دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905 یک جاذب مواد رطوبتی است که بسیار در بسته‌بندی و حفظ محصولات حساس به رطوبت استفاده می‌شود. این ماده به شکل دانه‌های جامد تولید می‌شود و دارای خاصیت جذب رطوبت بالا می‌باشد. سیلیکاژل به عنوان یک ماده خشک‌کننده و جاذب رطوبت در انواع محصولات مانند اجاق‌های مایکروویو، کیف‌ها، جعبه‌ها و حتی داروها استفاده می‌شود. این ماده معمولاً به صورت دانه‌های شفاف رنگ به بازار عرضه می‌شود و می‌تواند به خوبی رطوبت را از محصولات جذب کرده و آنها را تا حد امکان خشک نگه دارد.

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905 به عنوان یکی از موثر ترین جاذب های رطوبت در میان سایر جاذب ها ، یک نوع بسپار سه بعدی بوده که از واحدهای های  چهار وجهی دی اکسید سیلیسیم تشکل شده است . این ماده به دو صورت کروی (گرانول) و پرک و با کاربردهای مختلف به عنوان جاذب رطوبت تولید می گردد.

از نوع این محصول می توان به نوع سفید یا بی رنگ ، آبی ، نارنجی و دو نوع H و WS اشاره نمود که جهت استفاده در پالایشگاه های گاز و پتروشیمی جهت حذف سولفور، نیتروژن، هیدروکربن ها و سایر فلزات سنگین درخطوت فشار قوی انتقال گاز استفاده می گردد.

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

کاربرد سیلیکاژل Silica Gel کد 101905 در جنگ

یکی از اولین استفاده ها به جنگ جهانی اول جهت جذب سطحی بخار آب و گاز در ماسک های گاز اشک آور بر می گردد.همچنین در جنگ جهانی دوم جهت حفاظت وسایل ارتش در برابر رطوبت ،کراکینگ کاتولیزوری سیال جهت محافظت سوختها با عدد اکتان بالا و همچنین جلوگیری از بروز رطوبت در پنی سیلین استفاده می شد.

سیلیکاژل قابلیت جذب رطوبت به میزان 40%وزن خود را دارد در اکثر صنایع از جمله  نفت، گاز، پتروشیمی، دارو ،برق حمل و نقل، لانه حیوانات خانگی ،آثار باستانی، ساختمان به عنوان جاذب رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فیزیکی سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905 در مقیاس صنعتی به صورت ترکیب سیلیکات سدیم و اسید سولفوریک تحت شرایط کنترل شده ای تولید می گردد، سیلیکاژل از دی اکسید سیلیسیم تشکیل گردیده است و فرمول مولکولی آن mSio2.nH2o می باشد.ساختار آن به شکل سه بعدی بوده و از واحدهای چهار وجهی دی اکسید سیلیسیم تشکیل گردیده است .

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905 ماده ای بی بو ،غیرسمی و غیر قابل اشتعال می باشد که از خود گازی آزاد نمی کندو موجب خوردگی فلزات نمی گردد.این ماده ساختار ثابتی از خود داشته و قابلیت انحلال در آب را ندارداما در باز های قوی و هیدروفلوئوریک اسید حل می گردد. قدرت جذب آب این ماده در اثر آلودگی با گرد و غبار ،مواد روغنی و نفتی کاهش می یابد.

سیلیکاژل قابلیت بازیافت داشته و عملکرد آن در هر بار احیاء مابین 5 الی 10 در صد افت خواهد کرد.دمای تاثیرگذار در عملکرد این ماده در دمای محیط معادل 25 درجه سانتی گراد می باشد و در دماهای بالاتر از این دما عملکرد آن افت می کند. در رطوبت پایین ، ذرات کوچکتر این ماده مقداری از فشار بخار موجود را جذب می نماید و هر جه فشار بخار آب افزایش یابد،ذرات بزرگتر سیلیکاژل جذب رطوبت را انجام می دهد.

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

انواع سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

 • سیلیکاژل ها باتوجه به اندازه ذرات آنها در انواع متفاوتی طبقه بندی شده اند.
 • ابعاد رایج آن در بازار بصورت 1 الی 3میلیمتر موجود می باشد.
 • از نکات دیگری که در طبقه بندی سیلیکاژل ها مطرح می باشد وجود اندیکاتور می باشد.

