دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

محیط کشت سابرو دکستروز آگار

محیط کشت سابرو دکستروز آگار (Sabouraud Dextrose Agar) یک نوع محیط کشت آگار است که در آزمایشگاه‌های بیولوژی، میکروبیولوژی و دیگر زمینه‌های مرتبط با میکروب‌شناسی استفاده می‌شود. این محیط کشت به عنوان یک محیط یک تایی (mono) با ترکیب دقیقی از مواد تشکیل شده است که شرایط مناسبی را برای رشد و کشت میکروب‌ها، قارچ‌ها، و دیگر میکروارگانیسم‌ها فراهم می‌کند.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی محصولات مرک آلمان است که محیط کشت سابرو دکستروز آگار یکی از این موارد می باشد. این شرکت با ایجاد دفتر نمایندگی در کشور ترکیه واردات محصولات مرک و سیگماآلدریچ را میسر نموده تا بتواند مانع از ایجاد تحریم شده و محصولات شیمیایی را با انواع برندها به دست متقاضیان گرامی برساند.

محیط کشت سابرو دکستروز آگار

محیط کشت سابرو دکستروز آگار، محیطی انتخابی برای جداسازی درماتوفیت ها،قارچ ها ومخمرهاست و همچنین برای رشد باکتری های رشته ای مانند نوکاردیا.

 • این محیط کشت، اغلب با آنتی بیوتیک برای جداسازی قارچ های بیماری زا، از سایرقارچ ها و باکتری ها به کار می رود.
 • PH این ماده درحدود 5/6 است، و PH اسیدی آن منجربه رشد قارچ و مخمرهای رشته ای و از رشد سایر باکتری ها جلوگیری به عمل می آورد. محیط کشت سابرو دکستروز آگار
 • ماده فوق، برای بررسی آلودگی قارچی و مخمر در مواد آرایشی و بهداشتی و تشخیص مخمرها و عفونت قارچی استفاده می شود. محیط ک شت سابرو دکستروز آگار

مواد سازنده و ساختار محیط کشت سابرو دکستروز آگار

ساختار محیط کشت سابورا دکستروز آگار (Sabouraud Dextrose Agar) از ترکیب مواد مختلفی تشکیل شده است که شرایط مناسبی را برای رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها در آزمایشگاه فراهم می‌کند. ترکیب اصلی این محیط شامل موارد زیر است:

دکستروز (Dextrose): دکستروز یک قند ساده (گلوکز) است که به عنوان منبع اصلی انرژی برای میکروب‌ها و قارچ‌ها عمل می‌کند. این ماده به عنوان منبع کربن نیز برای سنتز مواد سلولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پپتون (Peptone): پپتون یک ترکیب پروتئینی هیدرولیز شده است که نیتروژن و مواد مغذی دیگر را به میکروب‌ها فراهم می‌کند. این ماده به عنوان منبع اسیدهای آمینه و انواع نیتروژن برای رشد میکروب‌ها عمل می‌کند.

آگار (Agar): آگار یک ژل جامد است که به عنوان ماده ژل‌زنی در محیط کشت عمل می‌کند. آگار از آب به عنوان محیط حمل و نقل برای مواد مغذی به میکروب‌ها استفاده می‌شود. این ماده باعث ایجاد یک سطح جامد و پایدار در محیط کشت می‌شود که میکروب‌ها بر روی آن می‌رویند. محیط کشت سابرو دکستروز آگار

ترکیبات معدنی: برخی ترکیبات معدنی مانند سولفات مگنزیم (MgSO4) و سولفات پتاسیم (K2SO4) به عنوان منابع معدنی برای رشد میکروب‌ها در محیط کشت سابورا دکستروز آگار اضافه می‌شوند.

تنظیم کننده pH: برای تنظیم pH محیط کشت به عنوان یک پارامتر مهم در رشد میکروب‌ها، ترکیباتی مانند فسفات دی پتاسیم (KH2PO4) و فسفات مونو پتاسیم (KH2PO4) به محیط اضافه می‌شوند. محیط کشت سابرو دکستروز آگار

محیط کشت سابورا دکستروز آگار به عنوان یک محیط کشت تغذیه‌ای با ترکیب مواد مناسب برای رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. این محیط کشت به عنوان محیط عمومی مورد استفاده در تشخیص و شناسایی میکروب‌ها و قارچ‌ها، در مطالعات میکروبیولوژیکی، و در تست‌های حساسیت به داروهای ضد میکروبی مفید است.

 • دکستروز:        40G/L
 • پپتون:             10G/L
 • آگار:               20G/L

ترکیب اصلی محیط کشت سابرو دکستروز آگار عبارت است از:

دکستروز (Dextrose): دکستروز یک نوع قند ساده (گلوکز) است که به عنوان منبع اصلی انرژی برای میکروب‌ها و قارچ‌ها در این محیط عمل می‌کند. دکستروز به عنوان یک منبع کربن نیز در تشکیل ساختارهای مختلف سلولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پپتون (Peptone): پپتون یک ترکیب پروتئینی هیدرولیز شده است که نیتروژن و مواد مغذی دیگر را فراهم می‌کند و به عنوان منبع اسید آمینه برای میکروب‌ها عمل می‌کند. محیط کشت سابرو دکستروز آگار

