دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

دانش پژوهان شیمی یکی از معتبر ترین وارد کنندهای ماده های شیمیایی در ایران است. حهت خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)  می توانید با همکاران فروش این مجموعه تماس حاصل نمائید.

نیتریت سدیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaNO2 است. این ترکیب بی‌رنگ و بدون بو است و در شرایط استاندارد به صورت پودر کریستالی ظاهر می‌شود.

نیتریت سدیم به عنوان یک ماده نگهدارنده و آنتی اکسیدان در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، داروسازی، رنگسازی و صنایع کاغذ و مقوا استفاده می‌شود. در صنایع غذایی، نیتریت سدیم به عنوان یک ماده نگهدارنده به منظور جلوگیری از رشد باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های مضر در محصولات گوشتی مانند سوسیس و کالباس استفاده می‌شود. همچنین، نیتریت سدیم به عنوان یک ماده آنتی اکسیدان در محصولات گوشتی مانند چرخ‌کرده و گوشت خشک شده نیز استفاده می‌شود.

به علت اینکه مصرف بیش از حد نیتریت سدیم می‌تواند برای سلامتی مضر باشد، استفاده از آن در برخی محصولات غذایی با مقدار محدود و مشخصی محدود شده است.

نیتریت سدیم (Sodium nitrite) خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

سدیم نیتریت کد 106544 یک ترکیب معدنی بافرمول شیمیایی NaNO2 است. این ماده یک پودر کریستالی سفیدمایل به زرد است که کاملا محلول در آب است. نیتریت سدیم یک ماده ی واسطه ی بسیار مفید برای تولید انواع ترکیبات آلی مانند داروها، رنگ ها و آفت کش ها است، اما شهرت آن بیشتر به دلیل کاربرد آن به عنوان یک افزودنی به مواد غذایی (مانند گوشت فرآوری شده و (در بعضی از کشورها)در فرآورده های به دست آمده از ماهی ها) است. این ماده شیمیایی یکی از محصولات تولیدی کمپانی مرک آلمان می باشد که توسط شرکت دانش پژوهان شیمی وارد و به دست مصرف کنندگان می رسد.

مشخصات نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

  • نام : سدیم نیتریت یا نیتریت سدیمخرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)
  • نام انگلیسی : Sodium nitrite
  • فرمول شیمیایی : NaNO2
  • CAS Nmber : 7632-00-0

 

 

کاربردهای سدیم نیتریت خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

 نگهدارنده و آنتی اکسیدانی که دارد، مورد توجه قرار گرفته است. با این حال، مصرف بیش از حد نیتریت سدیم می‌تواند برای سلامتی ضرر داشته باشد. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد نیتریت سدیم می‌تواند باعث تشکیل ترکیبات نیتروزامینی (nitrosamines) شود که برخی از آن‌ها با سرطان مرتبط هستند. به همین دلیل، مصرف نیتریت سدیم در برخی محصولات غذایی با مقدار محدود و مشخصی محدود شده است.

شیمی صنعتی

کاربرد اصلی سدیم نیتریت کد 106544 برای تولید صنعتی ترکیبات آلی نیتروژن داراست.نیتریت سدیم یک عامل برای تبدیل آمین به ترکیبات دیازو است که مواد واسطه ی کلیدی بسیاری از رنگ ها هستند، مانند رنگ های دیازو، ترکیبات نیتروزو، نیز از نیتریت تولیدمی شوند.این مواد در صنعت لاستیک کاربرد دارند.

نیتریت سدیم همچنین دربسیاری از کاربردهای متالورژیکی برای فسفاته شدن ترکیبات استفاده می شود.

نیتریت سدیم به عنوان یک مهار کننده خوردگی بسیار موثر مورد استفاده است

به عنوان یک افزودنی در گریس های صنعتی کاربرد دارد.

صنایع دارویی

سدیم نیتریت کد 106544 در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد، زیرا این ماده یک داروی موثر برای رفع مسمومیت ایجاد شده با سیانید است . از ترکیب نیتریت سدیم با تیو سولفات سدیم در کاربردهای دارویی استفاده می شود.

افزودنی های غذایی خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

ازلحاظ تاریخی، نمک برای افزایش ماندگاری گوشت استفاده شده است. نمک افزوده شده به گوشت برای افزایش ماندگاری آن معمولا به رنگ قهوه ای یا خاکستری بود.هنگامی که نیتریت سدیم Sodium nitrite و نمک به گوشت اضافه می شود،گوشت رنگ قرمز و سپس رنگ صورتی ایجاد می کند. گوشت های خشک شده مثل ژامبون ، بیکن ، هات داگ و بولونیا  از این ترکیب بهره می برند .

