دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار

محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار (Xylose Lysine Deoxycholate Agar) یا به اختصار XLD یک محیط انتخابی برای کشت و شناسایی باکتری‌های مسیرهای گوارشی، به ویژه سلمونلاها و شیگلاها می‌باشد.

شرکت دانش پژوهان شیمی واردکننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

در زیر به برخی اطلاعات درباره این محیط کشت اشاره شده است: محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار

۱. ترکیب محیط: گزیلوز: به عنوان منبع کربوهیدرات در محیط وجود دارد.
لیزین: به عنوان انتخاب‌گر نمو باکتری‌هایی که قابلیت تجزیه لیزین را دارند.
دزوکسی کولات: به عنوان مهارکننده رشد برای باکتری‌های گرم‌مثبت و تشویق‌کننده رشد برای باکتری‌های گرم‌منفی.

۲. نقشهای مختلف محیط: شناسایی سلمونلاها: باکتری‌های سلمونلا می‌توانند در محیط XLD با رنگهای خاص (قرمز یا صورتی) ظاهر شوند، که این خصوصیت به تفکیک آنها از باکتری‌های دیگر کمک می‌کند.
شناسایی شیگلاها: باکتری‌های شیگلا در محیط XLD به صورت غیررنگ ظاهر می‌شوند.

۳. استفاده در آزمایشگاه: محیط کشت XLD معمولاً در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی به منظور شناسایی و جداسازی باکتری‌های مسیرهای گوارشی استفاده می‌شود.
این محیط معمولاً در آزمون‌های پردازش نمونه‌های مدفون از مدفوع، آب مشروب، و مواد غذایی به کار می‌رود.
محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار یک ابزار مهم در تشخیص سلمونلا و شیگلا در محیط‌های مختلف می‌باشد و به عنوان یک محیط انتخابی ارزشمند در زمینه تحقیقات میکروبیولوژیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار

محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگارXLD کد 105287 محیطی است انتخابی که از آن برای جداسازی گونه های Shigella و سایر باکتری های پاتوژن روده ای بکار می رود. محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار

کلی فرم ها و دیگر باکتری هایی که قادر به تخمیر یک یا هر دو قند موجود در محیط باشند، کلنی هایی به رنگ زرد پدید می آورند. (اسید) تخمیر کننده های گزیلوز که لاکتوز و سوکروز منفی هستند مانند Proteus mirabilis واکنش اسیدی خفیفی (نارنجی-کهربایی) ایجاد می کنند. گونه ها Shigella که عمومه هیچیک از این قندها را تخمیر نمی کنند، سرتاسر محیط لوله را به حالت قلیایی (قرمزتیره) در می آورند.

گونه های Salmonella اگر چه معمولا گزیلوز مثبت هستند، ولی به واسطه برتری داشتن دکر بوکسیلاسیون لیزین بر اسیدیته تخمیر گزیلوز،محیط کاملا به رنگ قرمز (قلیایی) در می آید. محیط گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار

کلنی های همه باکتری هایی که H2S تولید می کنند، بدون توجه به اسیدیته، مرکزی سیاه دارند.

مشخصات محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار

 • کد: 105287
 • نام ماده: محیط گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار
 • نام لاتین: XLD (Xylose Lysine Deoxycholate) agar
 • مترادف: Xylose lysine deoxycholate agar
 • ph Value: 7.2 – 7.6 (55 g/l, H₂O, 25 °C)
 • Solubility: 55 g/l

کاربرد محیط کشت زایلوز لیزین دئوکسی کولات آگار

محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار (XLD) در آزمایشات میکروبیولوژیک، به ویژه در شناسایی و جداسازی باکتری‌های مسیرهای گوارشی، اهمیت بسیاری دارد. کاربردهای اصلی این محیط کشت به شرح زیر است:

 1. شناسایی سلمونلاها: XLD یک محیط انتخابی است که قابلیت شناسایی باکتری‌های سلمونلا را فراهم می‌کند. باکتری‌های سلمونلا توانایی تجزیه لیزین و تجزیه گلوکز را دارند و در محیط XLD با ایجاد کلنونی‌های قرمز یا صورتی به خوبی تشخیص داده می‌شوند. محیط گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار
 2. تمایز شیگلاها: XLD به خوبی باکتری‌های شیگلا را از سایر باکتری‌ها تمیز کرده و از طریق تغییرات رنگ محیط این تفکیک را ممکن می‌سازد. شیگلاها در این محیط غیررنگ ظاهر می‌شوند.
 3. تشخیص برخی از باکتری‌های مسیرهای گوارشی: XLD می‌تواند در تشخیص برخی از باکتری‌های مسیرهای گوارشی کمک کند و تفکیک آنها را با توجه به خصوصیات بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی انجام دهد.
 4. تعیین توانایی تجزیه مواد: از این محیط برای ارزیابی توانایی باکتری‌ها در تجزیه و هضم مواد غذایی مختلف استفاده می‌شود. محیط گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار
 5. استفاده در مطالعات بیوشیمیایی: از XLD به عنوان یک ابزار در مطالعات بیوشیمیایی جهت شناسایی و مطالعه ویژگی‌های باکتری‌ها استفاده می‌شود. محیط گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار
  با توجه به خصوصیات خاص این محیط کشت، این محیط به عنوان یک ابزار مؤثر در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی برای تشخیص و جداسازی باکتری‌های مسیرهای گوارشی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خرید محیط کشت زایلوز لیزین دئوکسی کولات آگار

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک آلمان و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده های با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. 

