دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

نیتریت سدیم Sodium nitrite

نیتریت سدیم Sodium nitrite، نمکی است که به عنوان افزودنی معمول در مواد غذایی به کار می‌رود. این ترکیب شیمیایی به فرمول NaNO2 دارای خصوصیات مهمی است که در صنایع مختلف به کار می‌رود. نیتریت سدیم به عنوان یک ماده افزودنی شیمیایی به مواد غذایی اضافه می‌شود، به ویژه در تولید محصولات گوشتی و چهارپایه‌ها برای حفظ رنگ، طعم و بافت گوشت و همچنین مقابله با رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها.

این ترکیب می‌تواند به عنوان یک ماده آنتی‌اکسیدانی و حفظ‌کننده ازدواجی در مواد غذایی عمل کند و از فساد زودرس آنها جلوگیری کند. با این حال، برای مصرف انسانی، باید دقت کامل و رعایت دستورالعمل‌های مرتبط با استفاده از نیتریت سدیم در مواد غذایی انجام شود تا مخاطرات مرتبط با مصرف بیش از حد آن مخفی نگردد.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی محصولات مرک آلمان و  سیگماآلدریچ است که نیتریت سدیم Sodium nitrite یکی از این موارد می باشد. این شرکت با ایجاد دفتر نمایندگی در کشور ترکیه واردات محصولات مرک و سیگماآلدریچ را میسر نموده تا بتواند مانع از ایجاد تحریم شده و محصولات شیمیایی را با انواع برندها به دست متقاضیان گرامی برساند.

نیتریت سدیم Sodium nitrite

نیتریت سدیم (Sodium nitrite) یک ترکیب شیمیایی است که به شکل جامد و پودری یا به شکل مایع با رنگ قرمز یا صورتی تا قرمز بنفش به صورت شیمیایی تولید می‌شود. فرمول شیمیایی این ترکیب NaNO2 می‌باشد. نیتریت سدیم معمولاً به عنوان یک ماده نگهدارنده و آنتی اکسیدان در محصولات گوشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به منظور جلوگیری از رشد باکتری‌ها و اکسیداسیون گوشت.

علاوه بر کاربردهای در صنعت مواد غذایی، نیتریت سدیم در برخی فرآیندهای شیمیایی و صنعتی دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربردهای دیگر این ترکیب می‌توان به تهیه مواد شیمیایی، رنگ‌سازی مواد غذایی، و استفاده در تحقیقات علمی اشاره کرد.

همچنین، نیتریت سدیم به عنوان یک ماده شیمیایی با اهمیت در زمینه‌های مختلف علمی شناخته می‌شود و در ترکیبات مختلفی استفاده می‌شود.

مشخصات ماده

  • نام: نیتریت سدیم
  • نام انگلیسی: Sodium nitrite
  • کد: 106537
  • فرمول شیمیایی: NaNO2
  • CAS Nmber: 7632-00-0

نیتریت سدیم چیست؟

نیتریت سدیم Sodium nitrite یک ترکیب معدنی بافرمول شیمیایی NaNO2 است. این ماده یک پودر کریستالی سفیدمایل به زرد است که کاملا محلول در آب است. نیتریت سدیم یک ماده ی واسطه ی بسیار مفید برای تولید انواع ترکیبات آلی مانند داروها، رنگ ها و آفت کش ها است، اما شهرت آن بیشتر به دلیل کاربرد آن به عنوان یک افزودنی به مواد غذایی (مانند گوشت فرآوری شده و (در بعضی از کشورها) در فرآورده های به دست آمده از ماهی ها) است.

440px Natriumnitrit

کاربردهای نیتریت سدیم 

شیمی صنعتی

کاربرد اصلی نیتریت سدیم Sodium nitrite برای تولید صنعتی ترکیبات آلی نیتروژن داراست. نیتریت سدیم یک عامل برای تبدیل آمین به ترکیبات دیازو است که مواد واسطه ی کلیدی بسیاری از رنگ ها هستند، مانند رنگ های دیازو، ترکیبات نیتروزو، نیز از نیتریت تولیدمی شوند. این مواد در صنعت لاستیک کاربرد دارند.

نیتریت سدیم همچنین دربسیاری از کاربردهای متالورژیکی برای فسفاته شدن ترکیبات استفاده می شود.

