دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317

اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317 یک ترکیب شیمیایی است که در صنایع مختلف به عنوان یک ماده شیمیایی با اهمیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده، که به صورت محلول آبی با غلظت 37 درصد اسید هیدروکلریک در آب عرضه می‌شود، خواص و کاربردهای گوناگونی دارد.

اسید هیدروکلریک یک ترکیب شیمیایی با فرمول HCl دارد، که نمایانگر ترکیب اتم هیدروژن (H) و کلر (Cl) در مولکول است. اسید هیدروکلریک 37% به این معناست که در هر 100 میلی‌لیتر از این محلول، حدود 37 گرم اسید هیدروکلریک حل شده است. این غلظت بالا اسید هیدروکلریک را به یکی از اسیدهای قوی و تاثیرگذار در شیمی تبدیل کرده است.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی محصولات مرک آلمان است که اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317 یکی از این موارد می باشد. این شرکت با ایجاد دفتر نمایندگی در کشور ترکیه واردات محصولات مرک و سیگماآلدریچ را میسر نموده تا بتواند مانع از ایجاد تحریم شده و محصولات شیمیایی را با انواع برندها به دست متقاضیان گرامی برساند.

اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317

محصول اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317 محلولی شفاف، بی رنگ (همرنگ آب) و با بویی بسیار تند می باشد. این اسید اسیدی بسیار خورنده و قوی و با کاربردهای فراوان است.

این ماده از قدیم به نامهای موریاتیک اسید و ارواح نمک معروف بوده از ویتریول (اسید سولفوریک) و نمک طعام بدست می آید. هیدروکلریک اسید ابتدا در قرن شانزدهم توسط آندریاس لیباویوس رسما معروف شد. بعدها توسط شیمیدان هایی مانند ژوهان رودولف گلابر، جوزف پریستلی و همفری دیوی در تحقیقات علمی شان مورد استفاده قرار گرفت. همچنین گفته می شود چابر بن حیان این اسید را کشف کرده است. از این اسید در آزمایشگاهها و جرم گیری سطوح استفاده می شود.

اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317 در معده نیز وجود دارد و به هضم غذا کمک می کند. تنفس بخارات هیدروکلریک اسید خطرناک می باشد و به دستگاه تنفسی آسیب می رساند. و اگر قطره ای از آن روی پوست بدن بریزد منجر به تاول و حتی جراحات عمیق می نماید و در چنین مواقعی باید سریعا با محلول قلیایی رقیق مانند محلول سودا یا جوش شیرین اثر اسید را خنثی نمود. اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317

تولید کنندگان بزرگ جهانی شامل شرکت داو کمیال 2 میلیون تن در سال از HCL گازی، شرکت جرجیا گالف، شرکت توسوه، آکزونوبل و تساندرلو بین 0.5 تا 1.5 میلیون تن در سال تولید دارند. تولید کل جهان، که با استفاده های آماری بر اساس میزان HCL توصیف شده است، حدود 20 میلیون تن در سال تخمین زده شده است که سه میلیون تن از طریق تولید مستقیم و مابقی از طریق استفاده از ترکیب های آلی و مشابه و تولید فرآورده ثانوی تامین می گردند. تاکنون غالب هیدروکلریک اسید منحصرا توسط تولید کننده مصرف می شود. میزان آن در بازار آزاد جهانی 5 میلیون تن در سال تخمین زده می شود.

کاربردهای اسید کلریدریک

  • اسید شویی فولاد
  • تولید ترکیبات آلی
  • کنترل Ph
  • بازسازی مبدل های یونی

هیدروکلریک اسید یک اسید قوی غیر آلی است که در اکثر فرآیندها مثل پالایش فلزات به کار می رود.

استفاده مورد نظر معمولا کیفیت محصول مورد نیاز را نشان می دهد.

  • اسید شویی فولاد

یکی از مهمترین استفاده های اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317 فولاد یا اکسید آهن را از روی آهن یا فولاد قبل از ورود آنها به واکنش های بعدی مثل اکستروژن، نورد، گالوانی کردن و دیگر تکنیک ها، بزداید. HCL در کیفیت فنی با غلظت معمولا 18% رایج ترین عامل اسید شویی برای اسید شویی فولادهای کربنی است.

O2H3 + 2Fe + 6HCl a 3FeCl + 3O2Fe

اسید مصرف شده استفاده بسیاری در محلول های کلرید آهن (همچنین معروف به فرو کلرید) دارد اما مقایر بالای فلزات سنگین در مایع اسید شویی این عملیات را با مشکل مواجه کرده است. صنعت اسید شویی فولاد فرآیندهای باز سازی هیدروکلریک اسید را بهبود بخشیده است، مثل فرآیند باز سازی HCl سرخ کننده اسپری یا بستر سیال که بازیافت HCL را از مایع اسیدشویی مصرف شده ممکن می سازد. رایج ترین فرآیند بازسازی فرآیند پیرو هیدرولیز طی واکنش زیر است.

34O2a 8HCl + 2Fe 2H2O + O4 + 2FeCl

با بهبودی اسید مصرف شده یک حلقه اسیدی بسته ساخته می شود.

فرآورده جانبی اکسید آهن از واکنش باز سازی با ارزش است چون در بسیاری از صنایع ثانوی کاربرد دارد.

