دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

مواد شیمیایی چیست؟

دانش پژوهان شیمی وارد کننده و توضیع کننده مواد شیمیایی اورجینال بخصوص محصولات نایاب درایران است، مواد شیمیایی چیست؟ را می توانید در این بخش بخوانید. همانطور که می دانید کمپانی مرک آلمان یکی از بزرگترین تولید کنندگان و توضیع کنندگان مواد شیمیایی در دنیا به شمار می رود.

مواد شیمیایی چیست؟

مواد شیمیایی چیست؟ باید گفت مواد شیمیایی (Chemical substance) یک نام کلی برای موادی است که دارای ترکیب شیمیایی ثابت و خصوصیات مشخص و معینی دارند. مواد شیمیایی می توانند ساده، ترکیبی یا آلیاژی باشند که از عناصر مختلفی تشکیل شده است. مواد شیمیایی امکان دارد به شکل مایع، جامد یا گاز، وجود داشته باشند.

این مواد می توانند به صورت خالص (یک عنصر) یا مخلوط (محلول، ترکیب یا گاز) باشند. آنها یا به صورت طبیعی در محیط زیست ما وجود دارند یا می توانند به شکل مصنوعی تولید شوند. معمولاً این گونه ترکیبات به صورت خالص در نظر گرفته می شوند. به این دلیل که بتوان آنها را از مخلوط ها جدا کرد. یک نمونه معمول از یک ماده شیمیایی آب خالصی است که خصوصیات و نسبت هیدروژن به اکسیژن در آنچه از رودخانه جدا شود یا در آزمایشگاه تولید شود، یکسان است.

سایر این نوع مواد که معمولاً به صورت خالص وجود دارند عبارتند از؛ الماس (کربن)، طلا،(نمک سفره کلرید سدیم)، قند تصفیه شده ساکارز. با این حال هیچ گونه ماده ای خالص نمی باشد و خلوص شیمیایی با توجه به موارد استفاده مواد شیمیایی مشخص می شود. در این بخش شرکت دانش پژوهان شیمی سعی کرده جواب سوال مواد شیمیایی چیست؟ را به شما بدهد.

خرید و فروش مواد شیمیایی

با توجه به این پیش بینی که حجم بازار جهانی مواد شیمیایی با افزایش تقریبی در حجم فروش در دو دهه آینده به صورت قابل توجهی رشد خواهد داشت، با نظریه کارشناسان بهترین زمان برای ورود به بازار خرید و فروش مواد شیمیایی و تولید و صادرات آن در همین ایام است. در بخش تولید و یا خرید و فروش مواد شیمیایی روشی ایمن و مطمئن و کارآمد با سود قطعی است.

به همین دلیل شرکت های بسیاری در سرتاسر دنیا در زمینه مواد شمیایی فعالیت دارند. فعالیت تجاری در این زمینه می تواند انحصاری یا عمومی باشد. به عنوان مثال برخی شرکت ها فقط در زمینه مواد صنعتی فعالیت می کنند، اما شرکت های بزرگ تر زمینه فعالیت گسترده و متنوع تری دارند. مواد شیمیایی چیست؟

قیمت روز مواد شیمیایی و آزمایشگاهی

قیمت روز مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بر اساس نوسانات قیمت ارز در کشور متغیر است و بسته به نوع ماده شیمیایی، برند، و کشور تولید کننده آن نیز متفاوت می باشد. به علت تحریم هایی که طی سالهای گذشته داشته ایم، برندهای اروپایی و آمریکایی در بازار ایران کمتر دیده شده اند و اکثرا واردات از کشورهای آسیای شرقی بخصوص کشور هند و چین می باشد.

قیمت این محصولات به دلیل نوسانات دلار در دسترس عموم قرار نمی گیرد. برای دریافت استعلام قیمت مواد شیمیایی و آزمایشگاهی شرکت های وارد کننده و صادر کننده مرجع خوبی می باشند، که می توانید از تماس با این شرکت ها قیمت مواد درخواستی خود را دریافت نمایید. مواد شیمیایی چیست؟

اما در این میان تولیدات داخلی نیز هستند که کمتر از وحصولات وارداتی تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز هستند. در شرایطی که محصولات وارداتی کمیاب یا دچار گرانی شده اند محصولات داخلی را می توان با اندک اختلاف قیمت تهیه نمود. ولی بعضی از ترکیبات شیمیایی خاص به شدت تحت تاثیر تغییر نرخ دلار قرار گرفته و ممکن است برخی از مصرف کنندگان مانند گذشته قادر به تهیه و خرید آنها نباشند. مواد شیمیایی چیست؟

