دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

انواع الکل

انواع الکل: الکل‌ها در صنعت به عنوان مواد اولیه یا حلال‌ها استفاده می‌شوند. این انواع الکل به دلیل ویژگی‌های خاصشان در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از انواع الکل صنعتی عبارتند از:

  1. متانول یا الکل متیلی: استفاده اصلی این الکل در تولید فرمالدهید، استیک اکساید، و مواد شیمیایی دیگر است.
  2. اتانول یا الکل اتیلی: در صنایع مختلف شامل پزشکی، خوراکی، نوشیدنی‌ها، و به عنوان حلال در صنایع شیمیایی و پوشاک استفاده می‌شود.
  3. پروپانول: برای تولید پلاستیک‌ها، رنگ‌ها، و مواد شیمیایی دیگر استفاده می‌شود.
  4. بوتانول: در تولید لاستیک، رزین‌ها، و حلال‌های شیمیایی به کار می‌رود.

انواع الکل

انواع الکل  از ترکیبات آلی هیدروکسل (-OH ) بوجود می آیند، متانول یا الکل چوب یکی از ساده ترین الکلهاست. در سوخت و به عنوان حلال کاربرد زیادی دارد، از روشهای مختلف تهیه می شوند . در گروه هیدروکسیل ها می تواند یه گروه های عاملی تبدیل شود،بنابراین  الکل برای ترکیبات سنتری فواید بسیار دارند.

زمانی که ازنام الکل به تنهایی استفاده می شود منظوراتانول است، اتانول ازجو یا عرق ومشروبا ت الکلی گرفته می شود. رنگ اتانول بی رنگ و بسیار فراراست، بویی خیلی تند هم دارد ، از تخمیر شکر بدست می آید. طی قرنها الکل به عنوان نوشیدنی اعتیاد آور و لذت بخش در بین مردم محبوبیت دارد.

متانول به عنوان الکل چوب و اتانول به الکل میوه در بین مردم شناخته شده است.ازلحاظ خواص فیزیکی مایع ویاحتی جامدند،الکلهای زنجیری عموما بدون انشعاب تا c16 مایع هستند و بعدازآن به جامد تبدیل می شوند. الکلهای نوع سوم کلا همه جامدند، هرچقدر مقدار کربن درالکل بیشتر باشد تقطه غلیان و ذوب بالا می رود .

انواع الکل

اتانول مطلق کد 100983

اتانول مطلق کد 100983  ۱لیتری مرک که نام دیگر آن اتیل الکل است، دارای فرمول شیمیایی C2H5OH بوده و جرم مولکولی آن 46.07 گرم بر مول است. نقطه جوش آن معادل 78.3 درجه سانتی گراد بوده و نقطه اشتعالی برابر با 12 درجه سانتی گراد دارد.

دمای انفجار اتانول مطلق کد 100983  ۱لیتری مرک نیز 425 درجه سانتی گراد برآورد شده است. نقطه ذوب این ماده شیمیایی 114.5- درجه سانتی گراد خواهد بود. مقدار پی اچ آن 7 و دمای نگهداری مناسب این ماده شیمیایی بین 5 تا 30 درجه مثبت سانتی گراد است.

ویژگى ‏های الكل

از نظر علم شیمی هر ماده‏ی كه در فرمول شیمیایی آن عامل‏ هیدروكسیل(-OH) وجود داشته باشد، یك الكل محسوب مى ‏شود. الكل از مشتقات هیدروكربن هاست كه در آن‏ها هرمولكول، تركیبی ازچند اتم هیدروژن و كربن مى ‏باشد. نهایت، یك عامل (OH) جانشین ‏یك اتم هیدروژن مى ‏گردد و بنابر تعداد عامل(OH) ، الكل‏ها را یك یاچند ظرفیت مى ‏گویند.

الكل اتیلیك در ۳/۷۸ درجه سانتی گراد به جوش مى ‏آید و در۱۱۴-درجه ذوب مى ‏شود. الكل مطلق، آب گونه ‏ی است‏بى ‏رنگ و زود آتش‏گیر، با بویی ویژه، در برودت زیاد ابتدا قوام آمده و سپس ‏مانند شیشه منجمد مى ‏گردد. الكل برخلاف پندار بعضی، اثر تحریكی بر اعضی بدن ندارد، بلكه اثر آن تخدیر یعنی تضعیف فعالیت‏های بدن و كاستن از دقت درانجام رفتارهای گوناگون است.

