دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

اتانول چیست؟

اتانول چیست؟ این ماده یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان الکل اصلی در نوشیدنی‌ها و اسیدهای الکلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرمول شیمیایی آن C2H5OH است. اتانول به صورت یک مایع بی‌رنگ، بی‌بو و قابل اشتعال است و در محیط‌های آبی و آب نا‌می‌گذر است.این ترکیب به عنوان یک ماده مخلوط‌کننده مهم در محصولات شیمیایی، دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتانول چیست؟

همچنین، به عنوان سوخت و کاربردهای سوختی مورد استفاده در موتورهای احتراق داخلی و سایر فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شود. اتانول به عنوان یک ماده محلول‌کننده، ضدعفونی‌کننده و ماده خام در تولید محصولات شیمیایی مختلف مانند پلاستیک‌ها، رنگ‌ها و رزین‌ها نیز به کار می‌رود. این ترکیب همچنین در صنایع نساجی، نانوتکنولوژی و دیگر صنایع فرآوری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتانول چیست؟

شرکت دانش پژوهان شیمی واردکننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. اتانول یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

اتانول چیست؟

اتانول چیست؟ الکل طبی در واقع همان الکل اتیلیک یا اتانول 96% است که 4% آن آب می باشد. این محصول آلمانی(مرک) در مقایسه با محصولات مشابه خارجی ازکیفیت بالایی برخوردار است. اتانول چیست؟

WhatsAppImage2020 07 26at3.51.52PM

 • نامهای دیگر اتانول
 • الکل اتیلیک ،اتیل الکل، الکل میوه،الکل 96%
 • فرمول شیمیایی: C2H5OH
 • جرم مولکولی: 46.07
 • نقطه جوش: 78.4 درجه سانتیگراد
 • گرید های محصول: صنعتی و دارویی

تاریخچه اتانول

الکل ازقدیم برای انسان ماده ای شناخته شده بود و ازاین ماده به اشکال مختلف استفاده می شد. جذاسازی این ماده به عنوان اتانول نسبتا خالص به احتمال زیاد اولین بار توسط جابر بن حیان که صنعت تقطیر را گسترش داد صورت گرفت. البته بیشترگمان می رود که اتانول خالص توسط محمد زکریای رازی دانشمند ایرانی تولید شده باشد. اتانول چیست؟

روش های تولید اتانول
 • روش های تولید اتانول متفاوت می باشد:
 • زتخمیر حبوبات و میوه ها مانند آبجو
 • از تقطیرحبوبات و میوه ها مانند: ودکا، ویسکی، جین
 • از تغییرشیمیایی درسوخت های فسیلی همچون گاز، زغال سنگ و نفت الکل صنعتی بدست می آید
 • ازترکیب شیمیایی منوکسید کربن و هیدروژن مانند: متانول و الکل چوب

کاربرد اتانول

اتانول به عنوان یک ترکیب شیمیایی با کاربردهای متعددی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین کاربردهای اتانول عبارتند از:

 • مصرف در صنایع نوشیدنی: اتانول به عنوان ماده اصلی در تولید نوشیدنی‌های الکلی مانند بیرون و ویسکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتانول چیست؟
 • ماده ضدعفونی‌کننده: به دلیل خواص ضدعفونی‌کنندگی خود، اتانول در تولید محصولات ضدعفونی‌کننده مانند ضدعفونی‌کننده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌های دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ماده سوختی: اتانول به عنوان یک سوخت مورد استفاده در موتورهای احتراق داخلی و سایر فرآیندهای صنعتی به کار می‌رود.
 • ماده محلول‌کننده: به دلیل خواص محلول کنندگی خود، اتانول در تولید مواد شیمیایی و دارویی به عنوان محلول‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ماده اصلاح‌کننده: اتانول به عنوان یک ماده اصلاح‌کننده در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی مانند عطرها و لوسیون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به این کاربردهای متنوع، اتانول یکی از مواد اساسی و مهم در صنایع مختلف مانند شیمیایی، بهداشتی، نوشیدنی و صنایع مواد سوختی به شمار می‌رود. اتانول چیست؟

شرح مختصری در ارتباط با روش تولید الکل

ملاس خام پس از دریافت درمخازن ذخیره و مواد کمکی در انبار مواد شیمیایی ذخیره می شوند. مواد کمکی در مخازن محلول سازی با آب مخلوط شده و محلول حاصل باتوجه به برنامه تولید به بخش تخمیر پمپ می شود. ملاس خام نیز درمخزن محلول سازی رقیق شده و به بخش تخمیرپمپ می شود. اتانول چیست؟

البته از فرمانتور دوم به بعدملاس خام بدون رقیق سازی و به طور مستقیم به داخل فرمانتورها پمپ می شود. شروع تخمیر با انحلال وزن معینی از خمیر مایه خشک در یک مخزن خاص سپس انتقال آن به پری فرمانتورمی باشد. فرایند تخمیر به گونه ای است که محتویات پری فرمانتور به فرمانتور اول و محتویات این فرمانتور به فرمانتور دوم و به همین ترتیب تا فرمانتور پنجم پمپ می شود به نحوی که فرمانتورهایی که به صورت fed Batch عمل می کنند به صورت یک سیستم پیوسته درمی آیند. در پایان مرحله تخمیر محتویات فرمانتور پنجم به مخزن ذخیره مش الکلی پمپ می شود. اتانول چیست؟

مخزن مش الکلی درست قبل از فرایند تقطیر بوده و جهت تضمین خوراک دهی بخش تقطیر می باشد تا فرایند تقطیر بطور پیوسته انجام شود. اتانول چیست؟

غلظت الکل درسطح مراحل متوالی تخمیر به تدریج افزایش یافته و در نهایت به حدود 10-9% می رسد. همچنین هوای مورد نیاز جهت تخمیر نیز از طرق 2 بلور تامین می شوند در بخش تقطیر شش ستون سینی دار وجود دارد که فرایند جدا سازی اتانول از سایر ترکیبات تولید شده درحین تخمیر را انجام می دهند. اتانول چیست؟

دراین بخش سه نوع محصول شامل الکل طبی، الکل صنعتی و روغن الکل تولید می گردد که در مخازن جداگانه ذخیره می شوند. همچنین مقادیر بسیار زیادی گازCO2 نیز تولید می شود که به صورت کپسول گازCO2 یا یخ خشک به بازار عرضه می گردد. به علاوه بخشی از این گاز نیز احتمالا در فرایند تصفیه شکر کارخانه ای که در مجاورت کارخانه الکل می باشد مصرف خواهد شد و به طورکلی به ازای هر 5/3کیلوگرم ملاس الکل تولید می شود.

 WhatsAppImage2020 07 26at4.05.15PM

 • جهت تهیه اتانول 96%می توانید با همکاران ما در شرکت دانش پژوهان شیمی در تماس باشید.
 • چگونه تفاوت اتانول و متانول را تشخیص دهیم؟
 • فروش اتانول صنعتی
 • اتانول برا ضد عفونی کرونا ویروس
 • کاربرد اتانول و خواص فیزیکی آن

خواص اتانول چیست؟

اتانول یک ترکیب شیمیایی است که خواص متعددی دارد که به شرح زیر می‌باشد:

 1. ماده ضدعفونی کننده: اتانول به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده در محصولات بهداشتی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند باعث از بین بردن میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌ها شود.
 2. خواص محلول کنندگی: اتانول به دلیل خواص محلول کنندگی خود در آب و سایر مواد آلی، در صنایع شیمیایی و دارویی به عنوان یک ماده محلول‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. خواص سوختی: اتانول به عنوان یک سوخت مورد استفاده در موتورهای احتراق داخلی و سایر فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شود.
 4. خواص مخلوط کننده: این ترکیب به عنوان یک ماده مخلوط کننده در تولید محصولات شیمیایی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5. خواص ضد یخ زدگی: اتانول می‌تواند به عنوان یک ماده ضد یخ زدگی در محصولات و فرآیندهای صنعتی استفاده شود.

این خواص متنوع اتانول باعث شده است که در صنایع مختلف از جمله بهداشتی، شیمیایی، صنعتی و دارویی مورد استفاده قرار گیرد.

خرید و فروش اتانول

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده اتانول با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

اقدامات بیوشیمیایی اتانول

اقدامات بیوشیمیایی اتانول شامل موارد زیر می‌شود:

۱. متابولیسم: اتانول می‌تواند توسط آنزیم‌های مختلف در بدن تجزیه شود و به متابولیت‌های دیگری تبدیل گردد که در فرآیندهای متابولیکی بیوشیمیایی مختلف نقش دارند.

۲. تأثیر بر سیستم عصبی: مصرف اتانول ممکن است به دلیل تأثیرات آن بر سیستم عصبی مرکزی، اثراتی ناخوشایند بر روی عملکرد مغز و سیستم عصبی داشته باشد.

۳. تأثیر بر سیستم ایمنی: مصرف اتانول ممکن است به دلیل خواص ضدعفونی‌کننده‌اش، تأثیراتی بر روی سیستم ایمنی بدن داشته باشد و باعث تضعیف سیستم ایمنی شود.

۴. اثرات سمیت: مصرف بیش از حد اتانول ممکن است به عوارض و اثرات سمیتی بر سیستم‌های بیولوژیکی بدن انسان منجر شود که نیازمند مراقبت و درمان پزشکی باشد.

۵. تأثیر بر سیستم گوارشی: مصرف اتانول ممکن است به دلیل تأثیرات آن بر سیستم گوارشی بدن، عوارضی مانند تحریک مخاط معده یا مشکلات گوارشی ایجاد کند. اتانول چیست؟

ساختار اتانول

اتانول یک الکل دو‌گانه با یک زنجیرهٔ کربنی دو اتمی (C2H5) و یک گروه هیدروکسیل (-OH) است که به یکی از اتم‌های کربن متصل است. ساختار مولکولی اتانول به شکل زیر می‌باشد: اتانول چیست؟

CH3-CH2-OH

قیمت – فروش اتانول 

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (مرک آلمان)  اتانول می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت اتانول میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)