راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

شماره های تماس:

66859216 – 66859220

09129618292

لیگنو سولفونات کلسیم

لیگنو سولفونات کلسیم

در این مقاله شما را با محصول لیگنو سولفونات کلسیم  آشنا می کنیم .

نام لاتین : lignosulphonate calcium و حالت فیزیکی : پودر قهوه ای رنگ می باشد.وفرمول شیمیایی : C20H24CaO10S2وCas Number : 8061-52-7

لیگنوسولفونات کلسیم چیست؟

 • لیگنو سولفونات ها جزو قدیمی ترین افزودنی های شیمیایی مورد استفاده در صنعت بتن می باشند.
 • لینگوسولفونات ها به عنوان روان کننده بتن یا کاهنده آب بتن مورد استفاده قرار می گیرند.
 • مکانیسم عمل آنها بر پایه خاصیت پخش کنندگی ذرات سیمان در آب می باشند.
 • به تدریج مواد دیگری ازجمله ملامین فرمالدئید سولفونه SMF،نفتالن فرمالدئید سولفونه و اخیراً رزین های آکریلیک استری واتری موسوم به پلی کربوکسیلات ها به این صنعت معرفی شده اند.
 • صنعت لیگنو سولفونات توانسته است تدریجاً ایرادات ساختاری این ترکیبات را برطرف کرده و توانسته همچنان جایگاه خوبی برای لیگنو سولفونات در بین مواد کاهنده آب بتن داشته باشد.
 • امروزه لیگنو سولفونات ها به تنهایی و یا ترکیب با دیگر مواد شیمیایی به وفور دراین صنعت مصرف می شوند.

عملکرد لیگنو سولفونات به عنوان روان کننده در بتن:

ذرات سیمان به دلیل ریز بودن ،دارای جاذبه سطحی بالایی بوده و وقتی درآب حل می شوند تمایل دارند که به یکدیگر چسبیده و ایجاد توده های قفسی شکل کنند. این ساختار قفسی بخشی از آب موجود را در خود حبس می کند ونهایتاً میزان اب موثر را کاهش داده و خمیر ایجاد شده نسبتاً روانی کمی دارد. با افزودنی ماده روان کننده، این ماده بر روی سطح ذرات سیمان جذب سطحی شده و باعث کاهش جاذبه سطحی ذرات سیمان نسبت به یکدیگر شده و ساختار قفسی می شکند و در این موقع آب به دام افتاده آزاد می شود و همین فرایند می باشد که عامل روان کنندگی این دسته ترکیبات می باشد.ساختار شیمیایی لیگنو سولفونات به مراتب پیچیده تر از دیگر روان کننده های سنتزی مانند نفتالن سولفونات، ملامین سولفونات و پلی کربوکسیلاتها می باشد.

ترکیب شیمی لیگنوسولفونات

 • لیگنو سولفونات که یک پلیمر طبیعی می باشد و از ماده لیگنین بدست می آید.
 • لیگنین یک ساختار پلیمری با سه الکل آروماتیک دارد.
 • لیگنین پس از سلولز بیشترین سهم ساختار چوب را به خود اختصاص داده است.
 • جرم مولی آن بسیار بالا می باشد دربین الیاف سلولزی قرارگرفته و این الیاف را کنارهم نگه می دارد.
 • برای تولیدکاغذ ازچوب،لازم است که لینگین از سلولز جدا شود وبه دلیل آنکه لیگنین حلالیت خوبی در آب ندارد.
 • در یک فرایند شیمیایی با نام سولفوناسیون،لینگین به لیگنو سولفونات تبدیل می شود.
 • با قرار گرفتن گروه عاملی سولفات بر روی آن طی فرایند سولفوناسیون،حلالیت لینگین درآب افزایش می یابد.
 • استخراج لینگین از چوب و سولفوناسیون در یک فرآیند همزمان انجام می شود به این صورت که خورده های چوب در محلول بی سولفیت سدیم یا کلسیم تاغ دمای 130 درجه سانتیگراد حل می شود و گروه عاملی سولفات بر روی شبکه پلیمری لیگنین پیوند می دهد.

در پایان فرآیند مواد نامحلول سلولزی و نمکهای باقیمانده با جرم مولی کم، از ماده اصلی جدا می شود بطوری که محصول نهایی با جرم مولی مورد نظر جداسازی شود. در مرحله تصفیه، قندهای محلول و لیگنو سولفوناتهای با جرم مولی کم نیز جداسازی می شوند. حضور قندها در مقادیر بالا باعث تاخیر در گیرش سیمان شده و در مقادیر مصرف بالای افزودنی حتی توقف گیرش نیز اتفاق بیافتد. این حالت برای بتن ریزی در هوای سرد تشدید نیز می شود و لذا جداسازی قندها از لیگنو سولفونات ، بهره وری این مواد را شدیداً افزایش می دهد.

عملکرد لیگنو سولفونات کلسیم در بتن

به دلیل ریز بودن ذرات سیمان، دارای جاذبه سطحی بالایی می باشد و وقتی در آب حل می شوند تمایل دارند که به یکدیگر چسبیده و ایجاد توده های قفسی شکل کنند. این ساختار قفسی بخشی از آب موجود را در خود حبس می کند و نهایتاً میزان آب موثر را کاهش داده و خمیر ایجاد شده نسبتاً روانی کمی دارد. با افزودنی ماده روان کننده ، این ماده بر روی سطح ذرات سیمان جذب سطحی شده و ساختار قفسی می شکند و در این موقع آب به دام افتاده آزاد می شود و همین فرآیند می باشد که عامل روان کنندگی این دسته ترکیبات می باشد.

ساختار شیمیایی لیگنو سولفونات به مراتب پیچیده تر از دیگر روان کننده های سنتزی مانند نفتالن سولفونات، ملامین سولفونات و پلی کربوکسیلاتها می باشد. پخش شدگی جرم مولی در لیگنوسولفونات بیشتر از روان کننده های سنتزی بوده و گروه های عاملی متعددی به طوری کاملا تصادفی و بی نظم در ساختار آن توضیع شده است. همین عوامل باعث شده است که مکانیسم عمل لیگنوسولفونات در برابر سیمان کمتر شناخته شده باشد.

یک پدیده مهم در شیمی لیگنوسولفونات این است که با کاهش نسبت گروه عاملی سولفونات به گروه های عاملی فنولیک و کربوکسیلیک، پایداری سیستم در محیط های قلیایی غنی از کلسیم کاهش می یابد. به همین دلیل رسوب کمپلکسهای کلسیم لیگنوسولفونات در محلول های قلیایی در برخی از این ترکیبات مشاهده می شود.

قیمت فروش لیگنو سولفونات کلسیم

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (مرک آلمان) لیگنو سولفونات کلسیم می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت لیگنو سولفونات کلسیم میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)