راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

بنزوئیک اسید

بنزوئیک اسید یک ترکیب شیمیایی است که به صورت معمول با فرمول C7H6O2 نمایش داده می‌شود. این ترکیب اسیدی آروماتیک است و به صورت یک الکل کربوکسیلی با یک گروه کربوکسیلی (-COOH) به شناخته می‌شود. بنزوئیک اسید به عنوان یک ترکیب مهم در شیمی و صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تولید محصولات شیمیایی، داروها، و ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربردهای مهم بنزوئیک اسید می‌توان به محافظت از محصولات غذایی در برابر پوسیدگی و استفاده در صنایع عطرسازی و آرایشی اشاره کرد.

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی بخصوص مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران است. برای خرید و فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی اورجینال و اصلی و با کیفیت می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بنزوئیک اسید

بنزوئیک اسید یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک اسید آلی در شیمی استفاده می‌شود. فرمول شیمیایی آن C7H6O2 است. این اسید به صورت بلورهای براق سفید یا بستردهای بلوری به رنگ سفید تا زرد سیر تشکیل می‌شود. بنزوئیک اسید در صنایع مختلف از جمله صنایع داروسازی و شیمیایی به کار می‌رود. همچنین، در تهیه نساجیل و مواد غذایی نیز استفاده می‌شود. این ترکیب به عنوان یک ماده شیمیایی مهم در تولید داروها و مواد افزودنی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات ماده

1- اسیدبنزوئیک چیست؟

2- فرایند تولید

3- سنتز در مقیاس آزمایشگاهی

4- سنتز به وسیله هیدرولیز

5- سنتز با استفاده از معرف گرینیارد

6- اکسیداسیون ترکیبات بنزیل

7- خالص سازی

8- کاربردهای اسید بنزوئیک

9- خوراک واحد تولید پلاستیسایزر

10- خوراک واحد تولید بنزوات سدیم و نگهدارنده مشابه

11- تولید – خطرات بنزوئیک اسید

12- قیمت – فروش

مشخصات محصول

نام ماده : بنزوئیک اسید

Benzoic asid : نام انگلیسی

جرم مولکولی : g/mol 122.123

CAS number : 65-85-0

اسید بنزوئیک چیست ؟

اسید بنزوئیک، با فرمول شیمیایی C6H5COOH یا C7H6O2 d یک جامد کریستالی بی رنگ و نیز یک کربوکسیلیک اسید معطر است. این نام از صمغ بنزوئین استخراج شده است، که برای مدت طولانی تنها منبع شناخته شده آن بود. اسید بنزوئیک در بسیاری از گیاهان به طور طبیعی به وجود می آید و به عنوان یک واسطه در بیوسنتز بسیاری از سوخت و سازهای ثانویه موجودات زنده عمل می کند. نمک اسید بنزوئیک به عنوان نگهدارنده های مواد غذایی استفاده می شود و اسید بنزوئیک خوراک مهم برای سنتز صنعتی بسیاری از مواد آلی دیگراست. نمک ها و استرهای اسید بنزوئیک به عنوان بنزوات شناخته می شوند.

download 1 1

فرایند تولید  

اسید بنزوئیک به طور تجاری با با واکنش اکسیداسیون جزئی تولوئن با اکسیژن تولید می شود. این فرایند توسط نفتنات های کبالت یا منگنز کاتالیز می شود. اولین فرایند صنعتی تولید بنزوئیک اسید شامل واکنش بنزوتری کلرید (تری کلرو متیل بنزن) با هیدروکسیدکلسیم در آب بود. این فرایند با استفاده از نمک های آهن یا آهن کاتالیز می شد. سپس بنزوات کلسیم به اسیدبنزوئیک و اسید هیدروکلریک تبدیل می شود. این محصول حاوی مقادیر قابل توجهی از مشتقات کلرینه ی اسید بنزوئیک است. به همین دلیل، بنزوئیک اسید مصرفی برای انسان با تقطیر خشک صمغ بنزوین به دست می آمد. اسید بنزوئیک غذایی در حال حاضر به صورت مصنوعی تولید می شود.

خرید و فروش بنزوئیک اسید

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک و سیگماآلدریچ در ایران است، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده بنزوئیک اسید با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

سنتز در مقیاس آزمایشگاهی

اسیدبنزوئیک ماده ای ارزان قیمت بوده و به راحتی در دسترس است، بنابراین سنتز آزمایشگاهی اسید بنزوئیک عمدتا برای اهداف آموزشی آن کاربرد دارد.

سنتز به وسیله ی هیدرولیز

مانند دیگر نیتریل ها و آمیدها، بنزونیتریل و بنزامید می توانند به اسید بنزوئیک یا نمک آن در شرایط اسیدی یا بازی هیدرولیز شوند.

سنتز با استفاده از معرف گرینیارد

برومو بنزن می تواند به وسیله واکنش کربوکسیل شدن به اسیدبنزوئیک تبدیل شود. این سنتز یک تمرین مناسب برای دانشجویان برای انجام یک واکنش گرینیارد است.

اکسیداسیون ترکیبات بنزیل

الکل بنزیل و بنزیل کلرید و تقریبا تمام مشتقات بنزیل به راحتی به اسیدبنزوئیک اکسیدمی شود.

خالص سازی

اسیدبنزوئیک را می توان بااستفاده از تفاوت خاصیت انحلال پذیری آن در آب سرد و گرم خالص سازی کرد. عدم وجود حلال های آلی برای کریستالیزاسیون باعث می شود این آزمایش از لحاظ ایمنی بی خطر باشد. بازده این فرایند معمولا به میزان 65% است.

