دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

محیط کشت اِندو آگار بیس

محیط کشت اِندو آگار بیس یکی از محیط‌های کشت مخصوص سلول‌های گیاهی است که برای کشت انواع مختلف سلول‌ها و بافت‌ها به‌کار می‌رود. این محیط کشت از ترکیبات مختلفی تشکیل شده است که شرایط مورد نیاز برای رشد و تکثیر سلول‌ها را فراهم می‌کند. اِندو آگار بیس از نظر محتوایی شامل املاح معدنی، قندها، ویتامین‌ها و عوامل رشد مورد نیاز برای رشد سلولی می‌باشد. این محیط کشت برای مطالعات بیوشیمی، بیولوژی سلولی و مولکولی و همچنین تولید محصولات دارویی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین شرکت های وارد کننده مواد شیمیایی آزمایشگاهی در ایران می باشد. این شرکت محصولات اورجینال محیط کشت مرک و محیط کشت کیولب اصلی را وارد و به دست مصرف کنندگان عزیز می رساند.

محیط کشت اِندو آگار بیس

تعریف و کاربرد

محیط کشت اِندو آگار بیس محیط کشت Endo Agar Base یک محیط افتراقی وتاحدی انتخابی است که برای تشخیص کلی فرم ها وسایر میکرو ارگانیسم های روده ای به کار می رود. اکثر محیط هایی مربوط به میکرو ارگانیسم های روده ای که در سال های اول قرن بیستم توسعه یافتند برمبنای نمک های صفراوی یا نمک های منحصر به فرد دیگر کار می کردند تا اینکه فردی به نام Endo یک محیطی را گزارش داد که بدون استفاده از نمک های صفراوی می تواندمیکرو ارگانیسم هایی که لاکتوز را تخمیر می کند از آنهایی که تخمیر نمی کنند،متمایز کند. محیط کشت اِندو آگار بیس

مهار میکرو ارگانیسم های گرم مثبت با افزودن سولفات سدیم و فوشین پایه به محیط،بدست می آید.محیط کشت اِندو آگار بیس در ابتدا برای تشخیص و شناسایی باسیلوس تیفوئید به کار برده شد.انتخاب اِندو آگار به علت سولفیت سدیم و ترکیب فوشین پایه است که منجر به مهار میکرو ارگانیسم های گرم مثبت است. کلی فرم هایی که لاکتوز را تخمیر می کنند کلنی های صورتی تا قرمز رنگ را ایجاد می کنند و آنهایی که لاکتوز را تخمیر نمی کنند به صورت بی رنگ در زمینه بنفش این محیط می باشند. محیط کشت اِندو آگار بیس

محیط کشت اِندو آگار بیس

فرمولاسیون (گرم / لیتر):

Approximate Formula* Per Liter

گرم Dipotassium Phosphate.. …………………………………..3.5

گرم 10.0……………………………………Peptic Digest of Animal Tissue

گرم 15.0 ……………………………………Agar

گرم 10.0 …………………………………….Lactose

گرم 2.5 ……………………………………..Sodium Sulfite

گرم 0.5 ……………………………………….Basic Fuchsin

دستورالعمل

 1.    41,5 گرم از پودر را در یک لیتر آب مقطر به طور کامل حل کنید.
 2.    آن را حرارت داده و اجازه دهید به مدت یک دقیقه بجوشد تا کاملا پودر حل شود.
 3.    به مدت 15 دقیقه در 121 درجه سانتیگراد اتوکلاو شود.
 4.    آن را تا دمای 45-50 درجه سانتیگراد خنک کنید و قبل از استفاده آن را به آرامی مخلوط کنید.اندو آگار باید به اندازه نیاز تهیه شود.
 5. از کشت های مشخص و استاندارد جهت کنترل استفاده کنید.

