دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

اسید اگزالیک

اسید اگزالیک یک ترکیب شیمیایی است که با فرمول شیمیایی C2H2O4 نمایش داده می‌شود. این اسید یک اسید ضعیف است و در واقع اسید هیدروکربنیک با دو گروه کربوکسیلیک است. اسید اگزالیک به صورت بلورهای بیضی سفید در ظاهر خود دیده می‌شود و در آب حل می‌شود.

این ترکیب از مهمترین اسیدهای آلی است که در صنایع شیمیایی به کار می‌رود و به عنوان عامل اکسید کننده، کاهنده، و همچنین در تولید برخی ترکیبات شیمیایی از جمله اسید اسکوربیک (ویتامین C) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اسید در ترکیبات مختلف شیمیایی، کودها، رنگدانه‌ها، و داروها نیز به کار می‌رود.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ و همچنین صنعتی در ایران می باشد. اسید اگزالیک  یکی از محصولات موحود در این شرکت جهت ارائه به مشتریان گرامی است.

اسید اگزالیک

اسید اگزالیک یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی C2H2O4 است که از دو گروه کربوکسیلیک تشکیل شده است. این اسید اغلب به صورت بلورهای بیضی سفید یا پودر کریستالی شکل در ظاهر خود دیده می‌شود.

اسید اگزالیک از مهمترین اسیدهای آلی است که در علم شیمی به کار می‌رود و وسیع‌الاستفاده می‌باشد. این اسید دارای خواص اکسید کننده و کاهنده می‌باشد و در تولید برخی ترکیبات شیمیایی، رنگ‌ها، کودها، داروها، و مواد شیمیایی دیگر استفاده می‌شود.

از جمله کاربردهای اسید اگزالیک می‌توان به تولید اسید اسکوربیک (ویتامین C)، تهیه اکسالاتها، افزایش تولید برخی ترکیبات آلی، و به عنوان ماده آغشته‌کننده در صنایع غذایی اشاره کرد. این اسید نیز در آزمایشگاه‌های شیمیایی و در تحقیقات علمی به عنوان یک ماده مورد مطالعه قرار می‌گیرد که ساختار شیمیایی آن را در زیر مشاهده میکنید.

اگزالیک

خواص فیزیکی اسید اگزالیک

خواص فیزیکی اسید اگزالیک شامل موارد زیر می‌شود:

 • حالت فیزیکی: اسید اگزالیک معمولاً به صورت بلورهای بیضی یا پودر سفید در ظاهر خود دیده می‌شود.
 • دمای ذوب: دمای ذوب اسید اگزالیک در حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد است.
 • حلالیت: این اسید به آسانی در آب حل می‌شود و در مواد حلال دیگر نیز محلول می‌شود.
 • پایداری: اسید اگزالیک در شرایط معمول دما و فشار پایدار است و تحت شرایط مختلف تغییر نمی‌کند.
 • ظرفیت اسیدی: این اسید یک اسید ضعیف است و در حلالیت آب از آن استفاده می‌شود.
 • محلولیت: اسید اگزالیک می‌تواند در آب به میزان زیادی حل شود و به طور معمول برای تهیه محلول‌های استاندارد استفاده می‌شود.
 • انتقال حرارت: این اسید معمولاً خواصی برای انتقال حرارت ندارد و به عنوان یک ماده شیمیایی و کنترل کننده در فرآیندهای شیمیایی به کار می‌رود.

خواص شیمیایی اسید اگزالیک

خواص شیمیایی اسید اگزالیک شامل موارد زیر می‌شود:

 1. اسیدیته: اسید اگزالیک یک اسید ضعیف است و می‌تواند با بازهای قوی به ترکیبات نیتروژن‌دار و هیدروکسیدها واکنش دهد.
 2. اکسید کنندگی: این اسید می‌تواند به عنوان یک عامل اکسید کننده عمل کند و در واکنش‌های شیمیایی به عنوان اکسیژن‌دهنده شرکت کند.
 3. تشکیل نمک‌ها: اسید اگزالیک می‌تواند با بازهای قوی مانند قلیایی‌ها و ترکیبات فلزی واکنش داده و نمک‌های مختلفی را تشکیل دهد.
 4. تجزیه حرارتی: این اسید در دمای بالا به اکسید منیزیم و اکسیژن تجزیه می‌شود.
 5. سازگاری با مواد دیگر: اسید اگزالیک معمولاً با بسیاری از مواد شیمیایی دیگر سازگاری دارد و می‌تواند به صورت محلول یا ترکیباتی با آن‌ها استفاده شود.
 6. استفاده در سنتز آلی: این اسید به عنوان یک ماده شیمیایی مهم در سنتز آلی و تهیه ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 7. اثرات تشکیل کمپلکس: اسید اگزالیک می‌تواند با برخی از فلزات و یون‌های فلزی به تشکیل کمپلکس‌هایی بپردازد که در شیمی تحلیلی و فرآیندهای شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اسید اگزالیک

خرید اسید اگزالیک

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک آلمان و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده های با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید اسید اگزالیک با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. 

