راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

سولفات مس Copper(II)sulfate

سولفات مس Copper(II)sulfate

با فرمول شیمیایی CuSO4

g/cm 4 چگالی سولفات مس:3,6

نقطه جوش سولفات مس: 110درجه سانتی گراد.

از اسامی دیگرمس سولفات می توان به کات کبود اشاره کرد.

شکل ظاهری سولفات مس Copper(II)sulfate شکل بی آب آن ،پور سبز کم رنگ یاسفید مایل به خاکستری است؛ درحالی که مس سولفات پنچ آبه که رایج ترین شکل این ماده است ،به رنگ آبی روشن است. وقتی که کریستال های آبی مس سولفات درشعله باز گرما داده می شوند بدون آب می شوندوبه رنگ سفید خاکستری در می آیند.این ماده در اصل ازخانواده نمک ها می باشد.مس سولفات پنج آبه به سهولت در آب حل می شود.برای تهیه سولفات مس می توان از مس و اسیدسولفوریک استفاده کرد.مس سولفات به همراه واکنش حرارت زا در آب حل می شود و ترکیب مایع به دست می آید که خاصیت پارا مغناطیسی دارد.

سولفات مس به صورت صنعتی از طریق الکترولیز فلز مس با اسیدسولفوریک غلیظ یا اکسیدمس با اسیدسولفوریک رقیق تهیه می شود.مس سولفات برای مصارف آزمایشگاهی معمولا به صورت آماده تهیه می شود.شکل بدون آب مس سولفات به عنوان ماده معدنی کمیاب با نام کالکوسیانیت وجود دارد.سولفات مس آبدار در طبیعت به عنوان کالکانتیت (پنج آبه)و دو مورد کمیاب تر بوناتایت (سه آبه)و بوثایت (هفت آبه) ایجاد می گردد.دارای کاربردهای مختلفی در زمینه های کشاورزی،صنعتی،شیمی و طبی دارد.سولفات مس در متانول و گلیسرول و همچنین تا حدی در اتانول قابل حل می باشد.

کاربرد سولفات مس در کشاورزی

سولفات مس پنج آبه به طور متداول به عنوان قارچ کش برای کنترل بیماری های باکتری یایی و بیماری های قارچی محصولات،میوه ها و سبزی ها مانند رنگ گیاه،لکه برداشتن برگ ها،آفت ها وزخم پوست سیب استفاده می شود.سولفات مس در تشکیل کلروفریل و پدیده فتوسنتز نیز دخالت دارد.می شود نقش متابولیکی مس درA سولفات مس همچنین باعث تحریک در تشکیل ویتامین چندین سیستم آنزیمی مشخص شده است وهمچنین نقش مهمی در بیو سنتز و فعالیت اتیلن به عنوان هورمون رسیدگی میوه ها دارا است.

فرم قابل جذب مس در خاک کاتیون دوظرفیتی می باشد.فرآیند جذب مخصوص قابلیت دسترسی مس را تحت تأثیر قرار می دهد،این Cu+2 فلز در اسیدیته بالا به سختی جذب می شود از این رو استفاده از ترکیبات سولفاته در حل این مشکل مؤثر است.

کاربرد سولفات مس در صنعت

سولفات مس،در تولید رنگ های آبی و سبز، در رنگرزی پارچه های نخی و ابریشمی،معادن،آبکاری،ساخت مرکب برای ورق های حلبی،رنگ مو،تولید سموم قارچ کش و باکتری کش ،حفاظت چوب و تراورس،رنگرزی چرم،باطری سازی،گراورسازی،از بین بردن خزه در استخرها،مکمل غذای دام وطیور،تولید شعله سبز در مواد آتش بازی مورد استفاده است.معمولادر صنایع مختلف ازسولفات مس که فاقد اسید نیتریک باشد،استفاده می شود.

سولفات مس اغلب برای تهیه کاتالیست ها برای چندین واکنش در بسیاری از صنایع استفاده می شود.فرم بدون آب مس سولفات بسیاری ازفرایندها مانند جابجایی در سنتزهای آلی را کاتالیز می کند.در خالص سازی گازها برای برداشتن هیدروژن کلرید و هیدروژن سولفید استفاده می شود.

کاربردسولفات درتهیه رنگرز میانی و کاتالیز سنتز ترکیب دی آزو و رنگ خوردن پتالوسیانین بسیار متداول است.

سولفات مس در آبکاری به عنوان الکترولیت استفاده می شود

همچنین درواکنش های رسوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان یک ماده افزایشی در چسب ها استفاده می شود.

سولفات مس به عنوان یک ماده رنگ دهنده برای شیشه ،چسب و سرامیک استفاده می شود.

سولفات مس همچنین در بسیاری از رشته های شیمی برای انجام واکنش های متنوع مورداستفاده است.

فروش سولفات مس

شما عزیزان می توانید برای خرید سولفات مس آزمایشگاهی (مرک و سیگماآلدریچ) و صنعتی با دفتر فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس گرفته و محصول خود را سفارش دهید.جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت سولفات مس Copper(II)sulfate میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

بازدیدها: 1

 چکونه می توانیم کمکتان کنیم؟