دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

سدیم کربنات کد 106398

سدیم کربنات کد 106398 یک ترکیب شیمیایی است که از دو عنصر، سدیم (Na) و کربنات (CO3) تشکیل شده است. فرمول شیمیایی آن Na2CO3 است. این ترکیب به صورت پودر سفید با بوی قوی بیکربنات سدیم به دست می‌آید و در برخی فرآیندهای صنعتی و آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. سدیم کربنات کد 106398 یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

سدیم کربنات کد 106398

استفاده‌های سدیم کربنات شامل موارد زیر می‌شود:

 • در صنایع شیمیایی به عنوان ماده شیمیایی اولیه برای تولید سایر ترکیبات شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در صنعت شیشه‌سازی به عنوان ماده حفاظتی و آلکالایزه کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در صنایع صابون‌سازی به عنوان ماده شستشوی موثر استفاده می‌شود.
 • در تصفیه آب به عنوان یکی از مواد آلکالایزه کننده استفاده می‌شود.
 • در صنعت رنگ‌سازی به عنوان ماده کمکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در صنعت مواد غذایی به عنوان ماده حفاظتی و تنظیم کننده pH مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • از جمله خواص سدیم کربنات می‌توان به آلکالیزه کنندگی، حل کردن چربی‌ها و رسوب‌های آلی، تنظیم pH و حفظ پایداری شیمیایی محلول‌ها اشاره کرد.

 سدیم کربنات کد 106398 مرک آلمان یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد که از جمله بازهای بسیار قوی محسوب می شود. شرکت دانش پژوهان شیمی به عنوان نماینده اصلی مرک آلمان در ایران فعالیت می نماید و واردات محصولات مرک توسط این شرکت صورت می پذیرد. سدیم کربنات کد 106398

سدیم کربنات کد 106398

مشخصات سدیم کربنات کد 106398

 • نام محصول: سدیم کربنات
 • کد: 106398
 • CAS No: 497-19-8
 • EC: 207-838-8
 • جرم مولی: 105.99
 • فرمول شیمیایی: Na2CO3
 • نوع: بی آب
 • برند: مرک
 • کشور تولید کننده: آلمان
 • شرکت وارد کننده: دانش پژوهان شیمی

سدیم کربنات کد 106398

کاربردهای صنعتی سدیم کربنات

کربنات سدیم یا همان سدیم کربنات کاربردهای فراوانی دارد، یکی از مهمترین کاربردهای این محصول در تولید شیشه می باشد. اگر سدیم کربنات را در دماهای بسیار بالا حرارت دهیم، و آن را با کلسیم کربنات و ماسه ترکیب نماییم و بلافاصله آن را خنک نماییم محصول بدست آمده ما شیشه خواهد بود. همچنین کربنات سدیم به عنوان یک باز قوی در بسیاری از مواد مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال می توان گفت؛ به عنوان تنظیم کننده PH جهت حفظ پایداری شرایط قلیایی لازم برای عملکرد اکثر عوامل تولید کننده از این ترکیب استفاده می شود. سدیم کربنات کد 106398

از این ماده به عنوان یک عامل خمیر کننده در کارگاههای آجرپزی استفاده می شود چرا که حجم آب مورد نیاز جهت قالب گیری خاک رس کاهش یابد. در شیمی این ماده به عنوان یک الکترولیت استفاده می شود و این از آن جهت است که الکترولیت ها معمولاً بازهای نمکی دارند و از طرفی سدیم کربنات به عنوان یک رسانای خوب در الکترولیز عمل می کند. به عنوان استاندارد اصلی تیتراسیون اسید و باز به کار می رود و این به دلیل پایداری جامد و گاز این ماده است که سبب سهولت در اندازه گیری دقیق تر جرم می گردد.

 • به عنوان نرم کننده در شستشوی پوشاک کاربرد دارد.
 • با یون های کلسیم و منیزیوم موجود در آب سخت مقابله می کند.
 • مانع از تشکیل پیوند بین آنها با ماده شوینده به کار رفته می شود.
 • بدون کاربرد از سدیم کربنات شوینده اضافی برای خیساندن یون های منیزیم و کلسیم نیاز می شود.
 • در بخش شوینده های فروشگاهی به طور موثری لکه های روغن، گریس و الکل را از بین می برد.
 • به عنوان یک رسوب زدا در کتری ها و ماشین های بخار کاربرد دارد.

