دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

تایو گلیکولات Thioglycollate broth

تایو گلیکولات Thioglycollate broth یک نوع محیط کشت است که در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی استفاده می‌شود. این محیط کشت به منظور رشد و تکثیر انواع میکروب‌ها و بررسی ویژگی‌های رشد آنها مانند حساسیت به اکسیژن طراحی شده است.

ترکیب تایوگلیکولات بروت شامل موادی مانند تایوگلیکولات (یک ترکیب آلی که شرایط انحلال اکسیژن را کاهش می‌دهد)، گلوکز (منبع کربن و انرژی برای میکروب‌ها)، خاکستر (برای تأمین مواد معدنی) و یک ضد اکسایش است.

این محیط کشت به عنوان یک محیط غیرانتخابی شناخته می‌شود، به این معنا که شرایط مختلفی از اکسیژن را فراهم می‌کند که میکروب‌ها می‌توانند در آنها رشد کنند. استفاده اصلی از تایوگلیکولات بروت در بررسی و تشخیص حساسیت میکروب‌ها به اکسیژن است. تایو گلیکولات Thioglycollate broth

شرکت دانش پژوهان شیمی واردکننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. تایو گلیکولات Thioglycollate broth یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

تایو گلیکولات Thioglycollate broth

تایو گلیکولات Thioglycollate broth براث، یا تایو براث یاسدیم تایو گلیکولات براث، محیط کشت مایع، زرد رنگ که حاوی معرف اکسیداسیون – احیاء به نام رسازورین (Resazurin) است. تایوگلیکولات براث، آبگوشت غنی کننده به طور معمول درآزمایشگاههای  میکروب شناسی برای کشت باکتری های به شدت بی هوازی مورد استفاده قرار می گیرد.

از محیط کشت تایو گلیکولات Thioglycollate brothدر میکروب شناسی برای چه منظوری استفاده میکنیم؟

این محیط برای شناسایی باکتری ها از لحاظ نیاز به اکسیژن (بی هوازی یا هوازی) استفاده می شود.

چه مقدار آگار در محیط کشت تایو گلیکولات Thioglycollate brothو برای چه منظوری استفاده شده است؟

مقدارآگارموجود در محیط کشت تایو گلیکولات (Thioglycollate broth) در حدود 75.,. درصد بوده و این مقدار آگار جهت جلوگیری از ورود جریان اتمسفر حاوی اکسیژن به داخل آبگوشت استفاده شده است.

ازتیوگلیکولیک اسید درمحیط کشت تایو گلیکولاتThioglycollate broth به چه منظوری استفاده شده است؟

تیوگلیکولیک اسید به عنوان یک عامل احیاء کننده جهت پایین آوردن پتانسیل اکسیداسیون احیاء درمحیط استفاده شده است. بااضافه نمودن تعداد زیادی از فاکتورهای مغذی مانند کازئین – عصاره مخمر، گوشت و ویتامین ها و غیره به این محیط، رشد اکثر باکتری های پاتوژن تشدید می گردد.سایر مکمل های غذایی، اندیکاتور اکسیداسیون – احیاء (Resazorin)، دکستروز، ویتامین K1 و هِمین (hemin) در فرمولهای تغییریافته دیگر به محیط اضافه شده است.

اجزای محیط کشت تایوگلیکولات

تایوگلیکولات یک ترکیب شیمیایی است که از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • تایو: این بخش مربوط به “تایامین” است که یک گروه آمین است، اغلب با نماد NH2 نشان داده می‌شود.
 • گلیکول: این بخش به “گلیسرول” مرتبط است که یک کمپاند ۳ کربنی با سه گروه هیدروکسیل (-OH) است.

با ترکیب این دو بخش، تایوگلیکولات تشکیل می‌شود که در شیمی آلی، به عنوان یک استر شناخته می‌شود.

روش تهیه محیط کشت تایوگلیکولات

روش تهیه تایوگلیکولات عموماً از واکنش تایامین با استری از گلیسرول به صورت زیر است:

 1. ابتدا گلیسرول را با یک اسید چرب (استریفیکاسیون) تبدیل به استر گلیسرول می‌کنیم. این واکنش معمولاً با استفاده از اسید استریفیکاسیونی مانند اسید استیک یا اسید لوریک انجام می‌شود.
 2. سپس استر گلیسرول حاصل را با تایامین (بخش آمینی) واکنش داده و تایوگلیکولات را تشکیل می‌دهیم. این واکنش به عنوان واکنش آمیداسیون شناخته می‌شود. تایو گلیکولات Thioglycollate broth
 3. در مرحله آخر، محصول را از محیط واکنش جدا کرده و از طریق فرآیندهای مربوطه تصفیه و تقطیر می‌کنیم تا تایوگلیکولات خالص به دست آید. تایو گلیکولات Thioglycollate broth

این روش به عنوان یکی از روش‌های معمول برای تولید تایوگلیکولات در صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای محیط کشت محلول تایوگلیکولات

محلول‌های تایوگلیکولات در انواع مختلف صنایع به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند، استفاده می‌شوند. برخی از کاربردهای مهم آنها عبارتند از: تایو گلیکولات Thioglycollate broth

 1. صنعت خودروسازی: تایوگلیکولات به عنوان یک ماده ضد یخ و ضد یخ‌زدگی در سیستم‌های خنک‌کننده موتورها و سیستم‌های گرمایش خودروها استفاده می‌شود.
 2. صنعت الکترونیک: در برخی از محصولات الکترونیکی مانند باتری‌ها و تجهیزات الکترونیکی، تایوگلیکولات به عنوان یک ماده محافظتی و ضد یخ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. صنعت پزشکی: در تولید برخی از داروها و محصولات آرایشی مانند کرم‌ها و لوسیون‌ها، تایوگلیکولات به عنوان یک ماده حل کننده و مرطوب کننده استفاده می‌شود.
 4. صنایع غذایی: در برخی از محصولات غذایی مانند آبمیوه‌ها و آب‌میوه‌های کنسانتره، تایوگلیکولات به عنوان یک ماده نگهدارنده و تثبیت کننده رنگ و طعم استفاده می‌شود.

به طور کلی، تایوگلیکولات به دلیل ویژگی‌های مهمی که دارد، در صنایع مختلف به عنوان یک ماده کلیدی و کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تایو گلیکولات Thioglycollate broth

تفاوت تایوگلیکولات با سایر محیط های کشت ها

تایوگلیکولات یکی از محیط‌های کشت است که با سایر محیط‌های کشت تفاوت‌هایی دارد. برخی از این تفاوت‌ها عبارتند از:

 • قابلیت حل کردن مواد: تایوگلیکولات به عنوان یک محیط کشت، قابلیت حل کردن مواد آلی و غیرآلی بسیار بالایی دارد که این ویژگی آن را برای کشت انواع میکروارگانیسم‌ها و سلول‌های حیوانی و گیاهی مناسب می‌سازد.
 • پایداری دما: تایوگلیکولات دارای پایداری دمای خوبی است، به طوری که می‌توان آن را در دماهای مختلف نگهداری کرد و این ویژگی مهم در برخی از فرآیندهای کشت بسیار مفید است.
 • امکانات تنظیم pH: محیط تایوگلیکولات به راحتی قابل تنظیم pH است که این امکان به کاربران اجازه می‌دهد تا شرایط مناسب برای رشد و تکثیر سلول‌ها را فراهم کنند.
 • عدم وجود توکسین‌های شیمیایی: تایوگلیکولات از توکسین‌های شیمیایی خارجی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها و آنتی‌میکروبیال‌ها خالی است که می‌تواند در کشت سلول‌ها تداخل ایجاد کند.

به طور کلی، تایوگلیکولات با توجه به ویژگی‌های خاص خود، یک محیط کشت مناسب برای مطالعه و تکثیر میکروارگانیسم‌ها و سلول‌های حیوانی و گیاهی است.

خرید محیط کشت تایو گلیکولات Thioglycollate broth

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک آلمان و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده های با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید تایو گلیکولات Thioglycollate broth با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. 

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

روش های استفاده از تایوگلیکولات در آزمایشگاه

تایوگلیکولات به عنوان یک محیط کشت و همچنین به عنوان یک ماده محلول در آزمایشگاه‌های مختلف به کار می‌رود. برخی از روش‌های استفاده از تایوگلیکولات در آزمایشگاه عبارتند از:

