همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد ۱۰۴۹۶۷

همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

سیانید-پتاسیم-کد-104967
۳
(۲)
 • همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد ۱۰۴۹۶۷ این ماده شیمیایی یکی از محصولات تولیدی کمپانی مرک آلمان می باشد. این محصول را می توانید از شرکت دانش پژوهان شیمی که وارد کننده تمامی محصولات این کمپانی است را تهیه نمایید. برای اطالاعات بیشتر می توانید با کارشناسان شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل فرمایید.

  سیانید پتاسیم مرک کد ۱۰۴۹۶۷ یا سیانور پتاسیم، یکی از نمک های سیانور است.که با نماد تجاری KCN شناخته می شود. این محصول ماده ای سفید رنگ و به شکل کریستالی و با بویی ملایم شبیه بادام تلخ است. مصارف این ماده در آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی و دارویی می باشد.

  مشخصات سیانید پتاسیم کد ۱۰۴۹۶۷

  مشخصات سیانید پتاسیم کد ۱۰۴۹۶ به شرح ذیل می باشد:

  • نام محصول : سیانید پتاسیم
  • نام لاتین : Potasssium cyanide
  • کد : ۱۰۴۹۶۷
  • CAS Number : 151-50-8
  • EC Number : 205-792-3
  • بسته بندی : ۱۰۰ گرمی – ۲۵۰ گرمی – ۱ کیلیویی
  • برند : مرک آلمان
  • دمای ذوب : ۶۳۴٫۵ درجه سانتیگراد
  • دمای جوش : ۱۶۲۵ درجه سانتیگراد
  • چگالی : ۱٫۵۲ گرم بر سانتی متر مکعب
  • حلال ها : آبف متانول، گلیسرول، فرم آمید، اتانول و هیدروکسیل آمین

  خواص شیمیایی ، فیزیکی و مشخصات ظاهری پتاسیم سیانید

  همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد ۱۰۴۹۶۷ را به طور مختصر شرح می دهیم : 

  • پودری سفید رنگ.،که بسیار جاذب رطوبت و هواست و اصطلاحاً ماده ای hygroscopic است.
  • دارای شکل کریستالی مولکولی مکعبی به شکل زیر می باشد.این ماده از نقطه جوش بالایی برخوردار است، در حدود ۱۶۲۵ درجه سانتیگراد اندازه گیری شده است.
  • نقطه ذوب این محصول در حدود ۶۳۴ درجه سانتیگراد ذکر شده است.
  • حلالیت این ماده در آب در حدود ۷۲ درصد.در دمای ۷۷ درجه سانتیگراد است. این در حالی است که حلالیت آن در حدود ۴٫۵۵ در ۱۰۰ گرم آمونیاک مایع، ۴٫۹۱ گرم در ۱۰۰ گرم .متانول و ۰٫۵۷ گرم در ۱۰۰ گرم اتانول اندازه گیری شده است.
  • چگالی این محصول در حدود ۱٫۵۲ در ۶۰٫۸ درجه فارنهایت تعیین شده است.
  • در مجاورت دی اکسید کربن و رطوبت و در هوا تجزیه می شود.
  • برای اینکه بتوانید اسیدی یا بازی بودن آن را بدانید،.باید گفت که دارای PH برابر با ۱۱ می باشد و باز است.
  • خواص شیمیایی این محصول شیمیایی بسیار شبیه سدیم سیانور است. می توان گفت به آرامی در هوا قابل تجزیه است. همچنین با حرارت دادن نیز تولید گاز سمی سیانید هیدروژن می نماید.

  ساختار شیمیایی سیانید پتاسیم 

  ساختار شیمیایی این ماده فوق العاده سمی به صورت تصویر زیر می باشد:

  ساختار شیمیایی سیانید پتاسیم

  مولکول های این محصول متشکل از یون مثبت پتاسیم و یون مثبت پتاسیم و یون منفی سیانید است. در آن اتم کربن در یک ساختار خطی با آنیون و کاتیون مذکور تشکیل پیوند داده است.

  سیانید پتاسیم از دو روش تولید می شود:

  ۱- از واکنش بین محلول آبی پتاسیم هیدروکسید و گاز هیدروژن سیانید به وجود می آید.

  HCN + KoH > KCN + H2O

  ۲- همچنین این ماده را می توان از واکنش بین فرمالدهید و پتاسیم هیدروکسید تولید کرد.

  HCONH2 + KOH > KCN + 2H2O

  فرمول شیمیایی سیانور پتاسیم KCN و فرمول شیمیایی فرمالدهید است.

