دانش پژوهان شیمی

راه های ارتباطی :

آدرس: تهران، پایین تر از میدان جمهوری، برج اداری سهیل

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)

محیط کشت تریپتیک سوی براث

محیط کشت تریپتیک سوی براث Trypticase Soy Broth (TSB) یک محیط کشت مایع است که برای رشد و تکثیر باکتری‌ها به کار می‌رود. این محیط کشت دارای ترکیبات غذایی مخصوصی است که باکتری‌ها به طور موثر در آن رشد می‌کنند. TSB به عنوان یک محیط کشت پایه و عمومی در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی و زیست‌شیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت دانش پژوهان شیمی وارد کننده اصلی محصولات مرک آلمان است که محیط کشت تریپتیک سوی براث یکی از این موارد می باشد. این شرکت با ایجاد دفتر نمایندگی در کشور ترکیه واردات محصولات مرک و سیگماآلدریچ را میسر نموده تا بتواند مانع از ایجاد تحریم شده و محصولات شیمیایی را با انواع برندها به دست متقاضیان گرامی برساند.

محیط کشت تریپتیک سوی براث

محیط کشت تریپتیک سوی براث به اختصار نیز محیط کشت TSB نامیده می شود که حاوی هضم کازئین و کنجاله سویا است. ترکیبی از کپتین و پپتونهای سویا با تأمین نیتروژن آلی به ویژه اسیدهای آمینه و پپتیدهای با زنجیر طولانی برای مغذی کردن محیط. درمحیط کشت تریپتیک سوی براث از کلریدسدیم برای حفظ تعادل اسمزی اضافه می شود و آگار ماده جامد کننده است.

نام دیگر: Digest Broth

اختصاصات: این محیط کشت مایع بسیار مغذی برای مصارف عمومی با فرمولاسیون برطبق متدهای هماهنگ شده فارما کوپه استفاده می شود.

فرمولاسیون (گرم بر لیتر)(G/L)

17,00                                              Casein pepton

3,00                                                 Soya peptone

5,00                                              Sodium chloride

2,50                                      Dipotassium phospate

2,50                                                         Dextrose

Final PH 7,3± 0,2 at 250C

جهت دستیابی به بهترین عملکرد محیط درصورت احتیاج،با مکمل یا بدون مکمل آماده سازی و استفاده گردد.

دستورالعمل

  • 30 گرم از این پودر داخل یک لیتر آب مقطر حل شود.
  • داخل ظروف مناسب توضیع شود و توسط اتوکلاو با دمای 1210C و به مدت 15 دقیقه استریل شود.
  • تعریف محیط کشت مذکور قاعدتاً برای کشت میکرو ارگانیسم ها توسعه پیدا کرد که احتیاج به موارد خیلی خاص دارند، بدون اضافه کردن سرم، خون و یا معرف غنی سازی دیگر محیط کشت مذکور با مصارف عمومی تامین کننده ی رشد بیشتر ارگانیسم های هوازی و آن هایی که در شرایط هوازی و غیر هوازی رشد می کنند می باشند و حتی اگر نیاز غذایی بالایی داشته باشند به دلیل داشتن ویتامین بالا Brucella Pasteurella وStreptococcus به خوبی زیست می کند.
  • بیشتر از این، اتمسفر (محیط) غنی شده از CO2 می تواند رشد را تشدیدکند.
  • در شرایط غیر هوازی این محیط می تواند Bacteroides و گونه نه های Clostridium را رشد دهد.
  • بر این منظور سریع ترین نتایج زمانی برآورده می شود که به این محیط 0.3% آگار و 0.05% سدیم آزاید برای کلستریدیم اضافه شود. محیط کشت مذکور دارای خاصیت بسیار بالایی برای تشدید رشد بوده که این باعث مناسب شدن برای رقت لوله ها است و برای آزمون حساسیت آنتی بیوتیک به کار برود.

