دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

اسید هیدرو سولفید سدیم

دانش پژوهان شیمی بزرگترین وارد کننده و توضیع کننده مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات مرک آلمان می باشد که محصول اسید هیدرو سولفید سدیم یکی از موارد وارداتی این شرکت محسوب می شود. این شرکت با فعالیت بیش از 3 دهه توانسته جایگاه ویژه ای در بین مصرف کنندگان و محققان داشته باشد. یکی از ویژگی های این شرکت واردات محصولات نایابی می باشد که معمولاً واردات آنها برای دیگر شرکت ها یا میسر نیست یا با مشکلات بسیاری مواجه است.

اسید هیدرو سولفید سدیم

اسید هیدرو سولفید سدیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaHS است . این ترکیب محصول نیمه خنثی سازی سولفید هیدروژن با هیدروکسید سدیم است .NaHS یک واکنش مفید برای سنتز ترکیبات آلی معدنی گوگرد است .گاهی اوقات به عنوان یک واکنش جامد اغلب به عنوان  محلول آبی .

اسید هیدروسولفیدسدیم

مشخصات اسید هیدرو سولفید سدیم

1-پودر به رنگ سفید.

2-دارای بوی ضعیف سولفور.

3-دارای خطر آتش سوزی.

4-محلول در آب و نا محلول در الکل.

5-در 55 درجه سلسیوس ذوب می شود.

6-به عنوان واسطه شیمیایی و کاتالیزگر و در فلوتاسیون کانه به کار می رود.نام دیگر آن سدیم دی تیونیت است.

Sodium hydrosulfide

تولید اسید هیدرو سولفید سدیم

این ماده به دو روش تولید می شود.

در روش نخست: گرد روی، سدیم بی سولفید را در دمای اتاق می کاهد.

2NaHSO3 + H2SO3 + Zn_ZnSO3 + Na2S2O4 + 2H2O :

محصول به دست آمده با شیر آهک واکنش داده تا هر مقدار اسید آزاد خنثی شود، از این طریق انحلال پذیری ZnSO3 کاهش یافته و با کاغذ صافی جدا می شود . برای جدا نمودن  Na2S2O4 . 2H2O هم از سدیم کلرید استفاده می گردد. بعد از جدا شدن با الکل، آبگیری و خشک می شود. بلورهای این ماده فقط در حالت خشک پایدارند.

Sodium hydrosulfide

کاربرداسید هیدرو سولفید سدیم

هیدرو سولفید سدیم یکی از مهمترین مواد شیمیایی صنعتی  در صنایع رنگرزی و چاپ می باشد. هیدرو سولفید سدیم را می توان کاهنده بسیار قوی بشمار آورد که بر بسیاری از رنگینه ها مخصوصا رنگ های خمره ای موثر است و آنها را به شکل انحلال پذیر می کاهد. از این کاهنده در جدا کردن برخی رنگینه ها از پارچه و صابونها استفاده می شود. یکی از مشکلات عمده این ترکیب عدم پایداری آن بود ولی بعدها این مشکل بر طرف شده و امکان ذخیره کردن این ترکیب به وجود آمد.

در صنعت رنگرزی به این ماده هیدرو می گویند. در حال حاضر در صنعت خمیر چوب و کاغذ به جای روی از سدیم هیدرو سولفید استفاده می کنند تا مقررات مربوط به عدم استفاده از روی را رعایت کرده باشند. در صنایع مرتبط با خاک برای جدا کردن رنگ قرمز آهنی از خاک و در ساخت کاغذ برقی و چینی از هیدرو استفاده می کنند. از این ترکیب به مقدار زیاد در رنگرزی پارچه جین با رنگ نیلی استفاده می شود. اسید هیدرو سولفید سدیم

اسید هیدرو سولفید سدیم

هیدروسولفید سدیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaSH است. این ترکیب محصول نیمه خنثی سازی سولفید هیدروژن (H2S) با هیدروکسید سدیم (NaOH) است. NaSH و سولفید سدیم به صورت صنعتی اغلب برای اهداف مشابه استفاده می شوند. NaSH جامد بی رنگ است. این جامد به دلیل هیدرولیز توسط رطوبت اتمسفر دارای بوی H2S است. برخلاف سولفید سدیم (Na2S) که در حلال‌های آلی نامحلول است، NaSH که یک الکترولیت 1:1 است، محلول‌تر است.

ساختار و خواص اسید هیدرو سولفید سدیم

NaHS کریستالی تحت دو انتقال فاز قرار می گیرد. در دماهای بالاتر از 360 کلوین، NaSH ساختار NaCl را می پذیرد، که به این معنی است که HS- به دلیل چرخش سریع خود به عنوان یک آنیون کروی رفتار می کند، که منجر به اشغال برابر هشت موقعیت معادل می شود. در زیر 360 کلوین، یک ساختار لوزی شکل شکل می‌گیرد و HS- یک شکل دیسکی شکل می‌گیرد. زیر 114 کلوین، ساختار مونوکلینیک می شود. ترکیبات مشابه روبیدیم و پتاسیم رفتار مشابهی دارند.[1] NaSH دارای نقطه ذوب نسبتا پایین 350 درجه سانتیگراد است. علاوه بر اشکال بی آب ذکر شده، می توان آن را به عنوان دو هیدرات مختلف NaSH·2H2O و NaSH·3H2O به دست آورد. این سه گونه همگی بی رنگ هستند و رفتاری مشابه دارند، اما نه یکسان. می توان از آن برای رسوب هیدروسولفیدهای فلزات دیگر، با تصفیه محلول های آبی نمک های آنها با هیدروسولفید سدیم استفاده کرد. این شبیه به هیدروکسید سدیم است و یک پایه قوی است. اسید هیدرو سولفید سدیم

آماده سازی
یک سنتز آزمایشگاهی مستلزم درمان اتوکسید سدیم (NaOEt) با سولفید هیدروژن است:[2]

NaOCH2CH3 + H2S → NaSH + CH3CH2OH
یک روش جایگزین شامل واکنش سدیم با سولفید هیدروژن است.[3]

برنامه های کاربردی
سالانه هزاران تن NaSH تولید می شود. کاربردهای اصلی آن در تولید پارچه و کاغذ به عنوان یک ماده شیمیایی آرایشی برای گوگرد مورد استفاده در فرآیند کرافت، به عنوان عامل شناورسازی در معدن مس که در آن برای فعال کردن گونه های معدنی اکسیدی استفاده می شود، و در صنعت چرم برای از بین بردن مو از پوست می باشد.

فروش -خرید اسید هیدرو سولفید سدیم

برای اطلاع از خرید و فروش اسید هیدروسولفید سدیم با همکاران ما،شرکت دانش پژوهان شیمی در ارتباط باشید.

محصولات خود را از ما بخواهید:

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)