آگار (Agar): آگار یک ژل جامد است که به عنوان ماده ژل‌زنی در محیط کشت عمل می‌کند و از آب به عنوان محیط حمل و نقل برای مواد مغذی به میکروب‌ها استفاده می‌شود. آگار باعث ایجاد یک سطح جامد و پایدار در محیط کشت می‌شود که میکروب‌ها روی آن می‌رویند. محیط کشت سابرو دکستروز آگار

محیط کشت سابرو دکستروز آگار به عنوان یک محیط عمومی استفاده می‌شود و برای رشد و کشت انواع مختلفی از میکروب‌ها و قارچ‌ها، از جمله کاندیدا (Candida) و جنس‌های دیگری که در آزمایش‌های میکروبیولوژیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مناسب است. این محیط کشت به عنوان ابزاری مفید برای تشخیص و تعیین نوع میکروب‌ها و بررسی حساسیت آن‌ها به داروهای آنتی‌بیوتیکی نیز به کار می‌رود. محیط کشت سابرو دکستروز آگار

محدودیت ها

عدم رشدقارچ های رشته ای آنتی بیوتیک، بهمراه محیط منجربه مهار رشدقارچ های بیماری زا می شود. گرم کردن بیش ازحد محیط با PH  اسیدی منجربه تغییر شکل ظاهری محیط شده و محیط مایع ایجاد می شود. برای بدست آوردن اطلاعات کافی در مورد ماده فوق و سایر محیط کشت های سلولی و میکروبی شرکت مرک Merck  با شرکت دانش پژوهان شیمی تماس بگیرید.

کاربرد محیط SDA با آنتی بیوتیک

محیط کشت سابورا دکستروز آگار (Sabouraud Dextrose Agar) یک محیط کشت بیوشیمیایی است که به عنوان یکی از محیط‌های عمومی در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی و بیوشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محیط کشت دارای کاربردهای متعددی در مطالعات میکروبیولوژی و بیوشیمی دارد:

 • کشت و شناسایی قارچ‌ها: محیط کشت سابورا دکستروز آگار به عنوان یک محیط انتخابی برای کشت و شناسایی قارچ‌ها، به ویژه گونه‌های Candida و Aspergillus، استفاده می‌شود. این محیط کشت با ترکیب دکستروز و پپتون به عنوان منابع انرژی و نیتروژن مناسب برای رشد قارچ‌ها خدمت می‌کند.
 • تعیین حساسیت آنتی‌فانگال: از محیط کشت سابورا دکستروز آگار به عنوان محیط آزمایشی برای تعیین حساسیت قارچ‌ها نسبت به داروهای ضد قارچ (آنتی‌فانگال) استفاده می‌شود. با کشت قارچ‌ها در این محیط و اعمال داروهای مختلف، می‌توان تعیین کرد که کدام داروها می‌توانند درمانی مؤثر برای عفونت‌های قارچی باشند.
 • کشت میکروب‌های عامل بیماری: محیط کشت سابورا دکستروز آگار برای کشت و شناسایی میکروب‌های عامل بیماری‌های پوستی مانند جوش‌های پوستی و عفونت‌های قارچی استفاده می‌شود. این محیط کشت به عنوان یک محیط انتخابی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کشت و شناسایی مخمرها: سابورا دکستروز آگار به عنوان یک محیط کشت مناسب برای مخمرها (مخمرهای مفید و مخمرهای مضر) استفاده می‌شود. این محیط کشت به عنوان یک محیط انتخابی برای جداسازی و شناسایی مخمرها در آزمایشگاه‌های مختلف به کار می‌رود.
 • کشت انواع عفونت‌های پوستی و زخمی: محیط کشت سابورا دکستروز آگار به عنوان یک محیط مناسب برای کشت انواع عفونت‌های پوستی و زخمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محیط کشت به عنوان یک ابزار ارزیابی و تشخیصی در پزشکی و میکروبیولوژی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. محیط کشت سابرو دکستروز آگار

این ماده به همراه آنتی بیوتیک هایی مانند کلرامفنیکول، جنتامایسین، تتراسایکلین، سیکلوهگزامید، پنی سیلین، استرپتومایسین، و نئومایسین به عنوان عامل انتخابی برای مهار رشد باکتری ها و جداسازی قارچها و مخمرها می باشد.

خرید و فروش اتانول آزمایشگاهی

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده اتانول آزمایشگاهی با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. محیط کشت سابرو دکستروز آگار

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

ترکیبات سازنده 

SDA هضم آنزیمی کازئین وبافت های حیوانی، منبع مغذی از اسیدهای آمینه ونیتروژن برای رشدقارچ ها و مخمرها است. دکستروز کربوهیدرات قابل تخمیر درغلظت بالا، به عنوان منبع کربن و انرژی و آگار نیز عامل جامد کننده آن می باشد. افزودن، آنتی بیوتیک هایی مانند کلرامفنیکول و جنتامایسین سبب مهار رشد طیف وسیعی از باکتری های گرم مثبت و منفی می شود. آنتی بیوتیک جنتامایسین بیشتر برای جلوگیری ازرشدباکتری های گرم منفی به کار می رود.

قیمت – فروش محیط کشت سابرو دکستروز آگار

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان موادشیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی بخصوص  سابرو دکستروز آگارمی باشد. شما می توانید جهت خرید -فروش سابرو دکستروز آگار محیط کشت و استعلام قیمت با تلفن های مستقیم بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان فروش در ارتباط باشید، یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول و مقدار نیاز خود را ارسال، تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. جهت محصولات بیشتر و استعلام سریع قیمت انواع محیط کشت، میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت، با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)