 • کشت سلولی: تایوگلیکولات برای کشت و رشد سلول‌های حیوانی و گیاهی در آزمایشگاه‌های بیولوژی و زیست‌شناسی به کار می‌رود. با تنظیم مناسب pH و اضافه کردن تغذیه‌کننده‌های مورد نیاز، می‌توان این محیط را برای کشت سلول‌های مختلف استفاده کرد.
 • استخراج DNA و RNA: تایوگلیکولات می‌تواند به عنوان یک محیط مخصوص برای استخراج DNA و RNA از نمونه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این محیط برای حفظ استحکام و کیفیت DNA و RNA در طول فرآیند استخراج بسیار مفید است.
 • حفظ نمونه‌های بیولوژیکی: تایوگلیکولات به عنوان یک ماده محلول مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نمونه‌های بیولوژیکی مانند سلول‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و غیره در شرایط مناسب حفظ شوند.
 • محلول‌سازی ترکیبات شیمیایی: تایوگلیکولات می‌تواند برای تهیه محلول‌های حلال از ترکیبات شیمیایی مختلف مورد استفاده قرار گیرد که این محلول‌ها برای آزمایش‌های شیمیایی و آنالیزهای مختلف استفاده می‌شوند.

با توجه به اینکه تایوگلیکولات ویژگی‌های منحصر به فردی دارد، می‌تواند در آزمایشگاه به عنوان یک ماده چند منظوره مورد استفاده قرار گیرد. تایو گلیکولات Thioglycollate broth

تاثیرات جانبی استفاده از تایوگلیکولات

استفاده از تایوگلیکولات ممکن است با برخی تأثیرات جانبی همراه باشد. برخی از این تأثیرات جانبی عبارتند از:

 1. حساسیت پوستی: برخی افراد ممکن است در برابر تماس با تایوگلیکولات حساسیت پوستی نشان دهند و باعث ایجاد تحریکات، قرمزی، خارش یا سوزش در محل تماس شوند. تایو گلیکولات Thioglycollate broth
 2. تحریک تنفسی: در برخی افراد ممکن است استنشاق تایوگلیکولات باعث تحریک تنفسی شود و در موارد شدیدتر ممکن است باعث تنگی نفس یا آلرژی‌های تنفسی شود.
 3. تأثیرات بر سلامت عمومی: در صورت استفاده بلند مدت یا مواجهه با مقادیر بالای تایوگلیکولات، ممکن است برخی از افراد با مشکلات سلامتی مانند سردرد، تهوع، خستگی یا سرگیجه مواجه شوند.
 4. تأثیرات بر محیط زیست: استفاده از تایوگلیکولات به عنوان محلول حل کننده و پایدار‌کننده در برخی از صنایع ممکن است به محیط زیست آسیب برساند اگر به طور نادرست دفع شود یا در مقادیر بیش از حد استفاده شود.

به منظور کاهش این تأثیرات جانبی، توصیه می‌شود که همواره دستورالعمل‌ها و توصیه‌های ایمنی تولیدکننده را رعایت کرده و از استفاده متناسب و صحیح این ماده بهره برد. در صورت وجود هرگونه علامت یا عارضه ناخوشایند، به پزشک مراجعه شود.

پراکندگی و نحوه ی رشد باکتری های مختلف در محیط کشت تایو گلیکولات Thioglycollate broth

 • باسیل های گرم منفی اختیاری در سراسر محیط پخش می شوند. تایو گلیکولات Thioglycollate broth
 • کوکسی های گرم مثبت به صورت توپ باد کرده (puff ball) رشد می کنند.
 • هوازی های مطلق مانند سودوموناس و مخمرها به صورت یک لایه نازک در سطح آگار رشد می نمایند.
 • جهت رشد باکتری های بی هوازی اگر به محیط تیوگلیکولات مکمل هِمین (hemin) به مقدار 5 میکروگرم در میلی لیتر و ویتامین K1 به میزان 1/. میکروگرم در میلی لیتر و بیکربنات سدیم به میزان 1 میلی گرم در میلی لیتر اضافه گرددنتایج بهتری حاصل می گردد.

شرایط نگهداری محیط کشت تایو گلیکولات براث در آزمایشگاه

نگهداری این محیط کشت در آزمایشگاه در داخل ظروف تیره و در داخل یخچال می باشد.

ازکجابدانیم باکتری درمحیط کشت تایو گلیکولات Thioglycollate broth رشد کرده است؟

رشد باکتری ها در محیط مایع به صورت کدورت دیده می شود و هرچه کدورت بیشتر، تعداد باکتری رشد کرده بیشتراست. در بعضی از موارد ممکن است درقسمت بالایی محیط، رنگ صورتی دیده شود. تایو گلیکولات Thioglycollate broth

فروش محیط کشت تایو گلیکولات براث Thioglycollate broth

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محیط کشت تایو گلیکولات Thioglycollate broth (مرک آلمان) می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت تایو گلیکولات براث Thioglycollate broth میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)