دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

هیدروکلریک اسید

هیدروکلریک اسید یکی از اسیدهای معدنی مهم در علم شیمی و صنعت است که به عنوان یک ترکیب شیمیایی از هیدروژن و کلر با فرمول HCl شناخته می‌شود. این اسید به عنوان یکی از اسیدهای قوی شناخته می‌شود و تاثیرات مهمی در شیمی، بیوشیمی، و صنایع مختلف دارد. در این مقاله، به معرفی هیدروکلریک اسید، روش‌های تولید آن، کاربردهای متعدد در صنایع مختلف، و اهمیت آن در زمینه‌های مختلف خواهیم پرداخت. شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی محصولات مرک آلمان و  سیگماآلدریچ است که هیدروکلریک اسید یکی از این موارد می باشد. این شرکت با ایجاد دفتر نمایندگی در کشور ترکیه واردات محصولات مرک و سیگماآلدریچ را میسر نموده تا بتواند مانع از ایجاد تحریم شده و محصولات شیمیایی را با انواع برندها به دست متقاضیان گرامی برساند.

هیدروکلریک اسید

بخش اول: معرفی Hydrochloric acid

1. تعریف:
هیدروکلریک اسید یک ترکیب شیمیایی است که از اتصال اتم هیدروژن به اتم کلر در مولکول آن تشکیل شده است. فرمول شیمیایی آن HCl می‌باشد. این اسید به صورت مایع بی‌رنگ با بوی تیز و ترش در دمای اتاق و به صورت گاز در دمای پایین‌تر از -85 درجه سانتیگراد و فشار استاندارد واکنش‌های شیمیایی واکنش می‌دهد.

2. تاریخچه:
استخراج هیدروکلریک اسید از منابع طبیعی نظیر نمک‌های طبیعی (نمک کلریدی) و جوش‌آوری آن به عنوان یک اسید قوی به دوره‌های قدیمی بازمی‌گردد. اما تولید صنعتی هیدروکلریک اسید به وسیله فرایندهای شیمیایی پیشرفته در قرن نوزدهم توسط علماء شیمیایی معاصر آغاز شد.

بخش دوم: تولید Hydrochloric acid

1. تولید از نمک‌های معدنی:
یکی از روش‌های تولید هیدروکلریک اسید استفاده از نمک‌های معدنی مانند نمک کلریدی (NaCl) است. در این فرآیند، نمک کلریدی به همراه اسید‌های قوی نظیر سولفوریک اسید (H2SO4) ترکیب می‌شوند. این ترکیب باعث تجزیه نمک کلریدی به هیدروکلریک اسید و گاز کلر می‌شود. سپس هیدروکلریک اسید تولید شده از محلول جدا می‌شود.

2. تولید از برهم‌کنش هیدروژن و کلر: روش دیگری برای تولید Hydrochloric acid، برهم‌کنش مستقیم هیدروژن گاز (H2) و گاز کلر (Cl2) در دمای بالا و با استفاده از کاتالیزورهای خاص می‌باشد. این فرآیند به عنوان فرآیند دیکلز-آلدر که در صنایع بزرگتر به کار می‌رود، شناخته می‌شود. بخش سوم: کاربردهای هیدروکلریک اسید 1. صنایع شیمیایی: تولید انواع مواد شیمیایی: هیدروکلریک اسید به عنوان یک ماده شیمیایی کلیدی در تولید مواد شیمیایی مانند پلاستیک‌ها، کاشی‌ها، لاستیک‌ها، رنگ‌ها، و دیگر مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید سوخت: این اسید در تولید مواد سوختی نظیر بنزین و متانول نیز به کار می‌رود. 2. صنایع معدنی:

استخراج فلزات: هیدروکلریک اسید به عنوان یک ماده ذوب کننده و جداکننده معدنی‌ها مورد استفاده در استخراج فلزات نظیر طلا و مس قرار می‌گیرد.
3. صنایع نفت و گاز:

پالایش نفت: در صنعت پالایش نفت، هیدروکلریک اسید به عنوان یک ماده شیمیایی کمکی در فرآیندهای پالایش نفت و حذف افتابه‌های گوگردی از نفت استفاده می‌شود.
4. کنترل آلودگی محیطی:

تصفیه آب: هیدروکلریک اسید می‌تواند در فرآیند‌های تصفیه آب به عنوان یک ماده تنظیم pH و جذب یون‌های فلزی مورد استفاده قرار گیرد.
5. کشاورزی:

تولید کودهای فسفاته: این اسید در تولید کودهای فسفاتها و نیتراتها به عنوان ماده کمکی استفاده می‌شود.