در اوایل دهه 1900 استفاده ا افزودنی ها بدون مجوز رایج بود. این امر منجر به بدست آمدن اطلاعات بیشتر پیرامون استفاده از نیتریت سدیم به عنوان یک افزودنی در مواد غذایی شد. استاندارد کردن مقدار نیتریت سدیم موجود در غذاها برای بهینه کردن این افزودنی مورد نیاز بود.توانایی نیتریت سدیم برای افزایش ماندگاری فراورده های گوشتی باعث شد تا بتوان فراورده های گوشتی را در مدت زیادی ذخیره سازی کرد.

این درجایی بود که رنگ و طعم مطلوب در فراورده های گوشتی بهبود یافته بود. دانشمندانی که در صنایع مربوط به فراورده های گوشتی مشغول به فعالیت بودند، این باور را داشتند که نیتریت سلامت مواد غذایی را بهبود می بخشد. تاثیر این ماده شیمیایی بر فراورده های گوشتی درقالب موضوعات زیر بررسی شده اند.

رنگ و طعم

ظاهر و طعم گوشت جزء مهمی از قواعد فروش فراورده های حاصل از گوشت است.نیتریت سدیم عامل پدید آورنده ی رنگ قرمز (یا رنگ سایه صورتی )مطلوب گوشت است. نیتریت بسیار کمی برای ایجاد این تغییر رنگ مورد نیاز است. گزارش شده است که برای ایجاد این تغییر رنگ مقدار نیتریت مورد نیاز بین 2 تا 14 قسمت در میلیون (PPm) است.با این حال، برای افزایش ماندگاری این تغییر رنگ ، به مقادیر بسیار بالاتری از مقدار بیان شده نیاز است.

مکانیسم واکنش این تغییر رنگ ،تشکیل عوامل نیتروسیلین ساز به وسیله ی نیتریت است.

این عوامل نیتروسیلین ساز دارای توانایی از بین بردن نیتریک اسیدها هستند.

نیتریت اکسیدها باعث تغییر رنگ گوشت می شوند.

خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

چه مقدار نیتریت سدیم در محصولات غذایی مجاز است؟

مقدار مجاز نیتریت سدیم در محصولات غذایی متفاوت است و به نوع محصول و کشور مورد نظر بستگی دارد. در بسیاری از کشورها، مانند ایالات متحده، حداکثر مقدار مجاز نیتریت سدیم در محصولات گوشتی به طور متوسط ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم می‌باشد. در اتحادیه اروپا نیز مقدار مجاز نیتریت سدیم در محصولات غذایی تنظیم شده است و برای گوشت قرمز و گوشت مرغ به ترتیب ۱۵۰ و ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم می‌باشد.

استفاده از مقدار بیش از حد نیتریت سدیم در محصولات غذایی باعث شده است که در برخی کشورها، مثل کانادا، محدودیت‌های سختی برای مصرف آن تعیین شود و در برخی محصولات غذایی از جمله کالباس، همچنین از کاربرد آن صرف نظر شود. برای اینکه مطمئن شوید مقدار نیتریت سدیم در محصولاتی که مصرف می‌کنید مطابق استانداردهای مجاز است، بهتر است برچسب محصول را مطالعه کرده و اطلاعات لازم را جمع آوری کنید.خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

نحوه کاهش مقدار نیتریت سدیم در غذاها  خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

مقدار نیتریت سدیم در غذاها را کاهش داد. در زیر چند روش برای کاهش مقدار نیتریت سدیم در غذاها آورده شده است:

  • استفاده از ترکیبات طبیعی: برای جایگزینی نیتریت سدیم در غذاها، می‌توان از ترکیبات طبیعی مانند اسیدهای آسکوربیک (ویتامین C)، اسیدهای چرب غیراشباع و عصاره گیاهی استفاده کرد. این ترکیبات به عنوان یک ماده آنتی اکسیدان و نگهدارنده طبیعی در غذاها عمل می‌کنند.
  • استفاده از میکروارگانیسم‌های مفید: استفاده از میکروارگانیسم‌های مفید مانند لاکتوباسیلوس پلانتاروم به عنوان یک منبع طبیعی از نیتریت در غذاها به کاهش مصرف نیتریت سدیم کمک می‌کند.خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)
  • استفاده از تکنیک‌های پخت و پز: استفاده از تکنیک‌های پخت و پز مناسب می‌تواند کمک کند تا مقدار نیتریت سدیم در غذاها کاهش یابد. مثلاً، پخت گوشت در دمای پایین‌تر، مثلاً با استفاده از روش sous-vide، می‌تواند به کاهش مصرف نیتریت سدیم کمک کند.
  • استفاده از محصولات آماده با مقدار کمتر: در صورتی که قصد مصرف محصولات غذایی آماده مانند سوسیس و کالباس را دارید، بهتر است محصولاتی را که حاوی مقدار کمتری نیتریت سدیم هستند انتخاب کنید.

