دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

محیط کشت BHl

محیط کشت BHl یا Brain Heart Infusion (BHI) agar یک محیط غنی برای رشد میکروارگانیسم‌ها در آزمایشگاه‌ها و صنایع مختلف است. این محیط حاوی پپتون گوشتی، گلوکز، و اجزاء غنی‌کننده دیگر است که شرایط مثالی برای تغذیه و رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند. ترکیب مناسب این محیط باعث فعالیت بیوشیمیایی و متابولیسم سلولی میکروارگانیسم‌ها می‌شود.

انفوزیون قلب مغز (BHI) آگار یک محیط غنی است که برای کشت و نگهداری گونه‌های مختلف باکتری، قارچ، و میکروارگانیسم‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محیط در تحقیقات بیوشیمیایی و آزمایشات میکروبیولوژیکی به کار می‌رود و تأثیرات متعددی بر روی رشد و عملکرد میکروارگانیسم‌ها دارد. به دلیل ویژگی‌های خاص خود، BHI ابزار اساسی در زمینه‌های تحقیقاتی و صنعتی مختلف می‌باشد.

شرکت دانش پژوهان شیمی واردکننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. محیط کشت BHl  یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

محیط کشت BHl

محیط کشت BHI یک محیط غنی شده است که به منظور کشت و نگهداری باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها در آزمایشگاه‌ها و صنایع مختلف به کار می‌رود. این محیط با نام “Brain Heart Infusion” شناخته می‌شود. در زیر یک توضیح کلی در مورد محیط کشت BHI آورده شده است: محیط کشت BHl

ترکیب

محیط پایه: محیط کشت BHI شامل عناصر پایه‌ای مانند پپتون گوشتی، خمیرهای گوجه، گوشت گاو، و اندکی نمک است. این عناصر به عنوان منابع غذایی برای رشد باکتری‌ها عمل می‌کنند.
محیط غنی‌سازی: برخی از نسخه‌های BHI ممکن است محتوای غنی‌سازی داشته باشند که می‌تواند شامل گلوکز، استخراج مایع مغز مرغ، و اجزای دیگر باشد. محیط کشت BHl

کاربردها

کشت باکتری: BHI برای کشت و آزمایش باکتری‌ها مانند استافیلوکوک، استرپتوکوک، لیستریا، و دیگر گونه‌های باکتری استفاده می‌شود.
آزمایش‌های میکروبیولوژی: این محیط در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی برای انجام آزمایش‌های مرتبط با رشد و انتقال میکروارگانیسم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. محیط کشت BHl

ویژگی‌ها

غنی‌سازی: BHI به عنوان یک محیط غنی شده شناخته می‌شود که برای ایجاد یک محیط غنی از مواد تغذیه برای باکتری‌ها طراحی شده است.
قابل استفاده برای انواع باکتری: این محیط به دلیل ترکیبات غنی و تغذیه‌ای که ارائه می‌دهد، برای رشد و کشت انواع مختلف باکتری‌ها مناسب است.
BHI به عنوان یکی از محیط‌های کشت متداول در زمینه‌های مختلف به‌کار می‌رود و در تحقیقات میکروبیولوژی و زیست‌شناسی مولکولی اهمیت دارد. محیط کشت BHl

آشنایی بیشتر با محیط کشت BHl

محیط کشتBHl یک محیط رشد غنی یافته برای رشد و جداسازی میکروارگانیسم های سخت رشد است. اغلب درتست های ایمنی موادغذایی، آب و حساسیت به آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. این محیط کشت برای رشد و پرورش طیف گسترده ای از میکروارگانیسم های سخت رشد و آسان رشد ازجمله باکتری های هوازی و بی هوازی، مخمر و از نمونه های بالینی و غیربالینی استفاده می شود. محیط کشت BHl برای کشت استرپتوکوکی، پنوموکوکی و مننژوکوکی(streptococci,pneumococci and meningococci) به کارمی رود.

محیط کشت اولیه توسط Rosenow (روزنو) درسال 1919 معرفی شد سپس با اضافه کردن بافت مغز گوساله به مایع دکستروز محیط کشت مناسب برای رشد استرپتوکوک ها فراهم کرد و نوع اصلاح یافته آن در سال 1923 توسط راسل هادن (Russell Haden) زمانیکه بر روی پاتوژن های دندانی کار می کردند ارایه شد. در محیط فوق از بافت مغز و قلب خوک به جای بافت مغز گوساله استفاده کردند و در این محیط اصلاح یافته دی سدیم فسفات، جایگزین کربنات کلسیم شده است.

download 2 6

اجزای تشکیل دهنده محیط کشت BHl

در این محیط پروتئین پپتون به عنوان منبع کربن، نیتروژن، فاکتورهای رشد اسیدهای آمینه و ویتامین ها برای رشد است. دی سدیم فسفات باعث حفظ عملکرد بافر و کلرید سدیم تعادل اسمزی محیط را حفظ می کند.