بازار اصلی و بورس فروش مواد شیمیایی در تهران و ایران

وقتی اسم بازار و بورس فروش مواد شیمیایی و آزمایشگاهی را می شنویم به ناگاه فکر همه افراد به سوی خیابان ناصر خسرو می رود. در صورتی که سالهاست که این خیابان دیگر مرکز فروش مواد شیمیایی نیست. شهرداری تهران این محل را به دلیل آلودگی محیط زیست و قرار گرفتن این محل در مرکز شهر و مجاورت آن با بازار تهران، تصمیم گرفت آن را به خارج از شهر منتقل نماید. مواد شیمیایی چیست؟

بیشتر این مغازه ها به دلیل دوری آن محل از شهر، در سراسر شهر پخش شدند و بعضی از آنها تبدیل به شرکت های بزرگ خرید و فروش و وارد کننده مواد شیمیایی و آزمایشگاهی در مناطق مختلف تهران به صورت غیر متمرکز مشغول فعالیت در این زمینه هستند. مواد شیمیایی چیست؟
مرکز اصلی واردات و فروش مواد شیمیایی و آزمایشگاهی ایران در تهران می باشد. این محصولات شیمیایی پس از ترخیص از بنادر و گمرکات کشور به انبارهای اطراف تهران انتقال یافته و به صورت مویرگی در کل شهرهای ایران و از طریق باربری ها و… پخش می شوند. مواد شیمیایی چیست؟

بازار و بورس مواد شیمیایی در ایران و تهران

به دلیل گسترده بودن معاملات در زمینه مواد شیمیایی پای این کالاها نیز به بازار بورس مواد شیمیایی در ایران و تهران باز شده است. عرضه مواد شیمیایی در بورس کالا بیشتر شامل فرآورده های نفتی و پتروشیمی و پلیمری است. حجم معاملات مواد شیمیایی در بازار بورس بسیار متغیر است و تناقض در قیمت ها نیز به دلیل نوسانات قیمت ارز در بازار می باشد.

مواد پتروشیمی

مواد شیمیایی پتروشیمی که به عنوان تقطیرهای نفتی نیز شناخته می شوند شامل محصولات شیمیایی می باشند که با تصفیه نفت به دست می آیند. برخی از ترکیبات شیمیایی ساخته شده از نفت از سایر سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ، گاز طبیعی یا منابع تجدید پذیر مانند ذرت، میوه خرما یا نیشکر نیز قابل استخراج می باشند. مانند بسیاری از ترکیبات شیمیایی، مواد شیمیایی پتروشیمی نیز در مقیاس بسیار بزرگ تولید می شوند. مواد شیمیایی چیست؟

واحدهای تولیدی پتروشیمی با کارخانه های شیمیایی از این نظر که اغلب تعدادی از محصولات مرتبط را تولید می کنند، تفاوت دارند. بزرگترین صنایع پتروشیمی جهان در ایالات متحده آمریکا و اروپای غربی واقع شده است. با این حال، رشد عمده در ظرفیت تولیدات جدید در خاورمیانه و آسیا است. مواد شیمیایی چیست؟

واردات و صادرات مواد شیمیایی (کشورهای چین – هند – ترکیه)

واردات و صادرات این مواد یک تجارت فعال و با سودآوری بالا و دارای آینده ای روش است. به این دلیل که جهانیان شاهد گسترده شدن این مواد در زمینه های مختلف می باشند. در حقیقت می توان گفت همه صنایع برای فعالیت به ترکیبات شیمیایی وابسته هستند و تامین آنها برای هر کشوری یک ضرورت اصلی و مهم است.

طبق آمار رسمی بیشترین مواد وارداتی به کشور ایران در طی ساهای گذشته از کشورهای چین، هند، ترکیه و آلمان بوده است. بیشترین سهم این واردات متعلق به کشور چین و بعد از آن به ترتیب هند، آلمان و ترکیه قرار دارند. واردات و صادرات از این کشورها شامل مواد شیمیایی و آزمایشگاهی، گرید دارویی، مواد شیمیایی کشاورزی و بسیاری از انواع دیگر می باشد.

