دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

بوتیل گلیکول استات

دانش پژوهان شیمی وارد کننده و توضیع کننده مواد شیمیایی اورجینال بخصوص محصولات نایاب درایران است. شما می توانید محصول بوتیل گلیکول استات را از این شرکت تهیه نمایید. همانطور که می دانید کمپانی مرک آلمان یکی از بزرگترین تولید کنندگان و توضیع کنندگان مواد شیمیایی در دنیا به شمار می رود.

بوتیل گلیکول استات

بوتیل گلیکول استات  tethylene glycol butyl ether acetatxoyethanol acetatebuetoxyethyl aceta  –  butoxy ethanol acetate و دارای فرمول شیمیایی C8H16O3 است و شکل ظاهری این ماده مایع روشن و بی رنگ مایل به زرد کم رنگ است .این ماده دارای  بوی ملایم خوشایندی مانند بوی استرهاست. بوتیل گلیکول استات به میزان بسیار ناچیزی در آب حل می شود،اما با بسیاری از حلال های آلی معمولی مثل الکل، کتون، آلدئیدها، اترها، گلیکول ها و اسید گلیکول، امتزاج پذیر است .قدرت حلالیت بالای این ماده همراه با فراریت کم آن است که بوتیل گلیکول استات را در بسیاری از صنایع کاربردی می کند.

خواص فیزیکی و شیمیایی

1-مشخصات ماده

2-فرایند بوتیل گلیکول استات،

3-نکات انبارداری،ذخیره سازی حمل و نقل

4-کاربردهای حلال بوتیل گلایکول استات،

5-تاثیر در محیط زیست

5-1 هیدرولیز

5-2 نور تخریبی

5-3 زیست تخریبی

6-تاثیرات بر سلامتی انسان ها

7-ایمنی

مشخصات ماده

گلیکول استات 2

  • نام ماده : بوتیل گلیکول استات،
  • نام انگلیسی: tethylene glycol butyl ether acetatxoyethanol acetatebuetoxyethyl aceta و butoxy ethanol acetate
  • فرمول شیمیایی: C8H16O3
  • CAS Number: 112-07-2
  • نقطه ذوب: حدود 64- درجه سانتی گراد
  • نقطه جوش: 192 درجه سانتی گراد
  • چگالی: 0.945
  • نقطه فلش: 71 تا88 درجه سانتی گراد
  • نقطه اشتعال: 300تا 340 درجه سانتی گراد
  • در دمای 20درجه سانتی گراد ویسکوزیته 1.8 میلی پاسکال ثانیه

بوتیل گلیکول استات یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک حلال در صنایع مختلف از جمله رنگرزی، چسب سازی، پوشش دهی و صنایع شیمیایی استفاده می‌شود. این ترکیب توسط ترکیب بوتیلن گلیکول با استات بوتیل تولید می‌شود.

بوتیل گلیکول استات به عنوان یک ماده حلال، در فرایندهای صنعتی برای محلول کردن انواع مواد شیمیایی مانند رنگ‌ها، رزین‌ها و مواد مختلف دیگر به کار می‌رود. همچنین این ترکیب به عنوان یک ماده افزودنی در تهیه مواد غذایی و نوشیدنی‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرایند تولید بوتیل گلیکول استات

مرحله اول تولید بوتیل گلیکول استات، واکنش اتیلن اکسید با نرمال بوتیل الکل بی آب است. محصول این واکنش اتیل گلیکول بوتیل اتر است که سپس با اسیداستیک، آنیدرید استیک، و یا کلرید استیک اسید واکنش داده می شود تا اتیل گلیکول بوتیل اتر استات را به وجود آورد که در غیر این صورت به عنوان بوتیل گلیکول استات شناخته می شود.

