دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

کاربرد و خواص اتانول

کاربرد و خواص اتانول (Ethanol) این ماده یک ترکیب شیمیایی با فرمول C2H5OH است که به نام‌های الکل اتیلیک یا الکل خوراکی نیز شناخته می‌شود. این ماده یک مایع بی‌رنگ با بوی مشخص و نقطه جوش 78.37 درجه سانتی‌گراد است. اتانول به دلیل حلالیت بالا در آب و بسیاری از حلال‌های آلی، کاربردهای گسترده‌ای دارد. یکی از روش‌های تولید اتانول، تخمیر قندها توسط مخمرها است که در تولید نوشیدنی‌های الکلی مانند آبجو و شراب استفاده می‌شود. همچنین، اتانول به صورت صنعتی از طریق هیدراسیون اتیلن تولید می‌شود. شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. اتانول یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

اتانول چیست؟ کاربرد و خواص اتانول

اتانول (Ethanol) که به نام‌های الکل اتیلیک یا الکل خوراکی نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب شیمیایی با فرمول C2H5OH است. این ماده یکی از انواع الکل‌ها و جزو ساده‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آنها محسوب می‌شود. کاربرد و خواص اتانول کاربردهای اتانول بسیار متنوع است. در صنعت نوشیدنی، اتانول جزء اصلی نوشیدنی‌های الکلی است. در حوزه دارویی و بهداشتی، به عنوان ضدعفونی‌کننده و حلال در تهیه داروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایع شیمیایی، اتانول به عنوان حلال در تولید عطرها، رنگ‌ها و لاک‌ها کاربرد دارد. همچنین، اتانول به عنوان سوخت زیستی در موتورهای احتراق داخلی و به عنوان افزودنی بنزین برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای استفاده می‌شود. کاربرد و خواص اتانول مصرف اتانول به عنوان نوشیدنی در مقادیر کم بی‌خطر است، اما مصرف زیاد آن می‌تواند منجر به مسمومیت الکلی شود. به دلیل قابلیت اشتعال، باید در شرایط ایمن نگهداری و استفاده شود. اتانول یک ماده شیمیایی حیاتی با کاربردهای گسترده در زندگی روزمره و صنعت است. کاربرد و خواص اتانول

کاربرد و خواص اتانول

خواص فیزیکی و شیمیایی

 • فرمول شیمیایی: C2H5OH
 • حالت فیزیکی: مایع بی‌رنگ
 • بوی: مشخص و قوی
 • نقطه جوش: 78.37 درجه سانتی‌گراد
 • حلالیت: کاملاً محلول در آب و بسیاری از حلال‌های آلی

روش‌های تولید

 1. تخمیر: یکی از روش‌های رایج تولید اتانول، تخمیر قندها توسط مخمرها است. این فرآیند در تولید نوشیدنی‌های الکلی مانند آبجو و شراب نیز به کار می‌رود. کاربرد و خواص اتانول
 2. سنتز شیمیایی: اتانول را می‌توان به صورت صنعتی از طریق هیدراسیون اتیلن نیز تولید کرد.

کاربردهای اتانول

 1. نوشیدنی‌های الکلی: اتانول جزء اصلی انواع نوشیدنی‌های الکلی مانند آبجو، شراب و مشروبات تقطیری است.
 2. دارویی و بهداشتی: به عنوان ضدعفونی‌کننده در محصولات بهداشتی و پزشکی، همچنین به عنوان حلال در تهیه داروها.
 3. صنعتی: اتانول به عنوان حلال در صنایع شیمیایی و دارویی، در تولید عطرها، رنگ‌ها و لاک‌ها به کار می‌رود.
 4. سوخت: اتانول به عنوان سوخت زیستی در موتورهای احتراق داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان افزودنی بنزین برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به کار می‌رود. کاربرد و خواص اتانول

ایمنی و مقررات

مصرف اتانول در مقادیر کم به عنوان نوشیدنی الکلی بی‌خطر است، اما مصرف زیاد آن می‌تواند منجر به مسمومیت الکلی و مشکلات جدی سلامتی شود. اتانول همچنین قابل اشتعال است و باید در شرایط ایمن نگهداری و استفاده شود.

خرید اتانول

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک آلمان و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده های با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید اتانول با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

کاربرد و خواص اتانول

کاربرد و خواص اتانول

کاربرد اتانول، الکل اتیلیک یا اتانول درزمره الکل های یک ظرفیتی نوع اول است. اتانول که به اختصار الکل سفید نامیده می شود مایعی است فرار، شفاف، قابل اشتعال و با بوی مشخص که با هر نسبتی با آب ترکیب می شود، به آسانی می سوزد و بر اثر احتراق آن، آب و گازکربنیک حاصل می شود. کاربرد و خواص اتانول هم چنین با سرعت تبخیرمی شود و هیج اثر زیست محیطی نامطلوب بر جانمی گذارد. کاربرد اتانول در صنعت به عنوان حلال و ماده واسطه شیمیایی برای تولید بیشتر ترکیبات آلی استفاده می شود. بدلیل تشکیل پیوند هیدروژنی با هرنسبتی در آب حل می شود. کاربرد و خواص اتانول اتانول درمقاسیه باترکیبات آلی که وزن مولکولی یکسانی با آن دارند، نقطه جوش بالاتری دارد. الکل اتانول خاصیت ضعیف اسیدی و بازی ازخودنشان می دهد که خاصیت بازی آن بدلیل جفت الکترون تنهای اکسیژن بوده وخاصیت اسیدی آن، بخاطر پیوند هیدروژن باعنصرالکترونگاتیواکسیژن است. در ادامه متن با کاربرد و خواص اتانول آن آشنا می شویم و برای اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمائید. کاربرد و خواص اتانول   ethanol  
 • صنعتی:
بزرگترین کاربرداتانول به صورت خالص به عنوان سوخت در موتور خودروها است . همچنین اتانول به دلیل نقطه ذوب پایین درصنعت ضدیخ سازی استفاده می شود.
 • عطر سازی:
به عنوان حلال در صنایع چاپ عطرسازی و محصولات ضدعرق.
 • نوشیدنی های الکلی :
اتانول را در انواع مشروبات الکلی مصرف می کنند.
 • صنعت برق:
برای تولید برق همراه بامحصولات جانبی آب و دی DEFC پیل سوختی اتانولی ،ازالکل در پیل های سوختی مستقیم اکسیدکربن استفاده می شود.
 • ضدعفونی کننده:
اتانول 70-85درصد را درمراکزپزشکی برای ضدعفونی لوازم پزشکی،ضدعفونی ضخم ومواد ضدعفونی دست استفاده می کنند.
 • پادزهر:
اتانول را برای از بین بردن اثرمسمومیت بعضی ازمواد مانند متانول و اتیلن گلایکول استفاده می کنند.

شیمیایی اتانول 600x314 1

اطلاعات ایمنی اتانول

الکل اتیلیک ازطریق استنشاقی، پوستس و گوارشی روی بدن انسان اثرمی گذارد. اثرروی پوست مانند سایر حلال های چربی است و در صورت عدم احتیاط باعث التهاب پوست می شود. هر چندخوردن الکل صنعتی بعید به نظر می رسد ولی ممکن است توسط افرادی که اعتیاد دارند استفاده شود. از آنجا که به الکل صنعتی موادگوناگونی جهت جلوگیری از استفاده خوراکی افزوده می شود و گاهی این مواد اثرات سوء بیشتری از الکل به تنهایی دارند لذا درصورت مصرف الکل صنعتی بصورت خوراکی عوارض بسته به نوع ماده اضافه شده متفاوت می باشد. کاربرد و خواص اتانول عوارض حاد مصرف اتانول: تهوع، استفراغ، افسردگی و تنگی نفس می باشد. عوارض مزمن اعتیاد به الکل (الکسیم)، سیروزکبدی، تاثیردرسلسله اعصاب مرکزی، تاثیردرحافظه در بلند مدت می باشد. اتانول یک مایع قابل اشتعال است که بخار آن مخلوط با هوا درحرارت معمولی قابل اشتعال می باشد. لذا مخاطرات آتش سوزی و انفجار نیز بایستی مدنظر قرار گیرد. در بکارگیری افراد در محیطهایی که اتانول وجود دارد توجه به وضعیت و بیماریهای کبدی و پوستی و تنفسی لازم است.

نتیجه‌گیری

اتانول یک ترکیب شیمیایی مهم با کاربردهای گسترده در صنایع مختلف است. از نوشیدنی‌های الکلی گرفته تا محصولات دارویی و سوخت‌های زیستی، اتانول نقش حیاتی در زندگی روزمره و صنعت ایفا می‌کند. کاربرد و خواص اتانول

کاربرد و خواص اتانول

فروش اتانول

شرکت دانش پژوهان شیمی از جمله بزرگترین شرکت های فروش اتانول می باشد. دربسته بندی های متفاوت و بهترین قیمت و ارسال به سراسر کشور است. شما می توانید جهت سفارش تمام محصولات شیمیایی بخصوص اسیدسولفوریک با شماره های مستقیم شرکت تماس گرفته و با کارشناسان فروش درارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول را به همراه مقدار نیاز ارسال و در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت اتانول میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)