مواد شیمیایی صنعتی

این مواد ترکیباتی هستند که برای استفاده در فرآیندهای صنعتی و تولیدی استفاده می شوند. برخی از این مواد صنعتی فقط در فرآیندهای تولید صنعتی کاربرد دارند. در حالی که بسیاری دیگر به عنوان مواد تشکیل دهنده محصولات تجاری که در بازارهای مصرف ظاهر می شوند مورد استفاده قرار می گیرند. مواد شیمیایی چیست؟

کلاس این مواد صنعتی بسیار گسترده است. لیست مواد شیمیایی مانند: حلال ها، واکنش دهنده ها، روان کننده ها، رنگ ها، پوشش ها، جوهرها، تثبیت کننده ها، نرم کننده ها، مواد معطر، بازدارنده های حریق، رساناها و عایق ها می باشند.

مواد شیمیایی (بخش غذایی و دارویی)

این مواد بلوک های سازنده اساسی همه چیز در جهان هستند. مواد شیمیایی غذایی و دارویی گروه بسیار مهمی از این ترکیبات می باشند. این ترکیبات با سلامت افراد جامعه در ارتباط مستقیم هستند. امروزه استفاده از مواد افزودنی شیمیایی می تواند ماندگاری مواد غذایی را افزایش دهد و انواع رنگ ها و طعم دهنده های شیمیایی نیز می توانند غذاها را جذاب تر و خوشمزه تر کنند.

علاوه بر این می توان از این مواد برای نگهداری و ایمنی بیشتر مواد غذایی استفاده کرد و بسیاری از میکروارگانیسم های مضر موجود در خوراکی ها را ازبین برد یا اینکه از رشد آنها جلوگیری کرد.

هم اکنون با وجود لیستی از این مواد، صنعت دارو نیز توانسته توسعه پیدا کند. با بهره گیری از این ترکیبات می توان انواع داروها را برای بیماریهای مختلف تولید کرد. باید گفت که پیش ساز اکثر داروها مواد شیمیایی هستند. این ترکیبات علاوه بر داروهای طبی برای تولید مواد مخدر از جمله کوکائین و هروئین و مخدر صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

مواد شیمیایی آزمایشگاهی

مواد آزمایشگاهی مرک – سیگماآلدریچ – فلوکا و… گروهی از مواد شیمیایی می باشند که در گریدهای آزمایشگاهی در صنایع، دانشگاهها و آزمایشگاههای تشخیص طبی مورد استفاده قرار می گیرند. کمپانی های مرک – سیگما – فلوکا جزو بهترین برندهای مواد آزمایشگاهی در دنیا هستند که مواد شیمیایی را با بهترین کیفیت تولید می کنند. در ایران نیز مواد شیمیایی در شهرهای اصفهان، تبریز، مشهد، کرج، تهران، شیراز و رشت نیز تولید می شود که می توان با هزینه کمتر آنها را تهیه نمود.

مواد نانو

مواد نانو ترکیبات شیمیایی یا موادی هستند که در اندازه های کوچک (تا 10 هزار برابر کوچکتر از قطر موی انسان) تولید و استفاده می شوند. این مواد برای نمایش ویژگی های جدیدی مانند افزایش مقاومت ، واکنش شیمیایی یا هدایت پذیری ساخته شده اند. امروزه مواد نانو در صدها محصول از جمله باتری ها ، روکش ها، لباس ضد باکتری و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. مواد شیمیایی چیست؟

کاوشگران انتظار دارند بازار این مواد در آینده نزدیک رشد قابل توجه ای خواهد داشت. نوآوری نانو در بسیاری از بخش ها از جمله بهداشت عمومی، اشتغال و ایمنی، بهداشت شغلی، صنعت، نوآوری، محیط زیست، انرژی، حمل و نقل، امنیت و فضا دیده خواهد شد. مواد شیمیایی چیست؟
نانو شیمی رشته ای جدید می باشد که از ترکیبات شیمی با علوم نانو کار می کند. نانو شیمی با سنتز بلوک های ساختاری سر و کار دارد که به اندازه، سطح، شکل و ویژگی های مواد وابسته است. در حال حاضر نانوشیمی در زمینه های علمی و همچنین مهندسی، بیولوژیکی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. مواد شیمیایی چیست؟

انواع مواد شیمیایی طبیعی

ترکیبات مواد شیمیایی طبیعی می توانند جامد، مایع یا بصورت گاز باشند. مواد جامد، مایعات یا گازهای طبیعی ممکن است از عناصر مجزا تشکیل شوند. اما می توانند عناصر زیادی به شکل مولکول باشند. مواد شیمیایی چیست؟

Visits: 15