دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

سولفات مس

سولفات مس یک ترکیب شیمیایی است که از مس و اسید سولفوریک تشکیل می‌شود. این ترکیب به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله صنایع کشاورزی، صنایع داروسازی، صنایع غذایی و صنایع شیمیایی. همچنین در کشاورزی به عنوان یک منبع مس برای تغذیه گیاهان و همچنین به عنوان عامل ضدعفونی‌کننده در آب‌های آبیاری استفاده می‌شود.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. سولفات مس یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

سولفات مس Copper(II)sulfate

شکل ظاهری سولفات مس Copper(II)sulfate شکل بی آب آن، پور سبز کم رنگ یاسفید مایل به خاکستری است؛ درحالی که مس سولفات پنچ آبه که رایج ترین شکل این ماده است، به رنگ آبی روشن است. وقتی که کریستال های آبی مس سولفات درشعله باز گرما داده می شوند بدون آب می شوند و به رنگ سفید خاکستری در می آیند. این ماده در اصل ازخانواده نمک ها می باشد. مس سولفات پنج آبه به سهولت در آب حل می شود. برای تهیه سولفات مس می توان از مس و اسیدسولفوریک استفاده کرد. سولفات مس به همراه واکنش حرارت زا در آب حل می شود و ترکیب مایع به دست می آید که خاصیت پارا مغناطیسی دارد.

Copper(II)sulfate به صورت صنعتی از طریق الکترولیز فلز مس با اسیدسولفوریک غلیظ یا اکسیدمس با اسیدسولفوریک رقیق تهیه می شود. سولفات مس برای مصارف آزمایشگاهی معمولا به صورت آماده تهیه می شود. شکل بدون آب مس سولفات به عنوان ماده معدنی کمیاب با نام کالکوسیانیت وجود دارد. سولفات مس آبدار در طبیعت به عنوان کالکانتیت (پنج آبه) و دو مورد کمیاب تر بوناتایت (سه آبه) و بوثایت (هفت آبه) ایجاد می گردد. این ماده دارای کاربردهای مختلفی در زمینه های کشاورزی، صنعتی، شیمی و طبی دارد. سولفات مس در متانول و گلیسرول و همچنین تا حدی در اتانول قابل حل می باشد.

سولفات مس

ساختار سولفات مس

ساختار شیمیایی Copper(II)sulfate از یک اتم مس و چهار اتم اکسیژن و یک گروه سولفات (SO4) تشکیل شده است. در این ترکیب، یک اتم مس با دو اتم اکسیژن متصل است و دو اتم اکسیژن دیگر به اتم سولفور متصل هستند. این ساختار مولکولی با فرمول شیمیایی CuSO4 نمایش داده می‌شود.

مشخصات سولفات مس

مشخصات سولفات مس شامل ویژگی‌های فیزیکی، خواص شیمیایی و کاربردها می‌شود:

ویژگی‌های فیزیکی:

حالت فیزیکی: معمولاً به صورت جامد در زمینه‌های رنگی یا پودر به دست می‌آید.
رنگ: از آبی تیره تا آبی روشن و در بعضی موارد سبزی زیتونی.
بو: بدون بو.
ذوب: در حدود ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد.
چگالی: معمولاً در محدوده ۲/۲ تا ۳/۶ گرم بر سانتیمتر مکعب است.
خواص شیمیایی:

سولفات مس در آب حل می‌شود و محلول آبی آن اسیدی است.
با برخی از مواد شیمیایی مانند آمونیاک و هیدروژن سولفاید واکنش می‌دهد.
می‌تواند به عنوان یک منبع مس در فرایندهای شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد.
کاربردها:

در کشاورزی برای تقویت خاک و تغذیه گیاهان به عنوان یک کود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در صنایع داروسازی به عنوان یک عامل درمانی در تهیه برخی از داروها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در صنایع رنگ‌سازی به عنوان پیگمنت استفاده می‌شود.
در صنایع الکترونیک به عنوان ماده‌ای مورد استفاده در تهیه برخی از قطعات الکترونیکی استفاده می‌شود.
در صنایع غذایی به عنوان یک ماده افزودنی برای حفظ رنگ و بازخورد بهبود دهنده محصولات استفاده می‌شود.

