دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی

 مواد اولیه شیمیایی صنعتی 

 مواد اولیه شیمیایی صنعتی که برای مصرف در صنایع مختلف کاربرد دارند. این ترکیبات، دنیای گسترده و متنوعی دارند. در بخش صنعت از هر یک از ترکیبات شیمیایی در مقادیر متفاوت به عنوان خوراک اولیه یا مواد افزودنی استفاده می گردد. تولید محصولات مختلف در تمام صنایعی که می شناسید، همگی با تکیه بر مصرف انواع مواد اولیه شیمیایی صنعتی انجام می گیرند.

انواع مواد شیمیایی صنعتی با توجه به معیارهای گوناگون، تقسیم بندی می شوند. در دنیای مواد و ترکیبات شیمیایی با ساختارهای مولکولی متفاوتی رو برو هستیم. هر کدام از این ترکیبات، خواص فیزیکی و شیمیایی مخصوص به خود را دارند و معمولا در گریدهای صنعتی و آزمایشگاهی در بازار به فروش می رسند. فروش مواد اولیه شیمیایی برای مصرف در صنایع در حجم های بیشتر از 30 تا 50 کیلوگرم و در بسته بندی های استاندارد انجام می شود.

مواد شیمیایی مایع و جامد

بسته بندی ها برای دو گروه مواد شیمیایی مایع و جامد به صورت متنوع وجود دارند. به طور مثال کیسه، جامبوبگ برای ترکیبات جامد و بشکه، تانکر و … برای ترکیبات مایع به کار می روند. همچنین بسته بندی ها معمولا از 25 کیلوگرمی آغاز می شوند و تا 1000 کیلوگرم نیز در مقیاس تجاری وجود دارند. تامین مواد اولیه شیمیایی آزمایشگاهی برای مصرف در آزمایشگاههای علمی-تحقیقاتی، دانشگاهها و مراکز پزشکی و درمانی انجام می شود. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

مواد اولیه صنعتی در کارخانه های مواد شیمیایی در طول یک سال، میلیون ها تن تولید می شوند. در تمام کشورهای جهان، صنایع شیمیایی جزو صنایع اصلی محسوب می شوند. خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی جزو کسب و کارهای حوزه بازرگانی به شمار می رود. واردات مواد شیمیایی از کشورهای تولید کننده، بر حسب نیاز بازار داخل برای مصرف انجام می گیرد. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

در ادامه این بخش درباره طبقه بندی انواع مواد شیمیایی صنعتی و معیارهای مناسب در این حوزه می پردازیم.

معیارهای طبقه بندی مواد اولیه شیمیایی صنعتی چیست؟

طبقه بندی مواد شیمیایی صنعتی بر اساس معیارهای زیر انجام می شود:

 • میزان سمیت ماده
 • اشتعال پذیری – قابل انفجار بودن
 • میزان خطرناک بودن برای محیط زیست
 • واکنش پذیری شیمیایی با سایر ترکیبات
 • ایمنی کار با مواد شیمیایی
 • امکان خروج گاز یا بخارات؛ یا ذرات جامد آلاینده در محیط
 • ماهیت خورندگی
 • خواص فیزیکی و شیمیایی

مواردی که عنوان شد فاکتورهای اصولی و مهم می باشند.

در برگه اطلاعات ایمنی هر ترکیب شیمیایی، تمام این موارد ثبت شده است. برگه اطلاعات ایمنی یک ترکیب با عبارت مخفف MSDS نمایش داده می شود. این برگه ایمنی، اطلاعات مهمی را درباره ترکیبات شیمیایی و شیوه های مصرف، نگهداری و کار کردن با آن در اختیار ما می گذارد. علاوه بر تمام معیارهای اشاره شده در بالا، سایر نکات مهم در کار کردن با مواد شیمیایی صنعتی و یک سری علائم به خصوص به صورت استاندارد معرفی شده است. هنگامی که این علائم برای هر ترکیب شیمیایی نمایش داده می شود، به راحتی می توان از ماهیت آن ماده اطلاع کسب کرد. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

این نمادها و نشانه ها را در شکل زیر مشاهده می کنید:

برچسب ایمنی  مواد اولیه شیمیایی صنعتی بر اساس ساختار مولکولی

در یک طبقه بندی، مواد شیمیایی صنعتی به دو دسته ترکیبات آلی و معدنی تقسیم بندی می شوند. هر یک از این ترکیبات تعاریف خاص خود را دارند.