بخش چهارم: اهمیت هیدروکلریک اسید

1. در تحقیقات علمی و آزمایشگاهی:
هیدروکلریک اسید به عنوان یک ماده شیمیایی مهم در آزمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اسید تنظیم pH محیط‌های آزمایشی را انجام می‌دهد و در تجزیه و تحلیل نمونه‌های شیمیایی و بیولوژیکی کمک می‌کند.

2. در تصفیه آب و محیط زیست:
استفاده از هیدروکلریک اسید در تصفیه آب و کنترل آلودگی محیط زیست بهبود محیط زیست و سلامت انسان را تضمین می‌کند.

3. در صنعت و تولید مواد شیمیایی:
Hydrochloric acid در تولید مواد شیمیایی و محصولات مصرفی ماشین‌سازی، صنایع الکترونیک، صنایع نفت و گاز و صنایع شیمیایی بسیار حیاتی است.

نتیجه‌گیری:

هیدروکلریک اسید به عنوان یک ترکیب شیمیایی اساسی در صنایع مختلف، تحقیقات علمی و کنترل آلودگی محیط زیست دارای اهمیت بسیاری است. تولید و استفاده از این اسید به بهبود فرآیندهای صنعتی، پایداری محیط زیست و تحقیقات علمی کمک می‌کند. این ترکیب شیمیایی برای تولید محصولات متعدد و در دنیای علمی به عنوان ابزار مهمی شناخته می‌شود که بدون آن، بسیاری از فرآیندها و تحقیقات امکان‌پذیر نخواهند بود.

خرید و فروش هیدروکلریک اسید

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک و سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده Hydrochloric acid با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

آنچه دراین مطلب می خوانید:

  • 1-مشخصات ماده هیدروکلریک اسید
  • 2-فروش هیدروکلریک اسید
  • 3-استعلام قیمت هیدروکلریک اسید
  • 4-هیدروکلریک اسید چیست؟
  • 5-تاریخچه و تواید مواد غیر آلی
  • 6-کاربردها وکنترل PH
  • 7-مضرات و خطرات

مشخصات ماده

نام ماده: هیدروکلریک اسید نام انکلیسی: Hydrochloric acid ,HCl نام های دیگر: موریاتیک اسید، جوهرنمک ،اسیدمعده HCl: فرمول مولکولی g/mol جرم مولکولی: 36.46 CAS Number  7647-01-0

ساختار هیدروکلریک اسید

ساختار هیدروکلریک اسید (Hydrochloric Acid) بسیار ساده است چرا که این ترکیب شیمیایی تنها از دو اتم هیدروژن (H) و کلر (Cl) تشکیل شده است. فرمول شیمیایی هیدروکلریک اسید HCl می‌باشد. در ساختار مولکولی Hydrochloric acid، یک اتم هیدروژن به یک اتم کلر متصل است. اتم هیدروژن از یک الکترون به اتم کلر الکترون می‌دهد، و این منجر به تشکیل یک اتصال تک یونی می‌شود. این اتصال تک یونی به معنای این است که اتم هیدروژن مثبت شارژ می‌گیرد (H+) و اتم کلر منفی شارژ می‌شود (Cl-)، بنابراین مولکول هیدروکلریک اسید به عنوان یک اسید قوی در شیمی شناخته می‌شود.

فروش هیدروکلریک اسید 

شرکت دانش پژوهان شیمی ازبزرگترین وارد کنندگان و فروشدگان هیدروکلریک اسید بوده و درحوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بالاخص فروش هیدروکلریک اسید تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه این محصول باکیفیت و مناسب با کارشناسان بازرگانی دانش پژوهان شیمی ارتباط برقرار نمایید.

استعلام قیمت

جهت استعلام سریع قیمت  میتوانید با شماره های مستقیم شرکت دانش پژوهان شیمی تماس گرفته و یا با شماره همراه شرکت درکانال واتساپ سفارش خود را ارسال و قیمت محصول خورا دریافت نمایید.

هیدروکلریک اسید چیست?

