دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

نرمال بوتانول

نرمال بوتانول یا متیل بوتیل کتون (به انگلیسی: n-Butanol یا normal butanol) یک الکل چهار کربنی با فرمول شیمیایی C4H9OH است. این ماده به عنوان یک حلال گسترده استفاده می‌شود و در صنایع مختلف از جمله صنایع رنگ و رزین، صنایع شیمیایی، صنایع نفت و گاز، و صنایع خوراکی استفاده می‌شود. همچنین به عنوان مواد اولیه برای تولید مواد شیمیایی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت دانش پژوهان شیمی واردکننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. جهت خرید نرمال بوتانول می توانید با همکاران این مجموعه تماس حاصل نمائید.

نرمال بوتانول

نرمال بوتانول یک نوع الکل است که همچنین به نام n-بوتانول یا n-بوتیل الکل نیز شناخته می‌شود. این ترکیب شیمیایی از چهار اتم کربن، ده اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده است. نرمال بوتانول معمولاً به عنوان حلال در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین می‌تواند به عنوان ماده اولیه در ساخت مواد شیمیایی دیگر مورد استفاده قرار گیرد. این ترکیب از دید ساختاری دارای یک گروه هیدروکسیل (-OH) است که آن را به عنوان یک الکل شناخته می‌شود.

مشخصات ماده

نام ماده : 1-بوتانول – نرمال بوتانول، – بوتیل الکل

نام انگلیسی : n-butanol , 1-Butanol

فرمول شیمیایی : CH3(CH2)3OH

Cas number: 71-36-3

 

images 3 6

نرمال بوتانول چیست ؟

نرمال بوتانول نوعی الکل است که از طریق فرایند های پتروشیمی تولید می شود، اما می توان آن را مانند اتانول، از طریق تخمیر قندهای حاصل از ذرت و محصولات کشاورزی نیز تولید کرد. nبوتانول الکلی چهار کربنه است n-butanol عمدتا به عنوان یک ماده شیمیایی فروخته می شود. شایان ذکر است که دو نوع بوتانول وجود دارد: نرمال بوتانول و ایزو بوتانول. در حالی که این دو مولکول دارای ویژگی های مشابه هستند، ولی کاربرد آنها به طور چشمگیری متفاوت است.

این ماده یک به لحاظ کاربرد با بیش از 8 میلیارد پوند تقاضای سالانه در عرصه ی جهانی برتر است، درحالی که ایزو بوتانول به عنوان یک ماده شیمیایی کاربردهای بسیار محدودی دارد و تقاضای آن حدود 800 میلیون پوند است. نرمال بوتانول، یک ماده شیمیایی با نقش تعیین کننده است که در کاربردهای زیاد دارای ارزش بالا در طیف وسیعی از بازارهای مصرفی و صنعتی استفاده می شود.

تاریخچه ی تولید نرمال بوتانول

تا اواسط دهه 1940، نرمال بوتانول، عمدتا از طریق فرایند تخمیر با استفاده از فرایندی به نام ABE به مسیله ی باکتری کلستریدیا تولیدشد. فرایند ABE در انگلستان در سال 1912 برای تولید استون توسعه یافت. از استون برای ساخت جنگ افزارها در طول جنگ جهانی اول استفاده شد. در سال 1927، فرایند ABE برای تولید نرمال بوتانول، به کار برده شد تا رنگ اتومبیل برای صنعت خودرو سازی تولید کند.

با دسترس بودن نفت ارزان و معرفی فرایندهای پتروشیمی جدید، فرایند ABE به علت ارزان بودن فرایند های پتروشیمی، رها شد. بیوتکنولوژی مدرن و تکنولوژی تخمیر پیشرفته همه این پارامترها را تغییر داده است. با پیشرفت های علمی در میکروب شناسی و زیست شناسی و پیشرفت چشمگیر در تکنولوژی فرایندهای زیستی، فرایند ABE درحال حاضر به لحاظ اقتصادی معادل با فرایندهای پتروشیمی بسیار بزرگ تر به لحاظ حجم محصول است.

فرایند تولید

بوتانول

از دهه 1950، بیشتر نرمال بوتانول، در ایالات متحده به شکل صنعتی از سوخت های صنعتی تولید می شد. معمول ترین فرایند تولید با پروپن آغاز می شود که از طریق یک واکنش هیدروفرمیلسیون (فراینداکسو) به بوتانول تبدیل می شود. بوتانول در حضور یک کاتالیزور همگن برپایه ی رودیوم شبیه به کاتالیزور Wilkinson پس از هیدروژنه شدن به نرمال بوتانول، تبدیل می شود. نرمال بوتانول همچنین می تواند توسط تخمیر زیست توده توسط باکتری کلاستریدیوم تولید شود.

