دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

محیط کشت شکلات آگار

فروش تمامی محیط کشتهای برند مرک آلمان در شرکت دانش پژوهان شیمی از جمله  محیط کشت شکلات آگار، صورت می گیرد. این شرکت تمامی محصولات مرک آلمان،از جمله : اسیدها، پودرها، آنزیم ها، محیط کشت ها را به صورت اصلی و با قیمت مناسب به مصرف کنندگان عزیز از جمله : دانشگاهها، شرکت های داروسازی، تحقیقاتی، آزمایشگاه ها، و… توضیع می نماید.

با خرید هر کدام از محصولات فوق هم در وقت خود و هم در هزینه های جاری صرفه جویی نموده اید. امیدواریم بتوانیم با ارائه بهترین خدمات شما عزیزان را برای رسیدن به اهداف خود یاری نماییم.

 محیط کشت شکلات آگار

محیط کشت شکلات آگار یک محیط کشت است که برای رشد باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود. آگار یک نوع شکلات مخصوص است که شامل انواع مختلفی از قندها، پروتئین‌ها و مواد معدنی است و برای رشد بسیاری از باکتری‌ها و قارچ‌ها مناسب است.

محیط کشت شکلات آگار به دلیل داشتن مواد غذایی غنی و همچنین داشتن pH مناسب برای رشد بسیاری از باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها، در آزمایشگاه‌های پزشکی و دامپزشکی بسیار استفاده می‌شود. علاوه بر این، محیط کشت شکلات آگار به دلیل رنگ تیره‌ی خود، برای تشخیص و شناسایی باکتری‌هایی که روی محیط کشت رشد کرده‌اند، مفید است.

برای استفاده از این محیط کشت، ابتدا شکلات آگار را با آب جوشانده و مذاب کرده و سپس با اضافه کردن مواد مختلفی مانند نمک، گلوکز و آگار در محیط کشت تهیه می‌شود. سپس نمونه‌هایی که قرار است روی این محیط کشت رشد کنند، روی سطح محیط کشت کاشته می‌شوند و به مدت زمان مشخصی در دمای مناسب و با هوای مناسب نگهداری می‌شود تا باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها رشد کنند و در نهایت، برای شناسایی و تشخیص آن‌ها از روش‌های مختلفی مانند کشت مجدد، رنگ‌آمیزی، تست‌های بیوشیمیایی و مولکولی استفاده می‌شود.

آیا محیط کشت شکلات آگار برای کشت باکتری‌های مفید هم مناسب است؟

بله، محیط کشت شکلات آگار برای کشت باکتری‌های مفید نیز مناسب است. باکتری‌های مفید مانند لاکتوباسیل، بیفیدوباکتریوم و استرپتوکوکوس سالیواریوس برای ساخت محصولات غذایی مانند ماست، کره و سایر محصولات لبنی، به کار می‌رود و این باکتری‌ها در محیط کشت شکلات آگار نیز می‌توانند رشد کنند.

همچنین، بسیاری از باکتری‌های مفید دیگر مانند باکتری‌های تولید کننده انزیم‌های دستگاه گوارش، باکتری‌های تولید کننده ویتامین‌ها و باکتری‌های تولید کنندروفیل هم می‌توانند در محیط کشت شکلات آگار رشد کرده و برای مطالعات علمی و کاربردهای پزشکی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

همانطور که گفته شد، محیط کشت شکلات آگار برای رشد باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها به دلیل داشتن مواد غذایی غنی و محیط مناسب بسیار مناسب است. بنابراین، با توجه به نوع باکتری موردنظر، محیط کشت مناسبی انتخاب می‌شود و ممکن است محیط کشت شکلات آگار هم در بین این محیط‌ها باشد.

چه نمونه‌هایی روی محیط کشت شکلات آگار کاشته می‌شوند؟

محیط کشت شکلات آگار به دلیل داشتن مواد غذایی غنی و محیط مناسب برای رشد بسیاری از باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها، برای کشت و رشد نمونه‌های مختلفی از باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها استفاده می‌شود. به عنوان مثال:

۱. باکتری‌های گرم مثبت مانند استافیلوکوکوس، لیستریا، باسیلوس و کلوستریدیوم.

