دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

کاربرد کربن فعال

کاربرد کربن فعال، کربن فعال یک نوع جاذب است که از مواد طبیعی مانند چوب، پوسته‌های میوه، ذغال‌چوب و یا مواد زیستی دیگر تولید می‌شود. این جاذب از طریق یک فرایند خاص به نام “تخمیر” یا “فعال‌سازی” تهیه می‌شود. در این فرایند، مواد اولیه با دما و فشار بالا و با استفاده از یک عامل فعال‌سازی مانند بخار آب یا اکسیداسیون شیمیایی تغییر می‌کنند و ساختار پورهایی با سطح زیادی را ایجاد می‌کنند.

این ساختار پورها و فضاهای باز باعث افزایش قابلیت جذب کربن فعال می‌شود. از کربن فعال در تصفیه آب و هوا، حذف مواد آلاینده از آب و فاضلاب، پاکسازی گازها و مصارف دیگر در صنایع مختلف استفاده می‌شود.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. کربن فعال  یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان است. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

کربن فعال چیست؟

کربن فعال به دلیل ویژگی‌های جذبی بالا و ساختار پورهایی که دارد، در بسیاری از صنایع و کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از کاربردهای اصلی آن عبارتند از:

 • تصفیه آب و فاضلاب: کربن فعال برای حذف مواد آلی، رنگ، بو و طعم ناخواسته از آب و فاضلاب استفاده می‌شود.
 • تصفیه هوا: در واحدهای تصفیه هوا، کربن فعال برای حذف گازهای آلاینده مانند بو، دودهای صنعتی، و گازهای سمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پالایش و زغال‌سنگ‌زدایی: در صنایع نفت، گاز و شیمیایی، کربن فعال برای خالص‌سازی و پالایش مواد خام و حذف آلاینده‌های مخرب استفاده می‌شود.
 • کاربردهای پزشکی: درمان‌های سم‌زدایی، جذب سموم، تصفیه خون و مواد تحت هضم راه‌هایی از کاربردهای پزشکی کربن فعال محسوب می‌شوند.
 • کاربردهای صنعتی: از جمله جذب و حذف رنگ‌ها، عطر و طعم ناخواسته در فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، تصفیه و فراوری گازهای صنعتی و دارویی، نگهداری و انبار‌سازی مواد غذایی و دارویی، و جذب و انتقال گازهایی مانند CO2 در صنایع گوشت و آبمیوه‌ها کاربردهای مهم کربن فعال در صنایع مختلف است. کاربرد کربن فعال

ساختار کربن فعال

ساختار کربن فعال به شکل یک شبکه پیچیده و پر از سوراخ‌ها و فضاهای باز است. این ساختار از یک مجموعه پورهای کوچک و پیچیده تشکیل شده است که به عنوان جاذب‌های مواد آلاینده عمل می‌کنند. همچنین، سطح بسیار زیاد کربن فعال باعث افزایش قابلیت جذب مواد آلاینده می‌شود. این ساختار پورهایی و سوراخ‌های میکروسکوپیک کربن فعال باعث افزایش سطح مخاطبه با مواد آلاینده و بهبود عملکرد جذبی آن می‌شود. کاربرد کربن فعال

کربن فعال گرانوله

کربن فعال گرانوله یک نوع جاذب است که به صورت دانه‌های کوچک ساخته می‌شود. این جاذب از یک ماده زیست فعال تهیه می‌شود که سطح زیادی از سوراخ‌ها و فضاهای باز در ساختار خود دارد. این خصوصیت‌ها باعث می‌شود که کربن فعال گرانوله بسیار جذب کننده باشد و بتواند مواد آلاینده را به خود جذب کرده و آنها را از محیط زیست حذف کند. از این جاذب در صنایع مختلفی مانند تصفیه آب و هوا، تصفیه آب و فاضلاب، و حذف آلاینده‌های گازی استفاده می‌شود. کاربرد کربن فعال

 

cropped EX8B150101 e14435246899692

موارد استفاده کربن فعال

استخراج فلز:

 • بازیافت طلا

تصفیه گاز:

 • تصفیه هوا و گاز فشرده
 • حذف بخارات روغن، بو و دیگر هیدروکربن ­ها از هوا

زیست محیطی:

 • تصفیه آب ( آب شرب، آب آکواریوم ­ها، آب ­های صنعتی) از نظر رنگ و بو و طعم
 • تصفیه هوا (استفاده در دستگاه ­هایی مثل تصفیه کننده ­های هوا، خوشبوکننده ­ها، تصفیه کننده­ های صنعتی )
 • اندازه گیری غلظت رادون در هوا

کاربرد کربن فعال در کشاورزی:

 • آفت کش
 • افزودنی خوراک دام
 • جذب رنگدانه­ های رنگ قهوه­ای از کنسانتره انگور سفید

کاربرد کربن فعال در صنایع غذایی:

 • رنگبری از قند و شکر
 • بهسازی رنگ و طعم در نوشیدنی­ ها و آب میوه ­ها

صنایع شیمیایی:

 • جداسازی کربوهیدارت­ ها
 • استفاده در ماسک­ های گاز
 • فیلترهای هوای فشرده

صنایع نفت گاز و پتروشیمی:

 • جاذب
 • کاتالیست

کاربرد کربن فعال در پزشکی و دارویی:

 • کربن فعال برای درمان مسمومیت دارویی یا سموم خوراکی در ساعات اولیه پس از مصرف بکار می­ رود.
 • قرص یا کپسول کربن فعال در بسیاری از کشورها به عنوان یک دارو برای درمان اسهال، سوء هاضمه و نفخ استفاده می شود. کاربرد کربن فعال

 

101171 1826c

خواص کربن فعال

یک گرم کربن فعال می ­تواند مساحت سطحی بیش از ۵۰۰m2 داشته باشد که این عدد می­تواند به ۱۵۰۰mهم برسد. آئروژل­ های کربن، که البته گران ­تر هستند، مساحت سطحشان از این هم بالاتر است و در موارد خاص مورد استفاده قرار می­ گیرند.

با استفاده از میکروسکوپ الکترونی، ساختارهای با سطح بالای کاربرد کربن فعال قابل مشاهده هستند. جیمز دووار زمان زیادی را صرف مطالعه کربن فعال و اثرات آن در جذب گازهای موجود در هوا کرد. از نظر فیزیکی، کربن فعال از طریق نیروهای واندروالس یا نیروهای پراکندگی لاندن به سایر مواد متصل می ­شود. کاربرد کربن فعال

این ترکیب با الکل­ ها، دی ­­اُل ­ها، اسیدها و بازهای قوی، فلزات و اکثر ترکیبات معدنی مثل لیتیم، سدیم، آهن، سرب، آرسنیک، فلوئور و بوریک اسید پیوندهای خوبی ایجاد نمی کند؛ اما ید (I2) را خیلی خوب جذب می ­کند. ظرفیت یدی (mg/g) برای تعیین مساحت سطح کربن فعال مورد استفاده قرار می­ گیرد. کاربرد کربن فعال

کربن مونواکسید به خوبی توسط کربن فعال جذب نمی­ شود. این مسأله باید مورد توجه افرادی که این ماده را در فیلترهای بوگیر، هودها و سیستم های کنترل گاز استفاده می­ کنند، قرار بگیرد؛ زیرا مونواکسید کرن توسط حواس انسان قابل تشخیص نیست و سمی و کشنده است. کاربرد کربن فعال

خرید کربن فعال

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک آلمان و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده های با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید کربن فعال با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. 

