دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟ ناتامایسین یک آنتی بیوتیک است که به عنوان یک مهارکنندهٔ انتقال الکترونی در میکروب‌ها عمل می‌کند. این دارو از خانوادهٔ گلیکوپپتیدهاست و برای مبارزه با برخی از باکتری‌های گرم مثبت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربردهای ناتامایسین می‌توان به درمان عفونت‌های پوستی، عفونت‌های جراحی، و تسکین عفونت‌های مرتبط با جراحی‌های جلدی اشاره کرد. این دارو توسط پزشکان و متخصصان به طور دقیق بر اساس شرایط بالینی بیماران تجویز می‌شود. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

شرکت دانش پژوهان شیمی واردکننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. ناتامایسین یکی از محصولات تولیدی شرکت سیگماآلدریچ می باشد. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

در ابتدای این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟ و شما را بیشتر با این محصول آشنا می کنیم. ناتامایسین یک ماده نگهدارنده طبیعی است که دلیل تولید این محصول برای از بین بردن مخمرها و کپک ها بوده است. این ماده توسط استافیلوکوک تولید می شود و جزو انواع نگهدارنده ها برای افزایش طول عمر مواد غذایی می باشد. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

این محصول بیشتر در صنایع غذایی کاربرد دارد.یکی از ویژگی های  ناتامایسین این است که این ماده یک ضد میکروب طبیعی به شمار می رود و دارای اثر بازدارندگی بر روی گستره ی وسیعی از میکروارگانیسم ها در مواد غذایی می باشد. ناتامایسین 

ناتامایسین-چیست؟-و-چه-ویژگی-هایی-دارد؟-

ساختار ناتامایسین

در زیر می توانید ساختار این ترکیب را مشاهده نمایید. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

ترکیب ناتامایسین یک پلی پپتید متشکل از 34 اسید آمینه است. به دلیل چهار پیوند دوگانه ی گونژوگه جز آنتی بیوتیک های تتران قرار می گیرد. شکل فضایی ترکیب ناتامایسین به صورت استوانه ای می باشد. در حالت قطبی نمی باشد.ترکیب ناتامایسین در محدوده ی pH 5-9 پایداری بالایی دارد و در خارج از این محدوده شامل پایداری خوبی نیست و اینکه امکان تجزیه داشته باشد هست. ناتامایسین به مواد اکسنده ای مانند پراکسیدها، کلریدها و فلزات سنگین واکنش نشان می دهد. 

مشخصات ناتامایسین

مشخصات ناتامایسین به شرح ذیل می باشد:

 • شکل ظاهری (پودر سفید رنگ و مایع)
 • نام های دیگر : نایسین، پیمارسین، تنسین، میپروزین
 • نام لاتین : Natamycin
 • فرمول شیمیایی : C33H47NO13
 • CAS Number : 7681-39-8
 • شکل فیزیکی : جامد کریستالی سفید – کرم رنگ
 • 3»ًریالۤ۵گ=+/

ناتامایسین-چیست؟-و-چه-ویژگی-هایی-دارد؟-

حلال های ناتامایسن چیست ؟

 • حلالیت این ماده در آب 20 الی 50 مول بر لیتر است
 • محلول در گلایسیال و متیل پرولیدین
 • اسید استیک
 • دی متیل فرمامید
 • گلیسرول
 • دی متیل سولفوکسید
 • پروپیلن گلایکول
 • نامحلول در الکل های بلند زنجیره
 • هیدروکربن های آروماتیک و آلیفاتیک
 • هیدروکربن های کلر
 • استرها
 • کتون ها
 • سیکلو هگزان
 • دی اکسان و انواع روغن

انواع ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

1- ناتامایسین  + قند شیر یا لاکتوز : به صورتی که 50% از ناتامایسین خالص را با پنجاه درصد لاکتوز مخلوط می کنند با هدف ایجاد ناتامایسینی که دارای حلالیت خوب در محصولات لبنی مانند پنیر، ماست ، دوغ، و انواع دسر های لبنی باشد.

2- ناتامایسین + گلوکز : به صورتی که 50% از ناتامایسین را با پنجاه درصد از گلوکز مخلوط می کنند با هدف جلوگیری از رشد مخمر و کپک در کیک، آبمیوه ها، کلوچه ها، رب گوجه فرنگی و خیار شور. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

میزان استفاده از ناتامایسین

ناتامایسین در دوز پایین 10 – 1 پی پی ام استفاده می شود. به همین دلیل در مقایسه با دیگر مواد نگهدارنده مصنوعی و سایر مهار کننده های طبیعی،.هزینه ی مصرف پایین تر و قابل توجه تری دارد. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

عملکرد ناتامایسین چگونه است؟

ناتامایسین،.ترکیب ارگوسترول یک استرول می باشد. این ماده در دیواره ی سلولی کپک و مخمر قرار دارد را هدف قرار می دهد. در حقیقت ارگوسترول با تشکیل یک سد ساختمانی در دیواره ی سلولی قارچ ها باعث انتقال مواد غذایی به درون سلول می شود. به همین دلیل برای بقای مخمر و کپک ضروری است. ارگوسترول در دیواره ی سلولی باکتری ها وجود نوارد به همین علت نگهدارنده ی ناتامایسین بر روی باکتری ها اثری ندارد.

تولید ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از مشکلاتی که همیشه پیش پای تولید کنندگان مواد غذایی بوده،.وجود قارچ و کپک در مواد غذایی است. اما برای حل این مشکل و به عنوان محصولی ضد قارچ، استفاده از از ماده ناتامایسین می باشد که یکی از راهکارهای موثر و مجاز محسوب می شود. ناتامایسین بر خلاف بسیاری از آنتی بیوتیک ها در pH های وسیع و در غلظت های پایینی فعالیت می کند. این محصول یک ماده طبیعی می باشد که در صنعت طی یک فرآیند تخمیری هوازی به روش غوطه ورسازی و توسط سوش خالص میکروارگانیسم استریتومایسس ناتالسیس فراوری می شود.

انجام این فرایند تخمیری در طول چند روز پیاپی انجام می شود. در نهایت ترکیب مورد نظر به شکل محلول از میسلیوم کپک جدا می گردد. پس از اینکه کار جداسازی انجام شد به شکل کریستال ته نشین می شود. ناتامایسین فرآوری شده با این روش دارای رنگ سفید یا کرم می باشد. این محصول به دست آمده مزه و بوی خاصی ندارد و به صورت کریستال پودری به بازار عرضه می شود. ناتامایسین فرآوری شده به صورت کریستال دارای پایداری خوبی می باشد،

این ماده سازگاری خوبی با محیط زیست دارد. محلول آن نسبت به نگهدارنده های قدیمی تر مانند پتاسیم سوربات دارای تاثیر گذاری و کیفیت بیشتری می باشد. یکی از دلایلی که ناتامایسین در مقابل دیگر نگهدارنده ها مورد استقبال است، سازگاری آن با محیط زیست می باشد. پس می توان گفت ناتامایسین جایگزین بسیار مناسبی برای سوربات پتاسیم می تواند باشد.

ناتامایسین-چیست؟-و-چه-ویژگی-هایی-دارد؟

مصارف ناتامایسین

مصارف ناتامایسین عبارتند از:

 • درمان عفونت‌های پوستی: ناتامایسین معمولاً برای درمان عفونت‌های پوستی ناشی از باکتری‌های گرم مثبت مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله عفونت‌های ترشحاتی و عفونت‌های پوستی مانند زخم‌ها و ترک‌ها.
 • درمان عفونت‌های جراحی: ناتامایسین ممکن است برای پیشگیری از و یا درمان عفونت‌های جراحی که ممکن است در دستگاه های گوارش، دستگاه تنفسی و دیگر سایر بخش‌های بدن ایجاد شود، مورد استفاده قرار گیرد.
 • درمان عفونت‌های مختلف: این دارو ممکن است در درمان برخی عفونت‌های دیگر نیز کاربرد داشته باشد، اما همواره باید توسط پزشک متخصص تجویز شود. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

مصارف دقیق و تجویز ناتامایسین بستگی به نوع و شدت عفونت، وضعیت بالینی بیمار و دستورالعمل پزشک دارد. استفاده از این دارو باید با دقت و توجه به راهنمای پزشک انجام شود.

مصارف ناتامایسین

ناتامایسین در داروسازی

ناتامایسین یک آنتی بیوتیک از خانواده گلیکوپپتیدهاست که به عنوان یک مهارکننده انتقال الکترونی در میکروب‌ها عمل می‌کند. این دارو اغلب برای درمان عفونت‌های پوستی و عفونت‌های جراحی ناشی از باکتری‌های گرم مثبت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

در داروسازی، ناتامایسین به عنوان یک ماده مؤثره در ترکیب با دیگر مواد از جمله اکسیتتراسیکلین و سایر آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شود تا بهبودی عفونت‌های باکتریایی را فراهم آورد. این دارو برای مصارف دارویی در شکل‌های مختلفی مانند پماد، کرم، گل‌های پوستی و حتی واژنال در دسترس است. تجویز ناتامایسین در داروسازی و تولید محصولات دارویی باید تحت نظر متخصصان داروسازی و بر اساس استانداردهای صنعت داروسازی انجام شود.

ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟کاربرد آن چیست؟

کاربرد ناتامایسین در پنیر :

ناتامایسین در انواع پنیرهای سخت،.نیمه سخت و تازه سبب جلوگیری از رشد کپک ها در سطح پنیر شده و در نتیجه از ایجاد بوی نامطبوع و نرم شدن بافت پنیر جلوگیری می کند. همچنین ناتامایسین از رشد مخمرها در پنیر و تولید گاز و بوی بد جلوگیری کرده و سبب افزایش زمان ماندگاری پنیر می گردد. استفاده از ناتامایسین در پنیر به این صورت است که، یا این ماده را بر روی پنیر اسپری می کنند و یا ممکن است پنیر در محلول آن غوطه ور شود. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

در پنیر های پوشش داده شده استفاده از ناتامایسین تا اندازه ای متفاوت است، به صورتی که در این حالت ناتامایسین به پوشش اضافه می شود. برای فعال باقی ماندن آن همزمان با رسیدن پنیر در طی ماهها و یا حتی بعضی اوقات سال ها باید به پوشش آن اضافه شود. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

کاربرد ناتامایسین در ماست :

دلیل استفاده از این ماده در ماست موجب می شود تا ماست از کپک زدن و تغییر طعم آن جلوگیری می کند. به طور طبیعی کپک و مخمر در هوا وجود دارند،.به همین علت می تواند در سطح ماست رشد کند و ظاهر نامطلوب،.بافت شل و طعم بدی را به وجود آورد. بنابراین مصرف ناتامایسین در ماست باعث طولانی تر شدن زمان ماندگاری ماست می گردد.

همینطور ماست هایی که حاوی میوه هستند در معرض فساد با قارچ های که از میوه به آن منتقل شده اند قرار دارند. ناتامایسین در مقابل میکروب های حساس اثر کشندگی دارد به خصوص بر روی قارچ هایی که ممکن است تولید کننده ی مایکوتوکسین باشند موثر است. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

کاربرد ناتامایسین در دوغ : 

ناتامایسین در دوغ مانع از رشد کپک ها می شود. این ماده از رشد مخمر در دوغ جلوگیری می کند،.از گاز دارشدن دوغ، ایجاد بوی نامطبوع و تغییرات طعم و رنگ ناشی از فعالیت مخمر ها جلوگیری می کند. بنابراین استفاده از ناتامایسین در دوغ زمان ماندگاری دوغ را نیز افزایش می دهد.

خرید ناتامایسین 

شرکت دانش پژوهان شیمی که نمایندگی مرک آلمان و نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران، با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش، جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده های با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید ناتامایسین با بخش فروش شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل نمودن از صحت نام محصول، کد، شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد. 

                                   زمان ارسال سفارشات از انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد

                                               نحوه ارسال کالای مشتریان: تهران توسط پیک

                        ارسال شهرستان: توسط شرکت های حمل و نقل ( ترمینال، پست، تیپاکس)

کاربرد ناتامایسین در لبنیات و صنایع غذایی

 • استفاده ناتامایسین در زیتون و خیار شود :

زیتون و خیار شور از جمله محصولاتی که به صورت عمومی به بازار عرضه می شوند. به همین علت در معرض حجوم کپک و مخمرها قرار دارند. این موضوع باعث می شود طعم و مزه ی آنها به سادگی دچار تغییر شود. استفاده از ناتامایسین در این محصولات موجب افزایش زمان ماندگاری آنها می شود. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

 • کاربرد ناتامایسین در لواشک و ترشک :

به دلیل اینکه لواشک و ترشک عموماً با استفاده از میوه های درجه 3 یا 4 آماده و تولید می شوند،.لذا به راحتی در معرض میکروب ها قرار می گیرند. استفاده از ناتامایسین به طور کلی بار میکروبی این محصولات را کاهش می دهد و سبب افزایش زمان ماندگاری لواشک و ترشک می شود.

 • کاربرد ناتامایسین در محصولات گوشتی و پروتئینی :

ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

در کشورهای اروپایی اغلب برای عمل آوری سطح ژامبون های پخته شده و یا عمل آوری سطح سوسیس های تخمیری خشک از ناتامایسین استفاده می شود. در صورتی که سوسپانسیون ناتامایسین بر روی سطح گوشت اسپری شود.می توان گفت به طور موثری از فاسد شدن گوشت به خصوص سوسیس خشک جلوگیری می کند.در صورتی که پوشش سوسیس های خشک را به مدت دو ساعت سوسپانسیون ppm1000 ناتامایسین قرار دهند می توان به انتشار یکنواخت ناتامایسین دست یافت.

