دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

اسید اولئیک

اسید اولئیک یک ترکیب شیمیایی با فرمول CH3(CH2)7COOH است که به‌ عنوان یک اسید چربی از خانواده اسیدهای چربیک معروف است. این اسید دارای یک زنجیره کربنی ۸ اتمی است و در موارد زیست‌شناسی و شیمی زیستی اهمیت دارد. اسید اولئیک در ترکیبات چربی مانند تری‌اولئات و گلیسریدها دخیل بوده و نقش مهمی در ساختار سلولی و سلولهای عصبی ایفا می‌کند.

این اسید به‌عنوان منبع انرژی در سلول‌ها و مولکول‌هایی مانند فسفاتیدیل‌اولئات نقش دارد. همچنین در صنعت به‌عنوان مواد اولیه در تولید صابون و برخی از محصولات بهداشتی و آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اسید در فرآیندهای شیمیایی و صنایع مختلف برای تولید موادی نظیر لاستیک‌ها و پلاستیک‌ها نیز به‌کار می‌رود. اسید اولئیک به‌عنوان یک ترکیب اساسی در ساختار مولکولی و فعالیت‌های زیستی، در دنیای شیمی زیستی و صنعتی اهمیت دارد.

شرکت دانش پژوهان شیمی واردکننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. اسید اولئیک یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

اسید اولئیک

اسید اولئیک یک اسید آلی است که از خانواده اسیدهای چربیک می‌باشد. نام کامل آن “اسید اولئیک” یا “اسید اولئوئیک” است. این اسید با فرمول CH3(CH2)7COOH نمایانگر می‌شود و یک اسید چرب با زنجیرهٔ کربنی ۸ اتمی است. اسید اولئیک به‌عنوان یکی از اسیدهای چربیک اهمیت زیادی در زیست‌شناسی و شیمی زیستی دارد.

اسید اولئیک  ترکیب یک اسید چرب است که فرمول مولکولی آن C18H32O2 می باشد و جرم مولی این ماده 280,45 است. این ترکیب به صورت مایع روغنی با رنگ زرد کم رنگ می باشد. چگالی این محصول .,895 gr/cm3 و دمای ذوب و جوش آن به ترتیب 286 کلوین و 633 کلوین است این ترکیب در آب به صورت نامحلول بوده ولی در متانول و ترکیبات آلی به صورت محلول است.

اسید اولئیک

از دیگر نام های این ماده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • Z) – Octadecenoic acid)
  • Z) -Octadec-9-enoic acid)
  • cis-9-Octadecenoic acid
  • Oleic acid

یکی از منابع اصلی این اسید در مواد غذایی روغن زیتون می باشد.

کلزا و روغن هسته انگور نیز دارای اسید اولئیک هستند.

اسید اولئیک در بسیاری از مغزها و دانه های حاوی چربی و در بسیاری از ماکیان به خصوص مرغ و بوقلمون موجود استو جداسازی این ماده از منابع حیوانی چالش بر انگیز و دشوار می باشد. در حالی که سبزیجات و دانه های روغنی منابع اصلی اسید اولئیک هستند.

اولئیک کد 843483

این ماده یکی از اسیدهای جرب اشیاع شده است که به طور طبیعی در بسیاری از منابع گیاهی و محصولات حیوانی یافت می شود. این ماده اسید چرب امگا 9 است و به عنوان مثال به عنوان یکی از منابع سالم چربی در رژیم غذایی به شمار می آید.

کارشناسان بهداشت اغلب استفاده از آن را در پخت و پز توصیه می کنند و همچنین این ترکیب به جای چربی های حیوانی در تعدادی از به اصطلاح غذاهای بهداشتی و محصولات رژیم غذایی استفاده می شود. کلزا و روغن هسته انگور نیز دارای اسید اولئیک می باشند.

تولید اسید اولئیک

بیو سنتز اسید اولئیک شامل اثر آنزیم stearoyl-CoA 9-desaturase استکه بر روی stearoyl-CoA اثر می گذارد. درواقع، اسید استئاریک هیدروژنه شده است تا اسید اولئیک مشتق شده را از مونو اکسید به دست آورد. این ماده تحت واکنش اسید کربوکسیلیک و الکل قرار می گیرد. این محلول در محلول های آبی حل می شود و صابون هایی به نام الولات ایجاد می کند و ید را در سراسر پیوند دوگانه اضافه می کند.

