راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

شماره های تماس:

66859216 – 66859220

09129618292

محیط کشت مولرهینتون آگار

محیط کشت مولر-هینتون آگار (Müller-Hinton Agar) یک نوع محیط کشت مخصوص است که برای آزمایش حساسیت آنتی‌بیوتیک و انجام آزمایش‌های مقاومت دارویی باکتری‌ها به کار می‌رود. این محیط به نام دو دانشمند میکروبیولوژی آلمانی به نام‌های یوهانس مولر و رودولف هینتون نامگذاری شده است.

محیط کشت مولرهینتون آگار یکی ازبهترین محیط ها برای اندازه گیری حساسیت میکروارگانیسم های سخت رشد به روش کربی بایر می باشد.نشاسته موجود در محیط،سموم آزاد شده ازباکتری ها را جذب کرده و مانع تداخل آن ها با آنتی بیوتیک ها می شود.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی محصولات مرک آلمان است که  محیط کشت مولرهینتون آگار  یکی از این موارد می باشد. این شرکت با ایجاد دفتر نمایندگی در کشور ترکیه واردات محصولات مرک و سیگماآلدریچ را میسر نموده تا بتواند مانع از ایجاد تحریم شده و محصولات شیمیایی را با انواع برندها به دست متقاضیان گرامی برساند.

شرکت دانش پژوهان شیمی  نمایندگی مرک آلمان در ایران با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده خرید مواد شیمیایی سیگماآلدریچ  با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل کردن از صحیح بودن شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

محیط کشت مولرهینتون آگار

ویژگی‌های اصلی محیط کشت مولر-هینتون آگار به شرح زیر است:

نوع محیط: محیط کشت مولر-هینتون آگار به صورت محیط جامد (آگار) تهیه می‌شود که دارای محتویات مشخصی از جمله پپتون‌ها، نمک‌ها، و گلوکز است.

آزمون حساسیت آنتی‌بیوتیک: از این محیط برای انجام آزمایش‌های حساسیت آنتی‌بیوتیک به‌ وسیله روش دیسک پیچشی (Disk Diffusion Method) استفاده می‌شود. در این آزمایش، دیسک‌های حاوی آنتی‌بیوتیک‌های مختلف روی سطح محیط قرار داده می‌شوند و اطراف دیسک‌ها باکتری‌ها کشت می‌شوند. سطح کاهش رشد باکتری‌ها در اطراف دیسک، نشانگر حساسیت یا مقاومت باکتری به آن آنتی‌بیوتیک است.

سطح کشت: سطح محیط کشت مولر-هینتون آگار، کف پتری دیش‌های پتری (Petri Dish) است که دیسک‌های آنتی‌بیوتیک‌ها روی آن قرار می‌گیرند. محیط کشت مولرهینتون آگار

رشد باکتری‌ها: این محیط اجازه رشد باکتری‌ها را فراهم می‌کند و به عنوان یک ماتریکس جامد برای انجام آزمایش‌های حساسیت به آنتی‌بیوتیک‌ها عمل می‌کند. محیط کشت مولرهینتون آگار

اندازه‌گیری دیامتر محوطه مهار باکتری: دیامتر محوطه مهار باکتری (حد فاصله کاهش رشد باکتری‌ها اطراف دیسک) به عنوان معیاری از حساسیت یا مقاومت باکتری به آنتی‌بیوتیک مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرد.

پایداری: مولر-هینتون آگار به دلیل پایداری و قابلیت تکثیر مناسب، مناسب برای انجام آزمایش‌های مقاومت دارویی در مدت طولانی می‌باشد. محیط کشت مولرهینتون آگار

به خاطر داشته باشید که استفاده از این محیط باید با دقت و با رعایت دستورالعمل‌ها و توصیه‌های بهداشتی و آزمایشگاهی انجام شود. محیط کشت مولرهینتون آگار

فرمول تشکیل دهنده محیط کشت 

Acid Hydrolysate of casein

Beef Extract

Starch

Agar

دلایل استفاده ازمحیط  کشت مولر هینتون آگار در تست حساسیت به آنتی بیوتیک ها 

1-محیط غیرانتخابی و غیر افتراقی برای رشد همه باکتری هایی که بر روی این محیط کشت داده می شوند.

2-محیط آگارنرم منجر به انتشار بیشترآنتی بیوتیک ها نسبت به سایر پلیت ها شده و مناطق مهاری واقعی تر و بهتری ایجاد می شود. محیط کشت مولرهینتون آگار

3-کم بودن میزان مهارکننده مانند سولفونامیدها (sulfonamides) تریمتوپریم (Trimethoprim) و تتراسایکلین

کاربرد محیط کشت با 5% خون گوسفند

streptococcus pneumonias

Neisseria meningitidis

عواملی که در تست حساسیت آنتی بیوتیکی تاثیر میگذارند

  • غلظت دیسک ها
  • انتشار دارو
  • ساختار محیط کشت
  • ضخامت محیط کشت

کنترل کیفی 

Ph محیط:

Ph مناسب برای محیط کشت مولرهینتون آگار حدود 7/2- 7/4 است، درPh پایین این محدوده تعدادی از آنتی بیوتیک ها فعالیت خود را از دست می دهند.مانند (aminoglycosides, quinolones, (macrolides  وسایر عوامل محیط کشت (تترا سایکلین) دارای فعالیت بیش از حد میشوند و در Ph های بالاتر اثرات متضاد انتظار می رود.

غلظت تیمیدین و تیمین

درصورتی که محیط کشت مولرهینتون آگار دارای غلظت بالایی از تیمین Thymine یا تیمیدین Thymidine باشد بر روی اثر مهاری سولفونامیدها و تریمتوپریم تاثیر گذاشته، در نتیجه منطقه مهاری کوچک شده یا اصلا ایجاد نمی شودو منجر به نتایج مقاومت کاذب در گزارش ها شده و در نتیجه محیط کشتی که میزان تیمیدین آن کم است باید استفاده شود.

یون کلسیم و منیزیم

افزایش یون های کلسیم و منیزیم در محیط کشت بر روی فعالیت امینوگلیکوزیدها(Aminoglycosides) و تتراسایکلین (Tetracycline) اثرگذاشته و باعث کوچک شدن قطر منطقه مهاری در P.aeruginosa میشود و با افزایش یون های دو ظرفیتی قطر منطقه مهاری کاهش می یابد.

رطوبت

رطوبت زیاد بر روی صحت نتیجه، اثر به سزایی دارد؛قبل از استفاده برای خارج کردن رطوبت اضافی باید پلیت در داخل هود لامینار به مدت 5 الی 10 دقیقه در دمای اطاق قرار داده شودو درب آن باز شود.

قیمت – فروش محیط کشت مولرهیلتون آگار

شما می توانید جهت خرید- فروش محیط کشت مولرهینتون آگار  و استعلام قیمت با تلفن های مستقیم بخش فروش  با شرکت دانش پژوهان شیمی تماس گرفته و با کارشناسان فروش در ارتباط باشید، یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول و مقدار نیاز خود را ارسال، تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)