نگهداری

این محیط صرفا برای آزمایشگاه است و باید درب قوطی کاملا بسته باشد.از تابش شدید آفتاب جلوگیری شود،در محیط خشک و خنک و رطوبت کمتر از 60% قرار گیرد. محیط کشت اِندو آگار بیس

محیط کشت اِندو آگار بیس

محیط کشت اِندو آگار بیس

خرید و فروش محیط کشت اِندو آگار بیس

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده محیط کشت اِندو آگار بیس با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

محیط کشت اِندو آگار چیست ؟ و نحوه ساخت محیط کشت اِندو آگار چگونه است؟

این محیط کشت در ابتدا جهت جدا سازی سالمونلا تیپ i توسعه داده شده بود.محیط کشت اندو آگار ، محیط کشت افتراقی تا حدی انتخابی است برای تشخیص کلی فرم ها و سایر میکرو ارگانیسم های روده ای به کار می رود. محیط کشت اندو آگار بر اساس تمایز باکتری گرم منفی به وسیله تخمیر لاکتوز و مهار باکتری های گرم مثبت است. همان طور که میدانید کلی فرم هاباسیل شکل و گرم منفی و بدون آندوسپور و با تولید اسید و گاز قند لاکتوز را تخمیر می کنند؛ نمونه های مهم کلی فرم ها عبارتند از : سیتروباکتر، انتروباکتر، هافنیا، کلبسیلا، اشر شیا کلی، می باشد.

مشخصات محیط کشت اندو آگار

 • رنگ این محیط کشت؛صورتی کم رنگ است.
 • حلالیت؛ 39 گرم برلیتر
 • مقدار PH ؛ 7,2 – 7,6
 • عدم تخمیر لاکتوز در این محیط کشت توسط برخی میکرو ارگانیسم ها کلنی های بدون رنگ و شفاف تولید می کنند.
 • مشابه محیط کشت EMB

کاربرد محیط کشت اندو آگار

کاربردهای بیوشیمی:

 • تحقیقات دارویی: بیوشیمی در تحقیقات داروسازی و توسعه داروهای جدید بسیار مؤثر است. با استفاده از روش‌های بیوشیمی می‌توان مکانیسم‌های عملکرد داروها را در بدن انسان مورد بررسی قرار داد.
 • بیولوژی مولکولی: این علم با مطالعه ساختار و عملکرد مولکول‌های بیولوژیکی مانند اسیدهای نوکلئیک و پروتئین‌ها، به درک عملکرد سلول‌ها و ارتباطات داخلی آنها کمک می‌کند.
 • تشخیص بیماری‌ها: مطالعه بیوشیمی به تشخیص بیماری‌ها و پیش‌بینی عوارض مختلف مرتبط با آنها کمک می‌کند. آزمایشات بیوشیمیایی می‌تواند نشانگرهای مهمی برای تشخیص بیماری‌ها و مانیتورینگ درمان باشد.
 • تحقیقات ژنتیکی: بیوشیمی در تحقیقات ژنتیکی و تعیین ساختار و عملکرد ژن‌ها نقش مهمی دارد. این اطلاعات می‌تواند در درک بیشتر از بیماری‌های ژنتیکی و توسعه روش‌های درمانی مؤثر کمک کند.
 • تحقیقات محیطی: بیوشیمی در تحقیقات مرتبط با محیط زیست و بررسی اثرات آلودگی‌ها بر زیستگاه‌ها و گیاهان و جانوران مؤثر است.

به طور کلی، بیوشیمی به عنوان یکی از شاخه‌های مهم علوم زیستی و شیمی، نقش بسیار مهمی در درک عملکرد سلول‌ها و ساختار مولکولی آنها ایفا می‌کند. این علم از اهمیت بسیاری برای توسعه داروهای جدید، تشخیص بیماری‌ها و درک بهتر فرایندهای زیستی برخوردار است.

 • تشخیص و شمارش باکتری های کلی فرم طبق تست آب نوشیدنی.
 • تشخیص و ایزوله کردن کلی فرم ها.
محیط کشت اِندو آگار بیس

محیط کشت اِندو آگار بیس

مواد تشکیل دهنده اندوآگار : (اعداد بر حسب گرم بر لیتر می باشند)

 • پپتون 1 درصد
 • پتاسیم دی هیدروژن فسفات 0.25 درصد
 • لاکتوز 1 درصد
 • سدیم دی سولفیت خشک 0.32 درصد
 • فوشین 0.03 درصد
 • آگار 1.25 درصد

ارتباط مواد تشکیل دهنده محیط کشت اندوآگار

دی سدیم سولفیت و فوشین از رشد باکتری گرم مثبت و اشرشیا کلی ممتنعت به عمل می آورد. کلی فرم ها لاکتوز را تخمیر می کننداین کار با تولید آلدئید و اسید انجام می شود در نتیجه آلدئید هم فوشین را از ترکیب فوشین سولفیت تجزیه می کند و فوشین کلنی ها را به رنگ قرمز در می آورد. در مواردی که ارگانیسم ما اشرشیا کلی است در نتیجه فوشین کریستال می شود وبه کلنی ها رنگ سبز براق می دهد. محیط کشت اِندو آگار بیس