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

تولید اسید اگزالیک

اسید اگزالیک معمولاً به دو روش تولید می‌شود. یکی از روش‌های تولید این اسید، واکنش اتحادی (جنتر) میان گلیسرین و اسید نیتریک است. در این روش، گلیسرین ابتدا با اسید نیتریک و سولفوریک واکنش داده و سپس به دمای پایینتر ترمیم می‌شود. روش دیگر تولید اسید اگزالیک، واکنش ترمال اتحادی میان اکسالیک اسید و سولفوریک اسید است.

در این واکنش، اکسالیک اسید با سولفوریک اسید واکنش داده و اسید اگزالیک به دست می‌آید. هر دو روش تولید اسید اگزالیک نسبتاً ساده هستند و در صنایع شیمیایی و داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربردهای اسید اگزالیک

اسید اگزالیک به عنوان یک ترکیب شیمیایی با اهمیت، در موارد مختلفی کاربرد دارد. برخی از کاربردهای این اسید عبارتند از:

 • سنتز شیمیایی: اسید اگزالیک به عنوان یک ماده اولیه مهم در سنتز ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب از جمله مواد اولیه در تهیه مواد آلی پیچیده مانند داروها، رنگدانه‌ها، و ترکیبات شیمیایی دیگر استفاده می‌شود.
 • کاهنده و اکسید کننده: اسید اگزالیک به عنوان یک ماده اکسید کننده و کاهنده مورد استفاده قرار می‌گیرد، به خصوص در تهیه برخی از مواد شیمیایی و فرآیندهای شیمیایی.
 • تهیه اسید اسکوربیک: اسید اگزالیک از مواد اولیه در تهیه اسید اسکوربیک (ویتامین C) استفاده می‌شود که به عنوان یک ویتامین ضروری برای انسان‌ها و حیوانات شناخته شده است.
 • رنگدانه‌ها: این اسید به عنوان یک ماده اولیه مهم در تهیه رنگدانه‌های آلی و پیگمنت‌ها استفاده می‌شود که در صنایع رنگرزی، نقاشی، و رنگ‌آمیزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • پالایش فلزات: اسید اگزالیک در فرآیندهای پالایش و تصفیه فلزات به عنوان یک ماده شیمیایی مهم استفاده می‌شود.
 • تهیه مواد حفاظتی: این اسید به عنوان یک ماده حفاظتی در فرآیندهای صنعتی و تولید مواد حفاظتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • شیمی تحلیلی: اسید اگزالیک به عنوان یک ماده شیمیایی مهم در آزمایشگاه‌های شیمی تحلیلی و آزمایشات شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • همچنین در استخراج فلزات لانتانیدها و به عنوان یک عامل کاهنده و معرف تجزیه ای استفاده می شود.
 • کنه (واروآ) به عنوان آفت زنبور عسل همه ساله خسارت جبران ناپذیری را به صنعت زنبور داری وارد می کند.
 • پرورش دهندگان زنبور عسل از ترکیب اسید اگزالیک بخار شده با محلول اگزالیک اسید 5درصد در شیره شکر به عنوان حشره کش برای مقابله با کرم انگلی استفاده می کنند.
 • کاربرد غیر اصولی داروهای شیمیایی توسط کشاورزان برای کنترل این کنه علاوه بر نا کار آمدی موجب بروز مقاومت در جمعیت این گونه از کنه ها، باقی ماندن دارو در فراورده های عسل و نیز بالا رفتن هزینه های تولید می شود.

اسید اگزالیک

نکات ایمنی اسید اگزالیک

 • این ماده سمی و مضر است. در صورت استنشاق به شدت می تواند به غشای مخاطی و دستگاه تنفسی آسیب بزند و با علائمی همچون سرفه، خس خس سینه، التهاب حنچره، و تنگی نفس همراه است.
 • تماس با پوست و چشمها می تواند باعث تحریک شدید، سوختگی و آسیب بافتی شود.
 • اسیداگزالیک به دلیل سمی بودن، زمانی که بلعیده شود منجر به نارسایی کلیه می شود.
 • این ماده و نمکهای آن به عنوان آخرین محصول متابولیسم در مقداری از بافت های گیاهی به وجود می آید و ممکن است دارای اثرات مضر باشد.
 • در صورت ترکیب اگزالات با کلسیم و دیگر عناصر، سودمندی آن کاهش پیدا می کند.
 • اگزالیک اسید باعث کاهش جذب آهن در بدن می شود.
 • مصرف بیش از حد میوه ها و سبزی های این ماده مانند اسفناج، می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود. به این صورت که کلسیم با اگزالات در روده ترکیب می شود.
 • گاهی اوقات در اثر کافی نبودن کلسیم، سنگهای اگزالاتی در روده به وجود می آید. در نتیجه مقدار زیادی اگزالات برای دفع از بدن به طرف کلیه ها می رود.
 • بیماران مبتلا به سنگ کلیه از نوع اگزالات کلسیم بهتر است منابع غذایی حاویاگزالات را در رژیم خود کاهش دهند و بنا بر نظر متخصصان مصرف روزانه اگزالات کمتراز 50گرم باشد.
 • اگزالات در بیشتر غذاها وجود دارد. برای مثال؛ ریواس، توت فرنگی، اسفناج، شکلات، گندم، آجیل، چغندر و چای از جمله منابع غذایی حاوی اگزالات هستند.

فروش اسیداگزالیک

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص فروش اسید اگزالیک  می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع  قیمت اسید اگزالیک میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)