خرید سولفات مس

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک آلمان و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده های با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید سولفات مس با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. 

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

خرید سولفات مس

کاربرد سولفات مس در کشاورزی

سولفات مس پنج آبه به طور متداول به عنوان قارچ کش برای کنترل بیماری های باکتری یایی و بیماری های قارچی محصولات، میوه ها و سبزی ها مانند رنگ گیاه، لکه برداشتن برگ ها، آفت ها و زخم پوست سیب استفاده می شود. سولفات مس در تشکیل کلروفریل و پدیده فتوسنتز نیز دخالت دارد. نقش متابولیکی مس درA سولفات مس همچنین باعث تحریک در تشکیل ویتامین چندین سیستم آنزیمی مشخص شده است و همچنین نقش مهمی در بیو سنتز و فعالیت اتیلن به عنوان هورمون رسیدگی میوه ها دارا است.

فرم قابل جذب مس در خاک کاتیون دو ظرفیتی می باشد. فرآیند جذب مخصوص قابلیت دسترسی مس را تحت تأثیر قرار می دهد، این Cu+2 فلز در اسیدیته بالا به سختی جذب می شود از این رو استفاده از ترکیبات سولفاته در حل این مشکل مؤثر است.

کاربرد سولفات مس در صنعت

Copper(II)sulfate، در تولید رنگ های آبی و سبز، در رنگرزی پارچه های نخی و ابریشمی، معادن، آبکاری، ساخت مرکب برای ورق های حلبی، رنگ مو، تولید سموم قارچ کش و باکتری کش، حفاظت چوب و تراورس، رنگرزی چرم، باطری سازی، گراورسازی، از بین بردن خزه در استخرها، مکمل غذای دام و طیور، تولید شعله سبز در مواد آتش بازی مورد استفاده است. معمولا در صنایع مختلف ازسولفات مس که فاقد اسید نیتریک باشد، استفاده می شود.

سولفات مس اغلب برای تهیه کاتالیست ها برای چندین واکنش در بسیاری از صنایع استفاده می شود. فرم بدون آب مس سولفات بسیاری ازفرایندها مانند جابجایی در سنتزهای آلی را کاتالیز می کند. در خالص سازی گازها برای برداشتن هیدروژن کلرید و هیدروژن سولفید استفاده می شود.

کاربرد سولفات درتهیه رنگرز میانی و کاتالیز سنتز ترکیب دی آزو و رنگ خوردن پتالوسیانین بسیار متداول است. سولفات مس در آبکاری به عنوان الکترولیت استفاده می شود. همچنین درواکنش های رسوبی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان یک ماده افزایشی در چسب ها استفاده می شود. سولفات مس به عنوان یک ماده رنگ دهنده برای شیشه ،چسب و سرامیک استفاده می شود. سولفات مس همچنین در بسیاری از رشته های شیمی برای انجام واکنش های متنوع مورداستفاده است.

ویژگی های سولفات مس

ویژگی‌های Copper(II)sulfate شامل موارد زیر می‌شود:

  1. ضدعفونی‌کننده: سولفات مس به عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده در آب‌ها و خاک‌ها عمل می‌کند و با ایجاد شرایطی که برای رشد میکروارگانیسم‌ها مناسب نیست، از رشد و تکثیر آن‌ها جلوگیری می‌کند.
  2. منبع مس: این ترکیب مس را به عنوان یک منبع مس در خاک‌ها فراهم می‌کند که برای تغذیه گیاهان ضروری است.
  3. کود کشاورزی: سولفات مس به عنوان یک کود کشاورزی استفاده می‌شود که علاوه بر افزایش میزان مس در خاک، بهبود درخشندگی برخی گیاهان را فراهم می‌کند.
  4. پیگمنت: در صنایع رنگ‌سازی، سولفات مس به عنوان پیگمنت در تولید رنگ‌های آبی تیره تا روشن و حتی سبزی زیتونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  5. کاربردهای دیگر: سولفات مس در صنایع داروسازی به عنوان ماده اولیه برای تولید برخی داروها و نیز در صنایع الکترونیک برای استفاده در تولید قطعات الکترونیکی استفاده می‌شود.

مشخصات سولفات مس

فروش سولفات مس

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص فروش سولفا مس  میباشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع  قیمت سولفات مس میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)