دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

محیط کشت نوترینت آگار (NA)

محیط کشت نوترینت آگار (NA) یکی از محیط‌های کشت آزمایشگاهی است که برای رشد و تکثیر گیاهان، باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود. این محیط کشت حاوی مواد مغذی مخصوصی است که برای تغذیه میکروارگانیسم‌ها ضروری هستند.

شرکت دانش پژوهان شیمی  نمایندگی مرک آلمان در ایران با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده خرید مواد شیمیایی سیگماآلدریچ  با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل کردن از صحیح بودن شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. محیط کشت نوترینت آگار (NA)

محیط کشت نوترینت آگار (NA)

ترکیب دقیق محیط کشت نوترینت آگار (NA) ممکن است متغیر باشد و به نوع گیاه یا میکروارگانیسمی که در آزمایش یا تحقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد، بستگی داشته باشد. با این حال، ترکیب عمومی این محیط شامل موارد زیر است:

 • آب: آب تقریباً همیشه بخش اصلی محیط کشت است.
 • نمک‌های معدنی: نمک‌های معدنی مثل نیترات (NO3-), فسفات (PO4^-3), پتاسیم (K+), کلسیم (Ca+2) و منیزیم (Mg+2) برای تأمین عناصر غذایی اساسی گیاهان ضروری هستند.
 • یک منبع کربن: معمولاً گلوکز یا سوکروز به عنوان منبع کربن استفاده می‌شود.
 • ویتامین‌ها: ویتامین‌های مخصوصی که برای رشد گیاهان ضروری هستند.
 • مواد ضد عفونی‌کننده: معمولاً آنتی‌بیوتیک‌ها یا مواد ضد قارچی برای جلوگیری از رشد میکروب‌های غیرمطلوب در محیط کشت استفاده می‌شوند.
 • دیگر عناصر ردیابی: عناصر کمیابی مانند آهن (Fe), روی (Zn), مس (Cu), مولیبدن (Mo), کبالت (Co) و بور (B) که به عنوان عناصر ردیابی وجود دارند.

محیط کشت نوترینت آگار به دلیل تنوع مواد مغذی و امکان تنظیم ترکیب آن، برای مطالعات مختلف در زمینه‌های بیولوژی گیاهی، میکروبیولوژی، و بیوتکنولوژی استفاده می‌شود. محیط کشت نوترینت آگار (NA)

ترکیبات محیط کشت نوترینت آگار (NA)

محیط کشت نوترینت آگار (NA) محیطی جامد، مغذی و رایج برای رشد طیف وسیعی از باکتری ها (استرپتوکوکوسی و استافیلوکوک) و قارچ ها به کار می رود.

ترکیبات تشکیل دهنده آن عبارتند از:

 • 0.5 درصد پپتون از هضم آنزیمی پروتئین حیوانی بدست می آید و منبع اصلی نیتروژن آلی برای رشد باکتریهاست.
 • 0.3-2 درصد عصاره گاو یا عصاره مخمر ترکیباتی در آب محلول هستند به دلیل داشتن ویتامین ها، ترکیبات آلی ازت و نمک به رشد باکتریها کمک می کنند.
 • 1/5 درصد آگار برای جامد کردن محیط کشت به کار می رود.
 • 0/5 درصد NACL حضور آن در محیط کشت باعث حفظ غلظت نمک در محیط کشت شده و مشابه سیتوپلاسم میکروارگانیسم عمل می کند.
 • آب فاکتور اساسی می باشد،که برای رشد و تکثیر میکروارگانیسم های ضروری است، که توسط آن مواد مغذی به داخل سلول انتقال پیدا می کند.
 • PH مورد نظر در دمای 25 درجه در حدود 7/4 است.

کاربرد محیط کشت نوترینت آگار (NA)

محیط کشت نوترینت آگار (NA) در زمینه‌های مختلف علوم زیستی و تحقیقات آزمایشگاهی استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای اصلی این محیط کشت عبارتند از:

کشت و تکثیر گیاهان: محیط کشت NA به خصوص در تحقیقات مرتبط با فیزیولوژی گیاهان، برنامه‌ریزی زیستی، و بیوتکنولوژی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این محیط برای کشت بافت‌های گیاهی، ریشه‌ها، و سایر اجزای گیاهی به منظور تولید گیاهان متمایز و یا بهبود نسل گیاهی استفاده می‌شود.