در كتاب‏های علمی نیز، الكل را درردیف تخدیر كننده ‏ها هم چون اتر و غیره مى ‏آورند. یكی ازدانشمندان در این زمینه مى ‏گوید: «این واقعیت كه افراد تحت تاثیرالكل، خجالتشان از بین مى ‏رود و زیاد حرف مى‏ زنند، به علت اثرتحریكی الكل بر مغز نیست، بلكه به دلیل از بین رفتن كنترلی است كه‏ مراكز عالی مغز در میانه ‏روی و اعتدال شخص از خود انجام‏ میدهند.»

متانول کد 106009 که به نام های دیگر مانند MeOH، هیدروکسی متان، متیل الکل و کربینول نیز شناخته شده است.

گرید این ماده شامل ACS, ISO, Reag, Ph Eur  است. فرمول شیمیایی متانول کد 106009، CH3OH می باشد.

کاربردهای انواع الکل

۱- ضدعفونی‌کننده

همه ما با این کاربرد الکل آشنا هستیم. بنابراین اگر قبلاً عادت به ضد‌عفونی چیزها به طور منظم نداشته‌اید، حالا شروع کنید.این کار سریع و راحت است و می‌تواند از بیمار شدن شما و خانواده‌تان جلوگیری کند که به نوبه خود باعث صرفه‌جویی می‌شود.

۲- از بین بردن لکه‌های ماژیک

  • اگر در جایی لکه نفرت‌انگیز ماژیک دارید، نگران نباشید!
    یک پارچه را به کمی الکل آغشته کنید و با کمی فشار روی لکه بمالید، لکه خیلی سریع از بین خواهد رفت.

۳- پاک‌کننده‌‌ آینه

به مقدار مساوی از الکل و آب را مخلوط کرده و داخل یک بطری اسپری بریزید.
سپس روی آینه اسپری کنید و با یک دستمال بدون پرز خشک کنید.
بدون نیاز به خریدن شیشه پاک‌کن گران یک آینه زیبای بدون خط خواهید داشت.
این کار را می توانید برای پنجره‌ها هم انجام دهید.

۴- بسته یخ

اگر کسی در خانه درد عضلانی دارد و یا ضربه خورده‌ است، یک بسته یخ خانگی درست کنید.
مقداری الکل و آب را با هم مخلوط کرده و در فریزر بگذارید.
بعد از مدتی، یک بسته یخ شکل‌پذیر خانگی دارید که تقریباً هیچ هزینه‌ای برایتان نداشته است.

5- جلوگیری از یخ زدگی

برای جلوگیری از یخ‌زدگی شیشه‌های ماشین مخلوطی متشکل از یک چهارم پیمانه الکل و یک پیمانه آب را روی شیشه اسپری کنید و اجازه دهید کمی بماند.

انواع الکل

کاربردهای انواع الکل در پزشکی

الکل خالص شفاف است،و بین 96 تادرجه خالصی دارد،یعنی درحجم 100 ، 97 درصد الکل و3 درصدآب وجود دارد. اتانول در همه جا در طبیعت موجود است ، هنگام تخمیر همیشه مقداری الکل بدست می آید. مابقی آن در آبهای طبیعی و معدنی وجود دارد.

برای بدست آوردن الکل ازروش تخمیر مواد نشاسته ای و قندی و یا به روش مصنوعی وسنتز بدست می آید. در علم پزشکی انواع الکل های مصرفی تضعیف کننده سیستم بدن، بخصوص اعصای مرکزی می باشد.

چون الکل یک آرام بخش قوی و شل کننده بدن می باشد در پزشکی کاربرد زیادی دارد. به عنوان یک مسکن قوی برای درد های شدید ، خواب آور ، گشاد کردن عروق و…. نام برد. انواع الکل های مصرفی همراه با مواد دیگر نظیر مرفین در جراحی های باز و همینطور برای پانسمان و ضد عفونی زخمها بکار گرفته می شود .