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

اقدامات بیوشیمی محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار

اقدامات بیوشیمیایی در مورد محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار (XLD) در شناسایی باکتری‌های مسیرهای گوارشی از جمله سلمونلاها و شیگلاها عبارتند از: محیط  گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار

 • تجزیه لیزین (Lysine Decarboxylation): باکتری‌هایی که قابلیت تجزیه لیزین را دارند، این فرآیند را در محیط XLD انجام می‌دهند. این تجزیه باعث ایجاد قلیان و افزایش pH محیط می‌شود و باعث تغییر رنگ محیط می‌گردد.
 • تجزیه گلوکز (Glucose Fermentation): تعدادی از باکتری‌ها قادر به تجزیه گلوکز هستند و این فرآیند نیز تغییر رنگ محیط را تحت تأثیر قرار می‌دهد. محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار
 • تأثیر دزوکسی کولات (Deoxycholate): حضور دزوکسی کولات باعث مهار رشد باکتری‌های گرم‌مثبت و تشویق رشد باکتری‌های گرم‌منفی می‌شود. محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار
 • استفاده از راکتان‌های انتخابی: محیط XLD حاوی راکتان‌های انتخابی برای تشخیص و تمایز سلمونلاها و شیگلاها است. این راکتان‌ها با تولید رنگهای خاص (قرمز یا صورتی) در معرض نور آگار تشخیص داده می‌شوند.
 • شناسایی تشکیل سولفید هیدروژن (Hydrogen Sulfide Production): تشکیل سولفید هیدروژن توسط برخی باکتری‌ها نیز در این محیط قابل شناسایی است. محیط گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار

با استفاده از این اقدامات بیوشیمیایی و تغییرات رنگی که در محیط XLD رخ می‌دهد، می‌توان با دقت باکتری‌های مختلف را از یکدیگر تمیز کرده و به خصوص باکتری‌های مسیرهای گوارشی را تشخیص داد.

دراین بخش شما را با چند محیط کشت آشنا میکنیم

 • محیط کشت اتیل لورات مرک آلمان کد: 805334
 • محیط کشت رزبنگال مرک آلمان کد: 100467
 • محیط کشت دیکلوران رز بنگال مرک آلمان کد: 100466
 • محیط کشت تریپتیک سوی براث مرک آلمان کد: 100550
 • محیط کشت Listeria agar (base) acc. OTTAVIANI and AGOSTI مرک آلمان کد: 100427
 • محیط کشت دیکلوران گلیسرول آگار مرک آلمان کد: 100465
 • محیط کشت MRVP براث مرک آلمان کد: 105712
 • محیط کشت پپتون واتر مرک آلمان کد: 107228
 • محیط کشت شوگر آیرون آگار مرک آلمان کد: 103915

ویژگی های محیط کشت زایلوز لیزین دئوکسی کولات آگار

ویژگی‌های محیط کشت XYLOSE LYSINE DEOXYCHOLATE AGAR (XLD Agar) عبارتند از:

 1. انتخابیت: این محیط کشت برای جداسازی و شناسایی باکتری‌هایی مانند سالمونلا و شیگلا مناسب است.
 2. حساسیت به pH: pH این محیط کشت در حدود ۷.۴-۷.۶ قرار دارد که مناسب برای رشد باکتری‌های هدف می‌باشد.
 3. حضور عوامل مختلف: حاوی موادی مانند اگار، دی‌اکسیکلات سدیم، لیزین، دکستروز، و کلرید سدیم می‌باشد که باعث ارتقای فعالیت میکروبی و شناسایی مناسب باکتری‌ها می‌شود.
 4. رنگ زرد: باکتری‌هایی که قادر به فرماندهی گلوکز هستند روی این محیط باعث تولید اسیدهای جزئی می‌شوند که باعث تغییر رنگ محیط به زرد می‌شود.
 5. تشکیل کلنی‌های سیاه: باکتری‌هایی که نتوانند گلوکز را فرماندهی کنند و ترشح شوره تابشی (H2S) داشته باشند روی این محیط باعث تشکیل کلنی‌های سیاه می‌شوند.
 6. قابلیت تفکیک: باکتری‌هایی که قادر به تولید H2S هستند روی این محیط کلنی‌های سیاه می‌سازند که به راحتی قابل تفکیک از کلنی‌های دیگر می‌باشند.
 7. استفاده در آزمایش‌های کلینیکی: XLD Agar به عنوان یک محیط انتخابی در آزمایش‌های کلینیکی برای تشخیص و شناسایی باکتری‌هایی که عوامل بیماری‌زا می‌باشند استفاده می‌شود. محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگار

فروش محیط کشت زایلوز لیزین دئوکسی کولات آگار

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات محیط کشت گزیلوزلیزین دروکسی کولات آگارXLD کد 105287 (مرک آلمان) می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت محیط کشت گزیلوزلیزین دزوکسی کولات آگارXLD کد 105287 میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)