کشت باکتری‌ها و میکروب‌ها: در تحقیقات میکروبیولوژی و بیوشیمی، محیط کشت NA به عنوان یک محیط مناسب برای کشت و تکثیر باکتری‌ها و میکروب‌ها به کار می‌رود. این محیط معمولاً با اضافه کردن مواد ضد عفونی‌کننده مناسب، مانع از رشد میکروب‌های غیرمطلوب می‌شود.

تست‌های تشخیصی: محیط کشت NA برای انجام آزمون‌ها و تست‌های تشخیصی در زمینه‌هایی مانند زیست‌شناسی مولکولی و بیوشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، از این محیط برای تشخیص و شناسایی میکروب‌های خاصی مثل باکتری‌های خاص یا قارچ‌ها استفاده می‌شود.

تحقیقات در زمینه‌های میکروبیولوژی و بیوشیمی: محیط کشت NA برای مطالعه و تحلیل رفتار میکروب‌ها، تعاملات میکروبی، افزایش تولید متابولیت‌های مختلف و انجام آزمایش‌های بیوشیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحقیقات در زمینه بیوتکنولوژی: در صنعت بیوتکنولوژی، محیط کشت NA به منظور تکثیر و توسعه سلول‌های میکروبی، تولید پروتئین‌ها، و تولید متابولیت‌های مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محیط کشت نوترینت آگار به دلیل تنوع و قابلیت تنظیم ترکیب آن برای انواع مختلف تحقیقات بیولوژیکی بسیار مفید است و در بسیاری از زمینه‌های علوم زیستی مورد ترجیح قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده محیط کشت نوترینت آگار (NA)

در ابتدا 28 گرم از پودر این ماده را با ترازو وزن کرده و در داخل یک لیتر آب مقطر حل کرده و در مرحله بعد ترکیب مورد نظر را در حین هم زدن حرارت دهید تا تمام ترکیبات آن کاملا حل شود و محلول یک دستی بدست آید.

سپس محلول مورد نظر را در دمای 121 درجه سلسیوس به مدت زمان 15 دقیقه اتوکلاو کرده. پس از آن به محلول زمان داده شود تاخنک شود ولی محیط نبندد، در ادامه محیط استریل مورد نظر را در داخل پلیت ریخته و زمان میدهیم تا محیط خود را ببندد و جامد شود و در آخر پلیت ها در یخچال نگهداری می شوند.

 1. برای جداسازی اغلب گونه ها کاربرد دارد.
 2. کاربرد محیط کشت نوترینت آگار(NA) در تست حساسیت به آنتی بیوتیک است.

گونه های مناسب قابل کشت عبارتند از:

 1. اشرشیاکلی (Escherichia coli (ATCC 25922
 2. سودوموناس ایروژینوز (ATCC 27853) اPseudomonas aeruginosa
 3. سالمونلا تیفی (Salmonella Typhi (ATCC 6539
 4. استافیلوکوکوس اوریوس (Staphylococcus aureus (ATCC 25923
 5. استرپتوکوکوس پیروژنز (Streptococcus pyogenes (ATCC 19615

ترکیبات 

محیط کشت نوترینت آگار(NA)براث به صورت محلول در آب که از پپتون ساده و عصاره گاو تشکیل شده است . پپتون از هیدرولیز جزیی پروتئین ها بدست می آید.

منبع اصلی نیتروژن آلی به فرم اسیدهای آمینه و زنجیره های بلند اسیدهای چرب است.

عصاره گوشت گاو ترکیبی از پپتیدها، اسیدهای آمینه، اسیدهای نوکلییک، ویتامینها و مواد معدنی است.

منبع: کمپانی مرک آلمان ارایه دهنده انواع محیط کشت نوترینت آگار(NA) و میکروبی است.

قیمت – فروش محیط کشت نوترینت آگار

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (مرک آلمان)محیط کشت نوترینت آگار (NA) می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم. جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت محیط کشت نوترینت آگار (NA) میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)