کاربردهای نرمال بوتانول 

کاربردهای صنعتی

نرمال بوتانول، یک واسطه برای تولید بوتیل اکریلات، بوتیل استات، دی بوتیل فتالات، دی بوتیل سباسات و دیگر بوتیل استرها، بوتیل اترها از قبیل اتیلن گلیکول مونو بوتیل اتر، دی و تری اتیلن گلیکول مونو بوتیل اتر و استات های بوتیل اتر است. سایر کاربردهای صنعتی این ماده شامل تولید داروها، پلیمرها، پیروکسیلین پلاستیک ها، علف کش ها، رنگ های چاپ و بوتل زانتان است. همچنین در تولید رزین های اوره فرمالدئید و ملامین فرمالدئید به عنوان یک رقیق کننده/ واکنش دهنده مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده به عنوان یک حلال برای طیف گسترده ای از فرایندهای شیمیایی و نساجی، و نیز در سنتز آلی و همچنین به عنوان یک ماده شیمیایی واسطه به کار می رود. همچنین به عنوان یک رقیق کننده رنگ و یک حلال در سایر کاربردهای پوشش دهی استفاده می شود. خواصی که باعث استفاده از آن به عنوان یک حلال شده است تبخیر نسبتا آهسته آن است و همچنین به عنوان یک جزء تشکیل دهنده ی روغن ترمز استفاده می شود.

در سنتز 2- بوتوکسی اتانول اسفاده می شود. یک کاربرد وسیع دیگر نرمال بوتانول، استفاده از آن به عنوان یک واکنش دهنده با اکریلیک اسید برای تولید بوتیل اکریلات است. همچنین به عنوان پایه ای برای عطر استفاده می شود، اما به تنهایی دارای بوی الکل است.

دیگرکاربردها

این ماده به عنوان یک جزء عطر و نیز به عنوان یک حلال برای استخراج روغن های مخصوص استفاده می شود. همچنین به عنوان یک عامل جداکننده در تولید آنتی بیوتیک ها، هورمون ها و ویتامین ها استفاده می شود؛ حلال رنگ، پوشش، رزین های طبیعی، لثه، رزین های مصنوعی، رنگ ها، پودر آلکالوئیدها از دیگر کاربردهای این ماده است. این ماده به عنوان یک جایگزین برای سوخت دیزل و بنزین پیشنهاد شده است.

این محصول در مقادیر کم تقریبا در همه فرایندهای تخمیر تولید می شود، اما باکتری گونه کلاستریدیا بازده تولید بوتانول بسیار افزایش می دهد و در حال حاضر تحقیقات بسیاری در جهت افزایش تولید بایو بوتانول از زیست توده در حال انجام است.

نرمال بوتانول، به عنوان یک سوخت بیولوژیکی بالقوه (سوخت بوتانول) محسوب می شود. نرمال بوتانول با 85% قدرت نامی می تواند در خودروهای طراحی شده برای بنزین بدون نیاز به تغییر موتور استفاده شود و انرژی بیشتری را در حجم معینی نسبت به در اختیار قرار می دهد، این انرژی تقریبا با انرژی تولید شده از بنزین برابری می کند. این ماده همچنین می تواند به سوخت دیزل برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اضافه شود.

انبار داری و حمل و نقل

عمده فروشان نرمال بوتانول یک فضای ذخیره سازی بزرگ برای نگهداری این محصول پتروشیمیایی دارند. ذخیره سازی این ماده به طور معمول در یک محیط خنک و دارای تهویه مناسب برای جلوگیری از تجمع مواد اکسید کننده است. نرمال بوتانول باید از نور مستقیم، گرما و شعله های روباز محافظت شود. حلال های nبوتانول باید در ظروف حاوی شیر تخلیه مانند مخازن ساخته شده از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا فولاد کربن ذخیره شوند.

خطرات برای انسان و محیط زیست

n-Butanol به راحتی از طریق روده و ریه ها و همچنین تا حدودی از طریق پوست جذب می شود. استفاده از n-Butanol به همراه اکثر حلال های آلی معمول است. لذا باید از خطرات آن به خوبی آگاه بود. تماس مکرر این ماده با پوست می تواند باعث تحریک شود. حساسیت پوستی برای افراد در معرض این ماده مشاهده نشده است. تحریک مسیرهای تنفسی فقط در غلظت های بسیار بالا بیش از 2400 قسمت در میلیو رخ می دهد.

نرمال بوتانول بادمای فلش 35 درجه سانتیگراد، دارای خطر آتش سوزی متوسط است، این ماده نسبت به نفت سفید یا سوخت دیزلی قابلیت اشتعال بیشتری دارد اما کمتر از سایر حلال های آلی معمولی قابل اشتعال است. نرمال بوتانول دارای اثرات کمتری بر مهره داران و بی مهرگان آبزی است. این ماده به سرعت در آب حل می شود، (هرچند حدود 83% از این ماده در تماس با هوا با نیمه عمر 1.2 تا 2.3 روز تخریب شده است). این ماده پتانسیل کمی برای ماندگاری در محیط زیست دارد.

فروش نرمال بوتانول

فروش نرمال بوتانول

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (مرک آلمان) نرمال بوتانول می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم. جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت نرمال بوتانول میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)