  خطرات شیمیایی سیانید پتاسیم یا پتاسیم سیانور

  • سیانید پتاسیم  این ماده شیمیایی که در دسته بندی مواد شیمیایی آزمایشگاهی و مواد شیمیایی صنعتی قرار دارد در مقابل آب به شدت واکنش نشان می دهد.
  • این ماده، وقتی با آب،.رطوبت، کربن در اکسید و اسیدها تجزیه شود،.یک محصول بسیار سمی و فوق العاده آتش گیر را تولید می کند.
  • محلول پتاسیم سیانید در آب یک باز قوی است.و به شدت با اسید واکنش می دهد و شدیداً خورنده است.
  • بخارات ناشی از سیانور پتاسیم ممکن است در محیط باقی بماند.
  • گاز هیدروژن سانید از مخلوط کامل پتاسیم سیانید با هوا ترکیب می شود.و مخلوطی با قابلیت انفجار به آسانی بوجود می آورد.
  • در تماس این ماده با چشم ها می تواند مسمومیت کل بدن را موجب شود.
  • در تماس با چشم ها باعث قرمزی، درد، سوختگی شدید و آسیب های بافتی را به همراه خواهد داشت.
  • استنشاق این محصول شیمیایی می تواند.موجب سردرد، گیجی، استرس و اضطراب، بی حالی و از دست رفتن سطح هوشیاری گردد. همچنین می تواند ایجاد تنگی نفس در فرد گردد.
  • در هنگام تماس با پوست می تواند.موجب تحریک، سوزش و درد شدید گردد. در تماس این ماده سمس با پوست احتمال مسمومیت و سرایت به تمام بدن وجود دارد.

  ذخیره سازی سیانید پتاسیم

  • کریستال های سیانید پتاسیم باید در محیطی خشک و بدون رطوبت،.همچنین به دور از هر گونه اسید نگهداری و ذخیره سازی شود.
  • پتاسیم سیانید.،همچنین می تواند به صورت مشتقات کم خطرتر (از واکنش با هیدروژن پراکسید جهت تشکیل مشتقات کم ضرر تر )مانند KOCN نیز ارائه شود.

  کاربرد سیانید پتاسیم

  سیانید پتاسیم و سدیم سیانید به طور گسترده ای در سنتز آلی برای تهیه نیتریل ها و اسیدهای کربوکسیلیک به ویژه در واکنش فون ریشتر و همچنین برای سنتز هیدرانتوئین ها مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت واکنش با یک ترکیب کربونیلی مانند آلدئید یا کتون در حضور آمونیوم کربنات می تواند یک حد واسط سنتزی مفیدی واقع شود.

  سیانور پتاسیم به عنوان یک ماده ثبوت در صنعت عکاسی و در فرآیند کلودیون (اولین مرحله در عکاسی) کاربرد دارد.

  سیانید پتاسیم KCN می تواند نقره را حل کند. اما در حالی که در ماده ظهور انجلال نا شدنی است. این موضوع باعث ظاهر و تثبیت شدن عکاسی می شودکه دیگر به نور حساس نمی باشد. عکاسان حرفه ای و مدرن ممکن است ثبوتی را ترجیح دهند که کمتر سمی باشد.(مانند سدیم تیوسولفات) اما در حال حاضر هنوز هم از سیانور پتاسیم استفاده می گردد. سیانور طلای پتاسیم نمک محلول در آب(یا سیانور پتاسیم طلا) و هیدروکسید پتاسیم را از فلز در حضور اکسیژن و آب تشکیل می دهد.

  راهنمای ایمنی کار با سیانید پتاسیم (سیانور پتاسیم)

  باید در نظر بگیرید که بخار و گرد و غبار مواد شیمیایی،.آلوده و سمی می باشد و باعث تحریک دستگاه تنفسی می شوند. به همین علت حفاظت از دستگاه تنفسی در این هنگام ضروری و لازم است. از این رو استفاده از ماسک(بخصوص ماسک ضد اسید) با فیلتری که قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی را داشته باشد، الزامی است.

  در صورت استنشاق مواد شیمیایی سمی.در ابتدا منبع تولید آلودگی را دور یا بر طرف کرده و فرد را به هوای آزاد ببرید. اگر شخص در تنفس دچار مشکل شده است، به وی ماسک اکسیژن متصل نموده و فرد را سریعاً به درمانگاه برسانید.

