دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967– این ماده یک ترکیب شیمیایی است که از عناصر پتاسیم و کربن به صورت فرمولی KCN تشکیل شده است. این ترکیب به صورت جامد، بی‌رنگ و براق است و در آب حل می‌شود. سیانید پتاسیم یک ماده سمی و بسیار خطرناک است و به دلیل قابلیت ایجاد سمیت جدی و سریع در انسان و سایر موجودات زنده، به عنوان یک ماده شیمیایی خطرناک شناخته می‌شود.

این ترکیب برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله استفاده در فرایندهای صنعتی مانند استخراج طلا و نقره، تولید فلزات، و همچنین در برخی صنایع شیمیایی و داروسازی. با این حال، به دلیل خطرات جدی آن، مراقبت و انجام کارهای ایمنی حین استفاده از آن بسیار حیاتی است. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

شرکت دانش پژوهان شیمی واردکننده اصلی مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص برند مرک آلمان و سیگماآلدریچ در ایران می باشد. برای خرید سیانید پتاسیم کد 104967 که یکی از محصولات تولیدی شرکت مرک آلمان می باشد می توانید با ما تماس بگیرید. این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های تولیدی مواد شیمیایی آزمایشگاهی در جهان می باشد که در بین محققین و دانشمندان و… از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

سیانید پتاسیم کد 104967 این ماده شیمیایی یکی از محصولات تولیدی کمپانی مرک آلمان می باشد. این محصول را می توانید از شرکت دانش پژوهان شیمی که وارد کننده تمامی محصولات این کمپانی است را تهیه نمایید. برای اطالاعات بیشتر می توانید با کارشناسان شرکت دانش پژوهان شیمی تماس حاصل فرمایید.

سیانید پتاسیم مرک کد 104967 یا سیانور پتاسیم، یکی از نمک های سیانور است.که با نماد تجاری KCN شناخته می شود. این محصول ماده ای سفید رنگ و به شکل کریستالی و با بویی ملایم شبیه بادام تلخ است. مصارف این ماده در آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی و دارویی می باشد. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967-min

سیانور پتاسیم

سیانور پتاسیم یا پتاسیم سیانات یک ترکیب شیمیایی است که به صورت شیمیایی به صورت KCNO نمایش داده می‌شود. این ترکیب برخلاف سیانید پتاسیم، کمتر سمی است و در برخی صنایع شیمیایی، به عنوان یک منبع پتاسیم و همچنین در تهیه برخی ترکیبات شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور معمول، سانور پتاسیم به صورت پودر سفید بدون بوی خاصی در دسترس است. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

مشخصات سیانید پتاسیم کد 104967

مشخصات سیانید پتاسیم کد 10496 به شرح ذیل می باشد:

 • نام محصول: سیانید پتاسیم
 • نام لاتین: Potasssium cyanide
 • کد: 104967
 • CAS Number: 151-50-8
 • EC Number: 205-792-3
 • بسته بندی: 100 گرمی – 250 گرمی – 1 کیلیویی
 • برند: مرک آلمان
 • دمای ذوب: 634.5 درجه سانتیگراد
 • دمای جوش: 1625 درجه سانتیگراد
 • چگالی: 1.52 گرم بر سانتی متر مکعب
 • حلال ها: آبف متانول، گلیسرول، فرم آمید، اتانول و هیدروکسیل آمین

خواص شیمیایی ، فیزیکی و مشخصات ظاهری پتاسیم سیانید

همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967 را به طور مختصر شرح می دهیم: 

