دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

متیل ترشیو بوتیل اتر

آشنایی با متیل ترشیو بوتیل اتر

1-مشخصات ماده متیل ترشیو بوتیل اتر

2-فروش MTBE

3-قیمت MTBE

4-MTBE یا متیل ترشیو بوتیل اتر چیست؟

5-تاریخچه MTBE

6-فرایند تولید MTBE

7-کاربرد های MTBE

7.1-کاربرد به عنوان یک حلال

7.2-کاربرد های دارویی

7.3-پایداری و انتشار در محیط

8-محدودیت تولید و استفاده MTBE

مشخصات ماده:

  • نام: متیل ترشیو بوتیل اتر
  • نام انگلیسی: METHYL TERT-BUTLY ETHER
  • نام تجاری: MTBE
  • فرمول شیمیایی: CH3)3COCH3)
  • شماره ثبت: 1634044

متیل ترشیو یا MTBE  چیست؟

متیل ترشیو بوتیل اتر (MTBE) یک ترکیب ارگانیک با فرمول CH3)3COCH3) است. MTBE یک مایع فرار، قابل اشتعال و بی رنگ است که به مقدار زیاد در اب حل می شود. بوی این ماده یک افزودنی مورد استفاده در MTBE مانند بوی تند دی اتیل اتر است که باعث به وجود امدن طعم و بوی نامطبوع در اب می شود.

متیل ترشیو بوتیل اتر (MTBE) یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک ماده افزودنی به بنزین اضافه می‌شود تا اکسیژن بیشتری به سوخت موتور اضافه شود و تبدیل شدن ناخالصی‌های زیستی به دی اکسید کربن و آب را تسریع کند. در صنعت نفت، MTBE به عنوان یک حلال در استخراج گاز طبیعی و نفت شیل استفاده می‌شود.

همچنین MTBE به عنوان یک حلال در تولید انواع محصولات شیمیایی و دارویی، از جمله رزین‌ها، پلاستیسایزرها و چسب‌ها نیز استفاده می‌شود. با این حال، به دلیل خطرات برای سلامت و زیست محیطی، استفاده از MTBE در بسیاری از کشورها محدود شده است.

MTBE یک ماده سمی است و در صورت استنشاق آن یا در صورت بلعیدن آن، می‌تواند به بیماری‌های جدی منجر شود. همچنین، MTBE به دلیل خطرات زیست محیطی، به عنوان یک ماده آلوده‌کننده در آب و خاک شناخته شده است.

تاریخچه MTBE:

در ابتدای دهه 1970  متیل ترشیو بوتیل اتر به عنوان جایگزین تترا متیل سرب به بازار سوخت ایالات متحده عرضه شد. دلیل استفاده از MTBE افزایش عدد اکتان بوده، پس از اصلاح قانون و حرکت به سمت هوای پاک از این ماده بیشتر استفاده شد زیرا تولید کربن مونواکسید و اوزون به حداقل می رسید مقدار MBTE بسیار کمتری برای افزایش عدد اکتان در سوخت های زمستانی در مناطقی از ایالات متحده استفاده می شود. این مناطق دارای مشکل وجود CO بیش از حد در هوا هستند. در مجموع، تقریبا یک سوم بنزین ایالات متحده در سال های اخیر دارای مقدار زیادی MTBE بوده اند.

فرایند تولید MTBE:

MTBE  از طریق واکنش شیمیایی متانول و ایزوبوتیلن تولید می شود. متانول از گاز طبیعی بدست امده و ایزوبوتیلن از بوتان حاصل از نفت خام یا گاز طبیعی حاصل می شود، بنابر این MTBEمشتق شده از سوخت های فسیلی است در ایالات متحده مقدار بسیار زیادی (بیش از 200،000بشکه در روز در سال 1999 ) تولید شد.

کاربرد های MTBE:

MTBE به عنوان جزئی از سوخت در موتور های بنزینی استفاده می شود این ماده شیمیایی باعث افزایش عدد اکتان بنزین شده و در نتیجه خوش سوزی بنزین را افزایش می دهد.

کاربرد به عنوان یک حلال:

متیل ترشیو بوتیل اتر MTBE به طور گسترده ای در صنعت به عنوان یک جایگزین بی خطر دی ایتل اتر به طور گسترده ای استفاده می شود. چرا که این ماده پتانسیل انفجاری کمتری نسبت به دی اتیل اتر دارد. همچنین در تحقیقات علمی به عنوان یک حلال استفاده می شود و این ماده نیز در برابر اسید های قوی پایداری مناسبی دارد.

کاربرد های دارویی:

در روشی که به درمان انحلال تماسی موسوم است، MTBE به طور مستقیم به کیسه صفرا تزریق می شود تا سنگ های صفراوی دفع شوند.

پایداری و انتشار در محیط:

متیل ترشیو بوتیل اتر در غلظت های بسیار پایین، طعم ناخوشایندی را به اب می دهد حلالیت در اب و ماندگاری MTBE موجب می شود سریعتر از اجزای بنزین حرکت کرده و اب را الوده کند. نارگیل میتواند برای جذب MTBE استفاده شده و ان را به سطوح غیر قابل تشخیص کاهش دهد اگرچه این سطح کاهش احتمالا تنها در شرایط ایده ال امکا نپذیر است. در حال حاضر هیچگونه روشی برای از بین بردن این ماده در محل الودگی ارائه نشده که قادر به کاهش غلظت الودگی باشد.

در سال 2007 محققان اطلاعاتی در مورد اثرات بهداشتی مصرف MTBE ارائه داده اند. اژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده بر این عقیده است که داده های موجود برای اندازه گیری خطرات ان برای سلامت انسان به مقدار کم در اب اشامیدنی کافی نیستند اما داده ها حاکی از این است که MTBE در دوز های بالا سرطان زای بالقوه برای انسان است .

محدودیت تولید و استفاده ار MTBE: 

در سال 2000 EPA فصد داشت تا در حدود چهار سال استفاده از MTBE در برخی از کاربرد ها ممنوع کند. کالیفرنیا MTBE را به عنوان افزودنی بنزین در سال 2002 ممنوع کرد. MTBE هنوز برای سایر کاربرد های صنعتی به لحاظ قانونی بدون محدودیت است .

 قیمت – فروش متیل ترشیو بوتیل اتر MTBE: 

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات  مرک آلمان و سیگماآلدریچ، متیل ترشیو بوتیل اتر  می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم. جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت متیل ترشیو بوتیل اتر میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)