این ماده یک محلول شفاف و بی رنگ است که بوی بسیار تندی دارد. این ماده،یک اسید معدنی بسیار خورنده و قوی است. که استفاده های صنعتی بسیاری دارد و ازترکیب هیدروژن کلرید درآب بدست می آید PH این اسید بطور طبیعی درمعده وجود دارد و به همین دلیل، یکی از نام های این اسید، اسید معده نام دارد. مقدار این اسید درانسان بین 0تا 2 است، همین مسئله باعث تجزیه غذا درمعده می شود. موریاتیک اسید و جوهر نمک ازدیگرنام های این اسید هستند. دربرخی از کشورها، نام گذاری این اسید بسته به درصد خلوص آن دارد. این ماده دربین کیمیاگران اروپایی بنام اسیدم سالیس شناخته می شد.

تاریخچه و تولید مواد غیرآلی

تاریخچه (Hydrochloric Acid) به عقده‌های طولانی و مرتبط با تاریخ شیمی و تا آغاز تولید صنعتی این اسید برمی‌گردد. در زیر، چندین حادثه و مرحله مهم در تاریخچه هیدروکلریک اسید آورده شده است: دوره‌های قدیم: اولین مرجع نوشتاری درباره هیدروکلریک اسید به اقدامات شیمیایی خلط زمان کرخه (Krokhe)، یک شیمی‌دان یونانی در سده یازدهم میلادی باز می‌گردد. او توصیفی کلی از تولید اسید کلریدریک به وسیله انتقال بخارهای نمک کلریدی بر روی سطوح گرم می‌کند. سده هفدهم تا هجدهم: شیمی‌دانان اروپایی مانند گلبرت انگلستانی در سده هفدهم و جوزف بلک پریستلی انگلستانی در سده هجدهم به تحقیقات بیشتری در مورد ترکیبات کلر اختصاص دادند. این تحقیقات به توسعه دانش در مورد هیدروکلریک اسید کمک کرد. قرن نوزدهم: در قرن نوزدهم، تولید صنعتی هیدروکلریک اسید به وسیله متخصصانی همچون کارل ولهلم شئله (Carl Wilhelm Scheele) و هنری کوپرت (Henry Deacon) آغاز شد. ولهلم شئله اسید کلریدریک به وسیله واکنش نمک کلریدی و سولفوریک اسید تولید می‌کرد. قرن بیستم: تولید هیدروکلریک اسید به روش دیکلز-آلدر در قرن بیستم و با پیشرفت شیمی صنعتی و فرآیندهای شیمیایی پیچیده‌تر توسط شرکت‌های صنعتی در سطح گسترده آغاز شد. این فرآیند امکان تولید اسید کلریدریک به مقیاس صنعتی را فراهم آورد. هیدروکلریک اسید برای تولید وینیل کلرید، دی کلرواتان، پلی وینیل کلراید و بسیاری مواد آلی دیگرمورد استفاده قرار می گیرد. برخی مواد دیگر عبارتند از پلی کربنات، اسیداسکربیک و داروهای شیمیایی.

کاربردها و PH کنترل

ازاین اسید درصنعت چرم سازی، خالص سازی مواد، مواد پاک کننده خانگی و صنعتی و درکارهای ساخت و ساز ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد همچنین از این ماده برای بدست آوردن نفت نیز استفاده می شود. اسید زنی چاه نفت یک فرایند معمول درشرکت های نفتی است. علاوه براین، این ماده کاربرد بسیار زیادی درمعده انسان برای حضم غذا دارد. ازاین اسید برای کنترل مقدار اسیدیته و خنثی کردن محیط های قلیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

مضرات و خطرات 

بخار این ماده می تواند باعث سوختگی شدید چشم و پوست شود. همچنین درصورت خوردن این اسید، زخم های بسیاری درشکم، معده، دهان، گلو و مری ایجاد می شود که می تواند موجب خونریزی شدید شود. همچنین با تنفس بخار این اسید،مشکلات بسیار زیادی دردستگاه تنفسی بوجود می آید که می تواند مونجر به مرگ شود. این ماده خاصیت اشتعال پذیری ندارد اما درصورت برخورد بافلزات، می تواند باعث تولید هیدروژن شود که درگرمای بالا، این ماده می تواند منفجر شود. هنگام استفاده از این ماده، لباس مقاوم بپوشید و از عینک مخصوص استفاده کنید. همچنین برای عدم استنشاق این ماده حتماٌ از ماسک مناسب استفاده کنید.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت خرید هیدروکلریک اسید   میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)