تفاوت الکل صنعتی و الکل سفید

الکل صنعتی از نظر ماهیت هیچ فرقی با الکل سفید یا الکل طبی ندارد و هر دوی آنها اتانول یا الکل اتیلیک می‌باشند. اما برای جلوگیری از سوء استفاده از آنها و بنا به دلایلی نظیر گرفتن مالیات از نوشابه‏‌های الکلی، کارخانجات تولید کننده الکل مواد سمی، مواد رنگین کننده همچون پریدین و مواد بدبو کننده مثل متانول یا عرق چوب را به آنها اضافه می‌نمایند.

در واقع در الکل صنعتی مقداری متانول نیز وجود دارد.

در حالی که در الکل طبی یا سفید تنها اتانول خالص وجود دارد و اثری از متانول دیده نمی‌شود.

تست شناسایی انواع الکل ها

برای شناسایی الکل ها، آزمون های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها به آزمون؛ تشخیص هیدروژن فعال یا تست فلز سدیم، آزمون آمونیوم هگزا نیتراتو سریم (IV) یا تست سریک آمونیوم نیترات، تشخیص OH الکلی به وسیله استری شدن یا تست استیل کلرید، آزمون کرومیک اسید یا جونز، تشکیل گزانتات، آزمون لوکاس، آزمون N – برمو سوکسین ایمید (NBS) و آزمون پریدیک اسید اشاره کرد .

انواع الکل

راه های دفع انواع الکل از بدن

در واقع دفع انواع الکل از بدن از  دو طریق صورت می‌گیرد: ترشح و متابولیزاسیون.

دفع الکل از بدن (و دیگر مواد سمی و دارویی) به روش متابولیزاسیون، از طریق آنزیم‌های کبدی و در ۲ مرحله صورت می‌گیرد.این مراحل باعث اثربخشی الکل و داروها را متوقف.

در واقع زمانی که مواد سمی به متابولیت تبدیل می‌شوند، عملکرد زیستی کمتری نسبت به داروی اصلی دارند.گرچه استثنائاتی در این زمینه وجود دارد؛ مانند چیزی که ما در مورد الکل می‌بینیم.

  • مرحله اول دفع الکل از بدن

در این مرحله الکل به استالدهید تبدیل می‌شود.گرچه بخشی از الکل در خود معده تجزیه می‌شود، اما محل اصلی پردازش آن کبد است.سلول‌های کبدی دارای آنزیمی به نام الکل دهیدروژناز هستند که باعث تبدیل الکل به ماده‌ای به نام استالدهید می‌شود.

  • مرحله دوم دفع الکل از بدن

تبدیل استالدهید به استیک اسید در بدن، یک راه طبیعی برای خلاص شدن از استالدهید می‌باشد.

یک آنزیم دیگر در کبد وجود دارد به نام استالدهید دهیدروژناز که باعث تبدیل استالدهید به ماده دیگری به نام استیک اسید می‌شود. این ماده غیرفعال است و به سرعت به آب و کربن دی‌اکسید تبدیل می‌شود.

مدت زمان دفع الکل از بدن

میزان آنزیم‌های استالدهید دهیدروژناز موجود در کبد، مقدار نسبتاً ثابتی است. بنابراین وقتی کسی  الکل بیش از حد مصرف می‌کند، به دلیل آنکه آنزیم کافی برای دفع الکل از بدن وجود ندارد، بخشی از الکل در جریان خون انباشته می‌شود و باعث ایجاد مسمومیت می‌گردد. پس میزان تجزیه الکل به میزان آنزیم‌های موجود در کبد بستگی دارد. ۹۰% دفع الکل از بدن از طریق متابولیزاسیون آن در کبد صورت می‌گیرد.

حدود ۵% با تنفس از بدن دفع می‌شود.۵% هم از طریق ادرار و مقدار ناچیزی از دفع الکل از بدن نیز از طریق مدفوع و تعریق صورت می‌گیرد. معمولاً به طور میانگین ۰٫۰۶-۰٫۰۱ گرم از الکل در هر ساعت از ۱۰۰ میلی‌لیتر خون دفع می‌شود.

انواع الکل

خرید انواع الکل صنعتی

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران است، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده بنزوئیک اسید با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید  انواع الکل صنعتی با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

فروش انواع الکل 

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص فروش انواع الکل می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم. جهت محصولات بیشتر و استعلام سریع قیمت انواع الکل میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)