  • تولید ترکیبات آلی

از دیگر استفادهاسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317 در تولید ترکیبات آلی مثل وینیل کلرید و دی کلرو اتان برای پلی وینیل کلراید PVP است. معمول اینکار یک استفاده غیر آزاد است زیرا مصرف محلی کلریدریک اسید تولید شده در واقع به بازار آزاد نمی رسد. دیگر ترکیبات آلی تولید شونده توسط هیدروکلریک اسید عبارتند از بیسفنول ای برای پلی کربنات، کربن فعال و اسید آسکوربیک مثل تولیدات متعدد داروهای شیمیایی. اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317

O22Cl + 2H2CH2a2 ClCH 2HCL + O4 + 2CH=2CH (دی کلرو اتان توسط اکسی کلری شدن)

چوب + HCl + حرارتB کربن فعال (فعال های شیمیایی)

  • تولید ترکیبات غیر آلی

محصولات زیادی توسط اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317 طی یک واکنش اسید و باز طبیعی منجر به ترکیبات معدنی (غیر آلی) تولید می شوند و همچنین مواد شیمیایی در گیر با آب مثل کلرید آهن و پلی آلومینیوم کلراید.

O2H3 + 3HCl a 2FeCl6 + 3O2Fe (کلرید آهن از مگنتیت)

کلرید آهن و پلی آلومینیوم کلراید هر دو به عنوان عوامل لخته سازی و انعقاد در تصفیه آب و فاضلاب، تولید آب آشامیدنی و تولید کاغذ بکار می روند. دیگر ترکیبات معدنی تولید شونده با هیدروکلریک اسید شامل کلرید کلسیم، نمک پخش در جاده، کلرید نیکل برای آبکاری الکتریکی و کلرید روی برای صنعت گالوانی کردن و تولید باتری هستند.

O2H + 2HCl a CO 2 + 3CaCO (کلرید کلسیم از سنگ آهک)

  • کنترل PH و خنثی سازی

هیدروکلریک اسید همچنین برای تنظیم اسیدی بودن محلول ها به کار می رود.

-O + Cl2HCl a H+ -OH

در خلوص مورد نیاز صنایع (غذایی، دارویی، آب آشامیدنی) هیدروکلریک اسید با کیفیت برای تنظیم PH فرآیند جریان های آبی مورد استفاده قرار می گیرد. در صنایع کم تقاضا، هیدروکلریک اسید با کیفیت فنی برای خنثی سازی جریان های اتلافی و مراقبت از استخر شنا به کار گرفته می شود. اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317

  • بازسازی مبدل های یونی

هیدروکلریک اسید بر کیفیت در بازسازی یک رزین مبدل یون به کار گرفته می شود. تبادل کاتیون به طور گسترده ای برای حذف یون هایی مثل  +Na و +2Ca از محلول های آبی در تولید آب آشامیدنی و اکثر صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

دیگر کاربردهای هیدروکلریک اسید

این ماده در تعداد زیادی از کاربردهای مقیاس کوچک مثل فرآیند چرم سازی، خالص سازی نمک طعام، نظافت و خانه داری و بنای ساختمان ها به کار می رود. تولید نفت را می توان با تزریق هیدروکسید اسید در بستر صخره ای یک چاه نفت، حل کردن یک بخش از صخره و ساختن یک منفذ بزرگ تحریک کرد. اسید زنی چاه نفت  یک فرآیند معمول در صنعت تولید نفت دریای شمال است. اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317

اسید GCl برای حل نمودن کلسیم کربنات هم بکار می رود به عنوان مثال برای پوسته پوسته کردن کتری ها و برای پاک کردن ملات از آجر کاری ها. البته یک مایع خطرناک است که باید با دقت کافی از آن استفاده نمود. ضمن استفاده روی یک آجر کاری، واکنش آن با ملات تا جایی که کل اسید تبدیل شود. اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317

O2H + 2CO + 2CaCl + 3HCL + CaCO2

اکثر واکنش های شیمیایی اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317 در تولید کاغذ، مواد تشکیل دهنده غذا و افزودنی های غذایی به کار گرفته می شوند. محصولات رایج عبارتند از آسپارتام، فروکتوز، سیتریک اسید، لیزین، پروتئین گیاهی هیدرولیز شده با اسید به عنوان مقوی غذایی و در تولید ژلاتین. هیدروکلریک اسید مورد استفاده در صنایع غذایی را می توان موقع نیاز برای محصول نهایی بکار برد. اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317

در سیاره زهره ابرهایی از هیدروکلریک اسید با غلظت کم وجود دارد.

ویژگی‌های شیمیایی

خواص اسیدی: اسید هیدروکلریک به عنوان یک اسید قوی شناخته می‌شود و در تولید مواد شیمیایی، تنظیم pH و انجام واکنش‌های شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اسید با بسیاری از مواد شیمیایی و ترکیبات واکنش می‌دهد.

تولید هیدروژن کلراید: در واکنش با برخی از مواد، اسید هیدروکلریک هیدروژن کلراید (HCl) تولید می‌کند که یک ماده مهم در صنایع مختلف است. HCl در تولید پلاستیک‌ها، مواد شیمیایی، داروها، و الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده به عنوان منظف: اسید هیدروکلریک به عنوان یک منظف قوی برای تمیزی و ضد عفونی در صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی و صنایع مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت – فروش اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317 می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم. جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع اسید هیدروکلریک 37% Hydrochloric asidکد100317 و قیمت میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)