 • calf brain infusion, from (تزرق مغز گاو)
 • Beef heart, infusion from (مغز گوسفند)
 • Proteose peptone (هضم آنزیمی پروتیین)
 • Dextrose (دکستروز)
 • Sodium chloride (کلرید سدیم)
 • Disodium phosphate (دی سدیم فسفات)

اضافه کردن خون دفیبرینه گوسفند و عوامل ضد میکروبی محیط کشت انتخابی را برای جداسازی قارچ های بیماری زا از نمونه هایی که به شدت با باکتری ها و قارچ های ساپروفیت آلوده هستند فراهم می کند.

کاربرد نمونه های اصلاح یافته BHl

برای بدست آوردن اطلاعات کافی در مورد محیط کشت 500 گرمی فوق و سایر محیط کشت های سلولی و میکروبی به سایت مرک (Merck) یا شرکت دانش پژوهان شیمی مراجعه فرمائید. شرکت دانش پژوهان شیمی علاوه بر مواد شیمیایی، ارائه دهنده انواع تجهیزات آزمایشگاهی با بیشترین کیفیت و بالاترین کیفیت است.

download 3 6

اقدامات بیوشیمی محیط کشت BHl

اقدامات بیوشیمیایی در مورد محیط کشت BHI یا Brain Heart Infusion مهمترین تأثیرات این محیط بر روی رشد و رفتار میکروارگانیسم‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند. در زیر به برخی از اقدامات بیوشیمیایی مرتبط با محیط کشت BHI اشاره شده است:

 • تعامل با سلول‌ها: محیط BHI شامل مواد غذایی اساسی برای رشد باکتری‌ها می‌باشد. تعدادی از اجزا مانند پپتون گوشتی و گلوکز به عنوان منابع غذایی مورد توجه هستند. تحقیقات بیوشیمیایی بر روی تعاملات مولکولی با سطوح سلولی و بازهای تغذیه‌ای باعث بهترین شرایط رشد میکروارگانیسم‌ها می‌شود.
 • پروتئین‌ها و آنزیم‌ها: مواد غذایی موجود در BHI شامل پروتئین‌ها و آنزیم‌ها است که در فرآیندهای بیوشیمیایی سلولی نقش دارند. این شامل آمینو اسیدها، پپتون‌ها، و دیگر ترکیبات غنی‌سازی کننده ایجاد کننده انرژی برای میکروارگانیسم‌ها می‌شود.
 • تأثیر بر روی مسیرهای متابولیک: ترکیبات موجود در BHI ممکن است بر روی مسیرهای متابولیک سلول‌ها تأثیر بگذارد و در فرآیندهای تجزیه و ساخت مولکول‌های مختلف شرکت کند. این اقدامات به درک عمیق‌تر از فعالیت سلولی و تنظیم متابولیسم کمک می‌کنند.
 • تعامل با گونه‌های میکروبی مختلف: تحقیقات در زمینه تعاملات بیوشیمیایی BHI با گونه‌های میکروبی مختلف به درک بهتر از رفتار و تأثیرات مختلف باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها منجر می‌شود.
 • تأثیر بر روی مولکول‌های بیولوژیکی: محیط کشت BHI به عنوان یک محیط غنی می‌تواند تأثیرات مختلفی بر روی مولکول‌های بیولوژیکی مانند DNA، RNA، پروتئین‌ها، و لیپیدها داشته باشد. این تأثیرات در تحقیقات بیوشیمیایی مورد مطالعه قرار می‌گیرند.
  تحقیقات بیشتر در حوزه بیوشیمیایی محیط کشت BHI ممکن است به نتایج جدید و درک بهتر از تأثیرات این محیط بر روی رشد و فعالیت میکروارگانیسم‌ها منجر شود.
قیمت – فروش محیط کشت BHl

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی بخصوص محیط کشت BHl می باشد.

شما می توانید جهت خرید –فروش محیط کشت BHI و استعلام قیمت با تلفن های مستقیم بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان فروش در ارتباط باشید، یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول و مقدار نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت محیط کشت میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)