مواد شیمیایی صنعتی

1- مواد شیمیایی آلی:

مواد شیمیایی آلی به ترکیباتی گفته می شود که اتم های هیدروژن، اکسیژن و کربن در ساختار آنها وجود دارد. هیدروکربن ها متداول ترین ترکیبات شیمیایی آلی هستند. از این مواد شیمیایی برای تولید سموم دفع آفات و حشره کش ها استفاده می شود. اگر نامی از ترکیبات آلی فرار هم در گروه مواد شیمیایی شنیدید، در حقیقت، برخی از ساختارهای هیدروکربنی هستند که برای محیط زیست به عنوان یک آلاینده عمل می کنند. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

2- مواد شیمیایی معدنی:

مواد شیمیایی صنعتی از گروه ترکیبات معدنی به ترکیباتی گفته می شود که عناصر رایج در پوسته زمین در ساختار مولکولی آنها وجود دارد. ترکیباتی که شامل عناصر فلزی، اکسیدهای فلزات قلیایی و فلزات قلیایی خاکی و ترکیبات فلزات واسطه هستند، جزو مواد شیمیایی معدنی دسته بندی می شوند. برخی از انواع این مواد در حقیقت، موادی هستند که ساختار مولکولی ساده تری دارند اما عناصر آن ها در جدول تناوبی وجود دارد. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

گاز نیتروژن، فلزات کمیاب و فلزات گرانبها، گاز اکسیژن، نمونه ای از این موارد هستند.

ساختار مولکولی ترکیبات معدنی، عموماً ساده تر از ساختار مولکولی ترکیبات آلی می باشد. برخی از مواد شیمیایی معدنی در حالت کریستالی ساختار پیچیده ای دارند. به طور مثال؛ گوگرد، فسفر و اکسید تیتانیوم، مواد معدنی هستند که برای ساختارهای کریستالی آنها عناوین مختلفی در شیمی معدنی عنوان شده است. هر ساختار، یک کاربرد ویژه دارد و خواص فیزیکی و شیمیایی آن نیز متفاوت است. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

مواد شیمیایی صنعتی آلی چه ویژگی هایی دارند؟

برای انواع مواد شیمیایی صنعتی آلی با توجه به گروههای عاملی، اسامی مختلفی را مشاهده می کنید. ترکیباتی نظیر الکل، بنزن، آمین، آمید، استر، اتر، فتالات، نمونه ای از این ترکیبات شیمیایی هستند. نام مواد شیمیایی ترکیبات آلی بر اساس موقعیت قرار گیری گروه عاملی در ساختار مولکولی تعیین می شود. ترکیبات آلی، متنوع و بی نهایت هستند. زنجیره های مولکولی در این ترکیبات، کوتاه یا بلند می باشند. بر همین اساس، پلیمرها معرفی می شوند که پرمصرف ترین مواد شیمیایی صنعتی در صنعت لاستیک و پلاستیک یه شمار می روند. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

نگاهی به لیست  مواد اولیه شیمیایی صنعتی

مواد اولیه شیمیایی صنعتی

به طور کلی مواد شیمیایی در 5 گروه نمک های معدنی، اسیدها و بازها، هیدروکربن ها، حلال ها و ترکیبات کمپلکس دهنده مانند لیگاندها قرار می گیرند. نمک های معدنی شامل نیترات ها، اکسیدها، سولفات ها، سولفیت ها، سولفیدها، فلوریدها، یدیدها، برمیدها، کلریدها، نیتریت ها، فسفات ها، هیدروکسیدها، نیتریدها و فسفیت ها هستند.

پرمصرف ترین ترکیبات شیمیایی صنعتی کدام هستند؟

1- اسید سولفوریک (H2SO4)

اسید سولفوریک یکی از پر کاربردترین مواد شیمیایی صنعتی است که جزو مواد اولیه تولید کود شیمیایی هم به شمار می رود. کودهای سولفات آمونیوم و کودهای سوپر سولفات از طریق همین اسید صنعتی تولید می شوند. اسید سولفوریک به عنوان ماده صنعتی برای تولید شوینده ها، باطری های سرب – اسید در خودروها، تولید رنگدانه های صنعتی، انواع رنگ و جوهر، تهیه اسید هیدروکلریک و صنعت داروسازی به کار می رود. در صنعت نایلون و نیتروگلیسیرین از اسید سولفوریک به عنوان یک واکنشگر استفاده می شود. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

در صنایع پالایش نفت خام، تمام ناخالصی ها در فرایندها با افزودن اسید سولفوریک حذف می شود. این اسید برای صنایع گالوانیزه به منظور حذف اکسیدهای فلزی از صفحه های الکترود به کار می رود. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

2- نیتروژن (N2)

یکی دیگر از انواع مواد شیمیایی صنعتی پر کاربرد، نیتروژن است. نیتروژن یک گاز خنثی است. این گاز می تواند حساسیت پذیری مواد در برابر اکسیژن را کاهش دهد. بسیاری از صنایع از نیتروژن مایع برای فرآیندهای خود استفاده می کنند. نیتروژن برای ساخت فولاد و سایر فلزات، مصالح ساختمانی نظیر بتن و خنک سازی راکتورها هنگام واکنش شیمیایی استفاده می شود. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

3- اتیلن (C2H4)

ترکیب شیمیایی اتیلن یکی از مواد شیمیایی صنعتی است که در صنایع پلاستیک کاربرد بسیاری دارد. اتیلن جزو ترکیبات شیمیایی آلی دسته بندی می شود و به عنوان واحد اولیه برای واکنش های پلیمریزاسیون نیز به مصرف می رسد. مهمترین گروه پلیمرها یعنی پلی اتیلن و ترکیبات اتیلن گلایکول، به واسطه مصرف ماده شیمیایی صنعتی اتیلن تهیه می شوند. پلی اتیلن در صنایع پلاستیک، ظروف بسته بندی، قطعات پلاستیکی عایق، لوله های پلی اتیلن و نظایر اینها به مصرف می رسد.

ترکیبات اتیلن گلایکول به عنوان ضد یخ، شناخته شده هستند.

4- پروپیلن (C3H6)

بیشترین کاربرد پروپیلن به عنوان مواد شیمیایی صنعتی، در جایگاه ترکیب واسطه در تولید ترکیبات شیمیایی زیر به کار می رود:

 • تولید پلی اتیلن مورد نیاز برای تولید الیاف مصنوعی
 • تولید پروپیلن گلیکول برای روغن ترمز، مواد شوینده و رنگ
 • تولید پلی اورتان برای عایق کف
 • تولید انواع پلاستیک ABS

5- کلر (CI2)

کلر یکی از متداول ترین مواد شیمیایی صنعتی است و کاربردهای زیادی دارد؛ از جمله:

 • برای تولید محصولات مصرفی و صنعتی مانند پلاستیک، دارو، رنگ، تمیز کننده های خانگی (از جمله محلول های سفید کننده و سایر مواد ضد عفونی کننده)، حشره کش ها
 • برای تصفیه آب
 • برای از بین بردن باکتری ها در استخرهای شنا (از هیپوکلریت سدیم تولید شده از کلر استفاده می شود)

6- اسید فسفریک (H3PO4)

حدود سه چهارم اسید فسفریک تولید شده در سراسر جهان به عنوان یک ماده شیمیایی صنعتی، در تولید کودهای فسفاته استفاده می شود. در این قسمت، برخی دیگر از کاربردهای اسید فسفریک ذکر شده است:

 • افزودنی غذایی: در صنایع غذایی، اسید فسفریک به عنوان تنظیم کننده pH مواد غذایی، به عنوان ماده شفاف کننده و به عنوان ماده نگهدارنده مصرف می شود.
 • رفع آثار جرم و زنگ زدگی: اسید فسفریک می تواند اکسید فریک با فرمول شیمیایی (Fe2O3) را به فسفات فریک با فرمول شیمیایی (FePO4) تبدیل کند و به این ترتیب، زنگ زدگی به راحتی از بین می رود.

7- آمونیاک (NH3)

آمونیاک، یکی از متداول ترین مواد شیمیایی صنعتی می باشد. بیش از نیمی از آمونیاک ساخته شده در جهان در بخش کشاورزی استفاده می شود، برای تولید کودهای مایع حاوی آمونیاک، نیترات آمونیوم و اوره مصرف می شود. همچنین آمونیاک در تولید سایر مواد شیمیایی  و محصولاتی از جمله موارد زیر کاربرد دارد:

 • تولید داروهای سولفاته
 • تولید اسید نیتریک
 • تولید لوازم آرایشی
 • منسوجات مصنوعی خاصی مانند ریون و نایلون
 • تمیز کننده های خانگی نظیر پاک کننده های شیشه
 • به عنوان یک کمپلکس کننده در صنایع معدنی و تولید فلزات
 • به عنوان خنک کننده در مبرد صنعتی
 • به عنوان یک واکنشگر در صنعت چرم
 • صنعت رنگ

8- هیدروکسید سدیم (NaOH)

زمانی که یک ماده شیمیایی صنعتی قوی مورد نیاز باشد، هیدروکسید سدیم یک ترکیب شناخته شده است. این کاربردها را در قسمت زیر ملاحضه فرمایید:

 • در صنعت نفت از هیدروکسید سدیم برای افزایش pH گل حفاری استفاده می شود و باعث چسبناک شدن آن می شود.
 • برخی از آن برای کمک به حذف ناخالصی های گوگرد از نفت خام با عیار کم استفاده می کنند.
 • صنعت کاغذ سازی از آن در هضم و سفید شدن الیاف چوب استفاده می کنند.
 • سدیم هیدروکسید در صابون سازی کاربرد دارد.
 • به عنوان ماده تمیز کننده صنعتی، بخصوص در چربی زدایی تجهیزات استفاده می شود. در خانه، هیدروکسید سدیم به عنوان پاک کننده اجاق گاز و لوله های فاضلابی استفاده می شود.

آیا شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی ومواد شیمیایی آزمایشگاهی انواع مختلفی دارند؟

انواع مواد شیمیایی آزمایشگاهی

همانطور که در بخش بالا به آن اشاره نمودیم، مواد شیمیایی آزمایشگاهی شامل مواد آلی و مواد معدنی هستند که در گرید آزمایشگاهی در بازار به فروش می رسند. خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی آزمایشگاهی در مقادیر بسیار کمتر و در بسته بندی های متفاوت انجام می پذیرد. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

به طور مثال؛ برای خرید مواد شیمیایی آزمایشگاهی در حالت جامد با بسته بندی های 100 گرمی تا 1 کیلوگرم می توانید تهیه نمایید. برای خرید انواع مواد شیمیایی مایع در گرید آزمایشگاهی، معمولا از حدود 1 لیتر تا 5 لیتر این مقادیر متفاوت است. درصد خلوص مواد شیمیایی آزمایشگاهی اهمیت بسیاری دارد. این ترکیبات در آزمایشگاههای تحقیقاتی و علمی مصرف می شوند و به همین دلیل، خالص بودن آنها در نتیجه آزمایش منعکس خواهد شد. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

همان طبقه بندی که درباره مواد شیمیایی صنعتی به آن اشاره نمودیم برای این مواد و ترکیبات هم وجود دارند. اشتعال پذیری، واکنش پذیری از نور، نمونه ای از معیارهایی هستند که برای طبقه بندی و نگهداری از مواد شیمیایی آزمایشگاهی اهمیت دارند. ترکیبات شیمیایی اسیدها و بازها، اکسیدهای فلزات، نمک های معدنی کلرید، فسفات، نیترات، کربنات، سولفات، برخی حلال های آلی نظیر دی متیل سولفوکساید، الکل ها، تتراهیدروفوران، بنزن، فنول، نمونه هایی از ترکیباتی هستند که در آزمایشگاه استفاده می شوند.