۲. باکتری‌های گرم منفی مانند اشریشیا، سالمونلا، کلبسیلا، پروویدنس، پسودوموناس و همچنین باکتری‌هایی که باعث عفونت‌های مجراحی مثل پیوند اعضا و جراحی های مختلف می‌شوند.

۳. قارچ‌های مختلف مانند آسپرژیلوس، کاندیدا و کریپتوکوکوس.

۴. ویروس‌هایی که روی این محیط کشت رشد می‌کنند مانند ویروس‌های هرپس، ویروس‌های تور، ویروس‌های آنفلوآنزا و ویروس‌های هپاتیتیس.

علاوه بر این، محیط کشت شکلات آگار برای کشت و رشد نمونه‌هایی که به دلیل وجود درصد بالای چربی‌ها در نمونه‌ها، روی محیط کشت‌های دیگر رشد نمی‌کنند، مثل باکتری‌هایمیکوباکتریوم و نوکاردیا، نیز استفاده می‌شود.

آیا محیط کشت شکلات آگار برای کشت باکتری‌های خطرناک هم مناسب است؟

محیط کشت شکلات آگار به دلیل داشتن مواد غذایی غنی و محیط مناسب برای رشد بسیاری از باکتری‌ها، از جمله باکتری‌های خطرناک نیز برای کشت استفاده می‌شود. اما برای کشت باکتری‌های خطرناک مانند باکتری‌هایی که عامل بیماری‌های خطرناکی مانند کلستریدیوم دیفیسیل، مایکوباکتریوم توبرکولوز و ویروس‌هایی که باعث بیماری‌های خطرناکی مانند ویروس‌های هیومن ایمونودفیسیانسی و هپاتیتیس ب می‌شوند، باید از محیط کشت‌های خاص و با شرایطامن تر استفاده کرد.

به عنوان مثال، برای کشت باکتری‌های خطرناک، محیط کشت‌هایی با شرایطی مانند شرایط آنائروبیک (بدون حضور اکسیژن)، شرایط حرارت و رطوبت مناسب و یا محیط‌هایی با شرایط اسیدی یا با افزودن مواد ضد باکتری مانند آنتی‌بیوتیک‌ها و آنتی‌سپتیک‌ها استفاده می‌شود.

از این رو، در صورتی که نمونه‌ای از باکتری‌های خطرناک برای کشت در آزمایشگاه وجود دارد، باید با دقت اقدام به کشت آن‌ها در شرایط کاملاً ایمن و با رعایت دقیقاصول بهداشتی و ایمنی شود تا جلوی هرگونه احتمال آلودگی و خطرات ناشی از آن‌ها گرفته شود.

مشخصات ماده

محیط کشت شکلات آگار حرارت دیده و پس از استریل شدن خون به آن اضافه می شود. دمای بالای محیط کشت باعث تخریب گلبول های قرمز شده و محتویات داخل گلبول ها باعث تیره شدن محیط کشت شده و به رنگ شکلاتی دیده می شود. در این محیط کشت باکتری هایی که با مشکل روبرو است ، به دلیل حضور مواد مغذی و هموگلوبین که از گلبول های قرمز تخریب شده نشات می گیرند، راحت تر صورت می گیرد.

ویژگی های محیط کشت شکلات آگار،

  • حاوی گلبول های قرمز تخریب شده
  • حاوی مواد مغذی بالا
  • نگهداری در دمای 4 الی 12 درجه سانتیگراد

کاربردهای محیط کشت شکلات آگار

  • کشت باکتری هموفیلوس آنفلونزا
  • کشت بسیاری از باکتری های هوازی
  • رشد بسیاری از میکروارگانیسم هایی که به سختی رشد می کنند

قیمت – فروش محیط کشت شکلات آگار

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصول محیط کشت شکلات آگار(اصلی) می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت محیط کشت شکلات آگار، میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)