استفاده از محیط کشت تریپتیک سوی براث

این محیط کشت می تواند برای آزمون صفرا در Pneumococci و همچنین برای کاتالیز کردن و آزمون کوآکولیز و برای آماده سازی محیط کشت های با غلظت بالای سالین استفاده شود. این محیط کشت مناسب ترین آنتی ژن ها و سم ها در باکتری ها، کپک ها و مخمرها می باشد. محیط کشت TSB می تواند به عنوان محیط کشت اولیه – پیش مغذی در آزمون مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. در صنایع لبنی تست احیاء resazurine اعمال می شود.

این محیط کشت مناسب برای نگهداری نمی باشد، در حالی که حاوی کربوهیدرات های هست که تخمیر انجام داده و منجر به آزاد شدن اسیدها می شود که موجب صدمه زدن به میکرو ارگانیسم های زنده می شود. بنابراین به Streptococci و Nesserina اجازه ی رشد می دهد. ولی این گونه ها اگر در این محیط کشت، مکرراٌ کشت شوند (sud-culture)،مستعد از بین رفتن خواهند بود. بهترین نگهدارنده ها برای این چنین میکرو ارگانیسم ها که شرایط خاص دارند، محیط کشت CTA یا Tryptone Fluid Medium  و یا حتی TSB هستند.

نگهداری 

این محیط صرفاٌ برای آزمایشگاه است و باید درب قوطی کاملا بسته باشد.

از تابش شدید آفتاب جلوگیری شود.

در محیط خشک و خنک با دمای بین 40C + تا 300C و رطوبت کمتر از 60% قرار گیرد.

محیط کشت تریپتیک سوی براث (Tryptic Soy Broth (TSB) (Eur,pharm که نام دیگر آن Digest Broth است.

مایعی بسیارمغذی است که برای مصارف عمومی با فرمولاسیون بر طبق متدهای هماهنگ شده فارماکوپه استفاده می شود.

محیط کشت تریپتیک سوی براث می تواند برای آزمون حل کردن صفرا درPneum0cocci و همچنین برای کاتالیز کردن و آزمون کوآگولیز و برای آماده سازی محیط کشت های با غلظت بالای سالین استفاده شود.

محیط کشت تریپتیک سوی براث مناسب ترین آنتی ژن ها و سم ها درباکتری ها، کپک ها و مخمرها می باشد.

این محیط کشت مناسب برای نگهداری نمی باشد درحالی که حاوی کربوهیدرات هایی هست که تخمیر انجام داده و منجر به آزاد شدن اسیدها می شود که موجب صدمه زدن به میکرو ارگانیسم های زنده می شود.

کاربرد محیط کشت باکتریایی تریپتیک سوی براث

محیط کشت باکتریایی تریپتیک سوی براث Trypticase soy  نوعی محیط عمومی و غیر انتخابی هستند که مواد مغذی کافی را فراهم می کنند تا طیف گسترده ای از میکرو ارگانیسم ها (هم گرم مثبت و هم گرم منفی) رشد کنند. استفاده از این محیط کشت کاربردهای زیادی دارد اما عمدتا به عنوان یک محیط رشد اولیه برای مشاهده مورفولوژی کلنی ها، شمارش، جداسازی کشت های خالص و یا صرفا کشت عمومی و دستیابی به رشد کافی برای انجام تست های بیو شیمیایی و نگهداری کشت مورد استفاده قرار می گیرد.

TSAحاوی هضم آنزیمی کازئین و دانه های غذایی سویا است که اسیدهای آمینه و سایر مواد نیتروژنی را به وجود می آورند و باعث می شود که این محیط یک محیط مغذی برای انواع مختلف ارگانیسم ها باشد. ترکیبی از پپتون های کازئین و سویا باعث فراهم شدن نیتروژن آلی، به ویژه اسیدهای آمینه و پپتیدهای با زنجیره بلند می شود. محیط کشت تریپتیک سوی براث

گلوکز منبع انرژی است. کلرید سدیم تعادل اسمزی را حفظ می کند، در حالی که دی پتاسیم فسفات به عنوان بافر برای حفظ PH عمل می کند TSA. برای جدا سازی پاتوژن ها از نمونه های بالینی استفاده نمی شود، اما می تواند برای حفظ یا ساب کالچر گونه های باکتری (به عنوان مثال انتروباکتر یاسه و استافیلوکوک ها) استفاده شود. پس از اضافه نمودن خون (به عنوان مثال5%خون گوسفند)، TSA می تواند به عنوان یک محیط جداسازی اولیه در میکروبیولوژی بالینی استفاده شود.

