دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

پلی اتیلن گلایکول

دانش پژوهان شیمی وارد کننده و توضیع کننده مواد شیمیایی مرک آلمان بخصوص محصولات نایاب است. شما می توانید پلی اتیلن گلایکول یا گلیکول را دراین سایت جستجو و تهیه فرمایید. با توجه به سختی واردات و تحریم های پیش رو این شرکت توانسته مواد شیمیایی مورد نیاز محققان و شرکت های داروسازی را با مشکلات فراوان وارد نموده و آنها را به دست متقاضیان این محصولات برساند. امیدواریم بتوانیم با ارائه بهترین خدمات شما را در رسیدن به اهدافتان یاری نماییم.

پلی اتیلن گلایکول

پلی اتیلن گلایکول یا همان (PEG) که یک ترکیب پلی اتری است . این محصول دارای کاربردهای بسیاری می باشد . کاربردهای این ماده در صنعت داروسازی و صنعتی چشمگیر بوده ، این ماده را با نام های پلی اتیلن اکسید (PEO) و پلی اکسی اتلن (POE) نیز شناخته می شود . پلی اتیلن گلیکول دارای جرمهای ملکولی متفاوت است که به طور معمول با استفاده از فرمول شیمیایی زیر نمایش داده می شوند.

اصولاً PEG ها به پلیمرهایی گفته می شود که شامل وزن مولکولی کمتر از 20000 گرم بر مول می باشند . همچنین به پلیمرهایی گفته می شود که دارای وزن مولکولی بیشتر از 20000 گرم بر مول هستند. در کل به پلیمرهایی با هر جرم مولکولی گفته می شود. پلی اتیلن گلایکول ها از پلیمریزاسیون اتیلن اکسید ایجاد می شوند و دارای جرم های مولکولی در بازه 300 گرم بر مول تا 10.000.000 گرم بر مول می باشند. پلی اتیلن گلایکول های با وزن مولکولی کمتر از 1000 گرم برمول مایع می باشند اما آنهایی که دارای وزن مولکولی بیشتر هستند، به شکل جامد پودر هستند.

کاربردهای پلی اتیلن گلایکول

پلی اتیلن گلایکول دارای کاربردهای گوناگونی هستند که در زمینه های تولیدات صنعتی و پزشکی و همچنین داروسازی می باشد.

کاربردهای پزشکی :

  • پلی اتیلن گلایکول ماده پایه بسیاری از ملین ها است . از این محصول هنگام آماده کردن بیمار قبل از عمل های جراحی مربوط به روده نیز استفاده می شود.
  • پلی اتیلن گلایکول به عنوان اتصال دهنده در بسیاری از کاربردهای دارویی نیز استفاده می شود.
  • زمانی که این ماده به داروهای پروتئینی متصل باشد، اجازه عبور آرام از خون را به پروتئین حمل شده می دهد.
  • پژوهشگران در حال بررسی هستند که بتوانند از پلی اتیلن گلایکول برای اتصال سلول های عصبی به یکدیگر استفاده کنند.

فروش پلی اتیلن گلایکول

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی در ایران می باشد . محصولات مرک آلمان و سیگماآلدریچ و همچنین برندهای مطرح صنعتی از دیگر محصولات وارداتی توسط دانش پژوهان شیمی است . فروش محصولات با کیفیت باعث شده تا این شرکت در بین مصرف کنندگان از جایگاه خوبی برخوردار باشد.

برای خرید محصولات مورد نیاز خود می توانید به دو روش ابتدا اینکه با شماره های مستقیم بخش بازرگانی تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا از طریق واتساپ نام و مشخصات ماده مورد نظر خود را ارسال نموده تا در کمترین زمان ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمایید.

کاربردهای شیمیایی پلی اتیلن گلایکول

این ماده دارای سمیت بسیار کمی دارد و به همین دلیل است که به راحتی می توان از این ماده در بسیاری از محصولات استفاده نمود . این پلیمر به عنوان یک پوشش لغزنده برای بسیاری از سطوح و محیط های آبی و غیر آبی کاربرد دارد.

از پلی اتیلن گلیکول در کروماتوگرافی گازی هم استفاده می شود.

برای نگهداری اشیایی که از زیر آب خارج شده اند استفاده می شود . همچنین این ماده می تواند به جای آب در چوب جایگزین شود و زمانی که چوب خشک می شود از تغییر شکل آن جلوگیری کند.

پلی اتیلن گلیکول در آزمایشگاه های طیف سنجی جرمی استفاده می شود.

کاربردهای زیستی

این ماده معمولا به عنوان یک عامل شلوغ کننده در محیط خارج از بدن کاربرد دارد که برای تقلید شرایط شلوغ سلولی استفاده می شود.

این ماده برای اتصال دو نوع سلول مختلف به یکدیگر استفاده دارد.

در ساخت داربست های سلولی کاربرد دارد.

برای موارد زیادی از لایه نشانی پلی اتیلن گلایکول برای عبور دادن عوامل مختلف از درون بدن بدون اینکه سلول های ایمنی با آنها درگیر شوند، مورد استفاده می باشد.

کاربردهای تجاری

  • این ماده برای بسیاری از کرم های دست استفاده می شود.
  • از آن در خمیر دندان استفاده می شود.
  • PEG موجب می شود که مواد داخل خمیر دندان به شکل یکنواخت در آن پخش شوند.
  • در برخی از پیرینترها از آن (با جرم مولکولی پایین) به عنوان حلال جوهر استفاده می شود.
  • در گلوله های پینت بال نیز کاربرد دارد.
  • به عنوان عاملی برای جلوگیری از کف کردن مواد غذایی نیز استفاده می شود.

تاثیرات پلی اتیلن گلایکول در سلامتی

به طور کلی این ماده از نظر زیستی هم در نظر گرفته می شود . اگر چه برخی افراد نسبت به این ماده از خود حساسیت نشان می دهند و واکنش های آلرژیک نشان می دهند . این افراد باید مراقب بعضی از داروها و مواد غذایی که مصرف می کنند باشند .

بدن برخی از افراد نسبت به این ماده واکنش ایمنی نشان می دهد . تعداد این افراد بسیار کم است به طور کلی این ماده به عنوان ماده ای بی ضرر شناخته می شود و در بسیاری از داروها مورد استفاده می باشد.

خلاصه پلی اتیلن گلایکول

پلی اتیلن گلیکول ها (PEGs) محصولاتی از اکسید اتیلن متراکم و آب هستند که می توانند مشتقات و عملکردهای مختلفی داشته باشند. از آنجایی که بسیاری از انواع PEG آبدوست هستند، به طور مطلوب به عنوان تقویت کننده نفوذ، به ویژه در آماده سازی های پوستی موضعی استفاده می شود. PEG ها، همراه با مشتقات معمولی غیر یونی خود، به طور گسترده در محصولات آرایشی به عنوان سورفکتانت، امولسیفایر، پاک کننده، مرطوب کننده و نرم کننده پوست استفاده می شوند. ترکیبات مورد مطالعه در این بررسی شامل کوپلیمر PEG/PPG-17/6، PEG-20 گلیسریل تری ایزواستئارات، روغن کرچک هیدروژنه PEG-40 و روغن کرچک هیدروژنه PEG-60 است. به طور کلی، بسیاری از داده‌های موجود در این بررسی در مورد روغن‌های PEGylated (روغن‌های کرچک هیدروژنه‌شده PEG-40 و PEG-60) هستند که برای استفاده در لوازم آرایشی تا غلظت 100٪ ایمن توصیه می‌شوند. در حال حاضر، بر اساس نتایج مطالعات مربوطه، روغن‌های PEG-20 گلیسریل تری ایزواستئارات و PEGylated برای مصارف آرایشی ایمن در نظر گرفته می‌شوند. علاوه بر این، کوپلیمر PEG/PPG-17/6 باید بیشتر مورد مطالعه قرار گیرد تا از ایمنی آن به عنوان یک ماده آرایشی اطمینان حاصل شود.

معرفی پلی اتیلن گلایکول

پلی اتیلن گلیکول ها (PEGs) از ترکیبات پلی اتری تشکیل شده اند که واحدهای اتیلن گلیکول را با توجه به مونومر یا مولکول اصلی (به عنوان اتیلن گلیکول، اتیلن اکسید یا اکسی اتیلن) تکرار می کنند (شکل 1). اکثر PEG ها معمولاً به صورت مخلوط هایی با اندازه های مختلف الیگومر در محدوده وزن مولکولی (MW) گسترده یا باریک تعریف شده به صورت تجاری در دسترس هستند. به عنوان مثال، PEG-10000 معمولاً مخلوطی از مولکول‌های PEG (195 تا 265=n) را با میانگین مگاوات 10000 مشخص می‌کند. PEG همچنین به عنوان پلی اتیلن اکسید (PEO) یا پلی اکسی اتیلن (POE) شناخته می شود که این سه نام مترادف شیمیایی هستند. با این حال، PEG ها عمدتاً به الیگومرها و پلیمرهایی با جرم مولکولی کمتر از 20000 گرم بر مول اشاره دارند، در حالی که PEOs پلیمرهایی با جرم مولکولی بالاتر از 20000 گرم در مول هستند و POE ها پلیمرهایی با هر جرم مولکولی هستند. PEG های با وزن مولکولی نسبتاً کوچک توسط واکنش شیمیایی بین اکسید اتیلن و آب یا اتیلن گلیکول (یا سایر الیگومرهای اتیلن گلیکول) تولید می شوند که توسط کاتالیزورهای اسیدی یا بازی کاتالیز می شوند. برای تولید PEO یا PEG با وزن مولکولی بالا، سنتز توسط پلیمریزاسیون سوسپانسیون انجام می شود. لازم است زنجیره پلیمری در حال رشد در طول فرآیند پلی تراکم در محلول نگه داشته شود. واکنش توسط ترکیبات عنصری منیزیم، آلومینیوم یا کلسیم کاتالیز می شود. برای جلوگیری از انعقاد زنجیره های پلیمری در محلول از مواد افزودنی کیلیت مانند دی متیل گلیوکسیم استفاده می شود .

پلیمریزاسیون اتیلن گلیکول.

PEG ها همراه با مشتقاتشان دارای موجودیت های شیمیایی مشخصی نیستند، بلکه مخلوط های ترکیبی با طول های زنجیره ای متفاوت هستند. PEG ها در لوازم آرایشی “همانطور که هستند” یا در ترکیب با مشتقات آنها استفاده می شود که در آن 2 گروه هیدروکسیل اولیه نهایی آنها می توانند مونو، دی و پلی استرها، آمین ها، اترها و استال ها را ایجاد کنند. علاوه بر این، PEG ها می توانند ترکیبات و کمپلکس های اضافی را از طریق واکنش در پل های اتری خود ایجاد کنند. به طور کلی، مشتقات PEG ممکن است شامل اترهای PEG (مانند لورث، سیت، سیتر، اولت، و اترهای PEG گلیسریل کوکوات)، اسیدهای چرب PEG (مانند PEG laurates، dilaurates، استئارات، و دی استئارات)، PEG (روغن‌های کرچک آمینه، PEG) باشد. کوکامین های PEG)، پروپیلن گلیکول های PEG، و سایر مشتقات (مانند استرول های سویا PEG و موم زنبور عسل PEG). از آنجایی که بسیاری از انواع PEG آبدوست هستند، به طور مطلوب به عنوان تقویت کننده نفوذ، به ویژه در آماده سازی های پوستی موضعی استفاده می شوند. پلی اتیلن گلیکول ها (PEGs) و مشتقات آنها به طور گسترده در لوازم آرایشی به عنوان سورفکتانت، عوامل پاک کننده، امولسیفایر، نرم کننده پوست و مرطوب کننده استفاده می شود. علاوه بر استفاده از آنها در لوازم آرایشی، بسیاری از ترکیبات PEG کاربردهای دیگری نیز دارند. اطلاعات موجود از این کاربردها در صورت لزوم در این ارزیابی گنجانده شده است. به عنوان مثال، در صنعت داروسازی، آنها به عنوان پایه های پماد یا وسیله نقلیه برای داروها در کپسول ها، قرص ها و قرص ها، شیاف ها و نسخه های مایع استفاده می شوند. پلی اتیلن گلایکول و در داروهای دامپزشکی به عنوان بخشی از آماده سازی تزریقی، موضعی، چشمی، خوراکی و رکتوم. کاربردهای متنوع دیگری در صابون ها و مواد شوینده، نگهداری چوب، چاپ، مخلوط های شیمیایی و همچنین در صنایع تولید منسوجات، چرم، پلاستیک، رزین، کاغذ، سرامیک، شیشه، لاستیک، نفت و فلز یافت شد. استرهای پلی اکسی اتیلن سوربیتان (پلی سوربات ها) و پلی اتیلن گلیکول با وزن مولکولی متوسط 6000 به عنوان افزودنی های غذایی در محصولات غذایی مختلف مجاز هستند. پلی اتیلن گلایکول در مطالعات قبلی، PEG ها و ترکیبات مختلف PEG مورد بررسی قرار گرفته و به خوبی ارزیابی شده اند تا به این نتیجه برسند که برای استفاده در لوازم آرایشی و بهداشتی در شرایط کنونی استفاده مورد نظر، نسبتاً ایمن هستند . پلی اتیلن گلایکول با این حال، تمام ترکیبات PEG به دلیل تنوع گسترده در مطالعات قبلی پوشش داده نشدند و معرفی موجودات جدیدی که در حال حاضر در لوازم آرایشی استفاده می شود، ارزیابی تکمیلی را پیشنهاد می کند. بنابراین، نظارت مستمر بر ایمنی و خطرات محصولات مشتق شده از PEG که در معرض مصرف کنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی قرار می گیرند، ضروری است تا اطمینان حاصل شود که هیچ تهدید بالقوه ای برای سلامتی ایجاد نخواهد شد، به ویژه هنگامی که به طور گسترده و مزمن استفاده شود. در این بررسی، ما پلیمرهای PEG و مشتقات آنها را که در لوازم آرایشی استفاده می‌شوند جستجو و شمارش کردیم تا ایمنی کاربرد آنها را با توجه به اطلاعات موجود در حال حاضر در ادبیات ارزیابی کنیم.