نکات انبار داری، ذخیره سازی و حمل و نقل

استات بوتیل گلیکول در شرایط استاندارد پایدار است و دارای وزن مخصوص 0.9422 و نقطه فلش 71.1 درجه سانتیگراد (تست فنجان بسته)است. این ماده باید در یک محیط خنک و دارای تهویه ی مناسب ذخیره شود . این ماده همچنین باید دور از همه منابع احتمالی احتراق نگهداری شود و ظرف آن باید تا زمانی که برای استفاده نیاز باشد، محکم بسته شود.

بوتیل گلیکول استات معمولا در فولاد کربنی یا فولاد زد زنگ درام و یا در خودروهای مخزن دار حمل می شود. برای حمل و نقل این ماده مقرراتی وضع نشده است، ولی باید به قابل اشتعال بودن آن توجه کرد و برای ایمنی بیشتر مخزن حاوی این ماده باید به عنوان احتیاط علامت گذاری شود، زیرا وقتی بلعیده می شود، خطرناک است Xn.

کاربردهای حلال بوتیل گلیکول استات

بوتیل گلیکول استات، دارای قدرت حلالیت مناسب است و به همین دلیل این ماده کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف پیدا کرده است. کاربرد تصلی بوتیل گلیکول استات، در صنعت پوشش ها است. این ماده براقیت و جریان یابی پوشش های پخت شده در دمای 150 تا 200 درجه سانتیگراد را بهبود می بخشد. تاثیر این ماده شیمیایی بر موادی مانند سلولز نیترات و لاک های سلولز اتر و نیز رنگهای بر پایه کلر بهبودی خاصیت جریان یابی آنها است. بوتیل گلیکول استات همچنین یک حلال خوب برای فینیشرهای یورتان است.

بوتیل گلیکول استات، در صنعت چاپ نیز کاربرد دارد این کاربرد در جوهرهای چاپ بطور ویژه ای خودنمایی می کند.

در گراور و فلکسوگرافیک نیز از این ماده استفاده می شود.

دلیل انتخاب بوتیل گلیکول استات برای این کاربردها، نرخ تبخیر آرام این ماده است.

ویژگی ذکر شده بوتیل گلیکول استات را برای این کاربرد برای کاربرد در جوهرهای چاپی ایده آل می کند.

همچنین در جوهر خودکارها و در رنگ مورد استفاده در جلای مبل و تزئین چوب کاربرد دارد.

بوتیل گلیکول استات، در رنگهای مورد استفاده برای چاپ پارچه های رنگی یافت می شود.

بوتیل گلیکول استات نیز در صنعت پاک کننده ها در حال استفاده است.

از این ماده در صنعت نامبرده برای تولید پاک کننده ی جوهرها استفاده می شود.

بازار بوتیل گلیکول استات

گزارش تحقیقاتی در مورد بازارجهانی بوتیل گلیکول استات ،روند رشد این صنعت را ارزیابی می کند.

تاثیر بر محیط زیست

نور تخریبی

باتوجه به فشار بخار آن، انتظار می رود که بوتیل گلیکول استات تقریبا به طور کامل در فاز بخار در شرایط اتمسفریک باشد، در این فاز واکنش با رادیکال های هیدروکسیل تولید شده توسط واکنش های فتو شیمیایی مهم است.

زیست تخریبی

با توجه به نتایج به دست آمده از آزمایش های شبیه سازی بیولوژیکی در شرایط استاندارد در آبهای سطحی (آب شیرین)، آب های سطحی (آب شور) و خاک پیشنهادهای زیر برای از بین بردن این ماده ارائه می گردد:

طیق مطالعات انجام شده تخریب این ماده با میکروارگانیسم های لجن فعال بسیار سریع است. به دلیل اینکه این میکروارگانسم ها به طور طبیعی به میزان اندکی در طبیعت موجود هستند، باید از این میکرو ارگانیسم ها در تصفیه خانه ها برای از بین بردن بوتیل گلیکول استات استفاده کرد.