بر روی این محیط کشت گونه های کاندیدا هم می توانند رشد کنند چرا که این محیط نوعی محط کشت بسیار غنی وعمومی است. محیط TSA تهیه شده بصورت اسلنت (شیبدار) برای ذخیره و ارسال کشت باکتری استفاده می شود. استفاده از TSA در میکروب شناسی بالینی محدود است زیرا از رشد انواع باکتری های مشکل پسند حمایت نمی کند.

محیط کشت باکتریایی تریپتیک سوی براث Trypticase soy Broth

به عنوان اصلاحی به پرسش شما، توضیحی در مورد محیط کشت باکتریایی تریپتیک سوی (Trypticase Soy Broth) با عنوان اصلی “Trypticase Soy Broth” ارائه می‌دهم: محیط کشت تریپتیک سوی براث

محیط کشت Trypticase Soy Broth (TSB) یک محیط کشت مایع است که برای رشد و تکثیر باکتری‌ها و میکروب‌ها استفاده می‌شود. این محیط کشت به عنوان یک محیط کشت عمومی و پایه در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی و زیست‌شیمی استفاده می‌شود. ترکیبات اصلی این محیط عبارتند از:

پپتون تریپتون (Tryptone): پپتون تریپتون منبع غذایی مهمی برای باکتری‌ها است. این ترکیب آهنگامی که به باکتری‌ها ارائه می‌شود، پپتیدها و اسیدهای آمینه را فراهم می‌کند که برای رشد و تکثیر آنها ضروری هستند.

پپتون کیسئین سوی (Casein Peptone): پپتون کیسئین سوی نیز یک منبع غذایی دیگر در این محیط کشت است که باکتری‌ها از آن برای تغذیه و رشد استفاده می‌کنند. محیط کشت تریپتیک سوی براث

نمک (NaCl): نمک به عنوان یک املاح معدنی در ترکیب این محیط وجود دارد که برای تعادل معدنی و رشد باکتری‌ها ضروری است.

آب (Water): آب به عنوان محلولی برای حمل و نقل تمام ترکیبات مذکور در محیط کشت و همچنین برای ایجاد محیط کشت مایع استفاده می‌شود.

کاربردهای محیط کشت Trypticase Soy Broth (TSB)

کشت و افزایش باکتری‌ها: این محیط کشت به عنوان یک محیط کشت عمومی برای کشت و افزایش تعداد باکتری‌ها به منظور شناسایی، تست‌های زیست‌شیمیایی، و مطالعات میکروبیولوژیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تهیه و کشت سیل‌ها (سلول‌های میکروبی): TSB به عنوان محیط کشت اولیه برای تولید و کشت سلول‌های میکروبی، به ویژه در صنعت داروسازی و تولید انزیم‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آزمایشات میکروبیولوژیکی: این محیط کشت در آزمایشات میکروبیولوژیکی مختلف از جمله تست‌های حساسیت دارویی و تعیین ترکیب‌های شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. محیط کشت تریپتیک سوی براث

پژوهش‌های زیست‌شیمیایی و بیولوژیکی: TSB به عنوان محیط کشت عمومی در تحقیقات بیولوژیکی و زیست‌شیمیایی برای مطالعه تولید متابولیت‌ها و مواد شیمیایی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. محیط کشت تریپتیک سوی براث

محیط کشت Trypticase Soy Broth (TSB) به عنوان یک محیط پایه معمولاً برای کشت اولیه و آغازی در تحقیقات مختلف میکروبیولوژیکی و بیولوژیکی به کار می‌رود و بسیاری از تجزیه و تحلیل‌های میکروبی و بیولوژیکی از آن استفاده می‌کنند.

قیمت – فروش محیط کشت تریپتیک سوی براث

شرکت دانش پژوهان شیمی یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (مرک آلمان) و محیط کشت تریپتیک سوی براث می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

راههای ارتباطی
شماره های تماس:
021-66859216
021-66859220  (ساعات تماس:8.30 الی 19)
واتساپ:09129618292  (24ساعت)