از انواع این محصول می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 سفید یا بی رنگ :سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

این نوع ،بدون اندیکاتور بوده و به صورت بی رنگ تولید می گردند،ابعاد رایج این نوع به صورت 1 الی 3 میلیمتر و 3 الی 5 میلیمتر می باشد. از عمده مصارف سیلیکاژل بی رنگ می توان به استفاده از آن در بازیافت هیدروکربن ها، دی هیدراته شدن هوای کمپرس شده، گازها و مایعات اشاره نمود.

با توجه به تشخیص سخت سیلیکاژل بی رنگ در میزان جذب رطوبت، از کارت نشانگر رطوبت جهت تشخیص رطوبت استفاده می گردد.همچنین می توان سیلیکاژل بی رنگ را با سیلیکاژل آبی رنگ به میزان 10درصد یا با سیلیکاژل نارنجی به میزان 5 درصد جهت تشخیص رطوبت ترکیب کرد.

 آبی رنگ :

نوع آبی رنگ آن حاوی کبالت کلراید به عنوان اندیکاتور آبی رنگ می باشد.

در این نوع سیلیکاژل درحالت بدون جذب آب،ذرات سیلیکاژل به رنگ آبی بوده و پس از جذب رطوبت به رنگ صورتی تغییر می یابد. شایان ذکر است پس از خشکاندن این نوع سیلیکاژل و احیاء آن،رنگ آن مجدد به آبی باز خواهد گشت.

نارنجی رنگ :

 • از موارد دیگر سیلیکاژل با اندیکاتور،با رنگ نارنجی می باشد.
 • در این نوع از متیل بنفش به عنوان اندیکاتور استفاده می گردد.
 • در این نوع پس از جذب رطوبت، رنگ آن به سبز تغییر می یابد.
 • بر این اساس می توان به میزان جذب آن پی برد.

همچنین به علت بی بو،غیر سمی و بی ضرر بودن سیلیکاژل نارنجی رنگ، جایگزین مناسبی با نوع آبی آن می باشد.

 • سیلیکاژل نوع H :سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

از پرمصرفترین نوع سیلیکاژل در پالایشگاه های گاز می توان به نوع H آن اشاره کرد که در جهت بازیابی و جداسازی هیدروکربن های مایع از گاز طبیعی و همچنین کاتالیست در پروسه فرآوری و پالایش گاز مورد استفاده قرار می گیرد.از لحاظ ساختار دارای ویژگی های فیزیکی و مکانیکی مناسب و بالاتری در مقایسه با سایر سیلیکاژل ها مانند سطح ویژه ، ظرفیت جذاب آب و استحکام ذرات برخوردار می باشد.

 • سیلیکاژل نوع WS :

سیلیکاژل نوع WS جهت کاربری به عنوان جاذبه رطوبت گاز طبیعی و همچنین کاتالیست در واحدهای فرآوری و پالایش گاز می باشد.به طور کلی نوع WS با توجه به قدرت افزایش جذب آب بالا ،به عنوان لایه ای محافظ بر ترکیبات سیمیایی و دیگر جاذبه ها از جمله ملکولارسیو و کاتالیست های فعال شده استفاده می گردد.

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

تولید سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

این ماده به دو صورت توده ای و مایع تولید می گردد و در هر دو روش ماده اولیه تولید آن، سیلیکات سدیم و اسیدسولفوریک می باشد.

در زیر به شرح مختصری از روشهای تولید آن می پردازیم :

1-روش توده ای :

در این روش پس از ترکیب سیلیکات سدیم با اسیدسولفوریک، سیلیکا هیدروسل ایجاد گردیده که به صورت ژله ای درمی آید و سپس این توده ژله ای به صورت مکانیکی شکسته می شود.از نکات حائز اهمیت در این پروسه غلظت، درجه حرارت و PH می باشد که تاثیر به سزایی می تواند در زمان ژل شدن و خصوصیات محصول از قبیل وزن مخصوص ، سطح ذرات و حجم منافذ داشته باشد.

پس از تهیه هیدروژل ، عملیات شستشو انجام می گردد و در این مرحله نیز درجه حرارت،زمان شستشو و PH تاثیر به سزایی در خصوصیات محصول نهایی دارد در پروسه نهایی هیدروژل تهییه شده خشک گردیذه وبه وسیله حرارت فعال می گردد، محصول حاصل از این روش به صورت شکسته می باشد.

جهت تهیه سیلیکاژل به صورت کروی ، هیدروژن را به وسیله یک مخروط دوار داخل حمام روغن دیسپرس می گردد.قطرات کوچک به طور کامل ژله ای مانند می گردد و در مرحله نهایی شستشو داده شده و خشک می گردند و محصول نهایی سیلیکاژل به صورت کروی شکل خواهد بود .

2-روش مایع :

در روش تولید به صورت مایع، مخلوط سیلیکاژل Silica Gel کد 101905  سدیم به همراه اسیدسولفوریک در PH معین می باشد، عمل مخلوط شدن سیلیکات سدیم و اسید سولفوریک می تواندبه صورت بج و نیمه بچ انجام گردد و هیدروژل حاصل شده از این فرایند را می توان قبل و یا بعد از شستشو دادن خشک نمود و معمولا خشک کردن سیلیکاژل در این روش به صورت پاششی انجام می گردد.

درجه حرارت و PH تاثیر به سزایی بر روی اندازه ذرات سیلیکاژل دارد،اندازه کوچک تراکم مولکولی سیلیکا موجب می شود اندازه ذرات سیلیکاژل بیش از 800 متر مربع بر گرم شود.زمانی که هیدروژل شستشو گردیده در درجه حرارت و PH  بالا قرار می گیرد، باعث رشد تراکم مولکولی گردیده و میانگین منافذ بزرگتر، حجم ذرات افزایش و سطح تماس ذرات کاهش می یابد.

کاربرد سیلیکاژل Silica Gel کد 101905 درصنایع دارو  و داروسازی :

از دیگر مصارف آن می توان به استفاده از آن در انواع بسته بندی های دارویی ازخط تولید تا بسته بندی اشاره کرد.

کاربردهای سیلیکاژل در صنعت دارو به شرح ذیل می باشد:

خط تولید دارو :

استفاده از سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905 در خط تولید دارو از اهمیت بالایی برخوردار است به نحوی که با قابلیت جذب رطوبت آن درتولید دارو به ویژه آنتی بیوتیک ها استفاده می گردد.

بسته بندی به صورت کپسول  درب های  حاوی سیلیکاژل :

شامل محفظه های کوچکی می باشند که حاوی این ماذه بوده و با توجه به کاربردهای مختلف در صنعت دارو با ابعاد و مشخصات متفاوتی تولید می گردند.

از این ماده در بسته بندی درب های دارو نیز استفاده می گردد،از موارد استفاده در این نوع درب ها،می توان به قرص های ویتامین C اشاره نمود.جنس درب های پلیمری به نحوی می باشد که علاوه بر محافظت دارو در مقابل رطوبت و شکستگی ، هزینه های بسته بندی با روکش فویل را نیز کاهش میدهد.

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

کاربرد  در صنایع برق و مخابرات :

در صنایع برق و خطوت انتقال برق فشار قوی، از این ماده به عنوان جاذب رطوبت جهت جلوگیری از آسیب به ترانسفور ماتورها استفاده می گردد تا درصد رطوبت به حد اقل ممکن برسد این ماده بر روی منبع انبساط ترانسفور ماتور غیر هز متیک نصب می گردد و از انواع قابل مصرف در ترانسفور ماتورها می توان به دو نوع نارنجی و آبی رنگ آن اشاره نمود.

سیلیکاژل Silica Gel کد 101905 در ترانسفور ماتور باعث می گردد همواره هوای خشک به داخل آن وارد گردد. به جهت جلوگیری از تماس این ماده با روغن ناشی از حمل و نقل می بایست یک ورق مصدود کننده مابین فلنج رطوبت گیر و چپقی منبع انبساط قرار گیرد که پس از نصب با شل کردن پیچ های فلنج این ورق از محل برداشت گردیده و مجدداٌ پیچ ها محکم می گردد و باید درهنگام برداشتن ورق ،دقت شود تا روغن به داخل محفظه رطوبت گیر نفوذ نکند بدین منظور ابتدا محفظه حاوی سیلیکاژل از یک سمت باز گردیده و به میزان 180 درجه چرخانده شده،سپس ورق مسدود کننده از محل جدا می گردد.

کاربرد در لانه حیوانات خانگی :سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

از این ماده با توجه به مشکلات نگهداری و حفاظت لانه های حیوانات خانگی به عنوان جاذب رطوبت فضولات آنها استفاده می گردد.ازجمله نکات حائز اهمیت استفاده در لانه حیوانات خانگی می توان به کاهش بوی بد فضولات و جلوگیری از رشد و نمو باکتری ها اشاره نمود .این محصول مناسب جهت لانه حیوانات در بسته بندی های 1 الی 2 کیلوگرمی ارائه می گردد.

کاربرد در صنایع نظامی و هوانوردی :

از این ماده با توجه به مشکلات نگهداری و حفاظت لانه های حیوانات خانگی به عنوان جاذب رطوبت فضولات آنها استفاده می گردد. از جمله نکات حائز اهمیت استفاده در لانه حیوانات خانگی می توان به کاهش بوی بد فضولات و جلوگیری از رشد و نمو باکتری ها اشاره نمود .این محصول مناسب جهت لانه حیوانات در بسته بندی های 1 الی 2 کیلوگرمی ارائه می گردد.

کاربرد در صنایع بسته بندی وحمل نقل:فروش مواد شیمیایی ارزان قیمت

از این ماده به جهت محافظت از کالاهای بسته بندی شده جهت حمل نقل وان بار داری استفاده می گردد. وجود رطوبت در زمان حمل باعث ایجاد صدمات جدی از جمله خورندگی، کپک زدگی می گردد که با قرار دادن این ماده در کانتینرها تاثیر بسزا و مقرون به صرفه ای را در محافظت از این محصولات دارد.

کاربرد در آثار باستانی :

در آثار باستانی، هنری، اسناد و کتاب ها با توجه به آنکه همواره در معرض آسیب ناشی از حضور دما و رطوبت قرار دارند از این ماده استفاده می گردد و همچنین تاثیر به سزایی در جلوگیری از رشد کپک از خود بر جای می گذارد.

کاربرد در براق سازی جواهرات :

یکی دیگر از کاربردهای بسیار موثر این ماده به عنوان جاذب رطوبت می توان به استفاده از آن در جواهرات و زیور آلات اشاره نمود.از این ماده در نگهداری از جواهرات مخصوصاٌ در نقره به منظور جلوگیری از ایجاد لک استفاده می گردد .

نکات ایمنی :

این ماده،ماده ای غیر سمی ،غیر قابل اشتعال بوده و تنها با موادی از نظیر هیدروژن فلورید، اکسیژن در فلورید، کلرین تری فلورید، اسیدها و بازهای قوی و اکسید کننده ها واکنش می دهد. غبار ناشی از دانه های این ماده برای پوست ، چشم و مجرای تنفسی سوزش آور بوده و تحریکاتی شامل ریزش اشک ،سوسو زدن و درد مختصر ایجاد می نماید پس در حین استفاده از آن می بایست تمامی جوانب احتیاط در نظر گرفته شود.

 • میزان سمی بودن آن به نسبت سیلیکا در صورت بلعیدن پایین می باشد.
 • در صورت استنشاق و به روز مشکل، فرد را به هوای آزاد ببرید.
 • تنفس طولانی مدت و در معرض غبارهای دانه سیلیکاژل بیماری بنام سیلیکوزیس ایجاد می کند.
 • علت آن به دلیل وجود ذرات سیلیس در غبار می باشد.
 • شایان ذکر است، غبارهای غیر شفاف این ماده سخت می باشد و بیماری به وجود نمی آورد .
 • جهت پیشگیری می توان از سیستم های حفاظتی از جمله NIOSH و MSHA  استفاده نمود.
سیلیکاژل Silica Gel کد 101905
بسته بندی

بسته بندی این ماده در کیسه های 25 کیلویی و کیسه های ساشه ای با ابعاد و وزن های  مختلف ارائه می گردد، با توجه به فابلیت جذب رطوبت بالا این ماده، حتی الامکان در محیط های عاری از هرگونه رطوبت نگهئاری گردد.بسته بندی این ماده در کیسه های 25 کیلویی و کیسه های ساشه ای با ابعاد و وزن های  مختلف ارائه می گردد، با توجه به فابلیت جذب رطوبت بالا این ماده، حتی الامکان در محیط های عاری از هرگونه رطوبت نگهداری گردد.

قیمت – فروش سیلیکاژل Silica Gel کد 101905

شرکت دانش پژهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی وآزمایشگاهی بخصوص سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905 (مرک آلمان) در کشور می باشد. شما عزیزان می توانید جهت خرید سیلیکاژل Silica Gel کد 101905 با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا جهت استعلام قیمت می توانید نام و کد محصول خود را از طریق واتساپ ارسال و در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)