طبق قوانین اتحادیه اروپا، قوانین استفاده از ناتامایسین در گوشت و در پنیر مشابه هم هستند. برای سوسیس های فراوری شده خشک جداکثر مقدار مجاز استفاده از ناتامایسین یک میلی گرم در هر دسی متر مربع از سطح می باشد. توجه داشته باشید که تا بیشتر از 5 میلی متر از عمق نباید نفوذ کند. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

 • کاربرد ناتامایسین در میوه ها و نوشیدنی ها :

تحقیقات بسیاری در مورد ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟ نشان داده که ناتامایسین از جمله نگهدارنده های بسیار موثر در میوه ها و نوشیدنی ها و آبمیوه های غیر پاستوریزه می باشد. اضافه کردن مقدار کمی ناتامایسین در نوشیدنی ها، باعث از بین رفتن کپک ها به ویژه مخمرها می گردد. وجود همچون کپک و مخمرها در آبمیوه ها باعث تغییر طعم و الکلی شدن آنها می شود. اما استفاده از ناتامایسین در این محصولات این مشکلات را بر طرف می کند. 

فواید استفاده از ناتامایسین

 • از مزایای ناتامایسین می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • جلوگیری از رشد کپک ها و مخمرها
 • طولانی شدن زمان ماندگاری محصول
 • انحلال یکنواخت
 • تشکیل سوسپانسیونی مقاوم
 • عدم تاثیر گذاری بر روی عطر،طعم، رنگ و بافت
 • سازگاری با محیط زیست
 • مقرون به صرفه
 • وابستگی کم به pH و به عبارت دیگر ناتامایسین مورد استفاده در مواد غذایی در رنج وسیعی از pH پایدار می ماند و چون اکثر مواد غذایی در pH بین 4-7 قرار دارند، همین باعث شده است تا ناتامایسین از جمله نگهدارنده های مناسب برای مواد غذایی باشد.
 • به دو شکل پودری و مایع تولید می شود. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟
 • نگهدارنده ناتامایسین بر روی مخمرها و کپک ها به طور کامل اثر بازدارندگی دارد. اما بر روی باکتری ها اثری ندارد. چون اثر بازدارندگی بر روی باکتری ها ندارد، برای استفاده در آن دسته از محصولاتی که برای فرایند رسیدگی مستلزم فرایندی طبیعی می باشند بسیار مناسب و مفید است. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

مقایسه ناتامایسین با سایر مواد

مقایسهٔ ناتامایسین با سایر مواد دارویی از جنس آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند در جوانب مختلفی صورت گیرد. در اینجا چند نکته برای مقایسه آورده شده است: ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

 1. طیف اثر: ناتامایسین معمولاً برای مبارزه با باکتری‌های گرم مثبت مؤثر است، در حالی که برخی دیگر از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند علیه باکتری‌های گرم مثبت و یا گرم منفی مؤثر باشند.
 2. مکانیسم اثر: ناتامایسین به عنوان یک مهارکنندهٔ انتقال الکترونی در میکروب‌ها عمل می‌کند، در حالی که سایر آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است از مکانیسم‌های دیگری برای مبارزه با باکتری‌ها استفاده کنند مانند مهار کردن سنتز دیوارهٔ سلولی یا مهار سنتز پروتئین.
 3. مقاومت باکتریایی: به دلیل استفاده محدود از ناتامایسین، مقاومت باکتریایی نسبت به آن کمتر است. اما در صورت استفاده‌ی بیش از حد یا نادرست، مقاومت نیز می‌تواند بوجود آید.
 4. عوارض جانبی: هر داروی آنتی‌بیوتیکی ممکن است عوارض جانبی خاص خود را داشته باشد. برای مثال، مصرف ناتامایسین ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی، التهاب‌های خفیف و یا تحریک معده شود.

استفاده از هر داروی آنتی‌بیوتیکی باید توسط پزشک متخصص تجویز شده و با راهنمایی او صورت گیرد، و مقایسهٔ مواد باید بر اساس وضعیت بالینی بیمار و شرایط خاص او انجام شود. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

ناتامایسین چیست

فروش ناتامایسین

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص فروش ناتامایسین می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت ناتامایسین میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. ناتامایسین چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)