 • پودری سفید رنگ که بسیار جاذب رطوبت و هواست و اصطلاحاً ماده ای hygroscopic است.
 • دارای شکل کریستالی مولکولی مکعبی به شکل زیر می باشد. این ماده از نقطه جوش بالایی برخوردار است، در حدود 1625 درجه سانتیگراد اندازه گیری شده است. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967
 • نقطه ذوب این محصول در حدود 634 درجه سانتیگراد ذکر شده است.
 • حلالیت این ماده در آب در حدود 72 درصد.در دمای 77 درجه سانتیگراد است. این در حالی است که حلالیت آن در حدود 4.55 در 100 گرم آمونیاک مایع، 4.91 گرم در 100 گرم .متانول و 0.57 گرم در 100 گرم اتانول اندازه گیری شده است.
 • چگالی این محصول در حدود 1.52 در 60.8 درجه فارنهایت تعیین شده است.
 • در مجاورت دی اکسید کربن و رطوبت و در هوا تجزیه می شود. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967
 • برای اینکه بتوانید اسیدی یا بازی بودن آن را بدانید،.باید گفت که دارای PH برابر با 11 می باشد و باز است.
 • خواص شیمیایی این محصول شیمیایی بسیار شبیه سدیم سیانور است. می توان گفت به آرامی در هوا قابل تجزیه است. همچنین با حرارت دادن نیز تولید گاز سمی سیانید هیدروژن می نماید.

ساختار شیمیایی سیانید پتاسیم 

ساختار شیمیایی این ماده فوق العاده سمی به صورت تصویر زیر می باشد:

مولکول های این محصول متشکل از یون مثبت پتاسیم و یون مثبت پتاسیم و یون منفی سیانید است. در آن اتم کربن در یک ساختار خطی با آنیون و کاتیون مذکور تشکیل پیوند داده است. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967-min

روش تهیه سیانید پتاسیم

روش تهیه سیانید پتاسیم عموماً به این شکل است:

 1. اولین مرحله، تهیه کربنات پتاسیم است. این کار عموماً با واکنش کربنات سدیم با کلرید پتاسیم انجام می‌شود:
 2. سپس، کربنات پتاسیم با کربن در دمای بالا (حدود ۸۰۰-۹۰۰ درجه سانتیگراد) و با حضور گاز آمونیاک و هوای محافظ، بهسیانید پتاسیم تبدیل می‌شود:

این فرآیند در شرایط کنترل شده و با رعایت ایمنی‌های لازم انجام می‌شود زیرا سیانید پتاسیم ماده‌ای بسیار سمی و خطرناک است. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967-min

سیانید پتاسیم از دو روش تولید می شود:

1- از واکنش بین محلول آبی پتاسیم هیدروکسید و گاز هیدروژن سیانید به وجود می آید.

HCN + KoH > KCN + H2O

2- همچنین این ماده را می توان از واکنش بین فرمالدهید و پتاسیم هیدروکسید تولید کرد.

HCONH2 + KOH > KCN + 2H2O

فرمول شیمیایی سیانور پتاسیم KCN و فرمول شیمیایی فرمالدهید است.

خطرات شیمیایی سیانید پتاسیم یا  سیانور پتاسیم

 • سیانید پتاسیم یک ماده شیمیایی می باشد که در دسته بندی مواد شیمیایی آزمایشگاهی و مواد شیمیایی صنعتی قرار دارد در مقابل آب به شدت واکنش نشان می دهد.
 • این ماده، وقتی با آب،.رطوبت، کربن در اکسید و اسیدها تجزیه شود،.یک محصول بسیار سمی و فوق العاده آتش گیر را تولید می کند.
 • محلول پتاسیم سیانید در آب یک باز قوی است.و به شدت با اسید واکنش می دهد و شدیداً خورنده است.
 • بخارات ناشی از سیانور پتاسیم ممکن است در محیط باقی بماند.
 • گاز هیدروژن سانید از مخلوط کامل پتاسیم سیانید با هوا ترکیب می شود.و مخلوطی با قابلیت انفجار به آسانی بوجود می آورد.
 • در تماس این ماده با چشم ها می تواند مسمومیت کل بدن را موجب شود.
 • در تماس با چشم ها باعث قرمزی، درد، سوختگی شدید و آسیب های بافتی را به همراه خواهد داشت.
 • استنشاق این محصول شیمیایی می تواند.موجب سردرد، گیجی، استرس و اضطراب، بی حالی و از دست رفتن سطح هوشیاری گردد. همچنین می تواند ایجاد تنگی نفس در فرد گردد. 
 • در هنگام تماس با پوست می تواند.موجب تحریک، سوزش و درد شدید گردد. در تماس این ماده سمی با پوست احتمال مسمومیت و سرایت به تمام بدن وجود دارد. 