اکسیداسیون در اتصال دوگانه به آرامی در هوا رخ می دهد، به عنوان فشرده سازی در مواد غذایی و یا خشک شدن در پوشش شناخته شده است. کاهش گروه اسید کربوکسیلیک باعث تولید الکل می گردد. اوزونولیز اسید اولئیک مسیر مهمی برای اسید آزیلئیک است.

H17C8CH + CHC7H14CO2H + 4 “O” > H17C8CO2H + HO2CC7H14CO2H

استرها از اسید آزالئیک برنامه های کاربردی در روانکاری و پلاستیک ها را پیدا می کنند.

تولید اسید اولئیک

کاربردهای اسید اولئیک 

میزان چربی بالای این ماده آن را یک مرطوب کننده بزرگ می سازد به طوری که برخی از شرکت های تولیدی لوازم آرایشی و بهداشتی آن را به لوسیون ها و صابون های آرایشی خود اضافه کرده تا توانایی خود را برای تولید محصولات مناسب برای تغذیه پوست بالا ببرند. اسید اولئیک اغلب قادر خواهند بود به سطح لایه های زیرین پوست نفوذ کرده و منجر به حفظ رطوبت طولانی مدت در سطح پوست شود.

در حالی که لوسیون و کرم های عادی ممکن است روی سطح پوست بنشیند اما این اسید می تواند با اسید چرب امگا 9 که نفوذ عمیق تری دارد ترکیب شود و نتایج رضایت بخشی را ایجاد نماید که از لحاظ هزینه، قیمت بیشتری نیز دارد. همچنین، از این ماده در کارخانجات چرم سازی، در نساجی، در تولید روان کننده ها، حد واسط های شیمیایی و رزین های آلکید استفاده می شود.

کاربرد اسید اولئیک در صنایع غذایی

تولید کنندگان مواد غذایی غالبا با تمرکز بر روی فواید سلامتی این اسید با افزودن آن به سس سالاد، محصولات پخته شده، بستنی، لیمونادها، و طیف وسیعی از غذاهای آماده معمولا به عنوان جایگزینی برای چربی های حیوانی مانند کره و یا روغن خوک سرمایه گذاری می کنند.

کاربرد اسید اولئیک در مکمل های دارویی

اسید اولئیک قسمتی از درمانهای هومیوپاتی برای کاهش کلسترول می باشد. این ماده ممکن است بسته به تشخیص پزشک و نیازهای بیمار، به شکل کپسول تجویز شود و یا ممکن است به بیماران برای اضافه کردن منابع طبیعی تر به به رژیم غذایی خود توصیه گردد. اسید اولئیک یک ماده کلیدی در روغن لورنزو است که یک دارو و برای جلوگیری از پیشرفت بیماری به نام – adrenoleukodystophy) ALD) اختلال در سیستم عصبی بدن می باشد.

بسته بندی و نگهداری

  • اسید اولئیک در دو نوع آزمایشگاهی و صنعتی وجود دارد:
  • نوع آزمایشگاهی آن در بسته بندی 25 میلی گرم و 100 میلی گرم عرضه می شود.
  • نوع صنعتی آن در بشکه های 180 و 190 و 220 لیتری (کیلوگرمی) عرضه می شود.
  • اسیدهای چرب باید در شرایط تحت پوشش خشک و دور از منبع حرارت و جرقه نگهداری شود.
  • عامل های خاموش کننده دی اکسید کربن و پودرهای شیمیایی خشک است.

مواد توصیه شده برای نگهداری، حمل و نقل و توضیع اسید های چرب در مخازن استیل ضد زنگ، کربن استیل، استیل گالوانیزه شده و کربن استیل روکش شده با اپوکسی یا PVC یا پلی استر است. و زمان استاندارد نگهداری از این ماده 24 ماه در انبار سر بسته است.

قیمت اسید اولئیک

قیمت اسید اولئیک – فروش اسید اولئیک

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی، آزمایشگاهی و صنعتی بخصوص فروش اسید اولئیک  می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)