نیتریت سدیم به عنوان یک مهار کننده خوردگی بسیار موثر مورد استفاده است

به عنوان یک افزودنی در گریس های صنعتی کاربرد دارد.

صنایع دارویی

Sodium nitrite

نیتریت سدیم Sodium nitrite در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد، زیرا این ماده یک داروی موثر برای رفع مسمومیت ایجاد شده با سیانید است. از ترکیب نیتریت سدیم با تیو سولفات سدیم در کاربردهای دارویی استفاده می شود.

خرید و فروش نیتریت سدیم Sodium nitrite

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک و سیگماآلدریچ در ایران است، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده نیتریت سدیم Sodium nitrite با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

سدیم Sodium nitrite min 1
افزودنی های غذایی

ازلحاظ تاریخی، نمک برای افزایش ماندگاری گوشت استفاده شده است. نمک افزوده شده به گوشت برای افزایش ماندگاری آن معمولا به رنگ قهوه ای یا خاکستری بود. هنگامی که نیتریت سدیم Sodium nitrite و نمک به گوشت اضافه می شود، گوشت رنگ قرمز و سپس رنگ صورتی ایجاد می کند. گوشت های خشک شده مثل ژامبون، بیکن، هات داگ و بولونیا  از این ترکیب بهره می برند .

در اوایل دهه 1900 استفاده ا افزودنی ها بدون مجوز رایج بود. این امر منجر به بدست آمدن اطلاعات بیشتر پیرامون استفاده از نیتریت سدیم به عنوان یک افزودنی در مواد غذایی شد. استاندارد کردن مقدار نیتریت سدیم موجود در غذاها برای بهینه کردن این افزودنی مورد نیاز بود.توانایی نیتریت سدیم برای افزایش ماندگاری فراورده های گوشتی باعث شد تا بتوان فراورده های گوشتی را در مدت زیادی ذخیره سازی کرد.

این درجایی بود که رنگ و طعم مطلوب در فراورده های گوشتی بهبود یافته بود. دانشمندانی که در صنایع مربوط به فراورده های گوشتی مشغول به فعالیت بودند، این باور را داشتند که نیتریت سلامت مواد غذایی را بهبود می بخشد. تاثیر این ماده شیمیایی بر فراورده های گوشتی درقالب موضوعات زیر بررسی شده اند. نیتریت سدیم Sodium nitrite

رنگ و طعم

ظاهر و طعم گوشت جزء مهمی از قواعد فروش فراورده های حاصل از گوشت است. نیتریت سدیم عامل پدید آورنده ی رنگ قرمز (یا رنگ سایه صورتی ) مطلوب گوشت است. نیتریت بسیار کمی برای ایجاد این تغییر رنگ مورد نیاز است. گزارش شده است که برای ایجاد این تغییر رنگ مقدار نیتریت مورد نیاز بین 2 تا 14 قسمت در میلیون (PPm) است. با این حال، برای افزایش ماندگاری این تغییر رنگ، به مقادیر بسیار بالاتری از مقدار بیان شده نیاز است.

مکانیسم واکنش این تغییر رنگ، تشکیل عوامل نیتروسیلین ساز به وسیله ی نیتریت است.

این عوامل نیتروسیلین ساز دارای توانایی از بین بردن نیتریک اسیدها هستند.

نیتریت اکسیدها باعث تغییر رنگ گوشت می شوند.

مهار رشد میکروبی

نیتریت سدیم Sodium nitrite نقش مهمی در مهار رشد اسپورهای میکرو اورگانیسم کلوستریدیوم بوتولینوم در گوشت سرد دارد. مکانیسم این فعالیت ناشی از مهار عناصر آهن و گوگرد است. این عناصر برای متایولیسم انرژی میکرو ارگانیسم کلوستریدیوم بوتولینوم است. هرچند که نیتریت سدیم برای کنترل رشد سایر عوامل یا بیماری زا دارای اثرات متفاوت است. اگرچه نحوه ی مهار شدن میکرو ارگانیسم ها به وسیله ی نیتریت سدیم به خوبی شناخته نشده است، اما اثربخشی آن بستگی به عوامل متعددی از جمله میزان نیتریت باقی مانده، PHT غلت نمک، کنسانتره موجود در محصول و میزان آهن موجود در آن دارد.

مهار اکسیداسیون چربی موجود در فراورده های حاصل از گوشت

نیتریت سدیم Sodium nitrite همچنین قادر است تا سرعت اکسید شدن محصولات (لیپید موجود در محصولات ) را به مقدار قابل توجه کاهش دهد. اکسیداسیون لیپید به عنوان یکی از ذلایل اصلی کاهش کیفیت فراورده های حاصل از گوشت (رطوبت و طعم ناخوشایند) محسوب می شود. مکانیزم اثر نیتریت سدیم به عنوان یک آنتی اکسیدان است. نیتریت با پروتئین های هم و یون های فلزی واکنش داده و رادیکال های آزاد را با اکسید نیتریت (یکی از محصولات جانبی تولید شده)خنثی می کند.

نیتریت سدیم Sodium nitrite

فروش و قیمت نیتریت سدیم Sodium nitrite

شرکت دانش پژوهان شیمی ازجمله وارد کنندگان و فروشندگان نیتریت سدیم Sodium nitrite بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بخصوص فروش نیتریت سدیم تجربه بالایی دارد. شما عزیزان می توانید جهت تهیه این ماده باکیفیت و مناسب با کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید.

شما می توانید جهت استعلام سریع قیمت به دو روش ابتدا با کارشناسان فروش تماس گرفته یا از طریق کانال واتساپ نام محصول و مقدار آن را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

فرایند تولید نیتریت سدیم

تولید صنعتی نیتریت سدیم Sodium nitrite به وسیله ی یکی از دو فرایند، واکنش کاهش نمک های نیترات و یا اکسیداسیون اکسیدنیتروژن دارای درجات پایین تر انجام می شود. در یک روش ازنیترات سدیم ذوب شده به عنوان نمک کاهش یافته و از سرب به عنوان عامل اکسیدشونده استفاده می شود اما امروزه در یک روش مدرن تر از ضایعات آهن به عنوان عامل اکسید شونده برای انجام واکنش کاهش نیترات استفاده می شود.

یک روش معمول برای تولید سدیم نیترات استفاده از واکنش عمومی اکسید نیتروژن در محلول آبی قلیایی با افزودن یک کاتالیست است. شرایط واکنش بستگی دارد به اینکه از اکسید نیتروژن باچه مرتبه ی اکسید شدگی استفاده شود و همچنین به اینکه چه ماده ای اکسیدکننده است. نیتریت سدیم با کاهش نمک های نیترات نیز تولیدمی شود. این کاهش باقرار گرفتن نمک های نیترات درمعرض حرارت، نور، تابش، یونیزه، فلزات، هیدروژن و الکترولیت انجام می شود.

ساختار نیتریت سدیم Sodium nitrite

نیتریت سدیم (Sodium nitrite) یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaNO2 است. این ترکیب از دو عنصر شیمیایی، سدیم (Na) و نیتروژن دی‌اکسید (NO2) تشکیل شده است. دو اتم اکسیژن (O) به یک اتم نیتروژن (N) در مرکز متصل هستند و یک اتم سدیم (Na) به نیتروژن وصل شده است. این ترکیب به صورت بلورهای بی‌رنگ یا سفید ظاهر می‌شود و در شرایط معمولی به حالت جامد و پودری وجود دارد.

ساختار نیتریت سدیم نشان‌دهنده ترتیب اتم‌ها و اتصالات بین آنها در این ترکیب است و به شکل Na-N-O2 نمایش داده می‌شود. این ساختار نشان می‌دهد که اتم سدیم به یک اتم نیتروژن و دو اتم اکسیژن متصل است.

ایمنی کار با سدیم نیتریت

هرچند که این مواد شیمیایی باعث جلوگیری از رشد باکتریها می شود، اما می تواند درمقادیر زیاد برای حیوانات و انسان ها سمی باشد. LD50 نیتریت سدیم درموشهای صحرایی 180 میلی گرم در کیلو گرم و LDL انسانی آن 71 میلی گرم در کیلو گرم است، به این معنی است که اگر یک فرد 65 کیلو گرمی حدود 4.6 گرم از نیتریت سدیم مصرف کند باعث مرگ او خواهد شد. همچنین طبق مطالعات انجام شده مصرف این ماده در دراز مدت باعث ایجاد تومورهای سرطانی می شود.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)