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

ویژگی­ های جذبی و فیزیکی کربن فعال

گونه­ های مختلفی از زغال ­های فعال شده با ویژگی ­های مشخص وجود دارند که خصوصیات هر یک از آنها به مواد اولیه و فنون به کار رفته در تولید آنها بستگی دارد. در انتخاب و کاربرد کربن فعال شده، برای بهبود بخشیدن به فرآیندها، شناخت دقیق ویژگی­ های فیزیکی و جذبی مواد مورد نیاز است. کاربرد کربن فعال

ویژگی ­های جذبی:

 • سطح: با استفاده از N2 حدود منافذ سطحی زغال فعال شده را اندازه می ­گیرند. هرچه سطح زغال فعال شده بیشتر باشد، قسمت ­های جاذب نیز بیشترند. کاربرد کربن فعال
 • اندازه منافذ: تعیین اندازه های یک زغال فعال شده می ­تواند راهی مناسب برای تشخیص خصوصیات آن باشد. بطور کلی هر چقدرکه اندازه ذرات زغال فعال شده کوچکتر باشد، سرعت جذب بیشتر است.
 • تخلخل: یکی از راه های اندازه ­گیری میزان تخلخل در توده ­ای از زغال فعال شده، استفاده از میزان جذب CCl4  خالص در حالت گازی می ­باشد.

ویژگی ­های فیزیکی:

 • سختی و مقاومت در برابر حرارت و فشار: زغال ­های فعال شده دارای سختی­ های متفاوتی هستند که مربوط به مواد اولیه و شیوه تهیه آنها می ­باشد و بنا به درجه سختی، هر یک از آنها کاربردهای متفاوتی دارند.

انواع کربن فعال

کاربرد کربن فعال منجر به ساخت آن در اشکال و مدل های گوناگون شده است. در هر صنعتی با توجه به نوع فعالیت از درجه بندی و شکل خاصی از این ماده شیمیایی استفاده میشود. کاربرد کربن فعال

اشکال مختلف در کاربرد کربن فعال عبارتند از:

کربن اکتیو پودری: رایج ترین نوع کربن اکتیو همین نوع است که بیشترین سطح فعال را دارد.

کربن اکتیو گرانولی: این نوع از کربن اکتیو دارای ذرات بزرگتری است و برای جذب گاز و بخار مناسب هستند.

کربن اکتیو قالبی:  همان کربن اکتیو پودری است که از قالب های مخصوصی با فشار عبور داده میشود تا شکل مخصوصی بدست آورد.

کربن بافته شده:  یکی از فناوری های جدید در ساخت کربن است که برای بافت لباس استفاده می شود.

کربن اکتیو دانه ای:  این ماده از قیر به دست می آید و شکلی تقریبا شبیه کربن اکتیو قالبی دارد. اما کاربرد آن برای فیلتراسیون آب است.

 

1533033743885

مواد جذبی کربن فعال

می توان گفت در فرایند جذب توسط کربن فعال تمامی ترکیبات تا حدودی قابل جذب هستند. در عمل برای جذب ترکیبات اصلی ارگانیک همراه با ترکیبات معدنی بزرگ تر مانند ید و جیوه مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی، جاذب بودن یک ترکیب با شرایط زیر افزایش می یابد:

 • افزایش وزن مولکولی
 • وجود تعداد بیشتری از گروه های کاربردی مانند وجود ترکیبات هالوژن
 • افزایش توانایی قطبی بودن مولکول. این مساله مربوط به ابرهای الکترون در داخل مولکول است.

وزن مخصوص: این مشخصه بستگی به ماده اولیه دارد. در مواردی که به روش غوطه وری از کربن اکتیو استفاده می شود وزن مخصوص حائز اهمیت است. بهتر است در بعضی موارد قبل از استفاده، برای بالا بردن وزن مخصوص، کربن اکتیو خیس گردد.

Iodine Number: عدد یدی بیانگر میزان تخلخل کربن فعال می باشد که بوسیله جذب ید از محلول حاوی آن اندازه گیری می شود و بصورت میلی گرم عنصر ید جذب شده به ازاء هر گرم از کربن فعال بیان می شود.

با توجه به اندازه مولکول های ید می توان دریافت که هر چه عدد یدی بالاتر باشد فعالیت کربن فعال بویژه در جذب مواد با وزن مولکول کمتر و با قطر کمتر از 20 آنگستروم بیشتر می باشد. البته برای انتخاب کربن اکتیو ، فاکتورهای دیگری مانند توانائی جذب انتخابی عدد یدی، رطوبت و … مهم است.

فروش کربن فعال

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص فروش کربن فعال  می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع  قیمت کربن فعال میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)