بالا این ماده، حتی الامکان در محیط های عاری از هرگونه رطوبت نگهداری گردد.

قیمت – فروش سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969

شرکت دانش پژهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی وآزمایشگاهی بخصوص سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969 (مرک آلمان) در کشور می باشد. شما عزیزان می توانید جهت خرید سیلیکاژل (ژل نارنجی گرانولی) کد 101969 با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا جهت استعلام قیمت می توانید نام و کد محصول خود را از طریق واتساپ ارسال و در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)