نحوه تهیه محیط کشت اندو آگار

 • ریختن 35 گرم پودر اندوآگار در یک لیتر آب مقطر خالص.
 • 15 دقیقه در دمای 121 درجه در اتوکلاو .
 • آن را در پلیت بریزید.
 • اگر محیط کشت شما قرمز و به حالت جامد در آمد شما می توانید با افزودن چند قطره محلول آماده ی 10 درصد سدیم سولفیت و سپس جوشاندن آن این مشکل را برطرف کنید.
 • در پایان انتظار می رود PH محیط کشت 7,4 با تلرانس 2,. باشد.

کنترل کیفی محیط کشت اندو آگار

 • رشد بر روی این محیط کشت را با محیط کشت های عمومی مقایسه کنید.
 • به دنبال رشد و عدم رشد باشید.
 • در صورت رشد،میکرو ارگانیسم گرم منفی است و در صورت مشاهده کلنی قرمز یا صورتی به احتمال زیاد کلی فرم است.
 • اگر ارگانیسم به شدت از لاکتوز استفاده کرده باشد در نتیجه کلی فرم براقیت متالیک دارد.
ساختار و اقدامات بیوشیمی

بیوشیمی به عنوان شاخه‌ای از علوم زیستی که به مطالعه ترکیبات شیمیایی در سطح سلولی و مولکولی می‌پردازد، اهمیت بسیاری دارد. این علم برای درک عملکرد سلول‌ها، پروتئین‌ها، انزیم‌ها و فرایندهای بیولوژیکی ضروری است. از بین مباحث مهم در بیوشیمی می‌توان به متابولیسم، ترکیبات شیمیایی سلولی، تولید انرژی، ساختار پروتئین‌ها، انزیم‌ها و اسیدهای نوکلئیک اشاره کرد.

روش استفاده از محیط کشت اِندو آگار بیس

استفاده از محیط کشت اِندو آگار بیس برای کشت سلول‌ها و بافت‌های گیاهی به چندین روش انجام می‌شود. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره خواهد شد:

 1.  آماده‌سازی محیط کشت: در ابتدا محیط کشت اِندو آگار بیس با توجه به نیازهای خاص سلول‌ها یا بافت‌ها تهیه می‌شود. این شامل تهیه محلول‌های مختلف از املاح معدنی، قندها و عوامل رشد مورد نیاز است.
 2. تزریق سلول‌ها یا بافت‌ها: سلول‌ها یا بافت‌های گیاهی به دقت از گیاه یا سلول مادر جدا شده و در محیط کشت اِندو آگار بیس تزریق می‌شوند. این کار با استفاده از ابزارهایی مانند سوزن‌های نازک و تکنیک‌های دقیق انجام می‌شود.
 3. تنظیم شرایط محیط کشت: پس از تزریق سلول‌ها یا بافت‌ها، شرایط محیط کشت اِندو آگار بیس باید به گونه‌ای تنظیم شود که شرایط مطلوب برای رشد و تکثیر سلول‌ها ایجاد شود. این شرایط شامل دما، نور، رطوبت و میزان محلول غذایی است.
 4. نگهداری و مراقبت محیط کشت: در طول فرآیند کشت، محیط کشت باید به طور دقیق نگهداری شود. این شامل نظافت منظم محیط کشت، تغییر محلول‌های غذایی به موقع و کنترل عوامل محیطی مختلف است.
 5. تغذیه و رشد سلول‌ها: سلول‌ها یا بافت‌ها در محیط کشت اِندو آگار بیس از طریق محلول‌های غذایی مخصوص به مواد مغذی نیاز دارند. این مواد شامل املاح معدنی، قندها و عوامل رشد مختلف است که برای رشد و تکثیر سلول‌ها ضروری هستند.
 6. مشاهده و ارزیابی رشد: در طول دوره کشت، رشد سلول‌ها یا بافت‌ها باید با دقت مشاهده و ارزیابی شود. این ارزیابی شامل مشاهده تغییرات رشدی، تشکیل بافت‌های جدید و ارزیابی سلامت سلول‌ها می‌شود.

قیمت – فروش محیط کشت اِندو آگار بیس

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (مرک آلمان)  محیط کشت اِندو آگار بیس می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت محیط کشت اِندو آگار بیس میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)