کاربردها غذایی سدیم کربنات 

 • به عنوان یکی از افزودنی های رایج در مخازن آب شهری جهت خنثی سازی اثر اسیدی کلر و افزایش PH به کار می رود.
 • در آشپزی گاهی به عنوان یک جایگزین برای سدیم هیدروکسید برای قلیایی کردن بخصوص در تولید چوب شور(نان نمکی) کاربرد دارد. سدیم کربنات کد 106398
 • این خوراک ها با یک محلول ماده قلیایی عمل آوری می شوند تا PH سطح ماده غذایی را تغییر دهند که سبب برشتگی بیشتر آن می شود.
 • همچنین در تهیه فوری ماکارونی استفاده می گردد.
 • یک افزودنی غذایی است(E500) که به عنوان تنظیم کننده میزان ترشی و نیز به عنوان پایدار کننده به کار می رود.
 • در تولیدبستنی های چوبی.
 • برای از بین بردن کپک چوب یا سایر مواد کاربرد دارد. سدیم کربنات کد 106398

مشخصات سدیم کربنات کد 106398

ماهیت و شکل گیری سدیم کربنات

سدیم کربنات در آب محلول می باشد اما به صورت طبیعی در بخش های خشک، مخصوصاً در رسوب های معدنی شکل گرفته از تبخیر آب دریاچه ها یافت می شود. رسوبات معدنی نمک های قلیایی ظبیعی، ترکیبی از سدیم کربنات و سدیم بی کربنات است که از کف دریاچه های خشک شده موجود در مصر باستان از زمان های قدیم استخراج می شده است تا در تهیه مومیایی و همچنین تولید ابتدایی شیشه استفاده گردد. سدیم کربنات کد 106398

سدیم کربنات به سه شکل شناخته می شود: سدیم کربنات کد 106398

1- سدیم کربنات تک آبه

2- سدیم کربنات 2 آبه

3- سدیم کربنات 7 آبه

تولید سدیم کربنات 

سدیم بی کربنات 2 آبه یا (Trona)، در مناطق مختلفی از ایالات متحده استخراج می شود و تمام سدیم کربنات نیاز داخلی را تامین می کند. در ایران نیز بیشترین تولید سدیم کربنات در شهرستان سرخه می باشد که کارخانجات تولید سدیم کربنات سرخه است. سرخه یکی از شهرهای استان سمنان است که این کارخانه در جنوب غربی این شهرستان واقع شده است.

رسوبات زیاد و طبیعی از آن در سال 1938 در نزدیکی Green River یافت شد و استخراج معادن در آمریکای شمالی بیشتر با توجه به جنبه اقتصادی و نه تولبد صنعتی صورت پذیرفت. این ماده شیمیایی از دریاچه های قلیایی نیز بدست می آید، همچنین دریاچه Magadi در کنیا که البته با استفاده از فرآیند لاروبی از روش های ابتدایی به دست می آید و به طور طبیعی تجدید می گردد و بنابراین هیچ گاه این منبع عظیم طبیعی پایان پذیر نخواهد بود.

تولید و تاریخچه سدیم کربنات 

بسیاری از گونه های گیاهان شور پسند که در آب های شور زیست می نمایند و در مقابل این شوری آب مقاومند می توانند انواع ناخالص سدیم کربنات را به ما بدهند که این منابع شکل رایج و کنونی مورد استفاده در قاره اروپا و دیگر مناطق تا قرن 19 بود. گیاهان خشکی زیست مثل درخت اشنا و نیز علف شوره یا خزه و یا نوعی جلبک دریایی به نام کتانجک ابتدا جمع آوری شده و پس از خشک کردن سوزانده می شدند.

پس از سوزانده شدن خاکستری که از آن حاصل می شد با آب شستشو می دادند تا محلول قلیایی تشکیل شود. این محلول پس از جوشانده شدن و خشک کردن محصول نهایی را به ما می دهد که Soda Ash نامیده می شود.

این نام قدیمی بر گرفته از منبع اولیه گیاهی آن است که یک بوته یک ساله به نام Salsola soda (barilla plant) می باشد. غلظتی که در سدیم کربنات موجود در Soda Ash است بازه گسترده ای دارد، از 3-2% موجود در کتانجک تا 30% موجود در بهترین barilla که از گیاهان علف شوره موجود در کشور اسپانیا است به دست می آید. منابع و جلبک مورد استفاده برای Soda Ash ، و همچنین برای پتاس های قلیایی مرتبط ، به طور افزاینده ای تا پایان قرن 18 ناکافی به نظر می رسیدند و جستجو برای یافتن راههای تجاری و پایدار برای ساخت و سنتز این محصول از نمک ها و دیگر مواد شیمیایی روز به روز گسترش می یافت.

فروش سدیم کربنات کد 106398 مرک آلمان

فروش سدیم کربنات کد 106398 مرک آلمان

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص فروش سدیم کربنات کد 106398 مرک آلمان  می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم. جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت سدیم کربنات کد 106398 میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)