ذخیره سازی سیانید پتاسیم

 • کریستال های سیانید پتاسیم باید در محیطی خشک و بدون رطوبت،.همچنین به دور از هر گونه اسید نگهداری و ذخیره سازی شود.
 • پتاسیم سیانید، همچنین می تواند به صورت مشتقات کم خطرتر (از واکنش با هیدروژن پراکسید جهت تشکیل مشتقات کم ضرر تر )مانند KOCN نیز ارائه شود.

کاربرد سیانید پتاسیم

سیانید پتاسیم و سدیم سیانید به طور گسترده ای در سنتز آلی برای تهیه نیتریل ها و اسیدهای کربوکسیلیک به ویژه در واکنش فون ریشتر و همچنین برای سنتز هیدرانتوئین ها مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت واکنش با یک ترکیب کربونیلی مانند آلدئید یا کتون در حضور آمونیوم کربنات می تواند یک حد واسط سنتزی مفیدی واقع شود.

سیانور پتاسیم به عنوان یک ماده ثبوت در صنعت عکاسی و در فرآیند کلودیون (اولین مرحله در عکاسی) کاربرد دارد.

سیانید پتاسیم KCN می تواند نقره را حل کند. اما در حالی که در ماده ظهور انجلال نا شدنی است. این موضوع باعث ظاهر و تثبیت شدن عکاسی می شود که دیگر به نور حساس نمی باشد. عکاسان حرفه ای و مدرن ممکن است ثبوتی را ترجیح دهند که کمتر سمی باشد. (مانند سدیم تیوسولفات) اما در حال حاضر هنوز هم از سیانور پتاسیم استفاده می گردد. سیانور طلای پتاسیم نمک محلول در آب (یا سیانور پتاسیم طلا) و هیدروکسید پتاسیم را از فلز در حضور اکسیژن و آب تشکیل می دهد. 

ساختار لوویس یون سیانید

ساختار لوویس یون سیانید، به صورت زیر است:

C ≡ N^{-}

در این ساختار، اتم کربن با اتم نیتروژن ارتباط تک یاگروه سه‌تایی دارد و بر اتم نیتروژن بار منفی قرار دارد، که نشانگر این است که نیتروژن یک الکترون بیشتر از تعداد الکترون‌هایش آورده است، در نتیجه یک یون منفی تشکیل شده است.

راهنمای ایمنی کار با سیانید پتاسیم (سیانور پتاسیم)

باید در نظر بگیرید که بخار و گرد و غبار مواد شیمیایی،.آلوده و سمی می باشد و باعث تحریک دستگاه تنفسی می شوند. به همین علت حفاظت از دستگاه تنفسی در این هنگام ضروری و لازم است. از این رو استفاده از ماسک (بخصوص ماسک ضد اسید) با فیلتری که قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی را داشته باشد الزامی است. 

در صورت استنشاق مواد شیمیایی سمی.در ابتدا منبع تولید آلودگی را دور یا بر طرف کرده و فرد را به هوای آزاد ببرید. اگر شخص در تنفس دچار مشکل شده است، به وی ماسک اکسیژن متصل نموده و فرد را سریعاً به درمانگاه برسانید.

ویژگی های سیانید پتاسیم چیست؟

سیانید پتاسیم، ترکیب برابری از کاتیون های پتاسیم و آنیون های سیانید است. می تواند سیتوکروم اکسیداز و سوپر اکسید دیسموتاز را مهار کند. به عنوان یک نوروتوکسین عمل می کند و خواص شیمیایی این ماده شباهت بسیاری  به سیانور سدیم دارد. این ترکیب شیمیایی به روش های مختلفی از طریق هیدروکسید پتاسیم (KOH) به شکل صنعتی تهیه می شود.

واکنش سیانید هیدروژن با محلول آبی KOH و به دنبال آن حذف آب منجر به تولید سیانور پتاسیم می شود. این ترکیب قادر است از واکنش (HCONH2) با KOH نیز تهیه شود. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

این سیانور یک محلول در آب است که مزه ای گس و سوزاننده دارد. شکل ظاهری آن شبیه شکر می باشد. هر سال در حدود 50.000 تن سیانور پتاسیم با دو فرآیند فوق تولید می شود. این محصول یک معرف قدرتمند است. به دلیل کاربردهای گسترده این ماده، تقاضا برای تولید صنعتی آن در حال افزایش می باشد. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

سیانید پتاسیم قادر است در واکنش با بازها یا هیدروژن پراکسید مشتقات سیانات کمتر خطر ناک را ایجاد نماید. در واکنش با اسیدها نیز می تواند سیانید هیدروژن تولید کند. این بلورهای سیانید پتاسیم می بایست در جای خشک و خنک و به دور از هرگونه اسید و رطوبت نگهداری شود. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967-min

تولید سیانید پتاسیم

سیانید پتاسیم.(potassium cyanide) از ترکیب هیدروژن سیانید.با محلول آبی پتاسیم هیدروکسید، طبق واکنش زیر به صورت تبخیر مخلوط در محیط خلاء تولید می شود.

HCN + KOH > KCN + H2O

یا با واکنش فرمامید با پتاسیم هیدروکسید طبق واکنش زیر سنتز می شود

K4{Fe(CN)6} > 4KCN + FeC2 + N2

به طور تاریخی تا پیش از سال 1900 یعنی پیش از اختراع فرایند کستنر،.این محصول مهمترین منبع فلزهای قلیایی صنایع نوردار محسوب می شده است. در این فرایند قدیمی KCN، را از تجزیه potassium ferrocyanide تولید می کرده اند. طبق واکنش زیر

K4{Fe(CN)6}4 KCN + FeC2 + N2

کاربرد سیانید پتاسیم در استخراج سنگ معدن (طلا)

فرایند استفاده از این ماده شیمیایی به این صورت است.که سنگ معدن حاوی فلز طلا در واحد فراوری خورد و ریز شده و به محلول سیانور پتاسیم اضافه می گردد. فلز طلا با مولکول های سیانور واکنش داده و باعث می شود پیوندهای محکمی بین آنها ایجاد شود. این ترکیب حاصل قابل انحلال در آب است که همین ویژگی آن باعث می شود.تا بتوان آن را از سایر مواد معدنی دیگر مجزا کرد. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

در نهایت نیز با فلز روی واکنش می دهد تا دوباره به فرم جامد تبدیل شود. ترکیب حاصل شده گداخته می شود تا فلز طلا ذوب گردد. سپس آن را درون یک سری قالب ها، قالب گیری می کنند. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

در حال حاضر با در نظر گرفتن نیاز مبرمی که به فلز طلا وجود دارد،.سنگ معدنی که حتی 0.005% هم طلا داشته باشد،.سنگ معدن طلا محسوب می گردد. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

فرروش همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967-min

فروش سیانید پتاسیم کد 104967

شرکت دانش پژوهان شیمی  یکی از بزرگترین شرکت های وارد کننده و صادر کننده مواد شیمیای آزمایشگاهی و صنعتی می باشد در ایران است. فروش سیانید پتاسیم کد 104967  جزء محصولات وارداتی این شرکت بوده و در حال حاضر سالانه از فروش بالایی برخوردار است. در سالهایی که کشور ما در لیست تحریم ها قرار گرفته، شرکت دانش پژوهان شیمی  توانسته با واردات صحیح این مواد شیمیایی با ارزش را به دست مصرف کنندگان و مشتریان خود برساند.

برای اطلاع از قیمت سیانید پتاسیم کد 104967 و دیگر محصولات مورد نیاز خود می توانید به دو روش ابتدا اینکه از طریق شماره های مستقیم شرکت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشد و یا از طریق واتساپ نام و مشخصات ماده مورد نظر خود را ارسال نموده تا در کمترین زمان ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمایید. همه چیز در مورد سیانید پتاسیم کد 104967

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت مواد شیمیایی میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)