اسامی مواد شیمیایی آزمایشگاهی به همین چند مورد ختم نمی شود. شاید هزاران ترکیب را بتوان نام برد که جزو مواد شیمیایی آزمایشگاهی می توان آن ها را طبقه بندی کرد. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

بهترین راه برای خرید و فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی و همچنین جذب و رضایت مشتری در این زمینه چیست؟

حالا که اطلاعاتی در مورد مواد اولیه شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی بدست آوردید و با معیارهای طبقه بندی آنها آشنا شدید، در این بخش برخی از نکات مهم را در حوزه مواد شیمیایی صنعتی، فروش مواد اولیه شیمیایی وارداتی و بازرگانی مواد شیمیایی عنوان می کنیم. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

به طور کلی قیمت مواد شیمیایی صنعتی باتوجه به عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شود. در این خصوص با دو روش کلی سروکار داریم؛ 1- فروش عمده مواد شیمیایی 2- فروش جزئی

مواد شیمیایی در دو گرید صنعتی و گرید خوراکی در بازار به فروش می رسد.

صنایع زیر، مهم ترین مصرف کنندگان این ترکیبات هستند:

 • صنایع شیمیایی
 • صنایع چسب و رزین، عایق و درزگیر
 • خوراک دام و طیور
 • صنعت راه و ساختمان
 • صنعت تولید کود و سموم کشاورزی
 • صنایع آرایشی و زیبایی
 • صنایع تولید شوینده
 • تولید رنگ و رنگدانه
 • صنایع غذایی
 • صنعت شیشه و بلور
 • صنایع آزمایشگاهی
 • صنعت چرم و دباغی
 • صنعت معدن و فلزات
 • صنعت عطر و ادکلن
 • صنعت نفت، گاز و پتروشیمی
 • صنعت داروسازی
 • صنایع پلیمر و پلاستیک
 • آبکاری و پوشش دهی فلزات
 • صنعت چاپ و بسته بندی
 • صنعت بازیافت
 • صنعت لاستیک و تایر
 • صنعت تولید اسانس و طعم دهنده
 • صنعت نساجی و پوشاک
 • صنعت کاشی و سرامیک
 • تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع چوبی

بازار مواد شیمیای صنعتی

مواد شیمیایی آزمایشگاهی باید طبق درخواست خرید مشتری در بسته بندی های استاندارد و مناسب ارائه شوند. قیمت این ترکیبات بر حسب تولید داخل یا وارداتی بودن تعیین می شود. مواد شیمیایی صنعتی پرکاربرد عموما در مقادیر بیشتر از 100 کیلوگرم خریداری می شوند. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

صنایع داروسازی، صنایع مصالح ساختمانی، ریخته گری و فلزات، لاستیک و پلاستیک، رنگ و رزین و پوشش های صنعتی، پالایشگاه، نمونه ای از مشتریان خرید مواد شیمیایی صنعتی هستند. در بازار مواد شیمیایی صنعتی وارداتی با برندهای معتبر از کشور چین، آلمان و ترکیه برخورد می کنیم که ترکیباتی با خلوص بالا را برای مصرف در صنایع ارائه می دهند.

انواع مواد شیمیایی جامد و پودری یا کلوخه ای، دانه بندی متفاوت دارند. این ذرات بر اساس اندازه و قطر، طبقه بندی می شوند. اندازه ها معمولا به صورت واحد “میکرون” یا “نانومتر” گزارش می شود. خرید مواد اولیه داروهای شیمیایی، مواد اولیه کود شیمیایی و مواد مصرفی برای صنایع لاستیک، پلاستیک و منسوجات پلیمری، همه جزو سفارشات مواد اولیه صنعتی قرار می گیرند. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

شهرهای صنعتی مهم در کشور در حوزه تامین مواد اولیه صنعتی در حال فعالیت هستند. مواد شیمیایی صنعتی در شهرک های صنعتی در شهرهای مختلف تولید می شوند و به فروش می رسند. بعضی از آنها از طریق بورس کالا نیز در مقادیر بالا قابل خریداری هستند. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

راهنما:

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی، آزمایشگاهی و صنعتی می باشد. این شرکت در زمینه واردات محصولات مرک آلمان و سیگماآلدریچ، همچنین محصولات صنعتی از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. شناخت مواد اولیه شیمیایی صنعتی.

امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.