به طور کلی، استفاده از روش‌هایی که به کاهش مقدار نیتریت سدیم در غذاها کمک می‌کنند، می‌تواند به سلامتی ما کمک کند. با این حال، باید توجه داشت که میزان نیتریت سدیم مجاز در محصولات غذایی به نوع محصول و کشور مورد نظر بستگی دارد و باید همیشه برچسب محصول را مورد بررسی قرار داد تا مطمئن شویم میزان نیتریت سدیم در محصول مجاز است یا خیر.

مهار رشد میکروبی

سدیم نیتریت Sodium nitrite نقش مهمی در مهار رشد اسپورهای میکرو اورگانیسم کلوستریدیوم بوتولینوم در گوشت سرد دارد . مکانیسم این فعالیت ناشی از مهار عناصر آهن و گوگرد است. این عناصر برای متایولیسم انرژی میکرو ارگانیسم کلوستریدیوم بوتولینوم است. هرچند که، نیتریت سدیم برای کنترل رشد سایر عوامل یا بیماری زا دارای اثرات متفاوت است . اگرچه نحوه ی مهار شدن میکرو ارگانیسم ها به وسیله ی نیتریت سدیم به خوبی شناخته نشده است، اما اثربخشی آن بستگی به عوامل متعددی از جمله میزان نیتریت باقی مانده ، PHT غلت نمک، کنسانتره موجود در محصول و میزان آهن موجود در آن دارد.

مهار اکسیداسیون چربی موجود در فراورده های حاصل از گوشت

سدیم نیتریت Sodium nitrite همچنین قادر است تا سرعت اکسید شدن محصولات (لیپید موجود در محصولات )را به مقدار قابل توجه کاهش دهد.اکسیداسیون لیپید به عنوان یکی از ذلایل اصلی کاهش کیفیت فراورده های حاصل از گوشت (رطوبت و طعم ناخوشایند)محسوب می شود. مکانیزم اثر نیتریت سدیم به عنوان یک آنتی اکسیدان است. نیتریت با پروتئین های هم و یون های فلزی واکنش داده و رادیکال های آزاد را با اکسید نیتریت (یکی از محصولات جانبی تولید شده)خنثی می کند.دریافت نمائید.خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

 

خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

فرایند تولید سدیم نیتریت

تولید صنعتی سدیم نیتریت Sodium nitrite به وسیله ی یکی از دو فرایند، واکنش کاهش نمک های نیترات و یا اکسیداسیون اکسیدنیتروژن دارای درجات پایین تر انجام می شود.در یک روش ازنیترات سدیم ذوب شده به عنوان نمک کاهش یافته و از سرب به عنوان عامل اکسیدشونده استفاده می شود اما امروزه در یک روش مدرن تر از ضایعات آهن به عنوان عامل اکسید شونده برای انجام واکنش کاهش نیترات استفاده می شود.خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

یک روش معمول برای تولید سدیم نیتریت استفاده از واکنش عمومی اکسید نیتروژن در محلول آبی قلیایی با افزودن یک کاتالیست است.شرایط واکنش بستگی دارد به اینکه از اکسید نیتروژن باچه مرتبه ی اکسید شدگی استفاده شود و همچنین به اینکه چه ماده ای اکسیدکننده است.نیتریت سدیم با کاهش نمک های نیترات نیز تولیدمی شود. این کاهش باقرار گرفتن نمک های نیترات درمعرض حرارت،نور،تابش،یونیزه،فلزات،هیدروژن و الکترولیت انجام می شود.خرید نیتریت سدیم (Sodium nitrite)

ایمنی کار با سدیم نیتریت

هرچند که این مواد شیمیایی باعث جلوگیری از رشد باکتریها می شود، اما می تواند درمقادیر زیاد برای حیوانات و انسان ها سمی باشد.LD50 نیتریت سدیم درموشهای صحرایی 180 میلی گرم در کیلو گرم و LDL انسانی آن 71 میلی گرم در کیلو گرم است، به این معنی است که اگر یک فرد 65 کیلو گرمی حدود 4.6 گرم از نیتریت سدیم مصرف کند باعث مرگ او خواهد شد. همچنین طبق مطالعات انجام شده مصرف این ماده در دراز مدت باعث ایجاد تومورهای سرطانی می شود.

قیمت فروش سدیم نیتریت کد 106544

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات سدیم نیتریت کد 106544می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت سدیم نیتریت کد 106544میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی 
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8:30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (ساعات تماس 24ساعت)