پلی اتیلن گلایکول

پلی اتیلن گلایکول

پلی اتیلن گلایکول

۰
(۰)
 • پلی اتیلن گلایکول یا همان (PEG) که یک ترکیب پلی اتری است . این محصول دارای کاربردهای بسیاری می باشد . کاربردهای این ماده در صنعت داروسازی و صنعتی چشمگیر بوده ، این ماده را با نام های پلی اتیلن اکسید (PEO) و پلی اکسی اتلن (POE) نیز شناخته می شود . پلی اتیلن گلیکول دارای جرمهای ملکولی متفاوت است که به طور معمول با استفاده از فرمول شیمیایی زیر نمایش داده می شوند.

  اصولاً PEG ها به پلیمرهایی گفته می شود که شامل وزن مولکولی کمتر از ۲۰۰۰۰ گرم بر مول می باشند . همچنین به پلیمرهایی گفته می شود که دارای وزن مولکولی بیشتر از ۲۰۰۰۰ گرم بر مول هستند. در کل به پلیمرهایی با هر جرم مولکولی گفته می شود. پلی اتیلن گلایکول ها از پلیمریزاسیون اتیلن اکسید ایجاد می شوند و دارای جرم های مولکولی در بازه ۳۰۰ گرم بر مول تا ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ گرم بر مول می باشند. پلی اتیلن گلایکول های با وزن مولکولی کمتر از ۱۰۰۰ گرم برمول مایع می باشند اما آنهایی که دارای وزن مولکولی بیشتر هستند، به شکل جامد پودر هستند.

  کاربردهای پلی اتیلن گلایکول

  پلی اتیلن گلایکول دارای کاربردهای گوناگونی هستند که در زمینه های تولیدات صنعتی و پزشکی و همچنین داروسازی می باشد.

  کاربردهای پزشکی :

  • پلی اتیلن گلایکول ماده پایه بسیاری از ملین ها است . از این محصول هنگام آماده کردن بیمار قبل از عمل های جراحی مربوط به روده نیز استفاده می شود.
  • پلی اتیلن گلایکول به عنوان اتصال دهنده در بسیاری از کاربردهای دارویی نیز استفاده می شود.
  • زمانی که این ماده به داروهای پروتئینی متصل باشد، اجازه عبور آرام از خون را به پروتئین حمل شده می دهد.
  • پژوهشگران در حال بررسی هستند که بتوانند از پلی اتیلن گلایکول برای اتصال سلول های عصبی به یکدیگر استفاده کنند.

  فروش پلی اتیلن گلایکول

  شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی در ایران می باشد . محصولات مرک آلمان و سیگماآلدریچ و همچنین برندهای مطرح صنعتی از دیگر محصولات وارداتی توسط دانش پژوهان شیمی است . فروش محصولات با کیفیت باعث شده تا این شرکت در بین مصرف کنندگان از جایگاه خوبی برخوردار باشد.

  برای خرید محصولات مورد نیاز خود می توانید به دو روش ابتدا اینکه با شماره های مستقیم بخش بازرگانی تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا از طریق واتساپ نام و مشخصات ماده مورد نظر خود را ارسال نموده تا در کمترین زمان ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمایید.

  کاربردهای شیمیایی پلی اتیلن گلایکول

  این ماده دارای سمیت بسیار کمی دارد و به همین دلیل است که به راحتی می توان از این ماده در بسیاری از محصولات استفاده نمود . این پلیمر به عنوان یک پوشش لغزنده برای بسیاری از سطوح و محیط های آبی و غیر آبی کاربرد دارد.

  از پلی اتیلن گلیکول در کروماتوگرافی گازی هم استفاده می شود.

  برای نگهداری اشیایی که از زیر آب خارج شده اند استفاده می شود . همچنین این ماده می تواند به جای آب در چوب جایگزین شود و زمانی که چوب خشک می شود از تغییر شکل آن جلوگیری کند.

  پلی اتیلن گلیکول در آزمایشگاه های طیف سنجی جرمی استفاده می شود.

  کاربردهای زیستی

  این ماده معمولا به عنوان یک عامل شلوغ کننده در محیط خارج از بدن کاربرد دارد که برای تقلید شرایط شلوغ سلولی استفاده می شود.

  این ماده برای اتصال دو نوع سلول مختلف به یکدیگر استفاده دارد.

  در ساخت داربست های سلولی کاربرد دارد.

  برای موارد زیادی از لایه نشانی پلی اتیلن گلایکول برای عبور دادن عوامل مختلف از درون بدن بدون اینکه سلول های ایمنی با آنها درگیر شوند، مورد استفاده می باشد.

  کاربردهای تجاری

  • این ماده برای بسیاری از کرم های دست استفاده می شود.
  • از آن در خمیر دندان استفاده می شود.
  • PEG موجب می شود که مواد داخل خمیر دندان به شکل یکنواخت در آن پخش شوند.
  • در برخی از پیرینترها از آن (با جرم مولکولی پایین) به عنوان حلال جوهر استفاده می شود.
  • در گلوله های پینت بال نیز کاربرد دارد.
  • به عنوان عاملی برای جلوگیری از کف کردن مواد غذایی نیز استفاده می شود.

  تاثیرات پلی اتیلن گلایکول در سلامتی

  به طور کلی این ماده از نظر زیستی هم در نظر گرفته می شود . اگر چه برخی افراد نسبت به این ماده از خود حساسیت نشان می دهند و واکنش های آلرژیک نشان می دهند . این افراد باید مراقب بعضی از داروها و مواد غذایی که مصرف می کنند باشند .

  بدن برخی از افراد نسبت به این ماده واکنش ایمنی نشان می دهد . تعداد این افراد بسیار کم است به طور کلی این ماده به عنوان ماده ای بی ضرر شناخته می شود و در بسیاری از داروها مورد استفاده می باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  ما را از میزان رضایت خود با خبر سازید:

  ار یک تا پنج ستاره امتیاز دهید.

  میانگین امتیاز کاربران ۰ / ۵٫ تعداد: ۰

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *