دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

نمایندگی فروش محیط کشت

محیط کشت (Culture Medium) یک ماده یا مجموعه‌ای از مواد است که شرایط مناسب برای رشد، تکثیر و بقاء میکروارگانیسم‌ها (مثل باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و سلول‌های میکروبی) فراهم می‌کند. این محیط‌ها در آزمایشگاه‌ها، صنایع مختلف، پژوهش‌های علمی و کاربردهای پزشکی برای تشخیص، تحقیق و تولید میکروارگانیسم‌ها به کار می‌روند.

محیط‌های کشت به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

محیط کشت جامد (Solid Culture Medium): در این نوع محیط‌ها، یک ماده جامد (معمولاً آگار آگار یا ژله آگار) به عنوان پایه استفاده می‌شود. میکروارگانیسم‌ها روی سطح محیط رشد می‌کنند و تشکیل کلونی‌ها می‌دهند. این نوع محیط‌ها به عنوان محیط کشت نیمه‌جامد (Semi-Solid Culture Medium) هم شناخته می‌شوند.

محیط کشت مایع (Liquid Culture Medium): در این نوع محیط‌ها، مواد مختلف در یک مایع ایجاد می‌کنند که میکروارگانیسم‌ها در آن رشد می‌کنند. این نوع محیط‌ها به عنوان محیط های کشت مایع یا محلول (Broth) نیز شناخته می‌شوند.

اجزای محیط ها عموماً شامل موارد زیر هستند:

 1. منبع نیتروژن و کربن (پپتون یا اکستراکت کمپتون): این مواد به عنوان منابع پروتئینی و انرژی برای رشد میکروارگانیسم‌ها عمل می‌کنند.
 2. منبع املاح معدنی: املاح مانند سولفات، کلرید، فسفات و پتاسیم به عنوان منابع معدنی برای رشد و عملکرد بهینه میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شوند.
 3. منبع کربن (سکرها و قندها): منبع انرژی برای میکروارگانیسم‌ها که به تشکیل اسیدها و انرژی آزاد در طی فرآیند تخمیر کمک می‌کند.
 4. املاح آلی و ویتامین‌ها: برای رشد بهینه و فعالیت میکروارگانیسم‌ها، این اجزا ضروری هستند.
 5. بسته به نوع میکروارگانیسم و هدف مشخص شده، محیط‌های  مختلفی از جمله محیط‌های انتخابی، تفکیکی، تشخیصی، تعداد‌شماری و غیره وجود دارند. انتخاب محیط مناسب بر اساس نیازها و هدف آزمایش یک مرحله مهم در مطالعات میکروبیولوژی و آزمایشات مرتبط است.

Microbial culture medium

محیط کشت 

نگاره ای از یک ظرف آگار که نمونه ای از کشت خرد زیستی و محیط کشت  کمینه می باشد که به منظور رشد جرگه های میکروبی (به رنگ نارنجی) استفاده شده است.

محیط کشت (به انگلیسی: Growth medium) محیط دارای مایع یا ژل می باشد. که به منظور رشد دادن میکروب ها، یاخته ها یا حتی گیاهان کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. محیط ها، به طور معمول شامل دو دسته می باشند:

 1. کشت یاخته (به انگلیسی: (cell culture) که در آن از یاخته های ویژه ای استفاده می نمایند. که از گیاهان و حیوان ها به دست آمده اند.
 2. کشت خرد زیستی (به انگلیسی: microbiological culture) که به ویژه به منظور رشد دادن میکروب ها استفاده می گردد.

گونه های محیط کشت:

 • محیط  کشت،مغذی
 •  محیط های کشت کمینه
 • محیط های کشت انتخابی
 •  محیط های کشت تمایزی
 • محیط های کشت ترابری
 •  محیط های کشت غنی شده
نمایندگی محیط کشت

نمایندگی محیط کشت

محیط های مختلف برای کشت باکتری

 • محیط کشت مغذی:

به منظور رشدباکتری ها مورد استفاده قرارمی گیرد و دارای موادی چون آب، موادکربنی چون گلوکز، نمک ها و آمینو اسیدها می باشد.

 • محیط کشت کمینه:

تنها باهدف رشد جرگه میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای کمترین میزان مواد خوراکی و بیشترین میزان عناصرحیاتی می باشد و نیز دارای هیچگونه آمینو اسیدی نمی باشد.

 • محیط کشت انتخابی :

به منظور رشدانتخابی یک نوع ویژه از میکروب مورداستفاده قرار می گیرد ودراین محیط کشت از رشدسایرجانداران جلوگیری می شود.

 • محیط کشت تمایزی:

به منظور تمایز و تشخیص میکروب ها به هنگام رشدآنها مورد استفاده قرار می گیرد و دارای شناساگری هایی همچون نوترال رد، ائوزین، متیلن بلو وغیره می باشد.

 • محیط کشت ترابری:

تنها باهدف نگهداری از جاندار نمونه و به منظور جابجایی یا ذخیره آن مورد استفاده قرار می گیرد و در آن از هرگونه رشدجاندار نمونه و دیگرجانداران جلوگیری می شود.

 • محیط کشت غنی شده:

به منظور رشدطیف گسترده ای از موجودات زنده مورداستفاده قرار می گیرد، آگار خون دار و آگار شکلات از رایج ترین نمونه های محیط های غنی شده می باشند که به آنها افزودنی هایی اضافه می کنندمثلا خون دفیبرینه گوسفند درآگار خون دار استفاده می شود.

نمایندگی محیط کشت

نمایندگی محیط کشت

قیمت – فروش محیط کشت

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (مرک آلمان) محیط های کشت، می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت محیط کشت میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)