دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

پرکلرواتیلن

محصول شیمیایی پرکلرواتیلن که معمولاً با نام “پرک” نیز شناخته می شود. این ماده یک ترکیب آلی و در حالت طبیعی به شکل مایع بی رنگ، و غیر قابل اشتعال می باشد. پرکلرواتیلن دارای بویی شبیه اتر و با مزه ای حدوداً شیرین است. در اوایل تولید این ماده آلی در صنعت (صنایع) با هدف تمیز کردن الیاف و پارچه ها استفاده می شد، از طرفی دیگر، پرکلرواتیلن برای از بین بردن گریس و چربی از روی سطح فلزات نیز کاربرد داشت. با این مواردی که گفته شد، خاصیت تمیز کنندگی که کاربرد اصلی این محصول است، به مرور زمان نیز بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفت.

خواص فیزیکی و شیمیایی پرکلرواتیلن 

 • نام محصول : پرکلرواتیلن
 • نام های مترادف : تتراکلرواتیلن
 • فرمول مولکولی : C2C14
 • خطر : غیر قابل اشتعال
 • حلالیت : در آب به آرامی و بسیار کم حل می شود (15/. گرم در یک لیتر آب در دمای 25 درجه سانتی گراد)
 • حلالیت در سایر حلال ها : محلول در بسیاری از حلال های آلی
 • جرم مولی : 165/82 گرم بر مول
 • دانسیته : 1/622 گرم بر سانتی متر مکعب
 •  نقطه جوش : 121/1 سانتی گراد
 • نقطه ذوب : 19- درجه سانتی گراد
 • فشار بخار : 14 میلی متر جیوه در دمای 20 درجه سانتی گراد

فروش پرکلرواتیلن

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی می باشد . پرکلرواتیلن یکی از محصولات وارداتی این شرکت است که برای خرید هر کدام از محصولات مواد شیمیایی آزمایشگاهی یا صنعتی می توانید به دو روش ابتدا اینکه با شماره های مستقیم بخش فروش تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید، یا از طریق واتساپ نام محصول درخواستی و مقدار مورد نیاز خود را ارسال نموده تا در کمترین زمان ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمایید.

قابل ذکر است که محصولات آزمایشگاهی مثل مرک آلمان و سیگماآلدریچ و یا محیط کشت ها را نیز می توانید از دانش پژوهان شیمی تهیه نمایید.

کاربرد پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن جزو حلال های شیمیایی است. از این محصول شیمیایی به عنوان تمیز کننده پارچه استفاده می گردد زیرا بدون آنکه به بافت و الیاف آن آسیب برساند آن را مثل روز اول پاک می کند . در صنایع و صنعت قطعه سازی و پردازش فلزات و قطعات فلزی از تتراکلرواتیلن به عنوان لکه بر ، حذف گریس و روغن های باقی مانده استفاده می شود . فرآیند استخراج چربی ها در آزمایشگاه ها ، حذف رنگدانه ها ، حل کردن لاستیک و …، نمونه هایی از موارد استفاده پرکلرواتیلن در صنایع مختلف می باشد.

 

پرکلرواتیلن

موارد ایمنی هنگام استفاده

برای استفاده از پرکلرواتیلن بهتر است بدانیم ، ظروف و مخازن حاوی ترکیب شیمیایی تتراکلرواتیلن باید به دور از منابع تولید حرارت و جدا از تماس با ترکیبات اکسید کننده، ذخیره و نگهداری شوند . محیط انبارهای ذخیره شده از این ماده آلی می بایست خشک و خنک بوده و حتما از تهویه مناسبی برخوردار باشد . تتراکلرواتیلن باید در مخازن یا ظروف ساخته شده از فولاد ضد زنگ ، نگهداری شوند، ظروف آلومینیومی یا کربن استیل نیز برای این کار مناسب هستند.

بررسی ها پیرامون خطرات و ملاحظات شیمیایی ترکیب پرکلرواتیلن نشان داده اند در تماس بودن افراد با این ترکیب در مقادیر بسیار کم، خطرات حادی در پی ندارد اما در طولانی مدت می تواند صدمات جبران ناپذیری داشته باشد . از این موارد می توان به سرطان اشاره نمود. بنابراین پیشنهاد می شود تمام افرادی که با این ماده سروکار دارند حتماً از لباس کار و ماسک استفاده نمایند.

طبق گزارش های بدست آمده میزان تولید ماده شیمیایی پرکلرواتیلن در بازارهای جهانی ، چیزی حدود 1 میلیون تن در سال می باشد . این میزان در سال 1985 به ثبت رسیده و شایان ذکر است که رشد تولید و مصرف این ماده در حال حاضر گسترده تر  می باشد . خرید و فروش پرکلرواتیلن به صورت فله ای در تانکرهای مخصوص و همچنین به صورت حمل با بشکه ها و مخازن انجام می گیرد . این محصول به نظر اشتعال پذیری یا خطر در هنگام حمل و نقل در دسته 2 طبقه بندی می شود.

آمار صادراتی پرکلرواتیلن 

ارزش صادراتی پرکلرواتیلن در بازارهای جهانی، رقمی برابر با 128 میلیون دلار است. کشور آلمان (46/8 میلیون دلار)، اولین و برترین صادر کننده این محصول بوده و کشور چین نیز بزرگترین وارد کننده این محصول است . کشورهایی مثل فرانسه (23 میلیون دلار)، آمریکا (22/6 میلیون دلار)، بلژیک – لوکزامبرگ (6/29میلیون دلار) و جمهوری چک (5/98میلیون دلار)، بزرگترین کشورهای صادر کننده پرکلرواتیلن می باشند.

در این بین ،کشورهای مثل چین (30/9میلیون دلار)، بلژیک – لوکزامبورگ (10/4میلیون دلار)، کانادا (6/46میلیون دلار)، ایتالیا (6/24میلیون دلار) و کشور مکزیک (5/54 میلیون دلار)، برترین کشورهای وارد کننده پرکلرواتیلن در دنیا هستند.