ماده شیمیایی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ماده شیمیایی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ماده شیمیایی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

۰
(۰)

ماده شیمیایی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ماده شیمیایی ،هر ماده ای که از چرم و حجم تشکیل شده باشد. این شامل مایعات، جامد یا گاز می باشد. ماده شیمیایی می تواند یک ماده خالص (یک عنصر) یا مخلوطی از آن (محلول، ترکیب یا گاز) باشد. ماده شیمیایی یا بطور طبیعی ایجاد می شوند یا می توان به صورت مصنوعی آن ها را ایجاد نمود. اگر هر جسمی از ماده شیمیایی تشکیل شده باشد، این به آن معناست که فقط پدیده هایی که از جسم ساخته نمی شوند؛ مثل انرژی ، نور ، گرما ، صدا ، افکار ، رویا ، جاذبه یا مغناطیس ماده شیمیایی نیستند. به طور کلیهر چیزی که دارای حجم و جرم باشد و فضایی اشغال کند، ماده می باشد. ماده از ذرات تشکیل شده است. این ذرات ممکن است مولکول ها، اتم ها یا ذرات کوچکتر از اتم ها مانند پروتون ها، الکترون ها یا لپتون ها باشند. در نتیجه، اساساً هر چیزی که دارای طعم، بو و مزه بوده و از جرم و حجم تشکیل شده باشد؛ یک ماده شیمیایی است.

شیمی چیست و چرا آن را مطالعه کنیم؟

علم شیمی،.اطلاعات مواد و کارآیی آنها را به مخاطب می آموزد. شیمی، مطالعه مواد و انرژی و تعامل بین آن ها می باشد. می توان گفت این تعریف برای فیزیک نیز هست. شیمی و فیزیک دروس تخصصی مطالعه علوم فیزیکی هستند. شیمی تمایل دارد بر روی خواص مواد و بر هم کنش بین انواع مختلف ماده، به ویژه واکنش هایی که الکترون ها را درگیر می کند، متمرکز شود. آشپزی نیز بخودی خود شیمی است. هر چیزی که بتوانید لمس کنید یا طعم و بو به آن بدهید، یک ماده شیمیایی می باشد. وقتی در حال خواندن شیمی هستید،.به این مطلب پی می برید که کار دنیا چگونه است. شیمی یک دانش پنهانی نسیت، اما دانستن و دانش آن برای هر شخصی غیر از یک دانشمند بی فایده خواهد بود. فیزیک تمایل دارد بیشتر روی قسمت هسته ای اتم و همچنین قلمرو ذرات کوچکتر از اتم تمرکز کند. در حقیقت، آن ها دو روی یک سکه می باشند،.بدلیل اینکه مطالعه شیمی به شما کمک می کند تا دنیای پیرامون خود را بهتر درک کنید. این توضیح برای کارهای روزمره است، مانند اینکه چرا شوینده های لباسشویی در آب گرم بهتر کار می کنند یا اینکه جوش شیرین چگونه کار می کند. یا چرا همه مسکن های درد، به همان اندازه بر روی تسکین سر درد موثر نیستند. اگر همه افراد به دانش شیمی مسلط باشند، می توانند از تاثیر آن بر روی زندگی روزمره خود بحث و گفتگو کنند.

ماده شیمیایی در مقابل انرژی

چیزی که کاملاً از انرژی تشکیل شده باشد، ماده شیمیایی نیست. به عنوان مثال، نور دارای جرم ظاهری می باشد، اما هیچگونه فضایی اشغال نمی کند. شما می توانید انرژی را ببینید و احساس کنید،.بنابراین حواس بینایی و لمسی روش مناسبی برای تشخیص ماده از انرژی یا شناسایی یک ماده شیمیایی نیستند.