  ویژگی های سیانید پتاسیم چیست؟

  سیانید پتاسیم .،ترکیب برابری از کاتیون های پتاسیم و آنیون های سیانید است .می تواند سیتوکروم اکسیداز و سوپر اکسید دیسموتاز را مهار کند. به عنوان یک نوروتوکسین عمل می کند. خواص شیمیایی این ماده شباهت بسیاری  به سیانور سدیم دارد. این ترکیب شیمیایی به روش های مختلفی  از طریق هیدروکسید پتاسیم (KOH) به شکل صنعتی تهیه می شود. واکنش سیانید هیدروژن با محلول آبی KOH و به دنبال آن حذف آب منجر به تولید سیانور پتاسیم می شود. این ترکیب قادر است از واکنش (HCONH2) با KOH نیز تهیه شود.

  این سیانور یک محلول در آب است که مزه ای گس و سوزاننده دارد. شکل ظاهری آن شبیه شکر می باشد. هر سال در حدود ۵۰٫۰۰۰ تن سیانور پتاسیم با دو فرآیند فوق تولید می شود. این محصول یک معرف قدرتمند است. به دلیل کاربردهای گسترده این ماده، تقاضا برای تولید صنعتی آن در حال افزایش می باشد.

  سیانید پتاسیم قادر است در واکنش با بازها یا هیدروژن پراکسید مشتقات سیانات کمتر خطر ناک را ایجاد نماید. در واکنش با اسیدها نیز می تواند سیانید هیدروژن تولید کند. این بلورهای سیانید پتاسیم می بایست در جای خشک و خنک و به دور از هرگونه اسید و رطوبت نگهداری شود.

  تولید سیانید پتاسیم

  سیانید پتاسیم.(potassium cyanide) از ترکیب هیدروژن سیانید.با محلول آبی پتاسیم هیدروکسید، طبق واکنش زیر به صورت تبخیر مخلوط در محیط خلاء تولید می شود.

  HCN + KOH > KCN + H2O

  یا با واکنش فرمامید با پتاسیم هیدروکسید طبق واکنش زیر سنتز می شود

  K4{Fe(CN)6} > 4KCN + FeC2 + N2

  به طور تاریخی تا پیش از سال ۱۹۰۰ یعنی پیش از اختراع فرایند کستنر،.این محصول مهمترین منبع فلزهای قلیایی صنایع نوردار محسوب می شده است. در این فرایند قدیمی KCN، را از تجزیه potassium ferrocyanide تولید می کرده اند. طبق واکنش زیر

  K4{Fe(CN)6}4 KCN + FeC2 + N2

  کاربرد سیانید پتاسیم در استخراج سنگ معدن (طلا)

  فرایند استفاده از این ماده شیمیایی به این صورت است.که سنگ معدن حاوی فلز طلا در واحد فراوری خورد و ریز شده و به محلول سیانور پتاسیم اضافه می گردد. فلز طلا با مولکول های سیانور واکنش داده و باعث می شود پیوندهای محکمی بین آنها ایجاد شود. این ترکیب حاصل، قابل انحلال در آب است که همین ویژگی آن باعث می شود. تا بتوان آن را از سایر مواد معدنی دیگر مجزا کرد. در نهایت نیز با فلز روی واکنش می دهد تا دوباره به فرم جامد تبدیل شود. ترکیب حاصل شده گداخته می شود تا فلز طلا ذوب گردد. سپس آن را درون یک سری قالب ها، قالب گیری می کنند.

  در حال حاضر با در نظر گرفتن نیاز مبرمی که به فلز طلا وجود دارد،.سنگ معدنی که حتی ۰٫۰۰۵% هم طلا داشته باشد،.سنگ معدن طلا محسوب می گردد.

  جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت در زمینه مواد شیمیایی مرک  می توانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.در این مقاله همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد ۱۰۴۹۶۷ به طور مختصر و مفید در اختیار شما مشتریان عزیز قرار گرفت تا بتوانید با آگاهی بیشتر خرید با هزینه کم را داشته باشید.

   

  راههای ارتباطی
  شماره های تماس:
  ۰۲۱-۶۶۸۵۹۲۱۶
  ۰۲۱-۶۶۸۵۹۲۲۰  (ساعات تماس:۸٫۳۰ الی ۱۹)
  واتساپ:۰۹۱۲۹۶۱۸۲۹۲  (۲۴ساعت)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  ما را از میزان رضایت خود با خبر سازید:

  ار یک تا پنج ستاره امتیاز دهید.

  میانگین امتیاز کاربران ۳ / ۵٫ تعداد: ۲

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *