راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

شماره های تماس:

66859216 – 66859220

09129618292

ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

دانش پژوهان شیمی وارد کننده و توضیع کننده مواد شیمیایی سیگماآلدریچ  بخصوص محصولات نایاب است. شما می توانید مشخصات، ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟ را در این سایت مشاهده فرمایید. با توجه به سختی واردات و تحریم های پیش رو این شرکت توانسته مواد شیمیایی مورد نیاز محققان و شرکت های داروسازی را با مشکلات فراوان وارد نموده و آنها را به دست متقاضیان این محصولات برساند. امیدواریم بتوانیم با ارائه بهترین خدمات شما را در رسیدن به اهدافتان یاری نماییم.

ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

در ابتدای این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟ و شما را بیشتر با این محصول آشنا می کنیم. ناتامایسین یک ماده نگهدارنده طبیعی است که دلیل تولید این محصول برای از بین بردن مخمرها و کپک ها بوده است. این ماده توسط استافیلوکوک تولید می شود و جزو انواع نگهدارنده ها برای افزایش طول عمر مواد غذایی می باشد. این محصول بیشتر در صنایع غذایی کاربرد دارد.یکی از ویژگی های  ناتامایسین این است که این ماده یک ضد میکروب طبیعی به شمار می رود و دارای اثر بازدارندگی بر روی گستره ی وسیعی از میکروارگانیسم ها در مواد غذایی می باشد. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

در زیر می توانید ساختار این ترکیب را مشاهده نمایید. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

ترکیب ناتامایسین یک پلی پپتید متشکل از 34 اسید آمینه است. به دلیل چهار پیوند دوگانه ی گونژوگه جز آنتی بیوتیک های تتران قرار می گیرد. شکل فضایی ترکیب ناتامایسین به صورت استوانه ای می باشد. در حالت قطبی نمی باشد.ترکیب ناتامایسین در محدوده ی pH 5-9 پایداری بالایی دارد و در خارج از این محدوده شامل پایداری خوبی نیست و اینکه امکان تجزیه داشته باشد هست. ناتامایسین به مواد اکسنده ای مانند پراکسیدها، کلریدها و فلزات سنگین واکنش نشان می دهد. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

مشخصات ناتامایسین

مشخصات ناتامایسین به شرح ذیل می باشد:

 • شکل ظاهری (پودر سفید رنگ و مایع)
 • نام های دیگر : نایسین، پیمارسین، تنسین، میپروزین
 • نام لاتین : Natamycin
 • فرمول شیمیایی : C33H47NO13
 • CAS Number : 7681-39-8
 • شکل فیزیکی : جامد کریستالی سفید – کرم رنگ

حلال های ناتامایسن چیست ؟

 • حلالیت این ماده در آب 20 الی 50 مول بر لیتر است
 • محلول در گلایسیال و متیل پرولیدین
 • اسید استیک
 • دی متیل فرمامید
 • گلیسرول
 • دی متیل سولفوکسید
 • پروپیلن گلایکول
 • نامحلول در الکل های بلند زنجیره
 • هیدروکربن های آروماتیک و آلیفاتیک
 • هیدروکربن های کلر
 • استرها
 • کتون ها
 • سیکلو هگزان
 • دی اکسان و انواع روغن

انواع ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

1- ناتامایسین  + قند شیر یا لاکتوز : به صورتی که 50% از ناتامایسین خالص را با پنجاه درصد لاکتوز مخلوط می کنند با هدف ایجاد ناتامایسینی که دارای حلالیت خوب در محصولات لبنی مانند پنیر، ماست ، دوغ، و انواع دسر های لبنی باشد.

2- ناتامایسین + گلوکز : به صورتی که 50% از ناتامایسین را با پنجاه درصد از گلوکز مخلوط می کنند با هدف جلوگیری از رشد مخمر و کپک در کیک، آبمیوه ها، کلوچه ها، رب گوجه فرنگی و خیار شور. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

میزان استفاده از ناتامایسین

ناتامایسین در دوز پایین 10 – 1 پی پی ام استفاده می شود. به همین دلیل در مقایسه با دیگر مواد نگهدارنده مصنوعی و سایر مهار کننده های طبیعی،.هزینه ی مصرف پایین تر و قابل توجه تری دارد. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

عملکرد ناتامایسین چگونه است؟

ناتامایسین،.ترکیب ارگوسترول یک استرول می باشد. این ماده در دیواره ی سلولی کپک و مخمر قرار دارد را هدف قرار می دهد. در حقیقت ارگوسترول با تشکیل یک سد ساختمانی در دیواره ی سلولی قارچ ها باعث انتقال مواد غذایی به درون سلول می شود. به همین دلیل برای بقای مخمر و کپک ضروری است. ارگوسترول در دیواره ی سلولی باکتری ها وجود نوارد به همین علت نگهدارنده ی ناتامایسین بر روی باکتری ها اثری ندارد.

تولید ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از مشکلاتی که همیشه پیش پای تولید کنندگان مواد غذایی بوده،.وجود قارچ و کپک در مواد غذایی است. اما برای حل این مشکل و به عنوان محصولی ضد قارچ، استفاده از از ماده ناتامایسین می باشد که یکی از راهکارهای موثر و مجاز محسوب می شود. ناتامایسین بر خلاف بسیاری از آنتی بیوتیک ها در pH های وسیع و در غلظت های پایینی فعالیت می کند. این محصول یک ماده طبیعی می باشد که در صنعت طی یک فرآیند تخمیری هوازی به روش غوطه ورسازی و توسط سوش خالص میکروارگانیسم استریتومایسس ناتالسیس فراوری می شود.

انجام این فرایند تخمیری در طول چند روز پیاپی انجام می شود. در نهایت ترکیب مورد نظر به شکل محلول از میسلیوم کپک جدا می گردد. پس از اینکه کار جداسازی انجام شد به شکل کریستال ته نشین می شود. ناتامایسین فرآوری شده با این روش دارای رنگ سفید یا کرم می باشد. این محصول به دست آمده مزه و بوی خاصی ندارد و به صورت کریستال پودری به بازار عرضه می شود. ناتامایسین فرآوری شده به صورت کریستال دارای پایداری خوبی می باشد،

این ماده سازگاری خوبی با محیط زیست دارد. محلول آن نسبت به نگهدارنده های قدیمی تر مانند پتاسیم سوربات دارای تاثیر گذاری و کیفیت بیشتری می باشد. یکی از دلایلی که ناتامایسین در مقابل دیگر نگهدارنده ها مورد استقبال است، سازگاری آن با محیط زیست می باشد. پس می توان گفت ناتامایسین جایگزین بسیار مناسبی برای سوربات پتاسیم می تواند باشد.

ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟کاربرد آن چیست؟

کاربرد ناتامایسین در پنیر :

ناتامایسین در انواع پنیرهای سخت،.نیمه سخت و تازه سبب جلوگیری از رشد کپک ها در سطح پنیر شده و در نتیجه از ایجاد بوی نامطبوع و نرم شدن بافت پنیر جلوگیری می کند. همچنین ناتامایسین از رشد مخمرها در پنیر و تولید گاز و بوی بد جلوگیری کرده و سبب افزایش زمان ماندگاری پنیر می گردد. استفاده از ناتامایسین در پنیر به این صورت است که، یا این ماده را بر روی پنیر اسپری می کنند و یا ممکن است پنیر در محلول آن غوطه ور شود.

در پنیر های پوشش داده شده استفاده از ناتامایسین تا اندازه ای متفاوت است، به صورتی که در این حالت ناتامایسین به پوشش اضافه می شود. برای فعال باقی ماندن آن همزمان با رسیدن پنیر در طی ماهها و یا حتی بعضی اوقات سال ها باید به پوشش آن اضافه شود.

کاربرد ناتامایسین در ماست :

دلیل استفاده از این ماده در ماست موجب می شود تا ماست از کپک زدن و تغییر طعم آن جلوگیری می کند. به طور طبیعی کپک و مخمر در هوا وجود دارند،.به همین علت می تواند در سطح ماست رشد کند و ظاهر نامطلوب،.بافت شل و طعم بدی را به وجود آورد. بنابراین مصرف ناتامایسین در ماست باعث طولانی تر شدن زمان ماندگاری ماست می گردد. همینطور ماست هایی که حاوی میوه هستند در معرض فساد با قارچ های که از میوه به آن منتقل شده اند قرار دارند. ناتامایسین در مقابل میکروب های حساس اثر کشندگی دارد به خصوص بر روی قارچ هایی که ممکن است تولید کننده ی مایکوتوکسین باشند موثر است.

کاربرد ناتامایسین در دوغ : 

ناتامایسین در دوغ مانع از رشد کپک ها می شود. این ماده از رشد مخمر در دوغ جلوگیری می کند،.از گاز دارشدن دوغ، ایجاد بوی نامطبوع و تغییرات طعم و رنگ ناشی از فعالیت مخمر ها جلوگیری می کند. بنابراین استفاده از ناتامایسین در دوغ زمان ماندگاری دوغ را نیز افزایش می دهد.

کاربرد ناتامایسین در لبنیات و صنایع غذایی

 • استفاده ناتامایسین در زیتون و خیار شود :

زیتون و خیار شور از جمله محصولاتی که به صورت عمومی به بازار عرضه می شوند. به همین علت در معرض حجوم کپک و مخمرها قرار دارند. این موضوع باعث می شود طعم و مزه ی آنها به سادگی دچار تغییر شود. استفاده از ناتامایسین در این محصولات موجب افزایش زمان ماندگاری آنها می شود.

 • کاربرد ناتامایسین در لواشک و ترشک :

به دلیل اینکه لواشک و ترشک عموماً با استفاده از میوه های درجه 3 یا 4 آماده و تولید می شوند،.لذا به راحتی در معرض میکروب ها قرار می گیرند. استفاده از ناتامایسین به طور کلی بار میکروبی این محصولات را کاهش می دهد و سبب افزایش زمان ماندگاری لواشک و ترشک می شود.

 • کاربرد ناتامایسین در محصولات گوشتی و پروتئینی :

ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

در کشورهای اروپایی اغلب برای عمل آوری سطح ژامبون های پخته شده و یا عمل آوری سطح سوسیس های تخمیری خشک از ناتامایسین استفاده می شود. در صورتی که سوسپانسیون ناتامایسین بر روی سطح گوشت اسپری شود.می توان گفت به طور موثری از فاسد شدن گوشت به خصوص سوسیس خشک جلوگیری می کند.در صورتی که پوشش سوسیس های خشک را به مدت دو ساعت سوسپانسیون ppm1000 ناتامایسین قرار دهند می توان به انتشار یکنواخت ناتامایسین دست یافت.

طبق قوانین اتحادیه اروپا، قوانین استفاده از ناتامایسین در گوشت و در پنیر مشابه هم هستند. برای سوسیس های فراوری شده خشک جداکثر مقدار مجاز استفاده از ناتامایسین یک میلی گرم در هر دسی متر مربع از سطح می باشد. توجه داشته باشید که تا بیشتر از 5 میلی متر از عمق نباید نفوذ کند. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

 • کاربرد ناتامایسین در میوه ها و نوشیدنی ها :

تحقیقات بسیاری در مورد ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟ نشان داده که ناتامایسین از جمله نگهدارنده های بسیار موثر در میوه ها و نوشیدنی ها و آبمیوه های غیر پاستوریزه می باشد. اضافه کردن مقدار کمی ناتامایسین در نوشیدنی ها، باعث از بین رفتن کپک ها به ویژه مخمرها می گردد. وجود همچون کپک و مخمرها در آبمیوه ها باعث تغییر طعم و الکلی شدن آنها می شود. اما استفاده از ناتامایسین در این محصولات این مشکلات را بر طرف می کند. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

فواید استفاده از ناتامایسین

 • از مزایای ناتامایسین می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • جلوگیری از رشد کپک ها و مخمرها
 • طولانی شدن زمان ماندگاری محصول
 • انحلال یکنواخت
 • تشکیل سوسپانسیونی مقاوم
 • عدم تاثیر گذاری بر روی عطر،طعم، رنگ و بافت
 • سازگاری با محیط زیست
 • مقرون به صرفه
 • وابستگی کم به pH و به عبارت دیگر ناتامایسین مورد استفاده در مواد غذایی در رنج وسیعی از pH پایدار می ماند و چون اکثر مواد غذایی در pH بین 4-7 قرار دارند، همین باعث شده است تا ناتامایسین از جمله نگهدارنده های مناسب برای مواد غذایی باشد.
 • به دو شکل پودری و مایع تولید می شود
 • نگهدارنده ناتامایسین بر روی مخمرها و کپک ها به طور کامل اثر بازدارندگی دارد. اما بر روی باکتری ها اثری ندارد. چون اثر بازدارندگی بر روی باکتری ها ندارد، برای استفاده در آن دسته از محصولاتی که برای فرایند رسیدگی مستلزم فرایندی طبیعی می باشند بسیار مناسب و مفید است. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

سوالات رایج و متداول هنگام فروش ناتامایسین 

1- آیا ماده ناتامایسین یک نگهدارنده مجاز است؟ ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

 • پاسخ : بله، بایدخدمت شما عزیزان عرض کرد.که این ماده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سازمان ایمنی اروپا (EFSA) و سازمان غذا و دارو (FDA) به عنوان یک نگهدارنده مجاز و مناسب در صنعت غذایی انسان معرفی و قابل تایید است.

2- آیا استفاده از ناتامایسین در مواد غذایی می تواند عوارض جانبی داشته و برای سلامتی مضر باشد؟

 • پاسخ : این ماده به طور کلی ایمن است. اما استفاده از آن در داروسازی ممکن است عوارضی مانند: کهیر، قرمزی، خارش، بثورات پوستی، تاول و تعدادی علائم آلرژی از خود نشان دهد. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

3- برای خرید ناتامایسین، شکل ظاهری این ماده چگونه است؟ ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

 • پاسخ : یکی از امتیازات این محصول این است که به دو شکل پودری و مایع تولید شده است

4- میزان مصرف یا دوز مصرفی مناسب ناتامایسین چه مقدار است؟ ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

 • پاسخ : طبق نتایج مربوط به کمیته jECFA 1976، میزان ppm250 ناتامایسین در مواد غذایی معادل mg6 به ازای هر kg وزن بدن انسان، هیچگونه علائمی در ارتباط با مسمومیت از خود نشان نمی دهد.

 

قیمت – فروش ناتامایسین

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص محصول ناتامایسین می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت ناتامایسین میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