چند نمونه از مواد شیمیایی

هر چیزی که بتوانید آن را بچشید یا بو کنید، یک ماده شیمیایی است. هر چیزی که بتوانید از لحاظ جسمی لمس کنید.یا آن را در دست گرفته و بردارید و از جایی به مکان دیگری انتقال دهیدنیز یک ماده است.
 • مایعات
 • جامدات
 • گازها
 • پلاسما
 • نوشابه
 • جعبه مقوا
 • تار عنکبوت
 • الماس
 • کفش
 • طلا
 • ازن
 • سیب
 • پنیر
 • جعفری
 • رنگ مواد غذایی قرمز

مواردی که جزو مواد شیمیایی نیستند

در حالی که ممکن است تمام اشکال،.ماده شیمیایی در نظر گرفته شوند، ممکن است با پدیده هایی روبرو شوید که از اتم یا مولکول تشکیل نشده اند.
 • انرژی جنبشی
 • جاذبه زمین
 • انرژی پتانسیل
 • نور ماوراء بنفش
 • اندیشه و تفکر
 • حرارت

انواع مواد شیمیایی طبیعی

مواد شیمیایی طبیعی که وجود دارند می توانند جامد، مایع و یا گاز باشند. مواد جامد، مایعات یا گازهای طبیعی که به طور طبیعی وجود دارند، امکان دارد از عناصر جداگانه تشکیل شوند یا ممکن است حاوی عناصر بسیاری به شکل مولکول باشند. جامدات : هر ماده جامد که در جهان طبیعی یافت می شود از مواد شیمیایی تشکیل شده است. الیاف گیاهی، استخوان های حیوانات، سنگ ها و خاک همگی از مواد شیمیایی تشکیل شده اند. برخی مواد معدنی مانند مس و روی کاملاً از یک عنصر ساخته شده اند. از طرف دیگر گرانیت نمونه ای از سنگ آذرین است که از چندین عنصر تشکیل شده است. مایعات : شاید یکی از مهمترین ماده شیمیایی در جهان، آب باشد. آب که از هیدروژن و اکسیژن ساخته شده است،.با بسیاری از مایعات دیگر رفتار متفاوت دارد. زیرا وقتی که یخ می زند، حجم آن بیشتر می شود. این رفتار شیمیایی طبیعی تاثیر عمیقی بر زمین شناسی ، جغرافیا و زیست شناسی  زمین و سیاره ها داشته است گازها : اکسیژن و نیتروژن جزو گازهای طبیعی می باشند. آن ها با یکدیگر ،تشکیل دهنده هوایی هستند که ما تنفس می کنیم. هیدروژن طبیعی ترین و رایج ترین گاز طبیعی است که در دنیای اتفاق وجود دارد.

انواع مواد شیمیایی مصنوعی

شاید انسان ما قبل تاریخ،.ترکیب مواد شیمیایی را آغاز کرده بود. طبق اطلاعاتی که در دست است،.حدود ۵۰۰۰ سال پی مردم ترکیب فلزات (مس و قلع) را برای ایجاد یک فلز قابل انعطاف پذیر به نام برنز آغاز کردند. اختراع برنز در آن زمان یک اتفاق بزرگ و مهم به شمار می رفت،.زیرا این امکان را فراهم کرد تا طیف وسیعی از ابزارهای جدید مانند؛ اسلحه و زره ساخته شوند. فلز برنز (ترکیبی از فلزات متعدد و عناصر دیگر) می باشد. به عنوان ماده اصلی ساخت و ساز و تجارت تبدیل شده اند. طی چند صد سال گذشته ، بسیاری از ترکیبات مختلف عناصر، منجر به ایجاد فولاد زد زنگ، آلومینیوم سبک ، فویل و سایر محصولات بسیار مهم و مفید شده اند. هر چند که ما تمایل داریم مواد شیمیایی به عنوان افزودنی های نامطلوب و غیر طبیعی به غذاها و هوا فکر کنیم. اما در حقیقت، مواد شیمیایی همه غذاها و همچنین هوای تنفسی ما را تشکیل می دهند. ترکیبات شیمیایی مصنوعی توانسته صنایع غذایی را دگرگون نماید. ترکیبی از عناصر باعث شده است که بتوانید غذای خود را برای مدت زیادی به صورت ارزان نگهدارید. مواد شیمیایی همچنین برای ایجاد طیف وسیعی از بافت مواد غذایی از جمله مواد غذایی ترد تا نرم استفاده می شوند. ترکیبات شیمیایی مصنوعی نیز تاثیر بسزایی بر صنعت داروسازی داشته است. داروسازان و محققان با ترکیبات مواد شیمیایی فعال و غیر فعال در قرص ها می توانند داروهای مورد نیاز برای درمان انواع مختلفی از اختلالات و بیماری ها را ایجاد کنند.

ما را از میزان رضایت خود با خبر سازید:

ار یک تا پنج ستاره امتیاز دهید.

میانگین امتیاز کاربران ۰ / ۵٫ تعداد: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *