دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

نیتریت سدیم

نیتریت سدیم یک ترکیب شیمیایی است که در بسیاری از صنایع به عنوان یک ماده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب شیمیایی به صورت یک پودر بی رنگ یا یک جامد کریستالی به نظر می‌رسد و در آب به خوبی حل می‌شود. از نیتریت سدیم در تولید مواد غذایی به عنوان یک ماده نگهدارنده استفاده می‌شود.

همچنین در تولید آبکاری فلزات، تولید رنگ‌ها، و همچنین در برخی صنایع شیمیایی دیگر نیز کاربرد دارد. این ماده به دلیل خاصیت ضد اکسیداسیونی خود معمولاً در حفظ کیفیت محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به دلیل خواص حفاظتی خود، ممکن است در برخی محصولات نساجی و پوشاک نیز به عنوان یک ماده نگهدارنده مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت دانش پژوهان شیمی واردکننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. اسید اولئیک یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

نیتریت سدیم

سدیم نیتریت به صورت کریستال های سفید متمایل به زرد است که می تواند به صورت پودری هم باشد. این ماده بدون بو بوده و در معرض اکسیژن هوا اکسید می شود. این ماده در دمای 100 درجه فارنهایت منفجر می شود و در دمای 320 درجه سانتی گرادتجزیه می شود ونقطه ذوب آن 271 درجه سانتی گراد است.

سدیم

ویژگی ها

 • میزان حلالیت این ماده به شرح زیر می باشد:
 • به راحتی در آب داغ محلول است.
 • در آب سرد نیمه محلول می باشد.
 • حلالیت بسیار کمی در دی اتیل اتر و الکل دارد.
 • (82گرم در 100 میلی لیتر در 20 درجه سانتی گراد)محلول فوق در شرایط زیر ناپایدار است:
 • گرمای بالا، تولیدگرد و غبار، منابع احتراق، قرارگرفتن در معرض هوا، موادقابل اشتعال،مواد نا سازگار، قرار گرفتن درمعرض هوای مرطوب یاآب است.

نیتریت سدیم یک اکسیدکننده قوی است و سیار Sodium nitrite ناسازگاری این ماده با موادمختلف ازاین قرارمی باشد. واکنش پذیرباموادقابل اشتعال و موادآلی.واکنش پذیر با مواد کاهنده،فلزات و اسیدها.کمی واکنش پذیر با رطوبت.

Sodium nitrite

نکات قابل ملاحظه درباره واکنش پذیری: 

جاذبه رطوبت، اکسیدکننده قوی، درهوا به آرامی به نیترات اکسیدتبدیل می شود. با موادکاهنده به شدت واکنش می کند.

از نیتریت سدیم به عنوان موادنگهدارنده درسوسیس و کالباس استفاده می شود تا مانع رشد باکتری های خطرناک مثل کلستریدیوم بوتولینوم (عامل بوتولیسم؛ مسمومیت غذایی حاد)گردند. همچنین ترکیب شدن این ماده با میوگولولین و هموگولولین گوشت باعث ایجاد رنگ مطلوب صورتی در گوشت شده و به آن حالتی جذاب و تازه می بخشد، به علاوه فاسد شدن گوشت را به تاخیر انداخته و باعث حفظ عطر و طعم ادویه های آن می شوند. نیتریت سدیم

اخیرا دلایلی برای منع استفاده از این ماده درصنایع غذایی مبنی بر سرطان زا بودن گوشت های فرآوری شده ارائه شده است و توصیه می شود تا از جایگزین های این ماده مانند شیره ی گیاهانی همچون کرفس و چغندر استفاده شود.

خرید نیتریت سدیم

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک آلمان و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده های با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید نیتریت سدیم با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. 

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

خرید نیتریت سدیم

اما برای نیتریت مصرف شده در بدن چه رخ می دهد؟

در صورت مصرف بیش ار اندازه نیتریت و نیترات (دربدن به نیتریت تغییرمی کند) می توان وضعیتی به نام سندروم رخ دهد. این حالت اغلب در نوزادان به وجود می آید و با غیر فعال نمودن هموگلوبین methemoglobinemia توسط نیتریت در انتقال اکسیژن رخ می دهد. مصمومیت های حاصل ازمصرف آب های آشامیدنی آلوده به نیترات نیزمی تواند چنین مشکل هایی را بوجودآورد.

در صورتی که از سلامت کامل برخوردار باشید اغلب این ماده در بدن به نیتریک اسیدتبدیل می شود و می تواند نقش زیادی در بدن داشته باشد. اما درمواردی خاص این ماده می تواند به نیتروزآمین (ماده ای سمی) تبدیل شود. وزارت کشاورزی ایالات متحده به منظور به حداقل رساندن تشکیل نیتروزامین، ضمن جلوگیری ازبیماری های ناشی ازمواد غذایی مانند بوتولیسم، استفاده از ماده ی فوق را به حدود200 پارت ازسدیم نیتریت به ازای هر ppm از وزن گوشت محدود نموده است.

اقدامات بیوشیمی محصول نیتریت سدیم

نیتریت سدیم در بیوشیمی به دلیل خاصیت اکسید کننده‌ای که دارد، در برخی اقدامات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب می‌تواند با برخی از ترکیبات آمینی از جمله آمین ها و پروتئین‌ها واکنش داشته باشد. از این رو ممکن است در مطالعات بیوشیمیایی به عنوان یک عامل اکسید کننده مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین ممکن است در برخی فرایندهای بیولوژیکی مانند تعادل اکسیداسیون-احیاء در سلول‌ها و بافت‌ها نقش داشته باشد. این اقدامات بیوشیمیایی ممکن است در مطالعات مرتبط با سلامت انسان و بررسی اثرات مختلف محیط زیستی مورد توجه قرار گیرند.

سدیم نیتریت وکاربرد آن در صنایع غذایی

با این حال برخی مطالعات تفاوتی ما بین نیتریت دریافتی از سبزیجات وگوشت قائل نمی شوند و ممنوعیتی برای مصارف به اندازه ی آن اعلام نکرده اند. تولیدکنندگان نیزبرای احتمال کاهش تولید نیتروزآمین به محصولات خود اسیدآسکوربیک و یا ویتامین C می افزایند تاسبب تشکیل نیتریک اسید کاملا بی خطرشوند.

با این حال آیا می توان گفت مصرف غذاهای گوشتی به دلیل وجود این ماده مضرهستند؟

خیر نه به این شدت! دراغلب افراد همه ی نیتریت های مصرفی به اکسیدنیتریت بی ضرر تبدیل می شوند اما باید توجه نمودافرادی که داروهای مهار کننده پروتون پمپ(سرکوب کننده های اسید)مصرف می نماینددراین زمینه استثنامی باشند.زیرا کاهش اسیدیته درمعده آنها ممکن است سبب رشدباکتری هایی شودکه می توانندتولید نیتروزامین راافزایش دهندجالب است بدانی در یک رژیم غذایی تنها 5درصدنیتریت دریافتی از طریق گوشت های فراوری شده است و بیش از 80درصد از طریق سبزیجات به بدن وارد می شود.

اما آیا می دانستید این ماده پادزهر سیانور نیز به حساب می آید و در مسمومیت های به وجود آمده ازمصرف سیانور در دوزهای مشخص تجویز می شود؟

مصرف سیانید می تواند سبب مسمومیت و حتی مرگ در برخی افراد شود. معمولا برای درمان این مسمومیت از تجویز سریع اکسیژن و یا پادزهر هایی مانند تیوسولفات سدیم و یا نیتریت سدیم استفاده می شود. این ماده که بصورت داخل وریدی تجویز می شود موجب ایجاد متاموگلوبین می گردد وسیانیدهای a3 جذب می نماید. در نتیجه این عمل، مجددا سیتوکروم a3پیوندی و یا غیرپیوندی را به دور از سیتوکروم بپردازد.

علاوه براین اخیرا اثرگذاری سدیم نیتریت برای افزایش جریان خون باگشادکردن رگ های خونی به اثبات رسیده است و به عنوان وازودیلاتو عمل می نماید. تحقیقات بر روی کاربرد این ماده برروی برطرف نمودن کم خونی داسی شکل، مسمومیت با سیانید ،سکته قلبی، آنوریسم مغزی وفشارخون ریوی رد نوزادان درحال انجام است.

سایر کاربردهای این ماده عبارتند از:

 • شتاب دهنده در صنایع لاستیک
 • تثبیت کننده رنگ در کونت خام
 • دی آزو کردن به وسیله واکنش با اسیدهیدروکلریک
 • درصنایع عکاسی
 • درصنایع رنگ سازی
 • به عنوان واکنش گر درشیمی تجزیه
نکات نگهداری:

NaNO3 نیتریت سدیم می تواند در اثرمجاورت با هوا توسط اکسیژن موجود، اکسید گردد و به سدیم نیترات تبدیل شود، درنتیجه حتما از بسته بودن درب ظرف نگهداری این ماده اطمینان خاطرحاصل نمایید. این ماده دردمای اطاق پایدار است اما درصورت گرم شدن نا پایدارترمی باشد و حتی در دماهای بالاتر از 533 درجه ی سانتی گراد امکان دارد منفجر شود.

قیمت نیتریت سدیم

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (سیگماآلدریچ) نیتریت سدیم می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت خرید نیتریت سدیم   میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

محصولات خود را از ما بخواهید :

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)