کلراید پتاسیم

کلراید پتاسیم

کلراید پتاسیم

۰
(۰)
 •  کلراید پتاسیم

  مشخصات

  • نام : کلراید پتاسیم
  • نام لاتین : Potasium Chloride
  • مترادف : پتاسیم کلراید ، کلرید پتاسیم ، سیلوبت ، کلروپتاسیم ، کلروپتاس
  • فرمول شیمیایی : KCL
  • شکل ظاهری : به صورت کریستال سفید یا صورتی یا بی رنگ شیشه ای
  • خلوص : ۹۹%
  • حلالیت در آب : با افزایش دما میزان حلالیت آن در آب افزایش می یابد
  • کاربردها : کود کشاورزی ، گِل حفاری ، دارویی ، غذایی
  • نقش ترکیب این ماده در صنعت نفت و گاز : گِل حفاری
  • گرید محصول : صنعتی – کشاورزی

  کلراید پتاسیم چیست؟

  محصول ترکیب شیمیایی پتاسیم و کلر نوعی نمک است که کلراید پتاسیم نام دارد. مهمترین نمک در بین نمک های پتاسیم دار ، کلراید پتاسیم است که به صورت سنگ معدن قابل دسترس می باشد. علاوه بر این کلراید پتاسیم پر مصرف ترین نوع نمک پتاسیم دار است و به طور طبیعی به صورت پودر یا کریستال جامد سفید یا صورتی یا بی رنگ وجود دارد . این ماده یک هالید فلزی است که وجود آن برای بدن به عنوان یک منبع الکترولیت، ضروری است.

  کمک ها و کاربردهای مختلف این نمک در زندگی انسان آن را به ماده با اهمیتی تبدیل کرده است . می توان از مهمترین آنها به مصارف این ماده تحت قالب الکترولیت ها، تهیه و تولید کودهای شیمیایی، تهیه و تولید گِل حفاری ، استفاده در ساخت مواد منفجره و غیره اشاره کرد، PH بافرهای پتاسیم کلراید و یا کلروپتاس سفید و کلروپتاس صورتی در صنعت تولید شده و عرضه می گردد. کلرید پتاسیم به لحاظ تاریخی به عنوان پتاس شناخته می شد. پتاس متفاوت بوده و به رنگ صورتی یا قرمز و رنگ سفید با توجه به استخراج از معادن و فرآیند بهبود می باشد.

  روش تهیه پتاسیم کلراید

  این ماده توسط واکنش بین پتاسیم هیدروکسید و هیدروژن کلرید تولید می گردد. کلراید پتاسیم با فرمول شیمیایی KCL یک نمک معدنی صورتی تا سفید رنگ است همانطور که گفته شد، به یکی از روش های زیر بدست می آید

  استخراج از معادن سنگی

  کلراید پتاسیم که از این معادن بدست می آید معمولا به دلیل همراه داشتن ناخالصی هایی از قبیل ترکیبات آهن دارای رنگ نارنجی متمایل به صورتی هستند. در حدود ۹۰% از کلرایدپتاسیم تولیدی درجهان از این معادن بدست می آید. از بزرگترین تولید کنندگان کلراید پتاسیم در جهان می توان کشورهای کانادا و روسیه را نام برد که دارای معادن بسیار عظیم پتاس سنگی می باشند

  چهت تولید کلراید پتاسیم می بایست سنگ معدن مورد نظر تحت فرایند تغلیظ و فراوری قرار گیرد تا ناخالصی های آن جدا شده و کلراید پتاسیم به عنوان محصول نهایی بدست آید.به صورتی که از لحاظ فیزیکی می بایست تغییراتی در سنگ معدن بوجود آورد و طی چند مرحله در آخر ماده اصلی را استخراج نمود. اولین قدم ، استخراج سنگ معدن و انتقال آنها به کارخانه می باشد که پس از انبار سنگ معدن ، نسبت به خورد کردن آن اقدام لازم صورت گیرد. این عمل خورد کردن هم توسط آسیاب های بزرگ که مخصوص شکستن سنگ است انجام می گیرد.

  بطور معمول این آسیاب ها به صورت چکشی عمل می کنند و پس از اینکه مواد از یک سرنگ ارتعاشی عبور نمودند به مرحله بعدی یعنی جداسازی ماده مورد نظر منتقل می شود. عمل انجام شده در این مرحله تغلیظ نام دارد. راه های متعددی در این زمینه وجود داشته که هر یک تکنولوژی خود را داشته و محصولات انها از نظر کیفیت و نوع دانه بندی و موارد استفاده در بازار متفاوت می باشند.

  کاربرد پتاسیم کلراید

  همانگونه که بیان شد ، این نمک استفاده های زیادی در زندگی نه تنها انسان ها بلکه در کلیه جان داران دارد. از کاربرد در سلول های بدن انسان گرفته تا مشارکت در تهیه و تولید انواع کودهای حیوانی، این ماده را به یکی از پرکاربردترین نمک ها بدل کرده استکه در ادامه به بررسی دقیق تر کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

  خواص خوراکی پتاسیم کلراید

  پتاسیم کلراید می تواند به عنوان افزودنی در غذاها مورد استفاده قرار گیرد . در بعضی از غذاها مانند نوشیدنی های ورزشی، سوپ ها و غلات این ماده به جای نمک خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده به عنوان طعم دهنده به شیر شکلاتی ، پنیر و خامه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

  پتاسیم کلراید و تهیه کود شیمیایی

  از این محصول به عنوان کود در صنایع کشاورزی استفاده می شود. این محصول به دلایلی نسبت به دیگر کودهای پتاسیم دار مانند سولفات پتاسیم، برای تغذیه گیاه بهتر است زیرا در طبیعت بیشتر یافت می شود- منبع غنی برای تغذیه گیاه است و نسبت به دیگر کودهای پتاسیم دار ارزان تر است.در حدود ۹۵ الی ۹۶ درصد کود شیمیایی از پتاسیم کلراید تشکیل یافته است.

  سه نوع گرید اصلی برای کود شیمیایی وجود دارد.
  • گرید استاندارد
  • گرید درشت
  • گرید دانه ای

  این درجه بندی با توجه به اندازه دانه صورت می گیرد.

  به طوری که دانه ها به اندازه ۰٫۲ الی۰٫۸ میلی متر در گرید استاندارد، با اندازه ۰٫۸ الی ۲ میلی متر در گرید درشت و با اندازه ۱٫۲ الی ۳٫۵ میلی متر در گرید دانه ای قرار می گیرند. تحقیقات نشان می دهند که در حدود ۵ درصد پتاسیم کلرید تولیدی در جهان در اختیار صنایع شیمیایی قرار می گیرند.عمده این ماده جهت تولید پتاسیم هیدروکسید و کلراین مورد استفاده قرار می گیرد.

  کاربردهای دیگر پتاسیم کلراید

  غیر از موارد عنوان شده در بالا، این ماده همچنین در مواردی مانند تولید محصولات ضد یخ و یخ شکن، تامین مصالح صنعت ساخت و ساز، مصارف آزمایشگاهی، محصولات کاغذی، به عنوان جایگزین سدیم کلراید و نرم کننده آب شهری، آبکاری فلزات و صنعت رنگ های پوششی نیز کاربرد دارد.

  کاربرد KCL

  میزان مصرف آن بنا به وضعیت زمین شناسی میدان های نفتی مختلف،از ۵ تا ۱۰ پوند در شبکه می باشد.

  مقدار نیاز و تولید کلراید پتاسیم در کشور

  براساس آمارها،سالیانه بالغ بر ۲۵۰ هزار تن کلراید پتاسیم در کشور مصرف می شود که تا سال ۱۳۹۴ تمامی مصرف این ماده از طریق واردات تامین گردید.

  عوارض

  این محصول در مقادیر بالا یک ماده سمی می باشد.

  مرگ با کلراید پتاسیم،

  • هنگام اعدام محومین بیش از ۲۴۰ میلی گرم از این ماده به بدن فرد محکوم تزریق می شود.
  • اگر کلراید پتاسیم سریعا در بدن انسان پخش شود شخص را به سرعت می کشد
  • او درد چندانی حس نخواهد کرد، در غیر اینصورت مرگی درد ناک خواهد داشت.

   

  شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (صنعتی) ، کلراید پتاسیم می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

  جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت کلراید پتاسیم میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

  راههای ارتباطی
  شماره های تماس:
  ۰۲۱-۶۶۸۵۹۲۱۶
  ۰۲۱-۶۶۸۵۹۲۲۰  (ساعات تماس:۸٫۳۰ الی ۱۹)
  واتساپ:۰۹۱۲۹۶۱۸۲۹۲  (۲۴ساعت)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  ما را از میزان رضایت خود با خبر سازید:

  ار یک تا پنج ستاره امتیاز دهید.

  میانگین امتیاز کاربران ۰ / ۵٫ تعداد: ۰

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.