تاثیرات بر سلامتی انسانها

اگر شخصی به واسطه شغل یا محیط زیست در معرض بوتیل گلیکول استات قرار گیرد معمولا از طریق استنشاق یا تماس پوستی به او آسیب خواهد رسید. هردو مسیر قرار گرفتن در معرض این ماده در محیط صنعتی مهم هستند. قرار گرفتن در معرض بوتیل گلیکول استات به واسطه شغل معمولا شامل قرار گرفتن در معرض دیگر حلال ها و مواد شیمیایی است. در چندین ارزیابی اثرات گزارش شده توسط کارگران شامل تحریک چشم، بینی و گلو بود؛ سرفه، آب ریزش بینی، سردرد، NIOSH مخاطرات بهداشتی سرگیجه و تهوع از دیگر اسرات این ماده شیمیایی برای افراد در معرض آن به شمار می رود.

با توجه به اینکه کارگران محیط های صنعتی علاوه بر بوتیل گلیکول استات و سایر حلال ها مانند تولوئن، زایلن، متیل اتیل کتون، متیل ایزو توبیل کتون و استایرن سر و کار دارند، با بررسی سازمان های بهداشتی علائم بوجود آمده ناشی از اثرات ترکیبی این حلال ها بر شمرده شد.

در برخی مطالعات حیوانات در مورد آزمایش بودند اما مطالعات و آزمایش هایی که در آن انسانها به وسیله روش استنشاق در معرض بوتیل گلیکول استات قرار گرفتند، در چندین نشریه خلاصه شده است. در مورد سرطان زا بودن این ماده ی شیمیایی هنوز نتایجی به دست نیامده است ولی تحقیقات همچنان ادامه دارد.

ایمنی

بهتر است افرادی که با این ماده سرو کار دارند از دستکش برای مقابله با آسیب پوستی و از ماسک برای جلوگیری از اثرات استنشاقی استفاده کنند.

تاریخچه مرک آلمان

بوتیل گلیکول استات یکی از محصولات کمپانی بزرگ مرک آلمان می باشد. این کمپانی در بین تولید کنندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی بسیار نام آشنا و از برندهای معروف دنیاست، با اطمینان می توان گفت محصولات این شرکت تولیدی را می توان در تمام آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی یافت. در سال گذشته فروش این شرکت بالغ بر 35 میلیارد دلار بوده است که در بین تولید کنندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی این مبلغ بسیار مطلوب می باشد.

کمپانی مرک آلمان در سال 2015 توانست امتیاز کمپانی سیگماآلدریچ را خریداری نموده و از آن پس محصولات تولیدی سیگماآلدریچ زیر نظر کمپانی مرک آلمان به بازارهای جهانی عرضه می گردد. همانطور که می دانید محصولات سیگماآلدریچ تخصصی بوده و از کیفیت بالایی برخوردار می باشد، به نحوی که محصولات تولیدی این شرکت در مراکز تحقیقاتی، شرکت های داروسازی، دانشگاهها، آزمایشگاهها، مرکز رویان و … کاربرد فراوانی دارد.

نمایندگی مرک

با توجه به مشکلات پیش رو  و عدم امکان نمایندگی مرک در ایران، شرکت دانش پژوهان شیمی توانسته با ایجاد نمایندگی در یکی از کشورهای همسایه امکان واردات محصولات مرک و سیگماآلدریچ را فراهم سازد تا بلکه بتواند مقداری گره از کار علم و دانش در کشور را باز نماید. این شرکت توانسته در سالهای اخیر جایگاه بسیار خوبی در بین دانش پژوهان و دانشگاهیان و محققان و شرکت های تولیدی دارویی پیدا کند. شرکت دانش پژوهان شیمی با تکیه بر اعتماد مشتریان ثابت و فروش محصولات اصلی با قیمت های مناسب توانسته رتبه برتر را از آن خود نماید.

قیمت – فروش بوتیل گلیکول استات

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات مرک بوتیل گلیکول استات می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت بوتیل گلیکول استات، میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

متیل ترشیو بوتیل اتر

پتاسیم نیترات (شوره صنعتی)

 

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
021-66859220
واتساپ:09129618292  (24ساعت)