کاربردهای اسید بنزوئیک

اسید بنزوئیک عمدتا در تولید فنول توسط واکنش اکسید شدن دی کربوکسیلات در دمای 300 تا 400 درجه سانتیگراد مصرف می شود.

C6H5CO2H + 1/2 O2 > C6H5OH + CO2

دمای واکنش را می توان با اضافه کردن نمک های مس (ll) به عنوان کاتالیزور تا 200 درجه سانتیگراد کاهش داد. فنول را می توان به سیکلوهگزانول تبدیل کرد که این ماده به عنوان مواد اولیه برای سنتز نایلون کاربرد دارد.

خوراک واحد تولید پلاستیسایزر

پلاستیسایزرهای بنزوات، مانند گلیکول، دی اتیلن گلیکول و استرهای تری اتیلن گلیکول، به وسیله ی واکنش ترانس استریفیکیشن متیل بنزوات با دیول به دست می آید.

خوراک واحد تولید و نگهدارنده های مشابه

اسیدبنزوئیک و نمک های آن به عنوان نگهدارنده ی مواد غذایی استفاده می شود. شماره های E  نشان دهنده ی مواد مذکور  E210-E211-E212-E213 می باشد. اسیدبنزوئیک باعث جلوگیری از رشد کپک، مخمر و بعضی از باکتری ها می شود. این ماده بطور مستقیم یا به صورت نمک سدیم، پتاسیم یا کلسیم آن به مواد غذایی اضافه می شود. مکانیزم از بین بردن میکروب ها با جذب اسید بنزوئیک به سلول آغاز می شود.

اگر Ph داخل سلول به 5 یا کمتر برسد، تخمیر بی هوازی گلوکز از طریق فسفوفروکتوکیناز به میزان 95% کاهش می یابد. بنابراین اثر بنزوئیک اسید و بنزوات به Ph غذا وابسته است. مواد غذایی و نوشیدنی اسیدی مانند آب میوه (اسیدسیتریک) نوشابه های گاز دار (دی اکسیدکربن)، نوشابه های گازدار (اسیدفسفریک)، ترشی (سرکه) و یا سایر مواد غذایی دارای خاصیت اسیدی به وسیله ی اسیدبنزوئیک و بنزوات از خطر میکروب ها نگهداری می شوند.

مقادیراستفاده معمول اسید بنزوئیک به عنوان نگهدارنده در مواد غذایی بین 0.05-0.1% است. حداکثر میزان اسیدبنزوئیک مصرفی در غذاهای حاوی آن با قوانین غذایی محلی کنترل می شود. نگرانی هایی وجود دارد در مورد این که اسید بنزوئیک و نمک های آن ممکن است با اسیداسکوربیک (ویتامینC) در برخی از نوشیدنی ها واکنش نشان دهند و مقادیر کمی از بنزن را تولید کنند. بنزن یک ماده شیمیایی سرطان زاست .

دارویی

اسیدبنزوئیک یکی از مواد تشکیل دهنده ی پماد وایت فیلد است که برای درمان بیماری های قارچی پوست از قبیل تینی، کرم حلقوی و نیز درمان پای ورزشکاران استفاده می شود. اسیدبنزوئیک به عنوان جزء اصلی صمغ بنزوئین، تنتور و حنا است که در طول تاریخ برای درمان بیماری های پوستی و استنشاقی کاربرد داشته است. اسیدبنزوئیک از اواخر قرن بیستم به عنوان یک ماده خلت آور، ضد درد و ضد عفونی کننده استفاده می شود.

تولید -خطرات بنزوئیک اسید

از اسید بنزوئیک به عنوان خوراک واحدهای صنعتی تولیدبنزوئیل کلراید استفاده می شود. بنزوئیل کلراید یک ماده مهم برای تولید تولید مشتقات مختلف بنزوئیک اسید مانند بنزیل بنزوات است. بنزیل بنزوات در طعم دهنده های مصنوعی و مواد دافع حشرات استفاده می شود. این ماده پس از تبدیل شدن به اسیدهیپوریک از بدن انسان ها دفع می شود. اسیدبنزوئیک توسط لیگازبوتیرات CoA به محصول واسظه ی بنزوئیل CoA متابولیزه می شود. N_ اسیل ترانسفر ازبه اسید هیپوریک متابولیزه می شود. بدن انسان ها تولوئن و اسیدبنزوئیک را متابولیزه می کنند که به عنوان اسید هیپوریک دفع می شود.

برای انسان، سازمان بهداشت جهانی ایمنی شیمیایی (IPCS) پیشنهاد می کند مصرف خوراکی بنزوئیک اسید به طور مشروط 5 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن در روز باشد. گربه ها نسبت به موش های صحرایی و موش های آزمایشگاهی دارای تحمل نسبتا کمتری نسبت به اسیدبنزوئیک و نمک های آن هستند. دوز مرگبار برای گربه ها می تواند تا300 میلی گرم برکیلو گرم وزن بدن آنها باشد LD50 خوراکی برای موش های صحرایی 3040 میلی گرم بر کیلوگرم است و برای موش های آزمایشگاهی 2626-2363 میلی گرم برکیلوگرم. در تایپه و تایوان، بررسی انجام شده در سال 2010 نشان داد که 30 درصد محصولات خشک و نیز ترشی ها، حاوی اسیدبنزوئیک هستند.

قیمت – فروش بنزوئیک اسید

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (مرک آلمان) و اسیدبنزوئیک می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت اسید بنزوئیک میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

بازدیدها: 70

 چکونه می توانیم کمکتان کنیم؟